گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

با انواع گیاه پتوس آشنا شوید

انواع گیاه پتوس

پتوس، گیاهی از خانواده گل‌شیپوریان و بومی جنگل های جزایر سلیمان است. پتوس را گاهی پوتوس و یا پیتوس هم می‌گویند. این گیاه زیبا به شکل رونده رشد می‌کند. همین ویژگی، پتوس را به گیاهی مناسب برای دکوراسیون خانه تبدیل کرده است. این گیاه نگهداری بسیار ساده‌ای هم دارد. علاوه بر این پتوس یک تصفیه کننده طبیعی هواست که حضور آن در خانه می‌تواند برای ما بسیار مفید باشد.

در این مقاله می‌خواهیم با انواع گیاه پتوس مثل : پتوس ابلق، پتوس مرمری، پتوس حصیری، پتوس قلبی و … آشنا شویم. البته پتوس حصیری در واقع گیاه برگ انجیری مینیاتوری است که به اشتباه به نام پتوس حصیری خوانده می‌شود. با ما همراه باشید تا انواع گیاه پتوس و تفاوت‌های آن‌ها را بیشتر بشناسیم و با این گیاه زیبا بیشتر آشنا شویم.

با روش نگهداری گل پتوس بیشتر آشنا شویم

پتوس را می‌توان در نور کم نگهداری کرد. اما بهترین رشد را زمانی دارد که نور کافی دریافت کند. همچنین این گیاه به آب زیادی نیاز ندارد. تنها کافیست زمانی که خاک گیاه خشک شد آن را آبیاری کنید. در واقع نگهداری پتوس بسیار ساده است و تنها با رعایت چند نکته می‌توانید گیاهی همیشه شاداب و زیبا داشته باشید. شما می‌توانید از بین انواع پتوس که تنوع زیادی هم دارند، گونه موردعلاقه خود را انتخاب کرده و آن را در منزلتان نگهداری کنید. در واقع انواع پتوس در شرایط نگهداری با هم تفاوت چندانی ندارند. بلکه تفاوت این گونه‌ها در ترکیب رنگی و فرم ظاهری برگ‌های آن‌ها است. در ادامه با 8 نوع از زیباترین انواع گیاه پتوس که برای پرورش در داخل و خارج خانه مناسب‌اند آشنا می‌شویم. 

انواع گیاه پتوس

پوتوس ابلق یا طلایی (devil’s ivy)

پتوس ابلق یا پوتوس طلایی را می‌توان محبوب‌ترین نوع پتوس دانست. این گیاه با داشتن برگ‌هایی قلبی شکل و به رنگ سبز روشن و رگه‌هایی به رنگ زرد و طلایی به آسانی قابل تشخیص است. برگ‌های پتوس ابلق معمولا تا 30 سانتی‌متر رشد می‎کنند. حتی در صورت مناسب بودن شرایط می‌توانند از این هم بزرگ‌تر شوند. پتوس ابلق گیاهی سازگار است و بین همه انواع پتوس، آسان‌ترین شرایط نگهداری را دارد.

پتوس ابلق

پتوس ابلق

پوتوس مرمری (ملکه مرمری)

یکی دیگر از انواع گیاه پتوس، پتوس مرمری است. برگ‌های سبز و قلبی شکل پتوس مرمری با رگه‌هایی به رنگ سفید و کرم تزیین شده‌اند. همین ترکیب رنگی جذاب برگ‌ها، پتوس مرمری را به گیاهی مناسب برای نگهداری در فضاهای داخلی تبدیل کرده است. البته این نوع پتوس برای اینکه ترکیب رنگی برگ‌هایش را حفظ کند به نور بیشتری نیاز دارد. پتوس مرمری گیاهی با برگ‌های چندرنگ است و به همین دلیل رشد کندتری نسبت به گیاهان سبز دارد.  اگر از این نوع پتوس نگهداری می‌کنید بهتر است گلدان آن را به کنار پنجره‌ای نورگیر منتقل کنید تا نور کافی دریافت کند و رشد مناسبی داشته باشد.

پتوس مرمری

پتوس مرمری

پتوس نئونی (Neon pothos)

پتوس نئون یا پتوس آهکی به دلیل داشتن برگ‌هایی به رنگ سبز نئونی و روشن به این نام شناخته می‌شود. برگ‌های جوان‌تر رنگ روشن‌تری دارند. در حالی که برگ‌های بالغ کاملا به رنگ سبز نئونی دیده می‌شوند. برای این که پتوس نئونی شما رنگ اصلی خود را حفظ کند باید آن را در نور زیاد پرورش دهید. در نور کم برگ‌ها کدر و تیره می‌شوند و رنگ خود را به خوبی نشان نمی‌دهند.

پتوس نئونی

پتوس نئونی

پوتوس سبز (Jade pothos)

پتوس سبز به طور طبیعی در مناطق استوایی می‌روید. این گیاه از فراوان‌ترین انواع پتوس است که در بسیاری از نقاط جهان پرورش می‌یابد. یک پتوس سبز می‌تواند همراه خود آرامش را به خانه و یا محل کار شما بیاورد. برگ‌های سبز تیره این گیاه باعث تفاوت پتوس سبز با بقیه انواع پتوس است. پتوس سبز به دلیل داشتن برگ های تیره‌تر به نور کمتری نسبت به انواع چندرنگ پتوس احتیاج دارد و در نور لامپ هم می‌تواند به رشد خود ادامه دهد.

پتوس سبز

پتوس سبز

پتوس نقره ای (silver/satin pothos)

پتوس نقره ای که به آن پتوس ساتن هم می‌گویند، برگ‌هایی قلبی شکل و به رنگ سبز تیره دارد. روی این برگ‌ها رگه‌های نقره ای بسیار زیبایی دیده می‌شود. برگ‌های این نوع پتوس نسبت به سایر انواع، اندازه کوچکتری دارند. پتوس نقره ای در یک گلدان آویز انتخاب ایده‌آلی است. شما می‌توانید پتوس نقره ای خود را در گلدان آویز بکارید و آن را در هر جایی از منزل که می‌خواهید قرار دهید. البته می‌توانید پتوس را به سادگی در یک گلدان معمولی بگذارید و آن را روی میزی کوچک در خانه قرار دهید. فقط توجه کنید برای این که گیاهتان بهترین و روشن‌ترین رگه‌های نقره‌ای را داشته باشد، کافیست آن را در مکانی قرار دهید که نور کافی اما غیرمستقیم آفتاب را دریافت کند.

پتوس نقره ای

پتوس نقره ای

پتوس مانجولا (Manjula pothos)

برگ‌های پتوس مانجولا مانند بقیه انواع پتوس قلبی شکل و به رنگ سبز دیده می‌شوند. با این تفاوت که برگ‌های پتوس مانجولا حاشیه‌های مواج دارند. رگه‌های سفید و کرم رنگ در همه برگ‌ها به یک شکل دیده نمی‌شود. در واقع بعضی از برگ‌ها بیشتر سبز هستند و رگه‌هایی کرم رنگ دارند. بعضی از برگ‌ها بر روی خود لکه‌های بزرگ کرم رنگ دارند. بقیه برگ‌ها هم ترکیبی از این دو حالت هستند.

پتوس مانجولا

پتوس مانجولا

پتوس هاوایی (Hawaiin Pothos)

نوع دیگری از پتوس که از نظر ترکیب رنگی برگ‌ها شباهت زیادی به پتوس طلایی دارد، پتوس هاوایی است. این نوع پتوس به دلیل مقاومت بالا به بیماری‌ها، برای افراد تازه کار بسیار مناسب است.  برگ‌های بزرگ سبز و طلایی رنگ پتوس هاوایی، هوای خانه را به خوبی تصفیه می‌کنند. در شرایط مناسب گیاه رشد کرده و اندازه بزرگی پیدا می‌کند. برای نگه داشتن فرم ایده‌آل گیاه، آن را هرس کنید تا اندازه و ظاهر گیاه ثابت بماند.

پتوس هاوایی

پتوس هاوایی

پتوس سبو بلو (Cebu Blue)

این گیاه یکی از خاصترین انواع پتوس است که شکل برگ های آن با بقیه پتوس ها تفاوت دارد. برخلاف بقیه انواع، این نوع پتسو برگ های قلبی شکل و براق ندارد. برگ های سبزآبی این پتوس ظاهری براق و شکل نیزه مانند دارند. در نور مناسب می توانید برق فلزی برگ ها را مشاهده کنید.

پتوس سبوبلو

پتوس سبوبلو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *