گل ها, گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه از گل آزالیا نگهداری کنیم ؟!

گل-آزالیا

شاید بتوان گفت یکی از بهترین گل ها برای هدیه دادن به کسانی که باغچه کوچکی در منزل خود دارند، گل آزالیا ( گل صد تومانی ) است. البته از این گل زیبا در داخل خانه نیز می‌توان نگهداری کرد اما شرایط نگهداری آن کمی دشوار است. آزالیا از جمله گیاهان گلداریست که در زمستان به گل می‌نشیند و به همین دلیل در این فصل از محبوبیت بالایی برخوردار است. این گل زیبا داخل باغچه، تراس یا راه پله ی شما خودنمایی می‌کند و در فصل سرد با گلهای رنگارنگ خود زمستان شما را رنگ آمیزی می‌کند. برای آشنایی بیشتر با نگهداری و خصوصیات گل آزالیا گلدانی همراه ما باشید.

آزالیا

گل آزالیا را بشناسید

آزالیا ( Azalea ) با نامهای گل صد تومانی و خرزهره هندی نیز شناخته می‌شود و از خانواده اریکاسه است. زادگاه این گل شمال شرق آمریکا و هندوستان است و بیش از 50 گونه از این گیاه وجود دارد که همگی اندازه های مختلفی دارند و در فصول مخصوص به خود گلدهی دارند. آزالیا هوای کمی خنک را دوست دارد و این هوا به گلدهی سریعتر آن کمک می‌کند. برگهای آزالیا سبز تیره و باریک و بیضی است و معمولا درختچه های کوچکی هستند که اندازه های آنها به ندرت به 50 سانتی متر می‌رسد.

رنگ گلها به رنگ سفید، سرخابی و صورتی است. بهتر است این گل زیبا هر روز آبیاری شود و نور زیاد دریافت کند. نیاز رطوبتی بالایی دارد و غبار پاشی روزانه فراموش نشود. شرایط نگهداری آزالیا نسبت به بقیه گیاهان گلدار آپارتمانی اندکی دشوار تر است اما زیبایی آن طرفداران زیادی دارد. علاوه بر زیبایی، از بین بردن فرمالدئید موجود در هوا و پاکسازی هوا نیز از ویژگی های آزالیاست .

با شرایط نگهداری گل آزالیا آشنا شوید

نوردهی :

درست است که آزالیا گیاه هوای باز است اما نور مستقیم آفتاب برای آن مضر است و بهتر است آن را در محیط نیم سایه با نور غیر مستقیم نگهداری کنید. توجه داشته باشید که آزالیا را هرگز در محیطی که نور شدید آفتاب به آنجا می‌تابد قرار ندهید چرا که سبب از بین رفتن گیاه خواهد شد.

دما :

بهتر است در تمام سال به جز زمستان گیاه را در محیط باز و در سایه نگهداری کنید تا تبادل هوا برای آن اتفاق بیفتد. اما در زمستان سرمای شدید آن را از بین می‌برد و بدین منظور حتما داخل یک راه پله و یا گلخانه پلاستیکی نگهداری شود. برای شروع گلدهی در اوایل بهار، تجربه ی اندکی سرما ( در حدود 14 – 15 درجه ) در پاییز یا زمستان لازم است. باید بدانید که در صورت گرم بودن هوای نگهداری آزالیا در زمستان، عدم گلدهی آن در بهار وجود دارد.

رطوبت :

آزالیا به رطوبت نسبتا بالایی نیاز دارد و غبار پاشی روزانه در رشد آن تاثیر بسزایی خواهد داشت. علاوه بر غبار پاشی، می‌توانید از راههای متنوع تامین رطوبت گیاهان کمک بگیرید و یک آزالیای پر گل و با طراوت داشته باشید.

خاک مناسب :

گل آزالیا دوستدار خاک اسیدی است و در آن بهترین رشد را دارد. مخلوطی از پیت ماس، شن و خاک برگ نیز برای این گیاه مفید است. برای ساخت یک خاک اسیدی در منزل راههای گوناگونی وجود دارد اما ساده ترین راه آن استفاده از تفاله چای در خاک گلدان است. تفاله چای علاوه بر اسیدی کردن خاک، به تقویت آن نیز می‌پردازد.

آبیاری :

آبیاری متوسط تا زیاد از علاقه مندی های آزالیا است و توجه داشته باشید که حتما خاک آن در فاصله ی بین دو آبیاری خشک شود. آبیاری را از اوایل پاییز یعنی دوره استراحت و به خواب رفتن گیاه کمتر کنید.

تعویض گلدان :

بهتر است هر 2 یا 3 سال یکبار در اواخر تابستان و شروع پاییز گلدان گیاه را تعویض کنید. به دلیل نیاز رطوبتی بالا در آزالیا، بهترین نوع گلدان برای آن، استفاده از گلدان سفالی است تا رطوبت را در خود حفظ کند. 

تمیز نمودن برگها :

روش های متفاوتی برای تمیز نمودن برگها وجود دارد که بهترین آن استفاده از محلول رقیق شیر و آب است. غبار پاشی روزانه نیز برای از بین بردن آلودگی و گرد و غبار های روی برگها کافیست.

گلدهی :

یکی از مهمترین کارهایی که باید برای گلدهی آزالیا صورت بگیرد، هرس کردن شاخه های آن است. به این منظور بعد از اتمام گلدهی باید سرشاخه ها هرس شوند تا گیاه شاخه های جدیدی تولید کرده و سال آینده گلدهی داشته باشند. 

کوددهی :

مانند تمامی گیاهان گلدار، آزالیا نیز نیازمند کود مناسب گلدهی و تقویت ساقه است. بهتر است در فصول رشد یعنی بهار و تابستان از کود مخصوص گیاهان استفاده کرده و هر 2 هفته یکبار به آن بدهید. استفاده از کودهای خانگی دست ساز مانند تفاله قهوه و تفاله چای نیز برای گلدهی و تقویت گیاه مفید است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *