گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

معرفی و شرایط نگهداری گیاه بنت قنسول

گل یلدا

بنت قنسول که به آن گیاه کریسمس و گل یلدا هم می گویند ، یک گیاه آپارتمانی با برگ های سبز و قرمز است که بسیار زیبا بوده و بومی کشور مکزیک می باشد.از  این گیاه برای دکوراسیون در منزل ، کلیسا ، دفتر کار و …به خصوص در زمان کریسمس و شب یلدا استفاده می شود.این گیاه خواص بسیاری داشته داشته و حتی در مواد غذایی و دارویی هم از آن استفاده می کنند.در کشور آمریکا ، 12 دسامبر روز ملی بنت قنسول نام گذاری شده است. 

نگهداری بنت قنسول

نام انگلیسی گیاه بنت قنسول Poinsettia و Flower Of Christmas است و نام علمی آن Euphorbia Pulcherrima و از خانواده افوربیا میباشد.برگ های این گیاه بیضوی شکل به رنگ سبز روشن با لبه های صاف یا کمی دالبر دار میباشند.گل‌های گیاه کریسمس بیش از دو تا شش ماه دوام می‌آورند و  این گیاه کوچک و فاقد ارزش زینتی هستند ولی برگ ها و دمبرگ های انتهایی گیاه به رنگ هایی قرمز، قرمز تیره، سفید، صورتی، کرم در می آید که اصطلاحاً به آن گل می گویند.

قیمت گل کریسمس با توجه به سایز و کیفیت آن متغیر است.

گیاه کریسمس

شرایط نگهداری گیاه بنت قنسول:

نور:

گیاه بنت قنسول به نور زیاد علاقه دارد اما روز کوتاه است یعنی زمانی که ساعات روز از شب کوتاه تر باشد ، شروع به گلدهی می کند که این شرایط به طور معمول در فصل پاییز و زمستان اتفاق می افتد.

نوجه کنید که این نور باید غیر مستقیم باشد و نور مستقیم به گیاه آسیب وارد می کند.

 پنجره های جنوبی و نورگیر ها بهترین مکان برای قرار دادن گلدان این گیاه هستند.

دما: 

بهترین دما برای گیاه ، دمای مابین 15 الی 25 درجه سانتی گراد میباشد که دمای مناسب برای آن در طول روز 21-19.5 درجه سانتیگراد و 16.5-15.5 درجه سانتیگراد در طی شب است.

توجه داشته باشید که دمای محل نگهداری این گیاه به زیر 10 درجه نرسد و هر مقدار که دما از 22درجه گرم تر شود عمر گل های این گیاه نیز کمتر می شود.

گلدان را به دور از بخاری و رادیاتور نگهدارید.

آبیاری:

جهت آبیاری گیاه ، اجازه دهید رویه خاک تماما خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید و باید بدانید که آبیاری بیش از اندازه منجر به ریزش برگ ها و پوسیدگی گیاه می شود.

حتما دقت کنید که در هنگام آبیاری ، آب بر روی برگ ها ریخته نشود چون باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ ها می شود .

رطوبت:

برای تامین رطوبت گیاه بهتر است یک ظرف آب در کنار آن قرار دهید و به هیچ عنوان آب را روی برگ های بنت قنسول نریزید.

خاک:

بهترین خاک برای گیاه بنت قنسول خاک و کود آماده می باشد.

پیشنهاد : خرید انواع خاک و پرلیت مخصوص گیاهان

کود دهی:

برای رشد بهتر گیاه بنت قنسول بهتر است از تقیوت کننده مخصوص گیاهان استفاده کنید اما به این نکته توجه داشته باشید که هنگامی‮ که گیاه در مرحله شکوفه دادن است ، کود دادن به آن به هیچ وجه توصیه نمی‮ شود.

بنت قنسول را تنها در صورتی‮ که آن را بعد از زمستان نیز نگهداری می‮کنید، تقویت کنید. از یک تقویت کننده گیاهان آپارتمانی استفاده کنید و هر دو هفته یک بار و یا 1 بار در ماه گیاهتان را تقویت نمایید.

پیشنهاد : خرید انواع کود و تقویت کننده مخصوص گیاهان

گلدهی:

بنت قنسول گیاه حساسی است ولی اگر شرایط نگهداریش فراهم شود از اواخرتابستان شروع به گل دهی و قرمز شدن برگ ها می کند و از اردیبهشت ماه به دلیل گرم شدن هوا رنگ برگ های آن به سبز متمایل می شود .

بنت قنسول

یک دیدگاه در “1”

  1. نوشین گفت:

    سلام ممنون بخاطر کانال خوبی که دارید وتشکر میکنم بخاطر راهنماییهای خوبی کهدارید من دوهفته قبل بنت قنسول خریدم اطلاعات زیادی ازش ندارشتم اما الان بیشتر مراقبش هستم خیلی نازه اخه گلهای گیاه من سفید وسرخابی هستن با برگهای سبز خیلی خاصه بازم ممنونم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *