مقالات, نگهداری گیاهان

با نگهداری گل یخ ( ناز یخی ) و تکثیر آن آشنا شوید

گل-یخی
گل یخ

گل یخ

معرفی و گیاه شناسی گل یخ

گل یخ که در انگلیسی به آن Baby sun rose گیاهی چند ساله و علفی است. این گیاه بومی آفریقای جنوبی و مرکزی می باشد. ناز یخی در زادگاه خود در مناطق خیلی گرم و زیر نور شدید خورشید می روید. کشت این گل در مناطق جنوبی کشور ما بسیار رایج است. گل های ریز ستاره ای شکل و برگ های سبز کوچک و ضحیم از ویژگی های ظاهری گیاه هستند. گل یخ سفید ، صورتی و قرمز از انواع رنگ های آن هستند. ساقه گیاه خیای بلند نمیب شود و بیشتر به صورت گل یخ رونده رشد می کند. اگر شرایط مناسب باشد این گیاه از بهار تا پاییز گلدهی دارد. در ادامه با شرایط نگهداری گل یخ بیشتر آشنا می شویم.

شرایط نگهداری گل یخ

نور:

اگر می خواهید گیاهتان گلدهی خوبی داشته باشد حتما باید نور کافی را برای آن فراهم کنید. گلدان گل یخ رونده را در مکانی کاملا آفتابگیر قرار دهید. اگر محیط گیاه نور کافی نداشته باشد رشد آن کند می شود و گلدهی به مشکل می خورد. پس اگر این گل را در منزل نگهداری می کنید بهتر است آن را در بالکن پرنور قرار دهید. در کمبود نور رشد گیاه علفی می شود و زیبایی خود را نشان نمی دهد.

آبیاری:

نیاز آبی ناز یخی پایین است و از این جهت با کاکتوس ها مقایسه می شود. این گل تا مدت ها در خاک بی آب زنده می ماند و به رشد خود ادامه می دهد. یکی از مشکلاتی که گل یخ را تهدید می کند آبیاری بیش از اندازه است. پس در آبیاری ناز یخی باید تعادل را رعایت کنید. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه و آبیاری کم باعث تشنه ماندن و خشکی گیاه می شود.

خاک:

این گیاه را می توان در هر خاکی پرورش داد. تنهای چیزی که مهم است زهکشی بالای خاک است. مخلوط خاک لومی، ماسه و خاک برگ می تواند خاک مناسبی برای گیاه باشد. بهتر است خاک کمی اسیدی(PH حدود 6/5) باشد.

دما:

ناز یخی بر خلاف اسمش دوستدار سرما نیست و گرما را بیشتر می پسندد. البته دماهای پایین را هم تا حدی تحمل می کند.

کوددهی:

کوددهی(با کود مایع) یک بار در انتهای بهار و یک بار در اواسط تابستان باعث تقویت گیاه می شود.

هرس:

هرس مداوم گیاه ضروری نیست. البته وقتی ساقه ای بیش از حد بلند می شود بهتر است کوتاه شود. در هر بار هرس فقط باید 2/3 شاخه را هرس کرد چون هرس بیشتر از این باعث شوک و استرس گیاه می شود. برای تحریک جوانه های جانبی به رشد و گلدهی بیشتر، می توانید قسمت های انتهایی ساقه اصلی را هرس کنید.

نگهداری گل یخ

نگهداری گل یخ

تکثیر گل یخ

تکثیر ناز یخی به این روش ها امکانپذیر است:

  • کاشت بذر
  • پاجوش
  • خوابانیدن
  • قلمه زدن

بهترین روش برای تکثیر این گل قلمه زدن ساقه گیاه است. قلمه زدن گل یخ در آب یا خاک انجام می شود. در ادامه توضیح مختصری درباره هرکدام از این روش های تکثیر می دهیم.

کاشت بذر

برای تهیه بذر کافیست یک گیاه سالم و بالغ داشته باشید. بذرهای رسیده را از درختچه جدا کنید. بهترین زمان برای کاشت بذرها اوایل پاییز است. بهتر است بذرها در گلخانه یا محیطی بسته کاشته شوند. بستر مناسب کاشت ترکیب 2 قسمت شن و 1 قسمت خاکبرگ است. بعد از جوانه زدن بذرها و زمانی که چندین برگ پدیدار شدند گیاه را به گلدان مناسب منتقل کنید. بعد از کاشت بذرها 3 تا 4 سال طول می کشد که گیاه به گلدهی برسد.

قلمه زدن گل یخ

برای قلمه زدن ناز یخی در آب یا خاک این مراحل را دنبال کنید:

  1. ابتدا قلمه هایی به طول 6-7 سانتی متر از گیاه تهیه کنید. بهتر است برش به صورت اریب زده شود تا سطح مقطع قلمه ها برای ریشه زدن بیشتر شود.
  2. برگ های پایینی قلمه ها را حذف کنید و فقط 2-3 برگ باقی بگذارید.
  3. قلمه ها را در بستر مناسب قرار دهید. بستر را همیشه مرطوب نگه دارید تا قلمه ها شروع به ریشه زدن کنند. برای ایجاد شرایط گلخانه ای می توانید یک کیسه پلاستیکی روی قلمه ها بکشد تا رطوبت قلمه ها بالا برود. در این مرحله می توانید به جای کاشت قلمه ها در خاک، آن ها را در آب ریشه دار کنید.
  4. وقتی ریشه ها حداقل 4-5 سانتی متر رشد کردند می توانید گیاهان جدید را به گلدان های کوچک منتقل کنید.
قلمه زدن گل یخ در آب

قلمه زدن گل یخ در آب

کاشت پاجوش

برای تکثیر گل ناز یخی به وسیله پاجوش باید در اواسط آبان ماه به این کار اقدام کنید. پاجوش هایی که بزرگتر و سالم تر هستند از گیاه مادر جدا کنید و در گلدان موردنظر بکارید.

خوابانیدن

خوابانیدن ناز یخی یا از طریق پاجوش ها و یا ساقه های نیمه چوبی انجام می شود.

 

گل ناز رونده

گل ناز رونده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *