خلاقیت, مقالات, نگهداری گیاهان

تهیه کود ورمی کمپوست خانگی

طرز-تهیه-کود-ورمی-کمپوست

بیشترین چیزی که همه ی ما دوست داریم هرچه زودتر از دست آن خلاص شویم، زباله است ! بله زباله های ته مانده غذا یا پوست میوه و مواد گندیده، علاوه بر بوی نامطبوع، باعث جمع شدن حشرات موذی نیز می‌شوند. اما همین پس ماندهای ارگانیک، می‌توانند یک کود غنی برای گیاهان آپارتمان شما باشند. اما چگونه؟! با تولید ورمی کمپوست در خانه می‌توانید کودی بسیار عالی و ارگانیک در منزل تولید کرده و خودتان اثر نامطلوب تجمع زباله‌ها در محیط زیست را خنثی کنید.

با ما همراه باشید تا با مراحل تولید و طرز تهیه کود ورمی کمپوست در خانه آشنا شوید.

ورمی کمپوست

آخرین بروزرسانی مقاله : 25 مهر 98

به سادگی ورمی کمپوست بسازید

وسایل مورد نظر

 • یک گالن پلاستیکی به اندازه متوسط ۶۰ سانتی متر در ۴۰ سانتی متر مات و دارای درب 
 • یک عدد سینی که کمی بزرگتر از گالن پلاستیکی باشد و یا یک درب اضافه برای گالن
 • آجر ، یا یک تکه چوب
 • دریل و مته 
 • روزنامه خرد شده 
 • ۲ فنجان خاک یا کمپوست
 • آب
 • پس ماندهای مواد غذایی (میوه و سبزی ، فیلتر قهوه، چای کیسه ای، پوسته تخم مرغ و … ) .توجه داشته باشید که به هیچ وجه از مواد لبنی و گوشت استفاده نکنید.
 • کرم ، ۳۰۰ عدد 

مراحل تولید ورمی کمپوست در خانه :

1. طرز تهیه کود ورمی کمپوست در خانه به این صورت است که در ابتدا 18 سوراخ مانند عکس برای تهویه مناسب در زیر سطل ایجاد می‌کنیم. حواستان باشد در صورتی که تا به حال با دریل یا مته کار نکرده اید، حتما از یک متخصص یا فرد کار بلد کمک بگیرید.

تولید ورمی کمپوست خانگی1

2. در مرحله‌ی بعد با مته قطور تر سوراخ هایی در کناره های سطل ایجاد می‌کنیم.

تولید ورمی کمپوست خانگی2

3. ۱۸ تا ۲۰ سوراخ روی درب ایجاد می‌کنیم. این سوراخ ها برای تهویه هوای داخل سطل ایجاد می‌شوند.

تولید ورمی کمپوست خانگی3

4. مکان سطل را انتخاب کرده و سینی را در آن جا قرار داده و 2 عدد آجر را به فاصله ی مساوی به منظور رد و بدل شدن هوا روی آن قرار می‌دهیم.

تولید ورمی کمپوست خانگی4

5. روزنامه هارا برداشته و آن هارا خرد کنید. روزنامه های خرد شده را خیس کرده و کمی فشار دهید تا آب آن مقداری خارج شود.

تولید ورمی کمپوست خانگی5

6. روزنامه های مرطوب را در کف سطل پلاستیکی پهن کرده اما آنها را فشرده نکنید. بگذارید به آرامی پهن شوند، تا بستری مرطوب را به وجود آورند.

تولید ورمی کمپوست خانگی

7. خاک را به روزنامه ها اضافه می‌کنیم. به آرامی خاک تهیه شده را بر روی روزنامه ها می‌ریزیم. دقت کنید که لازم نیست همه ی سطح روزنامه از خاک پر شود، تنها یک لایه نازک از آن کافیست.

تولید ورمی کمپوست خانگی

8. کرم های آماده شده را بر روی خاک می‌ریزیم. شما می‌توانید از بازارهای گل و گیاه این کرم ها را تهیه کنید. حدود ۳۰۰ عدد کرم می‌توانند حداقل ۲۵۰ گرم غذا در روز مصرف کنند.

تهیه کود ورمی کمپوست
9. مقداری پسماند غذاهای ارگانیک یا میوه از قبل جمع آوری کنید و برای اضافه کردن پسماندها باید ابتدا سعی کنیم کرم ها فرار کنند. این کار را با دادن مقداری نور به آن ها انجام می‌دهیم. سپس پسماندهای گیاهی ، مانده میوه ها و سایر ته مانده های مجاز آشپزخانه را به سطل اضافه می‌کنیم و درب ظرف را می‌بندیم.

10. بعد از گذشت ۳ یا ۴ ماه زباله ها را در یک طرف سطل قرار داده تا کرم ها به سمت غذا بروند، سپس جدا سازی مواد داخل ظرف را به راحتی انجام می‌دهیم. در نهایت با این روش در طی این زمان، می‌توانید یک ورمی کمپوست غنی و با کیفیت داشته باشید.

به این نکات دقت کنید !

 • ھر چند وقت یکبار با یک عدد میخ سوراخ ھای زیر جعبه را از زیر جعبه باز کنید که بر اثر فشردگی ورمی کمپوست بسته نشده باشند. اگر مواد داخل جعبه لجنی شدند یعنی این سوراخ ها گرفته اند و آب های اضافی راهی برای خروج ندارند.

 

 • حداقل هر ماه محتویات جعبه را با دست (حتما از دستکش استفاده کنید که مناسب ترین آن دستکش ھای پلاستیکی ظرفشویی است) به ھم بزنید و زیر و رو کنید، تا بستر سفت و فشرده نشود و کرم ها بتوانند به راحتی در آن فعالیت کنند و گاز های مضر خارج شوند.

 

 • برای تولید ورمی کمپوست در خانه بیش از اندازه مواد اسیدی مانند: پوست مرکبات اضافه نکنید. بھترین خوراک کرم خاکی برای رشد و تکثیر می‌تواند آرد ذرت، سبوس گندم، پوست موز و خیار ، ضایعات سبزی ، تفاله چای ، تفاله قھوه ، پوست سیب باشند.

تولید-ورمی-کمپوست

 • از غذاھای خیلی آبدار مانند گوجه فرنگی و پوست ھندوانه کمتر استفاده کنید زیرا آب اضافی موجود در این نوع از غذاھا باعث لجنی شدن بستر پرورش می شوند یا اگر از غذاھای آب دار استفاده کرده اید نیازی به آبدھی ندارید.

 

 • سطل کرم های ورمی کمپوست را در دمای بین ۱۶تا ۲۴ درجه سانتی گراد نگهداری کنید. هر یک یا دو ماه یکبار روزنامه های مرطوب به بستر کرم اضافه کنید. هرگز بستر را فشرده سازی نکنید.

 

 • همواره این سطل را در زیر یک لامپ کم مصرف با نور معمولی نگهداری کنید زیرا کرم ها از نور گریزان‌اند و این کار برای احتیاط و جلوگیری از بیرون آمدن کرم هاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *