خلاقیت, مقالات, نگهداری گیاهان

تهیه کود ورمی کمپوست خانگی

بیشترین چیزی که همه ی ما دوست داریم هرچه زودتر از دست آن خلاص شویم، زباله است ! بله زباله های ته مانده غذا یا پوست میوه و مواد گندیده، علاوه بر بوی نامطبوع، باعث جمع شدن حشرات موذی نیز می‌شوند. اما همین پس ماندهای ارگانیک، می‌توانند یک کود غنی برای گیاهان آپارتمان شما باشند. اما چگونه؟! با تولید ورمی کمپوست در خانه می‌توانید کودی بسیار عالی و ارگانیک در منزل تولید کرده و خودتان اثر نامطلوب تجمع زباله‌ها در محیط زیست را خنثی کنید.

با ما همراه باشید تا با مراحل تولید و طرز تهیه کود ورمی کمپوست در خانه آشنا شوید.

ورمی کمپوست

 

به سادگی ورمی کمپوست بسازید

وسایل مورد نظر

 • یک گالن پلاستیکی به اندازه متوسط ۶۰ سانتی متر در ۴۰ سانتی متر مات و دارای درب 
 • یک عدد سینی که کمی بزرگتر از گالن پلاستیکی باشد و یا یک درب اضافه برای گالن
 • آجر ، یا یک تکه چوب
 • دریل و مته 
 • روزنامه خرد شده 
 • ۲ فنجان خاک یا کمپوست
 • آب
 • پس ماندهای مواد غذایی (میوه و سبزی ، فیلتر قهوه، چای کیسه ای، پوسته تخم مرغ و … ) .توجه داشته باشید که به هیچ وجه از مواد لبنی و گوشت استفاده نکنید.
 • کرم ، ۳۰۰ عدد 

مراحل تولید ورمی کمپوست در خانه :

1. طرز تهیه کود ورمی کمپوست در خانه به این صورت است که در ابتدا 18 سوراخ مانند عکس برای تهویه مناسب در زیر سطل ایجاد می‌کنیم. حواستان باشد در صورتی که تا به حال با دریل یا مته کار نکرده اید، حتما از یک متخصص یا فرد کار بلد کمک بگیرید.

تولید ورمی کمپوست خانگی1

2. در مرحله‌ی بعد با مته قطور تر سوراخ هایی در کناره های سطل ایجاد می‌کنیم.

تولید ورمی کمپوست خانگی2

3. ۱۸ تا ۲۰ سوراخ روی درب ایجاد می‌کنیم. این سوراخ ها برای تهویه هوای داخل سطل ایجاد می‌شوند.

تولید ورمی کمپوست خانگی3

4. مکان سطل را انتخاب کرده و سینی را در آن جا قرار داده و 2 عدد آجر را به فاصله ی مساوی به منظور رد و بدل شدن هوا روی آن قرار می‌دهیم.

تولید ورمی کمپوست خانگی4

5. روزنامه هارا برداشته و آن هارا خرد کنید. روزنامه های خرد شده را خیس کرده و کمی فشار دهید تا آب آن مقداری خارج شود.

تولید ورمی کمپوست خانگی5

6. روزنامه های مرطوب را در کف سطل پلاستیکی پهن کرده اما آنها را فشرده نکنید. بگذارید به آرامی پهن شوند، تا بستری مرطوب را به وجود آورند.

تولید ورمی کمپوست خانگی

7. خاک را به روزنامه ها اضافه می‌کنیم. به آرامی خاک تهیه شده را بر روی روزنامه ها می‌ریزیم. دقت کنید که لازم نیست همه ی سطح روزنامه از خاک پر شود، تنها یک لایه نازک از آن کافیست.

تولید ورمی کمپوست خانگی

8. کرم های آماده شده را بر روی خاک می‌ریزیم. شما می‌توانید از بازارهای گل و گیاه این کرم ها را تهیه کنید. حدود ۳۰۰ عدد کرم می‌توانند حداقل ۲۵۰ گرم غذا در روز مصرف کنند.

تهیه کود ورمی کمپوست
9. مقداری پسماند غذاهای ارگانیک یا میوه از قبل جمع آوری کنید و برای اضافه کردن پسماندها باید ابتدا سعی کنیم کرم ها فرار کنند. این کار را با دادن مقداری نور به آن ها انجام می‌دهیم. سپس پسماندهای گیاهی ، مانده میوه ها و سایر ته مانده های مجاز آشپزخانه را به سطل اضافه می‌کنیم و درب ظرف را می‌بندیم.

10. بعد از گذشت ۳ یا ۴ ماه زباله ها را در یک طرف سطل قرار داده تا کرم ها به سمت غذا بروند، سپس جدا سازی مواد داخل ظرف را به راحتی انجام می‌دهیم. در نهایت با این روش در طی این زمان، می‌توانید یک ورمی کمپوست غنی و با کیفیت داشته باشید.

 

به این نکات دقت کنید !

 • ھر چند وقت یکبار با یک عدد میخ سوراخ ھای زیر جعبه را از زیر جعبه باز کنید که بر اثر فشردگی ورمی کمپوست بسته نشده باشند. اگر مواد داخل جعبه لجنی شدند یعنی این سوراخ ها گرفته اند و آب های اضافی راهی برای خروج ندارند.

 

 • حداقل هر ماه محتویات جعبه را با دست (حتما از دستکش استفاده کنید که مناسب ترین آن دستکش ھای پلاستیکی ظرفشویی است) به ھم بزنید و زیر و رو کنید، تا بستر سفت و فشرده نشود و کرم ها بتوانند به راحتی در آن فعالیت کنند و گاز های مضر خارج شوند.

 

 • برای تولید ورمی کمپوست در خانه بیش از اندازه مواد اسیدی مانند: پوست مرکبات اضافه نکنید. بھترین خوراک کرم خاکی برای رشد و تکثیر می‌تواند آرد ذرت، سبوس گندم، پوست موز و خیار ، ضایعات سبزی ، تفاله چای ، تفاله قھوه ، پوست سیب باشند.

تولید-ورمی-کمپوست

 • از غذاھای خیلی آبدار مانند گوجه فرنگی و پوست ھندوانه کمتر استفاده کنید زیرا آب اضافی موجود در این نوع از غذاھا باعث لجنی شدن بستر پرورش می شوند یا اگر از غذاھای آب دار استفاده کرده اید نیازی به آبدھی ندارید.

 

 • سطل کرم های ورمی کمپوست را در دمای بین ۱۶تا ۲۴ درجه سانتی گراد نگهداری کنید. هر یک یا دو ماه یکبار روزنامه های مرطوب به بستر کرم اضافه کنید. هرگز بستر را فشرده سازی نکنید.

 

 • همواره این سطل را در زیر یک لامپ کم مصرف با نور معمولی نگهداری کنید زیرا کرم ها از نور گریزان‌اند و این کار برای احتیاط و جلوگیری از بیرون آمدن کرم هاست.

 

23 دیدگاه در “تهیه کود ورمی کمپوست خانگی

 1. گلناز گفت:

  با سلام آیا میشود زباله های میوه و سبزیجات هر چند روز یکبار جمع آوری وبا خاک و روزنامه مخلوط کنیم و به عنوان خاک گل در گلدان استفاده کنیم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام اگر به همین ترکیب کرم اضافه کنید تبدیل به ورمی کمپوست می شه و می تونین برای گیاهانتون استفاده کنید.

   1. گلناز گفت:

    ببخشید یعنی نیازی به دو تا چهار ماه انباشته کردن نیست و میتونیم بلافاصله برای گلدون استفاده کنیم؟

    1. کیانا والی گفت:

     چرا باید مدتی هم انباشته بشه و بعد برای گیاه استفاده کنید.

  2. مهرشاد جوادی زاده گفت:

   با سلام و عرض ادب .
   ببخشید اگر که به کمپوست ، کرم اضافه نکنیم ، مشکلی ایجاد میشود ؟
   منظورم این است که آیا کرم ، اجباری است یا میتواند نباشد ؟

   1. ابوالفضل عبدالرحیمی گفت:

    سلام حتما باید کرم باشه وگرنه کمپوست درست نمیشه

    1. لیلا گفت:

     ورمی کمپوست حاصل فضولات کرم هستش

   2. محمد زبیدی گفت:

    عزیزم مثلیکه شما مطلب رو نگرفتی کمپوست همون دفع غذا از بدن کرم هاست چی میگین شمابهش. پی پی مامی نکرده و جیش کرم ها کف جعبه اندک اندک جمع میشود وانگهی چاه مستراه شود که اسمش کومپوست هست و همه رو به اشتباه انداخته. از من میشنوی تو یکی برو اماده بخر پول نقد بده ذلت نپذیر

    1. کریم گفت:

     ????پی پی
     فکر کنم شما تولیدکننده هستی، درسته؟ ای شیطون‌بلا

   3. محمد زبیدی گفت:

    نخیر اجباری نیست شما خودت بجای کرم بشین رو جعبه به وقت خلا که کمپوست ادمی به مراتب تواناتر از کمپوست کرم است

    1. محمد ماکویی گفت:

     فضولات انسان حاوی انگل ها و عوامل بیماریزای بسیاری است و کاملا باید با احتیاط جهت کودسازی مورد استفاده قرار گیرد

    2. امیرحسین گفت:

     ممکنه باعث مننژیت بشه اونجوری که من سنیدم

    3. Mahdiyar گفت:

     هرچقدر موجود ریزتر باشه کود بهتری تولید میکنه پس اشتباه نگین که کود انسانی بهتره

 2. محمد رستمی گفت:

  سلام
  میشه از سبدهای میوه لبه بلند هم برای تولید ورمی کمپوست استفاده کرد؟ ممنون ازپاسخی که میدهید.

  1. محمد ماکویی گفت:

   بله. می شود

 3. نسرین گفت:

  از جواب این چند نفر دوست عزیز کلی خندیدم خدا خیرتون بده ک باعث خنده من شدید با تشکر????

 4. ونوس کاظمی گفت:

  استفاده از جعبه میوه باعث خروج کرم خواهد شد.
  میتوان در جعبه و فقط از ضایعات خوراکی و برگ بدون کرم هم کود ساخت ولی دیگر ورمی کمپوست نخواهد بود بلکه کود ارگانیک است .

  1. محمد ماکویی گفت:

   استفاده از جعبه میوه ممکن است، فقط باید تمهیداتی صورت گیرد و تغییراتی در جعبه میوه داده شود. کرم هایی که از جعبه بیرون می آیند فقط به این دلیل خارج می شوند که هنوز با محیط زندگی جدید خو نگرفته اند. چند باری که به محل زندگی جدید برگشت داده شوند، در صورتی که شرایط مناسب داشته باشند، دیگر هرگز خارج نخواهند شد.

 5. محمد ماکویی گفت:

  سلام
  مطلب بسیار خوبی بود، فقط فکر می کنم اصطلاح “فیلتر قهوه”، که در تغذیه کرم ها مورد استفاده قرار می گیرد، تا حدی گمراه کننده است؛ چون خواننده فکر می کند کرم ها چیزی مثل سرند یا غربال یا الک را هم می خورند( البته این اشتباه را در بیشتر نوشته ها دیده ام) فکر کنم اگر به جای این اصطلاح از “تفاله قهوه” استفاده شود، درک مطلب بهتر صورت خواهد گرفت.

 6. کامران گفت:

  با سلام
  بنده دو سه سالی هست که در آپارتمان حدودا 70 متری با یک بالکن دو سه متری دارم ورمی کمپوست تولید می کنم همه روش های فوق را تست کردم همه روش ها یا بوی زیادی تولید میکنند یا حشرات زیادی جمع می کنه اما بنده به اتفاق همسرم که ارشد اصلاح نباتات داره تقریبا تونستیم به روش کاملی برسیم و به زودی ثبتش می کنیم و به فروش انبوه می رسونیم انشاالله

  1. Mahdiyar گفت:

   نتیجه ای گرفتین؟

 7. محمد ماکویی گفت:

  دوستانی که مایلند از سایتی دیدن کنند که فقط در باره “پسماند” و “کمپوست” مطلب دارد و در ضمن نگاه ویژه ای به مقوله کمپوست سازی خانگی دارد می توانند “بهداشت محیط دم دستی” را به خاطر بسپارند:
  http://WWW.YARABUMCO.IR

 8. نعمت گفت:

  این اشتراک گذاشتن تجربه ها باعث پیشرفت جامعه بشر وگره گشایی از کار افراد میشه حالا درهر موضوعی میتونه باشه امیدوارم بتونیم به زندگی سالم وایده ال برسیم وهدفمون خوشبختی همگانی باشه نه اختصاص درامد شخصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *