گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

21 گیاه مناسب پنجره شمالی (2) + نگهداری

انتخاب گیاهان مناسب برای یک پنجره رو به شمال می‌تواند کمی سخت باشد زیرا این پنجره نور با کیفیتی ندارد و هر گیاهی برای آنجا مناسب نیست. همه گیاهان آپارتمانی نمی‌توانند با نور کم در اتاقی که نور مستقیم خورشید دریافت نمی‌کند کنار بیایند ، بنابراین انتخاب گیاهان سازگار با این شرایط بسیار مهم است. خوشبختانه گیاهان مناسب پنجره شمالی، متعددند و گزینه های زیادی وجود دارد که در مقاله قبلی با تعدادی از آنها آشنا شدیم و در این مقاله با باقی آنها آشنا می‌شویم.

گیاه مناسب پنجره شمالی

10 گیاه مناسب پنجره شمالی (2)

12. سرخس لانه پرنده Adiantum

این نوع سرخس ها دارای برگهای نرم و ملایمی هستند که از قاعده گیاه پخش می‌شوند. این گیاهان بومی آمریکای شمالی هستند و روغن تولید شده از آنها در شامپوها و سایر لوازم آرایشی استفاده می‌شود. این گیاه ترجیح می‌دهند که در فضای باز سایه دار رشد کنند که داخل آپارتمان نیز همین شرایط را برای آنها فراهم می‌کند.

مزایا : نگهداری نسبتا آسان. رایحه دلپذیر از برگها و شاخ و برگهای بسیار جذاب. می‌تواند در تراریوم بسته واقعاً خوب عمل کند.
معایب : برای عملکرد خوب به خاک مرطوب و رطوبت زیاد نیاز دارد.
شرایط مراقبت : دمای متوسط ​​، رطوبت زیاد و خاک دائماً مرطوب را ترجیح می‌دهد. اجازه ندهید خاک به طور کامل خشک شود. از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید.

سرخس لانه پرنده Adiantum

سرخس لانه پرنده Adiantum

13. پبله آ Pilea Cadierei

پیله آ از گیاهان گرمسیری است که شرایط گرم و مرطوب را دوست دارد. این گیاه زیبا در نور غیر مستقیم خورشید رشد می‌کند و برای داخل خانه و پنجره شمالی بسیار مناسب است. پیله آ سرعت رشد بالایی دارد  برای حفظ زیبایی به هرس مداوم نیاز دارد.

مزایا : گیاهی بسیار زیبا با مراقبت آسان است.
معایب : شرایط رطوبت بالا و با توجه به رشد سریع به هرس نیاز دارد.
شرایط مراقبت : محیط های مرطوب و نسبتا گرم را ترجیح می‌دهد.  آبیاری بعد از خشک شدن خاک.

پبله آ Pilea Cadierei

پبله آ Pilea Cadierei

14. فتونیا Nerve Plant

فتونیا دارای برگهای سبز تیره است که در رگهای رنگی زیبا پوشانده شده است. برخی از انواع فتونیا دارای رگه های نقره ای هستند، اما انواع صورتی ، سبز و سفید نیز موجود است. فتونیا در نور کم رشد می‌کند و دوستدار گرما و رطوبت فراوان است به همین دلیل یکی از مکانهای مناسب برای نگهداری از آن تراریوم است.

مزایا : نگهداری آسان و به دلیل نیاز رطوبتی بالا، کاهش دهنده رطوبت محیط است.
معایب : نیاز به آبیاری مکرر و رطوبت زیاد دارد.
شرایط مراقبت : گیاه خود را گرم نگه دارید ، از رطوبت بالا اطمینان حاصل کنید ، به طور مرتب آب دهید و از خاکی با زهکشی مناسب استفاده کنید.

فتونیا Nerve Plant

فتونیا Nerve Plant

15. ته نانته یا گلشانه Ctenanthe

ته نانته یک گیاه گرمسیری بسیار زیبا است که دارای برگهای سبز تیره و یا روشن است که قسمت زیرین آنها با رنگ بنفشش زیبایی پوشیده شده است. ته نانته از خانواده مارانتا است و مقاومت بیشتری نسبت به باقی اعضای خانواده خود دارد. نور غیر مستقیم خورشید و رطوبت از علاقه مندی های ته نانته است.

مزایا : انعطاف پذیر است و مراقبت از آن آسان است.
معایب : برای رشد نیاز به رطوبت دارد. برای حیوانات خانگی سمی است.
شرایط مراقبت : نیاز به محیطی گرم و مرطوب دارد. خاک را مرطوب نگه دارید. نور روشن اما غیر مستقیم ارائه دهید.

ته نانته یا گلشانه Ctenanthe

ته نانته یا گلشانه Ctenanthe

16. سرخس بوستون Nephrolepis Exaltata

سرخس بوستون ، که به سرخس شمشیری نیز معروف است، دارای شاخه های منفرد و افشان است. این سرخس ها در واقع اهل بوستون نیستند و معمولاً در مناطق گرم و مرطوب مانند فلوریدا یافت می‌شوند.

سرخس بوستون عاشق نور روشن اما غیر مستقیم است. معمولاً این گیاهان را در سبدهای آویزان یا در مرکز یک ظرف تزئینی مشاهده خواهید کرد. سرخس بوستون مانند دیگر گیاهان گرمسیری برای زنده ماندن به رطوبت زیاد و آب و هوای گرم احتیاج دارد.

مزایا :  مراقبت از آن آسان است.
معایب : سرما و باد را تحمل نمی‌کند. به رطوبت زیادی نیاز دارد.
شرایط مراقبت : درجه حرارت متوسط ​​و رطوبت زیاد را ترجیح می‌دهد. نیاز به دسترسی به نور غیر مستقیم دارد. خاک را مرطوب نگه دارید. گهگاه کود دهید.

سرخس بوستون Nephrolepis Exaltata 

سرخس بوستون Nephrolepis Exaltata

17. گندمی Chlorophytum Comosum

مراقبت از گیاه عنکبوتی بسیار آسان است و تقریباً در هر شرایطی زنده می‌ماند. این گیاه افشان در نور کم و غیر مستقیم به خوبی رشد می‌کند و هرچه سن گیاه بیشتر شود، برگهای آن زیباتر می‌شود. این گیاهان مقاوم به خشکسالی هستند، اما رطوبت زیاد دوست دارند و در آن بهتر عمل می‌کنند. در صورت قهوه ای شدن نوک برگها رطوبت را بیشتر کنید.

مزایا : مراقبت از آن آسان است. حساسیت خاصی به نور ندارد.
معایب : مستعد نوک قهوه ای روی برگ ها است و آبیاری بیش از حد را تحمل نمی‌کند.
شرایط مراقبت : نور غیر مستقیم خورشید را ترجیح می‌دهد. از خاکی با زهکشی بالا استفاده کنید. آبیاری بیش از حد نکنید.

گندمی Chlorophytum Comosum

گندمی Chlorophytum Comosum

18. هدرا Hedera Helix

هدرا شاخه های رونده با سرعت رشد بالا دارد و در طبیعت به عنوان یک مزاحم شناخته می‌شود. اما در داخل آپارتمان می‌توانید به شاخه های زیبای آن جهت دهید تا در آن سمت رشد کنند. این گیاه محیط خنک را ترجیح می‌دهد و رطوبت را دوست دارد.

مزایا : عاشق محیط های سایه دار و خنک است. یک انتخاب عالی از گیاهان رونده برای داخل خانه.
مزایا : به راحتی خشک می‌شود. نیاز به هرس دارد.
شرایط مراقبت : محیطی مرطوب با دمای خنک تا متوسط ​​فراهم کنید. خاک را مرطوب نگه دارید. هرس کنید و به شکل دلخواه آن را جهت دهید.

هدرا Hedera Helix 

هدرا Hedera Helix

19. لاکی بامبو Lucky Bamboo

این گیاه جالب و زیبا را می‌توان در خاک و یا حتی در آب پرورش داد. بامبو عاشق نور روشن و فیلتر شده است، اما در زیر نور مستقیم خورشید می‌سوزد. اگر یک پنجره بزرگ رو به شمال دارید ، بامبو یک انتخاب عالی است.

مزایا : اشکال جالب و قابل توجه شاخ و برگ. مقاوم در برابر آفات.
معایب : نسبت به نوع آب استفاده شده حساس است ، به ویژه اگر دارای مقدار زیادی فلوراید ، کلر یا مقدار زیادی مواد معدنی محلول باشد. برای حیوانات خانگی سمی است.
شرایط مراقبت : در محیطی گرم و مرطوب نگهداری شود. قابل پرورش در آب یا خاک.

لاکی بامبو Lucky Bamboo

لاکی بامبو Lucky Bamboo

20. بگونیا رکس Begonia Rex

بگونیا انواع مختلفی دارد و به دلیل شکل ظاهری برگها و گلهای زیبا محبوبیت بالایی دارد. بگونیاهای گلدار در نور کم خوب عمل نمی‌کنند ، اما بگونیا رکس در شرایط سایه دار رشد می‌کند. مراقبت از این گیاهان آسان است و در داخل خانه خوب عمل می‌کنند. بگونیا های رکس محیط های گرم و مرطوب را ترجیح می‌دهند.

مزایا : مراقبت از آن آسان است. انواع زیادی موجود است.
معایب : بعید است بدون دسترسی به نور روشن گل دهد.
شرایط مراقبت : مقدار زیادی نور غیر مستقیم خورشید را تامین کنید. محیط را گرم و کمی مرطوب نگه دارید. آبیاری بیش از حد نکنید.

بگونیا رکس Begonia Rex

بگونیا رکس Begonia Rex

21. زاموفیلیا  Zamioculcas Zamiifolia

زاموفیلیا در واقع ساکولنت است که در شرایط کم نور بسیار خوب رشد می‌کند و همین امر آن را به یکی از بهترین گیاهان برای پنجره رو به شمال تبدیل می‌کند. در حقیقت ، این گیاهان مقاوم اغلب برای اتاقهای بدون پنجره نیز توصیه می‌شوند. زاموفیلیا به آرامی رشد می کند و رشد افقی دارد.

زاموفیلیا در طیف وسیعی از درجه حرارت و رطوبت عملکرد خوبی دارد، بنابراین برای محیط هایی که کنترل دما و رطوبت آنها دشوار است ، انتخاب خوبی است. این گیاهان به راحتی از تغییرات دما یا آبیاری فراموش شده جان سالم به در می‌برند.

مزایا : مراقبت از آن آسان است. در بیشتر محیط ها رشد می‌کند.
معایب : برای حیوانات خانگی سمی است. در صورت دستکاری یا هرس ممکن است پوست را تحریک کند. اگرچه در برابر غفلت بسیار مقاوم هستند ، اما در صورت آب بیش از حد با مشکل روبرو می‌شوند.
شرایط مراقبت : درجه حرارت و رطوبت متوسط را ترجیح می‌دهد. آبیاری بیش از حد نکنید.

زاموفیلیا  Zamioculcas Zamiifolia

زاموفیلیا  Zamioculcas Zamiifolia

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *