گل آرایی, گل ها, مقالات, نگهداری گیاهان

با راههای جلوگیری از پژمرده شدن گل هایتان آشنا شوید

همه ی ما انسانها عاشق هدیه گرفتن هستیم . این هدیه بسته به سلیقه‌ی هر فردی میتواند متفاوت باشد اما تنها یک چیز است که همه را خوشحال میکند و آن هدیه بردن دسته گل های زیباست . گیاهان و گلهای شاخه ای بهترین گزینه هایی هستند که میتوانید برای هر فردی در هر سن و جنسیتی هدیه ببرید . اما گلها نسبت به گیاهان عمر کمتری داشته و زود از بین خواهند رفت . اگر شماهم دوستدار گلهای شاخه ای هستید و آرزو میکنید کاش میشد بیشتر از آنها لذت ببرید با ما در این مقاله همراه باشید تا با راههای جلوگیری از پژمرده شدن گل هایتان آشنا شوید. 

برای شاداب ماندن و ثابت نگه داشتن گل طبیعی خود در ابتدا باید چند قدم کلی بردارید :

  1. آماده سازی گلدان
  2. دسته گل خود را آماده کنید
  3. رسیدگی روزانه به گلها
  4. آماده سازی مکانی مناسب برای گلدان

نگهداری گل چیده شده کار سختی نیست و میتوانید با اقداماتی ساده ماندگاری آن را بیشتر کنید .

گلدان خود را آماده کنید

1. گلدانی که برای دسته گلهایتان انتخاب می‌کنید نباید کوتاه باشد تا ساقه‌ی آنها را در برگیرد . گلدان مورد نظر را از آب گرم پر کنید . آب گرم باعث می‌شود مصرف آب توسط گلهای بریده شده بیشتر شود و تازه تربمانند . مقداری غذای گل بریده شده در آب بریزید . این مواد باعث تغذیه گل و ضد باکتری شدن آن می‌شود . اگر غذای گل ندارید ، از کمی شکر ، چند قطره آبلیمو و چند قطره سفید کننده استفاده کنید و با آب مخلوط کنید .

 

گلهایتان را آماده کنید

1. گلها را در گلدان قرار دهید و برگهای پایینی که در آب قرار گرفته را بچینید . برگهایی که در آب قرار گرفته اند شروع به انباشتن آب در خود می‌کنند و گلهای شما را از بین می‌برند .

 

 

2. گلهای دسته گل را به آرامی از هم باز کنید . بلافاصله بعد از قراردادن در آب گرم 2 الی 3 سانتی متر از ساقه را با زاویه 45 درجه برش بزنید . افزایش سطح مقطع ساقه باعث جلوگیری از پژمرده شدن گل می‌شود و ساقه آب بیشتری دریافت کرده و گل تازه تر میماند .

 

3. مطمئن شوید که فضای کافی برای گلها در گلدانتان وجود دارد . گلها زنده اند و به تنفس نیاز دارند . اگر گلدانتان خیلی تنگ و شلوغ باشد ، اگر مفدور بود از گلدان بزرگتری استفاده کنید . همچنین می‌توانید گلهارا به 2 دسته تقسیم کرده و در گلدان دیگری قرار دهید .

 

گلهای خود را تازه نگه دارید

1. هرروز آب قدیمی را با آب تازه جایگزین کنید تا گلهایتان تازه بماند . قبل از ریختن آب تازه در گلدان مطمئن شوید که هیچ برگ مرطوب و یا زیباله ای در گلدان نباشد و در صورت مشاهده ابتدا آن هارا خارج کنید . حتما انتهای تمام ساقه ها در آب قرار بگیرد و از ساقه های کوتاهتر غافل نشوید .

 

2. ساقه هارا مرتبا تمیز کنید . هنگام تغییر آب هر 2 الی 3 روز یکبار انتهای ساقه را به صورت 45 درجه با چاقوی تیز برش بزنید تا سطح مقطع ساقه بیشتر شده و تماس بیشتری با آب داشته باشد .

 

3. اگر دسته گل شما در یک فوم قرار دارد و جداکردن از آن به گلا آسیب خواهد زد نگران نباشید . میتوانید هرروز آب برروی فوم بریزید به صورتی که اصلا روی گلبرگ ها ریخته نشود و یا فوم را داخل ظرف آب قرار دهید .

 

4. در هنگام تعویض روزانه‌آب از نگهدارنده ی گل استفاده کنید و در آب بریزید . این ماده ضمانت تازگی و شکوفایی گلهای شماست .

 

مکان مناسب گلدانتان را انتخاب کنید

1. پس از فیکس شدن گلها در گلدان یک مکان مناسب برای قرار دادن گلدان انتخاب کنید . زیبایی شناسی در مکان اهمیت ویژه ای دارد اما در کنار آن باید در نظر داشت که شرایط محیطی برای گلها در بهترین وضعیت ممکن باشد تا عمرشان طولانی تر گردد . برای داشتن شرایط ایده آل گلها باید آنها را از آفتاب مستقیم و سایر منابع گرمایی دور نگه دارید . 

از قرار دادن آنها در کنار میوه ها خودداری کنید . چرا که میوه با آزاد کردن گاز اتیلن ، باعث افزایش سرعت بلوغ گل شده و ایجاد پژمردگی میکند . اگر برایتان مقدور بود بهتر است که آنها را در جریان نسیم و هوای تازه نگه دارید حتی بهتر است که هوای خنک برای آنها فراهم شود . این هوای خنک باعث جلوگیری از پژمرده شدن گل میشود و با تشویق به تبخیر قطرات از روی گلبرگ و برگ ها ، عمر گل را بیشتر میکند .

 

2. گلهای پژمرده را از بین گلهای دیگر حذف کنید تا عمر گلهای تازه را نگیرند ! جالب است بدانید که گلها بعد از پژمرده شدن مانند میوه ها از خود گار اتیلن آزاد میکنند و همانطور که گفته شد این گاز در سرعت رشد و به بلوغ رسیدن گلهای دیگر تاثیر خواهد داشت و چرخه ی زندگی آنها را سریع تر میچرخاند . پس به محض مشاهده ی یک گل پژمرده سریعا آن را از داخل گلدان بیرون آورید .

 

نکات پایانی

توجه داشته باشید که بعضی گلها قبل از از بین رفتن کامل ، بیحال و آویزان میشوند که این حالت در گلهای رز بیشتر قابل مشاهده است . اگر همچین حالتی را در گل رز خود مشاهده کردید آن را در آب گرم غرق کنید و بگذارید مدتی در آن باقی بماند تا آب برای احیای دوباره‌ی آن تلاش کند .

بهتر است برای جلوگیری از پیش آمدن این موضوع گلهای خود را هرچه سریع تر در آب بگذارید و آب را همواره تمیز نگه دارید .

بهتر است بدانید که گلها نماد مخصوص به خود را دارند و بعضی گلها برای هر مناسبتی قابل هدیه دادن نیستند و میتوانید از مقاله ی راهنمای خرید دسته گل کمک بگیرید و یک دسته گل زیبا مخصوص خانم ها برای مناسبت مورد نظرتان انتخاب کنید .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *