گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

علت بیماری و مشکلات گیاه بنت قنسول

 گیاه بنت قنسول یا گل کریسمس یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است که برگ های رنگ آن روحی تازه به هر محیطی میدهد و شادابی را به ارمغان می آورد. این گیاه در زمان کریسمس نیز کاربرد بسیاری در تزئینات دارد. در این مقاله می خواهیم به علت بیماری و مشکلات مانند: علت پژمرده شدن گل کریسمس ، آفت گل کریسمس ، علت زرد شدن برگهای گل کریسمس ، علت ریزش برگ گل کریسمس ، شته گل کریسمس و … و راه های درمان آن بپردازیم، پس همراه ما باشید:

گل کریسمس

گل کریسمس

[/vc_column_text][vc_cta h2=”” txt_align=”center” shape=”square” color=”orange”]آخرین بروزرسانی مقاله : 15 اردیبهشت 98[/vc_cta][vc_column_text text_larger=”no”]

مشکلات و بیماری های بنت قنسول:

علت ریزش برگ های بنت قنسول:

این مشکل می تواند به دلیل کم بودن ازت موجود در خاک ، ضعف ریشه ، استفاده بیش از اندازه از کود های شیمیایی ، آبیاری بیش از حد و بیماری های ریشه ایجاد شود، ابتدا علت را شناسایی و سپس به رفع آن اقدام کنید.

ریزش برگ های سبز و سالم می تواند به علت جا به جایی گلدان گیاه، تعویض گلدان، خیس شدن برگ ها در زمان آبیاری، تشنگی گیاه و یا کمبود ازت خاک باشد.

علت خشک شدن گیاه از پایین:

علت خشک شدن گیاه به این صورت پوسیدن ساقه و ریشه های گیاه از پایین است که به دلیل آبیاری بیش از اندازه و یا نبود تهویه و زهکش مناسب در خاک گیاه ایجاد می شود. در صورت بروز این مشکل احتمال مرگ گیاه وجود دارد. گیاه را از گلدان خارج کنید، قسمت های پوسیده ریشه و گیاه را حذف کنید و باقیمانده آن را در خاک و گلدان جدید بکارید و به آن قارچکش بزنید.

علت ریزش برگ گل کریسمس از پایین:

مشکل از آبیاری غلط و یا کم است. توجه داشته باشید که سوراخ های انتهایی گلدان باز باشند تا آب به راحتی از گلدان خارج شود و خاک نیز از زهکشی خوبی برخوردار باشد. برای آبیاری نیز توجه کنید که آب را بر روی برگ ها نریزید زیرا موجب ایجاد لک بر روی برگ ها می شود و ریزش آن ها میشود. حتما قبل از آبیاری آب را به مدت 24 الی 48 ساعت در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آن بپرد و حتما دقت کنید که به اندازه ی کافی به این گیاه آب دهید چراکه تقریبا به آب زیادی احتیاج دارد.

علت پژمرده شدن گل کریسمس :

گرمای بیش از اندازه و تشنگی گیاه و همین طور آبیاری بیش از حد می تواند از علت های بروز این مشکل باشد ، علت را ریشه یابی و سپس به رفع آن اقدام کنید. کمبود رطوبت نیز این مشکل را ایجاد میکند و برای رفع آن می توانید از روش های تامین رطوبت کمک بگیرید.

علت سوختگی کنار برگ ها :

این مشکل به دلایل مختلفی مانند : کمبود کلسیم استفاده از کودهای دارای آمونیوم  و تابش آفتاب سوزان در فصل تابستان میتواند ایجاد شود.

علت تاخیر در گلدهی بنت قنسول : 

کاهش درجه حرارت محیط و یا کوتاه نبودن ساعات روشنایی برای گیاه می تواند موجب ایجاد این مشکل برای گیاه شود. دقت کنید که این گیاه روز کوتاه است و برای گلدهی باید شرایط نگهداری مناسبی را برای آن فراهم کنید.

دلیل رشد بیش از حد گیاه و کم پشت شدن آن : 

استفاده بیش از اندازه از کود شکری و یا ازت یا گرفتن قلمه در فصل بهار و تابستان این مشکل را ایجاد می کند. بهتر است گیاه را در زمان های مناسب هرس کنید تا از بد شکل شدن آن جلوگیری کنید، همچنین قسمت های هرس شده را می توانید در گلدان جدید قلمه بزنید.

علت زرد شدن برگهای گل کریسمس از قسمت پایینی : 

زیاد بودن آبیاری احتمالا دلیل ایجاد این عارضه است، آبیاری را کاهش دهید و زمانی که سطح خاک 2 الی 3 سانتیمتر خشک شد، گیاه را آبیاری کنید.

علت از بین رفتن رنگ برگ ها و سبز شدن آنها :

بوجود آمدن این عارضه به دلیل پایان یافتن دوره گلدهی این گیاه می باشد و باید تا دوره بعدی گلدهی گیاه و کوتاه شدن روزها صبر کنید. کمبودن نور مورد نیاز گیاه نیز می تواند منجر به سبز شدن برگ ها شود.

علت کم شدن رشد گیاه: 

کند شدن رشد گیاه و کوچک شدن برگ ها و جوانه‌های جدید به دلیل کمبود مواد مغذی خاک است که برای رفع این مشکل میتوانید خاک های سطحی گیاه را با خاک جدید جایگزین کنید و یا آن را ماهی یکبار با کود کامل تغذیه کنید.

علت پیچ خوردگی برگ های بنت قنسول :

تجمع آمونیوم در برگ های گیاه موجب پیچ خوردگی برگ های پایین و ایجاد نوار زرد رنگ بر روی برگ ها آن میشود که در شرایط سرما و رطوبت زیاد آسیب جدی به گیاه میرساند. در استفاده از کودهای نیتروژن دار دقت لازم را به عمل آورید.

آفت گل کریسمس

شته گل کریسمس

در صورتی که این مشکل در هر کدام از گیاهانتان مشاهده کردید، به سرعت آن را از بقیه دور کنید تا بقیه دچار مشکل نشوند. به دلیل خطراتی که در استفاده از سموم وجود دارد، بهتر است ابتدا روش های کم خطر را امتحان کنید. ابتدا چند قطره مایع ظرفشویی را در یک لیتر آب حل کنید به صورتی کف نکند، سپس بر روی شاخ و برگ گیاه اسپری کنید و یا از پیف پاف استفاده کنید و آن را با فاصله 40 سانتیمتر بر روی برگ ها و شاخه ها و خاک گیاه اسپری کنید.

در صورت زیاد بودن حشرات باید از سم استفاده کنید که توصیه می شود تا جای ممکن از سموم غیر شیمیایی و ارگانیک مانند پالیزین وتند اکسیر استفاده کنید.

شپشک آردآلود

شپشک آرد آلود منجر به ایجاد زخم های پنبه ای شکل بر روی برگ ها گیاه می شود. این حشرات موذی از شیره گیاه تغذیه میکنند و منجر به زرد شدن گیاه و نابودی آم میشوند. حشرات را با دستمال یا پنبه تمیز آغشته به آب و صابون از روی برگ ها و ساقه گیاه حذف کنید و سپس با سموم حره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید.

کپک خاکستری

کپک خاکستری که بر روی بنت قنسول ایجاد می شود، نوعی قارچ است. برای رفع این مشکل قسمت های آلوده را حذف کنید و گیاه را در خاک و گلدان جدید و تمیز بکارید، سپس برای اطمینان از سلامت گیاه با قارچ کش آن را سمپاشی کنید

 

132 دیدگاه در “علت بیماری و مشکلات گیاه بنت قنسول

 1. نرگس گفت:

  اطلاعتتون خوب بود ممنون از شما….ولی پشت گیاه من یه سری حشرات سفید مثل سفید بالک گرفته من این گیاهو خیلی دوست دارم ولی متاسفانه هرررررررر وقت تهیه اش میکنم این حشره موذی میخشکوندش?

  1. گیسو گفت:

   آره واسه ی منم همینطوریه!!چیکارش باید کرد؟؟

   1. سايه گفت:

    مشكل من هم دقيقا حشره هاي سفيد پشت برگ هستند لطفا راهنمايي كنيد

    1. کیانا والی گفت:

     سلام گیاهتون آفت زده. با پنبه آغشته به آب و صابون برگ ها رو تمیز کنید اگر آفت ها دفع نشدن گیاه رو سمپاشی کنید.

     1. دریا گفت:

      سلام گل من رنگ برگاش سیز شده بایددچیکار کنم

    2. کریمی گفت:

     سلام بنت القنسول من رشدش کند شده و ریزش برگ گرفته نمی دونم چرا

     1. فاطمه گفت:

      برای من هم از وقتی که گل رو گرفتم مدام داره برگاش میریزه نمیدونم باید چکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون

   2. اا گفت:

    من کمی سم حشره کش شیمیایی ر با اسپری کردن ب گیاه پاشیدم.
    حشراتش تموم شد

    1. فاطمه گفت:

     اسم سمش چی بود
     برای من حشرات سفید رنگ زده

  2. مل گفت:

   سم دیازینون با اب قاطی کنین اسپری کنین برای من برگاش ریخت اما برگای سبز داره در میاره

   1. solmaz گفت:

    برامن اینطوری شد ولی رشدش متوقف شده

   2. Sara گفت:

    سلام . گیاه من فقط چند روزه که خریدمش اما برگاش شروع به زرد شدن و ریزش کرد و مچاله شدن . میشه در مورد روش آبیاری و درجه هوای مناسب برای این گیاه توضیح بدید. ممنون

    1. Narges گفت:

     من گلدونشو عوض کردم و الان خشک شده برگاش میتونم قلمه بزنم بزارم دوباره رشد کنه یا اینکه درست میشه من خیلی دوسش دارمممممم??

     1. علی گفت:

      سلام منم خاک گلدونو عوض کردم گیاه شوکه شده چون ریشه گیاه هوا خورده ولی یه نفر گفت یه چند روزی طول میکشه ریکاوری بشه خدا کنه درست بشه

     2. Haniye گفت:

      گیاه منم خشک شده فک کنم از سرما و عدم نور بوده میشه کاریش کرد؟!

  3. نرگس گفت:

   این سری گرفتی یه تکه سیر نصف کن بزار توخاک گلدونش.براپیشگیری خوبه برامن ک فعلا جواب داده

   1. یگانه گفت:

    سلام گل من دارع از قسمت پایین زرد میشه برگ هاش و میریزه چکار کنم!!!!

    1. کیانا والی گفت:

     سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ این مشکل احتمالا از آبیاری زیاد باشه ابتدا این مورد رو بررسی و اصلاح کنید.

     1. مرتضی گفت:

      سلام . اطراف گلبرگهای گیاهم سیاه شده. نمیدونم دلیلش چیه؟ تازه گلبرگهای جدید سبز رنگ دارن ازش رشد میکنن

    2. نگار گفت:

     سلام گل بنت قنسول من خیلی خوب و بزرگ بود اما همه برگاش پژمرده شد و ریخت الان دوتا شاخه مونده اونام داره زرد میشه چیکار کنم ?????خیلی ناراحتم یکی بهم بگ چیکار کنم

   2. رضا مصطفایی گفت:

    سلام من خاک گل رو عوض کردم اما بعد اون روز برگ های گل بنت قنسول دارن پژمرده میشن چیکار کنم

  4. رضا گفت:

   كفشدوزك پنج خال بزاريد مشكل حل ميشه يكي هم بسه

  5. مهشید مطبوعی گفت:

   این حشره مگس سفید هست. کارت زرد جاذب حشرات به صورت عمودی در نزدیکی گلدان نصب کنید

  6. ژیلا گفت:

   سلام چند قطره مایع ظرف شویی بریز تو یه ابپاش یک لیتری بزن بهش خوب میشه

 2. رها گفت:

  برای منم زیر برگاش حشره سفید زده. چکار باید کرد؟

  1. حامد گفت:

   از اسپری بیو پوکون که داخل سایت قسمت کود های پوکون میباشد استفاده کنید

   1. مصطفی کردلو گفت:

    من دارمش این اسپری رو خوبه

   2. زهرا گفت:

    سلام این اسپری سم افت کشه یا چیز دیگه ایی است از کجا تهیه کنم

   3. امید گفت:

    سلام کدوم اسپری پوکون رو باید خریداری کنیم برای این آفت و گل؟

  2. فاطمه گفت:

   ممنون از مطلبتون گیاه من حالت پژمرده داره

   1. عاطفه گفت:

    ببخشید من بنت قنسولم قسمت بالاییست انگاری سوخته یعنی جوانه هاش سوخته وبرگاری جدیدی که باز کرده بود ریخت دلیلش چی‌میتونه باشه؟

    1. کیانا والی گفت:

     سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ احتمالا نورش شدیده یا هوا گرمه. آبیاری رو متعادل و بعد از خشک شدن خاک انجام بدین و گیاه رو از نور مستقیم دور نگه دارید. استفاده از کود نیتروژن و کلیسم دار هم می تونه برای تقویتش موثر باشه.

 3. اسماعیل از اصفهان گفت:

  سلام ? تشکر از مطالب خوبتون در جهت نگهداری از گل . بتازگی پسرم یک گل زیبای بنت قنسول بمناسبت تولد مادرش خریده که برای نحوه نگهداری از اون به مطالب شما مراجعه کردم.
  ممنون????

 4. محسن گفت:

  لطفا اگر اینستاگرام دارید آی دی اون رو لطف می کنید؟

  1. حامد گفت:

   سلام
   @iranderakht

 5. H گفت:

  سلام گل منم حشره کرده بودسم واسه آفت زدم بهش کل برگاش خشک شدن چیکارکنم

 6. ساناز گفت:

  سلام من به تازه گی گیاه کریسمس رو خریداری کردم و گلدانشم عوض کردن
  اما دو سه روزی است که برگ گیاهم از پایین به بالا سرحال نیست و برگها دارن جمع می شن
  لطفا راهنماییم کنیین?

  1. فاطمه سادات گفت:

   برامنم همینطور شد لطفا کسی میدونه کمک‌کنه

   1. کیانا والی گفت:

    سلام گلدان رو تازه عوض کردین؟ اگر اینطوریه بیحال شدن گیاه طبیعیه و با رسیدگی مداوم دوباره سرحال می شه. برای گیاه جزیره درست کنید تا رطوبتش تامین شه و حالش بهتر شه.

 7. آوا گفت:

  سلام. ممنون از مطالب مفیدتون
  من این گل را حدود یک ماه پیش خریدم تازگیا برگهای جدید انتهایی ساقه که بوجود میاد صورتی هستن و جدیدا سبز. ممنون میشم علت رو بگید و راه حلش برای قرمز شدن برگهای جدید

 8. رادین گفت:

  خوب بود

 9. رهانصیری گفت:

  منم گلم خشک شده?

 10. محیا گفت:

  منم گلم خشک شده? خیلی بده

 11. مصطفی کهن گفت:

  سلام بنده تقریبا گل بنت قنسول را چهار ساله که خریدم ولی یک ماه اول برگهاش قرمز بود وبعد یک ماه تمای برگهاش سبز شد و دیگر تغیر رنگ نداد به نظر شما چکار باید بکنم

  1. عامری گفت:

   نور کمه

   1. کیانا والی گفت:

    بنت قنسول برای گل‌دهی و قرمز شدن برگ‌هاش به دوره‌های تاریکی نیاز داره. در طول روز بذارید نور کافی دریافت کنه و در شب حداقل 12 ساعت در تاریکی بمونه. برای این کار می تونید گلدان رو در کمد یا در یک جعبه بگذارید.

    1. ابراهیمی گفت:

     سلام گل من بدلیل جابجایی گلدان خشک شد اما ریشه داره بنظرتون باز رشد میکنه؟

   2. رضا مصطفایی گفت:

    سلام من خاک گل رو عوض کردم اما بعد اون روز برگ های گل بنت قنسول دارن پژمرده میشن چیکار کنم

  2. مجید گفت:

   واسه اینکه برگاش دوباره قرمز بشه از ساعت 8 شب تا 8 صبح بزارینش یه جایی با تاریکیه مطلق بعد دوباره صبح بیارینش یه جای پر نور

 12. Hadis گفت:

  سلام وسط گل اون غنچه ها چرا خود به خود میفته

 13. ناهید گفت:

  گل گل منم حشره کرده که تمام آپارتمان ما از همین حشره توهمه اتاقها رفته چیکارش کنیم ؟یک نوع سم هم گرفتیم و با احتیاط زدیم اما همچنان همه جا پخش میشن و مزاحم هستند لطفاً به سوالهای ما جواب بدین

  1. Zahra گفت:

   سلام عزیز این حشرات چجورین سفید رییییزن؟خب بعد چیکار کردین چیشد رفتن؟

 14. فهیمه گفت:

  سلام منم گل بنت قنسول خریدم فرداش پژمرده شده چه کاری باید انجام بدم تا سرحال بشه خیلی ناراحتم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   برای گیاه جزیره درست کنید تا رطوبتش تامین شه و سرحالتر بشه.

   1. محمد گفت:

    سلام.روش جزیره رو لطفا توضیح بدین?

    1. محمد قاسمی گفت:

     سلام ، روش درست کردن جزیره به این شکل هستش که یه زیر گلدانی مناسب انتخاب کنید که یه مقدار لبه داشته باشه ، مقداری شن متوسط نه خیلی ریز و نه خیلی دوست داخل اون بریزید و داخل زیر گلدانی و با آب پر کنید به صورتی که تا ارتفاع نصف شن ها آب گرفته باشه ، بعد گلدان رو روی آن قراردهید تا رطوبت گل تامین بشه . به این میگن جزیره .

     1. کیانا والی گفت:

      سلام ممنون از توضیح کاملتون.

    2. کریمی گفت:

     سلام بنت القنسول من رشدش کند شده و ریزش برگ گرفته نمی دونم چرا

   2. محسن گفت:

    ببخشید جزیره یعنی چی میشه توضیح بدید؟

    1. کیانا والی گفت:

     سلام برای ساخت جزیره زیر گلدونی گیاه رو با سنگریزه پر می کنیم و تا نیمه روی اون ها آب می ریزیم. بعد گلدون رو روی زیرگلدونی قرار می دیم. آب روی سنگریزه ها تبخیر می شه و از طریق سوراخ زهکش گلدان به گیاه می رسه.

 15. بهارک گفت:

  بسیار عالی بود???

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون که نظرتون رو گفتین.

 16. غزل گفت:

  سلام نمیدونم چرا گل برگاش بی حالن یه خرده از سربرگاش هم خشک شده میشه راهنماییم کنین خیلی ناراحتم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام بهتر بود شرایط نگهداریتون رو می گفتین تا بتونیم راهنماییتون کنیم.
   ولی در کل آبیاری و رطوبت کم یا گرمای زیاد می تونه باعث بیحالی برگ ها بشه.

   1. Nour گفت:

    سلام ممنون از مطالب سایت.من چهارماهه گیاه بنت القنسول دارم.رشد مناسبی داشت هفته ای دوبار بهش آب میدم وتاحالا کوددهی نکردم.تازگی شته زده یکبار سم مالاتیون بهش زدم ولی شته ها ازبین نرفتن وهمه ی برگهاش درحال ریختنه.۵شاخه داره میتونم برش گردونم یا بهتره قلمه بزنم؟

 17. غزل گفت:

  سلام نمیدونم چرا برگاش بی حالن یه خرده از سربرگاش هم خشک شده میشه راهنماییم کنین خیلی ناراحتم

 18. ریحانه گفت:

  سلام . گلدان منم یهو همه برگهاش پژمرده شدن . بعضی برگ ها هم زرد شدن . جوانه هاش هم خشک شد . مشکل از چی هست ؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام احتمالا رطوبت گیاهتون کم بوده باید از روش های مختلف(مثلا غبارپاشی یا ساخت جزیره) رطوبتش رو تامین کنید.

   1. نعمتی گفت:

    سلام برگ های بنت قنسول من خیلی میریزه برگ هاشم حالت سوختگی دارن وجوانه های سرش سوختهس.همه شرایط نگهداری رو هم رعایت کردم ولی هرروز برگ هاش بیشتر میریزند چی کار کنم؟?

  2. H.H گفت:

   سلام ممنون از راهنماییاتون . آبیاری بنت باید هر چند روز باشه در ضمن منظورتون از درست کردن جزیره چیه ؟من یه بنت دارم هم شته زده هم برگاش کم کم دارن آویزون میشن ممنون میشم بگید چکارش کنم. اون کودایی که واسه کل آپارتمانی هستش برای این گل مناسبه ؟ممنون

   1. کیانا والی گفت:

    سلام آبیاری بعد از خشک شدن رویه خاک باید انجام بشه.
    نحوه ساخت جزیره هم به این صورته که اول داخل زیرگلدانی رو با سنگریزه پر کنید و بعد روی سنگریزه هارو با آب پر کنید و در نهایت گلدان رو روی زیرگلدانی قرار بدین.
    برای دفع شته ها هم می تونید از محلول صابونی استفاده کنید.
    بله کود گیاهان آپارتمانی مناسبه.

 19. محمد گفت:

  سلام
  من یک گل بنت قنسول دارم اما برگ ها بشدت نازک و نرم هستند
  دمبرگ برگ ها مشکلی نداره سفت و تقریبا محکمه ولی خود برگ هاخیلی نرم مخصوصا برگ های قرمز
  لطفا خیلی زود راهنماییم کنید
  در ضمن هر سه روز با آب کتری غبار پاشی میکنم ، نور مناسب غیر مستقیم هم داره آبیاریش هم مناسبه هر دو هفته هم با کود 202020 تقویت میکنم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام گیاه بنت قنسول کلا هوای خنک رو بیشتر دوست داره. آبیاریش نباید زیاد باشه(ممکنه دلیل نرم شدن برگ ها آبیاری زیاد باشه). نورش باید مناسب و کافی باشه که برگ ها نازک نشن. همچنین روی برگ های قرمز هم نباید آب بریزید.

 20. شاهرخ گفت:

  برگهای گل من دارن میریزن . آبیتریش منظم و به موقع است ولی گلدان رو تازه عوض کردم . آیا برگاش بریزه مجددا رشد خواهند کرد .؟؟گیان نمیمیره و اگه خشک شد نگهداریش کنم دوباره سبز میشه؟؟؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام بعد از تعویض گلدان طبیعیه. نگهداری های لازم رو انجام بدین تا گیاه حالش بهتر شه. براش جزیره هم درست کنین تا رطوبتش تامین شه. برگ های جدید هم میده. ولی اگه کامل خشک شه ینی از بین رفته و دیگه رشد نمی کنه.

 21. ? گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنت قنسول من کاملا سالم بنظر میاد و سرحاله و جوانه های ریز و غنچم داره
  اما روی بعضی از برگهای قرمزش لکه های کمرنگ سفید وجود داره که هم بصورت خیلی پراکنده هس هم روی بعضی برگ ها مثلا یه نقطه سفیدرنگ هس که چسبناکه. و بعضی از برگهای قرمز هم چروکیده و جمع شدن
  اگه میشه بگین علتش چیه و باید چیکارکنم
  باتشکر

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممکنه گیاهتون آفت گرفته باشه. عکس گیاه رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستین تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم: iranderakht

  2. ? گفت:

   ارسال کردم. خیلی ممنون

 22. فروغ گفت:

  سلام. ۵ روز است که گل بنت من پژمرده شده و از ابتدا هم یک روز در میان به آن آب دادم و جای اون هم همیشه ثابت بوده ولی دو بار قبل از پژمردگی آب زیاد کلر داشت و بی دقتی کردم الان باید چه کاری کرد تا نجاست بدهیم سپاس

  1. کیانا والی گفت:

   سلام بهتره آبیاری بعد از خشک شدن خاک انجام بشه. آبیاری زیاد هم مانند آبیاری کم مضرات زیادی برای گیاه داره. هم تشنگی و هم آبیاری زیاد می تونه باعث پژمرده شدن بنت قنسول بشه. همچنین رطوبت گیاه هم باید تامین بشه. برای بالا بردن رطوبت می تونید از روش ساخت جزیره کمک بگیرید. به این صورت که زیر گلدانی رو از سنگریزه پر کنید و تا نیمه آب بریزید. بعد گلدان رو روی زیرگلدونی بذارید. آب تبخیر می شه و از سوراخ زهکش به گیاه می رسه.

  2. هدیه گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   حدود ۲ هفته ست گل بنت قنسول از گلفروشی گرفتم،گلدانش رو عوض نکردم فقط پلاستیکی که دورش بود برداشتم ، برگی های سبز پایینش خیلی کوچیکن و الان در حال زرد شدنن و میریزن ،،پشت پنجره شمالی گذاشتم .
   دوتا شاخه کوچیکم داره که بالاشون گل داده چه زمانی میشه اونارو قلمه زد.
   رشت زندگی میکنم

 23. هدیه گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  حدود ۲ هفته ست گل بنت قنسول از گلفروشی گرفتم،گلدانش رو عوض نکردم فقط پلاستیکی که دورش بود برداشتم ، برگی های سبز پایینش خیلی کوچیکن و الان در حال زرد شدنن و میریزن ،،پشت پنجره شمالی گذاشتم .
  دوتا شاخه کوچیکم داره که بالاشون گل داده چه زمانی میشه اونارو قلمه زد.
  رشت زندگی میکنم

 24. Mhla گفت:

  سلام و وقت بخیر
  حشرات سفیدرنگ پشت برگهای سبز بنت قنسول را چجوری میشه ازبین برد؟

 25. ملیکا گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من حدودا پنج ماهه که گیاه بنت قنسول رو تهیه کردم و جاش هم در معرض نور شمالی هستش و هفته ای دو بار آبدهی انجام میدم الان حدودا و تازه شروعکرده بود به جوانه زدن و برگ هی که براش همه پژمرده و لوله ای شکل شدن الان میتونم کاریش بکنم تا حالش خوب بشه؟

  1. ترانه گفت:

   سلام خواهش میکنم جوابمو زود بدین ??
   گل بنت برگاش از پایین دارن لوله ای شکل میشن وونصف برگ سوخته ?گلم شاد وسرحال بود نمیدونم بهش از فاصله دور حشره کش زدم اینطوری شد.چکاررررکنم

  2. کیانا والی گفت:

   سلام گیاهتون به رطوبت نیاز داره باید رطوبتش رو تامین کنید. برای این کار می تونید از روش ساخت جزیره کمک بگیرید. به این صورت که زیرگلدانی رو از سنگریزه پر کنید و تا نیمه آب بریزید و بعد گلدون رو روی زیرگلدونی قرار بدین.

 26. ترانه گفت:

  سلام .تورو خدا جوابمو زود بدین خیلی ناراحتم
  گیاه بنت من خیلی خوب بود حدود ۲ماهی گرفتم
  گلدونشو عوض کرده بودم رشد خوبی داشت ولی یهو برگاش از پایین دارن لوله ای شکل میشن ?نمیدونم شته کرده بود بهش از فاصله دور حشره کش زدم بعد با محلول اب ومایع ظرفشویی برگاشو پاک کردم اینطوری شد تورو خدا زود جواب بدین

  1. کیانا والی گفت:

   سلام آفت رو از بین بردین کامل؟ شرایط نگهداریتون چه طوریه؟

   1. ترانه گفت:

    سلام ممنون از توجه ولطف شما ??
    هفته ای دوباربهش آب میدم از پایین هم همنطور پیشنهاد کرده بودید جزیره درست کردم ودر کنار پنجره (جهت جنوبی )قرار داره آفتاب خوره تقریبا نورش زیاده نمیدونم یه جایی خونده بودم به تاریکی بیشتر نیاز داره روش پلاستیک مشکی که سوراخ کرده بودم از حدود ۸ غروب میانداختم تا ۱۲ شب موقع خواب ور میداشتم .شاید به این دلیل باشه؟؟?
    شته که داشت بازم کمی داره وسعی میکنم با ملایمت برگاشو با مایعی از محلول اب ومایع ضد عفونی کنم .
    لطفا راهنماییم کنید

    1. کیانا والی گفت:

     سلام ممکنه به دلیل شرایط دمایی نامناسب باشه. در کل بنت قنسول در روز دمای 19.5 تا 21 و در شب دمای 15.5 تا 16.5 نیاز داره.
     به تمیز کردن برگ ها ادامه بدین تا شته ها کامل از بین برن و بعد احتمالا گیاهتون باز سرحال می شه.

     1. ترانه گفت:

      ?????سپاس فراوان

 27. ترانه گفت:

  سلام ممنون از توجه ولطف شما ??
  هفته ای دوباربهش آب میدم از پایین هم همنطور پیشنهاد کرده بودید جزیره درست کردم ودر کنار پنجره (جهت جنوبی )قرار داره آفتاب خوره تقریبا نورش زیاده نمیدونم یه جایی خونده بودم به تاریکی بیشتر نیاز داره روش پلاستیک مشکی که سوراخ کرده بودم از حدود ۸ غروب میانداختم تا ۱۲ شب موقع خواب ور میداشتم .شاید به این دلیل باشه؟؟?
  شته که داشت بازم کمی داره وسعی میکنم با ملایمت برگاشو با مایعی از محلول اب ومایع ضد عفونی کنم .
  لطفا راهنماییم کنید

 28. مهتا گفت:

  سلام خسته نباشید گل بنت القنسول من پشه های سفیدرنگ زده بامحلول اب وصابون پشت برگارو تمیزکردم اما هنوزم پشه دارن برگاش ازپایین دارن زرد میشن میشه کمکم کنین گل روهدیه گرفتم خیلی دوستش دارم نمیخوام گلم خراب بشه وخشک بشه

  1. کیانا والی گفت:

   سلام روزبخیر. یک سم مثل دیازینون یا مالاتیون تهیه کنید و طبق دستورالعمل به خاک گیاه بزنین تا آفت ها از بین برن.

 29. Zahra گفت:

  سلام.گل و تازه خریدم خاکشم همونجا عوض کردم کلا برگهای قرمزش ریخته وبرگهای کوچیک سبز داره درمیاد اونم خیلی کم .گلم خراب شده؟؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام گیاه رو در طول روز در معرض نور کافی بذارین و در طول شب در محیط تاریک قرارش بدین. کوددهی هم می تونه موثر باشه.

 30. پگاه گفت:

  من یه بنت قنسول کرفتم هرده روز یکبار یکم کود تقویتی میدادم ولی پشه سفیدگزاشته دوبارتاحالا سم پاشی کردم ولی همه بذگهاش درحال ریختنه پشه هاهم ازبین نرفتن تازه دوبارم پشت هم سم پاشی کردم چیکااارکنم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام سم دیازینون تهیه کنید و طبق دستور 2 سی سی از اون رو در 1 لیتر آب حل کنید و باهاش خاک رو آبیاری کنید. در ضمن کوددهی هر 10 روز یک بار ضروری نیست و حتی ممکنه با کوددهی زیاد ریشه ها بسوزن و برگ ها شروع به ریزش کنند. کوددهی رو حداقل هر 2 هفته یک بار انجام بدین.

 31. لیلا گفت:

  سلام و وقت بخیر گیاه بنت قنسول من همه ی برگاش ریخته و فقط یه ساقه سبز ازش مونده
  آیا امیدی برای نجاتش وجود داره؟

 32. لیلا گفت:

  سلام گیاه بنت قنسول من تمامی برگهاش ریخته و فقط یه ساقه ی سبز ازش مونده
  آیا راه نجاتی براش هست؟

 33. هایده گفت:

  سلام یکی برای من این گیاه رو کادو آورده بعد از 2 روز برگهاش شروع کرده به پژمرده شدن و ریختن ، فکر کنم دلیلش تعویض گلدان هنگام خرید باشه چیکار باید بکنم ؟ ممنون

 34. بیت سیاح گفت:

  سلام. من یه گیاه بنت قنسول دارم که برگاش از پایین اول زرد میشن بعد میریزن برگای بالایی هم خودشونو جمع میکنم دور برگاقرمزش سیاهی وجود داره و لکه های سفید روشونه
  فک کنم آفت داره چون وقتی آفت رو سرچ کردم عکسا کپ عکس گیاهم بود چکار کنم که زود تر درمان بشه؟
  ممنون

 35. دنیا گفت:

  سلام روز بخیر
  من گل بنت قسولم نزدیک سه ماهی میشد که دارم پشت گلبرگ ها یک سری حشرات سفید رنگ کوچیک بود متاسفانه رسیدگی نکردم و الان کلا تمام برگها گیاهم ریخته نمیشه دوباره احیاش کرد؟اگر اماکنش هست باید چیکار کنم؟
  ممنون میشم اگر جوابمو بدین

 36. فاطمه گفت:

  گیاه قنسولمو گذاشتم راه رو یواش یواش برگاش می‌ریخت آوردمش تو خونه که بخاری هست ولی دمای محیط اصلا زیاد نبود برگاشو تمیز کردم با دستمال بعد چند روز برگاش همه پژمرد و داره همش میریزه نمیدونم چیکار کنم یک روز در میونم دارم آب میدم بهش اگر ممکنه یه راهکار بدید خواهش میکنم

 37. مهسا گفت:

  سلام من بنت قنسولم و از اسفند پارسال گرفتم و پشت پنجره جنوبی گذاشتم و هفته 2بار بهش آب میدادم تو بهار و تابستون رشد خوبی داشت و کلی برگ سبز رشد کرد تقریبا از 2هفته قبل هم برگای قرمز درآورد اما الان یک هفته ای میشه که تمام برگای سبزش زرد و بیحال شدن اما از رو شاخه نمیافتن میشه لطفا کمکم کنید ؟؟؟

 38. مهسا گفت:

  سلام من بنت قنسولم و از اسفند پارسال گرفتم و پشت پنجره جنوبی گذاشتم و هفته 2بار بهش آب

 39. مهسا گفت:

  میدادم تو بهار و تابستون رشد خوبی داشت و کلی برگ سبز رشد کرد تقریبا از 2هفته قبل هم برگای قرمز درآورد اما الان یک هفته ای میشه که تمام برگای سبزش زرد و بیحال شدن اما از رو شاخه نمیافتن میشه لطفا کمکم کنید ؟؟؟

 40. محدثه گفت:

  سلام
  گیاه بنت من شته های سفید رنگ زده که با گوش پاک کن و الکل تمیزشون میکنم و چندباری سم‌پاشی کردیم ولی گاهی دوباره پیداشون میشه

  بیشتر برگهاش حالت سوخته دارن و بعد بیشتر میشه و میریزه
  الان که گل های وسطش هم میریزن
  نور خونه خوبه و ِغیرمستقیم و هفته ای دوبارهم آب میدم
  واقعا نمیدونم دیگه باید چکاری انجام بدم تا پر بشه?

 41. محدثه گفت:

  سلام گیاه بنت من شته های سفید میزد که سم پاشی کردیم و با گوش پاک کن و الکی تمیزشون کردم
  ولی دوباره پیداشون میشه
  برگهاشم حالت سوخته دارن و میریزن
  الان گلهای وسطشم دارن میریزن?
  نور خونه خوبه و غیرمستقیم و هفته ای دوبار آب میدم
  دیگه نمیدونم چیکارکنم
  لطفا راهنماییم کنید ممنون

 42. Roya گفت:

  سلام گل بنت قنسول من ۱۰ روزه خریدم نوک بعضی از برگ های قرمزش خشک شده و روش لکه های زرد افتاده و برگ های سبزش به طرف پایین افتادن

 43. امیر گفت:

  چرا گل های گل بنت قنسول می ریزند

 44. امیر گفت:

  چرا گل های گل بنت قنسول خشک می شوند ومیریزند؟

  1. سیمین گفت:

   سلام من امروز گل کریسمس یا همون بنت قنسول خریدم خیلی سر حال بود ولی تا بیارمش خونه برگ هاش یکم پژمرده شد بخاطر اینکه تو آفتاب اومدم باید چیکارش کنم لطفا منو راهنمایی کنید اگر بخش آب بدم یا رو گلبرگ ها آب اسپری کنم حالش خوب میشه ؟؟؟؟با تشکر از شما دوست عزیز ?????

 45. امیر گفت:

  چرا گل های گل بنت قنسول خشک می شود و می‌ریزد؟

 46. اتي گفت:

  سلام بنت منم افت زده دو هفته بيشتره هر روز دارم تميز ميكنم جديدا برگ قسمت پايين داره ميريزه علت همين افته يا چيزه ديگه؟؟

 47. فاطمه سادات دهقانی گفت:

  سلام?گیاه من به گیاهم کود شیمیایی دادم اندازه ی یک قاشق غذاخوری با آب مخلوط کردم و ریختم داخلش ، دو روز بعد از این که بهش کود دادم الان همه همه برگاش پژمرده شده چیکار کنم?

 48. Nasim گفت:

  سلام من یک هفته ای میشه این گل رو خریدم همون جام گلدونشو عوض کرد برام الان از وقتی که آوردم برگاش بی حال میشن و میفته رنگشو از دست میده. آبیاریشم وقتی روی خاک خشک میشه میدم آب از گلدونشم خارج میشه. خونمونم پنجره داره ولی سایس اونقدری نور نداره. میشه تو روز چند ساعتی بزارم جلو پنجره بعد غروب بیارم تو پذیرایی. ممنون

 49. mohad گفت:

  ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️من گذاشتم گلمو تو افتاب یادم رفته برش دارم و تمام برگاش شل شدن ب سمت پایین چیکارش کنم خوب بشه؟؟؟؟؟! لطفا راهنمایی کنید

 50. Mohadeseh گفت:

  سلام گیاه من از پایین ساقه ها رو به بالا دارن سیاه میشن و وقتی دست میزنم بهشون انگار پوچ شده و هیچ استقامتی نداره و داره روز به روز بدتر میشه چیکار کنم ؟ قلمه بزنم ؟

 51. Zahra گفت:

  سلام عزیز این حشرات چجورین سفید رییییزن؟خب بعد چیکار کردین چیشد رفتن؟

 52. Narges گفت:

  من گلدونشو عوض کردم و الان خشک شده برگاش میتونم قلمه بزنم بزارم دوباره رشد کنه یا اینکه درست میشه من خیلی دوسش دارمممممم??

 53. مژده گفت:

  سلام وقتتون به خیر
  گل بنت قنسول من برگای قرمزش داره خشک میشه و میریزه نور مستقیم نداره ،براش جزیره هم درست کردم ولی نمیدونم مشکلش چیه

 54. سحر گفت:

  سلام خسته نباشید من دوتا بنت القسول دارم و رفتم دو هفته ایی مسافرت و نبودم سپرده بودم که ابیاریش کنن ولی بااین حال وقتی برگشتم همه برگهاش روی ساقه خشک شده بودن الان باید چیکار کنم میتونم احیاش کنم؟ من به این گل خیلی وابسته بودم و قبلا هم شته زده بود اونطوری خشک شد اینسریم شته زد ولی تونستم درمانش کنم ولی الان خشک شده برگاش و ریخت البته ساقه اش هنوز مرطوبه ممنون میشم جواب بدین????

 55. فائزه گفت:

  سلام خسته نباشید. من یک گلدون بنت قنسول دارم که دوماهی میشه برام هدیه آوردن چند وقت پیش متوجه شدم که حشرات ریزی تو خاکش هستن ولی به مرور تعدادشون بیشتر شد تا جایی که مجبور شدم از بقیه گلها جداش کنم تعداد حشرات آنقدر زیاد بود که فک کردم با سم درست نمیشه و خاک گلدون حسابی درگیره این حشرات شده.مجبور شدم خاکش رو عوض کنم به محض اینکه گل رو از گلدون خارج کردم متوجه شدم به جز یک لایه ی رویی خاک که قهوه ای هست زیر خاک تماما سفیده حالا نمیدونم گل فروش خاک خاصی استفاده کرده بود یا علتش همون حشرات بودن به پدرم که خاک سفید و نشون دادم گفت انگار قارچ ماننده. خلاصه خاک گلدون و عوض کردم و سعی کردم تمام نکات رو رعایت کنم ولی از وقتی خاکش عوض شده پژمرده شده و به نظرم داره روز به روز بدترم میشه الآن دو روز و نصفی هست که خاکش عوض شده البته بگم گلدونش سفالیه و من حدس می‌زنم با توجه به جنس سفالی بودن گلدون من بهش زیاد آب میدادم و رطوبت خاک باعث حشرات شده بودن و یکمم از قبل تو خود گل فروشی گل مشکل داشته.از امروز ی ظرف آبم گذاشتم کنارش. ممنون میشم کمک کنید بتونم حالش و خوب کنم تا از این پژمردگی دربیاد.از این شوک دربیاد.

 56. نیره انصاری گفت:

  سلام.وقتتون بخیر.
  پشت برگ های بنت قنسول من حشره های ریز سفید رنگ‌زده(فکر میکنم شته باشه) و برگای گلم دارن زرد میشن و سراشون سوخته
  این گیاه تا میاد یه ذره جون بگیره یه مشکلی براش پیش میاد.
  الان سم مالاتیون گرفتم زدم اما فایده ای نداشته
  چیکار باید بکنم؟!!?

 57. غلامی گفت:

  باید ازقارچ کش بنومیل وبردو فیکس استفاده شودA.S.SA

 58. رحیمی گفت:

  سلام وقت بخیر.
  من به تازگی جای گلدان گلمو عوض کردم ولی از فرداش که جاشو عوض کردم برگهاش شروع به پژمرده شدن شد و الان کامل پژمرده شده حتی جوانه هاش هم خشکید ولی ساقه اش هنوز سبزه و اینکه پدرم هر روز زیاد اب بهش داده
  میشه احیاش کرد؟؟
  خیلی دوسش دارم???

 59. امید گفت:

  سلام من یه هفته است که بنت قنسول خریدم
  هفته ای دوبار آب میدم بهش و پشت پنجره جنوبی هست
  برگ هایش از پایین زرد شده و داره می‌ریزه و نوک برگ های قرمز هم داره سیاه میشه
  ساقه از پایین داره حالت کرم رنگ میشه لطفاً کمک کنید

 60. omidk.2222 گفت:

  سلام من یه هفته است که بنت قنسول خریدم هفته ای دوبار آب میدم و پشت پنجره جنوبی هست
  برگاش یه دوروز هست که پژمرده و زرد شده و می‌ریزه
  نوک برگ های قرمز هم داره سیاه میشه
  ساقه هم از پایین داره کرم رنگ میشه نمی‌دونم چیه
  لطفاً راهنمایی کنید با تشکر

 61. امید گفت:

  سلام من یه هفته است که بنت قنسول خریدم
  یه دوروز هست که پژمرده و زرد شده و می‌ریزه و نوک برگ های قرمز سیاه میشه
  ساقه هم از پایین داره کرم رنگ میشه نمی‌دونم چیه
  لطفاً راهنمایی بفرمایید با تشکر

 62. امید گفت:

  سلام
  ممنون از اطلاعات کامل شما
  من چهار روز هست که بنت قنسول خریدم و بعد دوروز پژمرده و زرد شده و ریزش داره نوک برگ های قرمز هم داره سیاه میشه مشکل از چی هست ؟
  و ساقه از پایین داره کرم رنگ میشه؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

 63. سمیه مددی گفت:

  سلام وقت بخیر من این گل خریداری کردم ویک شاخه اش متاسفانه شکست از جای بند
  بااون شاخه چکار کنم میتونم بذارم توی آب و گلدان بکارم
  لطفا راهنمایی کنید
  شاخه اش گل وبرگ هاش رو داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *