گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه بیماری های گل پتوس را درمان کنیم ؟!

علت-زرد-شدن-برگ-پتوس

گل پتوس از جمله مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی و از گیاهان پرطرفدار است که قدرت تصفیه کنندگی هوای اتاق، یکی از مهم ترین فواید این گیاه محسوب می‌شود. پوتوس در اکثر منازل وجود دارد و امروزه بیشترین مقدار صادرات گیاهان آپارتمانی را به خود اختصاص داده است. همانطور که گفته شد شرایط نگهداری پتوس بسیار آسان است اما در عین مقاومت بالا، ممکن است به دلیل عدم توجه به بیماریهایی دچار شود. پس بهتر است که در این مقاله با ما همراه باشید تا با آفت و بیماریهای گیاه پتوس و علت آنها م

انند: علت زرد شدن برگ پتوس و سوراخ شدن برگ پتوس ، علت شل شدن و کوچک شدن برگهای پتوس و … آشنا شوید.

علت زرد شدن برگ پتوس

آخرین بروزرسانی مقاله : 28 آبان 98

برگها چین و چروک دار و قهوه ای می‌شوند :

هوا خیلی سرد است، ممکن است گیاه یخ زده باشد. برای جلوگیری از این مشکل باید در زمستان از قرار دادن گلدان پشت پرده و نزدیک پنجره به خصوص در شب خودداری کرده و آن را به محل گرمتری منتقل کنید.

علت سوراخ شدن برگ پوتوس :

موارد زیر می‌توانند علت سوراخ شدن برگ پوتوس باشند :

 • وجود آفات برگخوار که بیشتر صبح زود یا عصر زیر برگ ها و ساقه ها مشاهده می‌شوند.
 • تابش نور مستقیم و خیس ماندن برگ ها 
 • صدمات فیزیکی
 • بیماری قارچی که همراه لکه های گرد با حاشیه می‌باشد.

همه ی این ها می‌توانند علت سوراخ شدن برگ پوتوس باشند.لازم است که ابتدا ریشه ی مشکل را شناسایی کرده و سپس به رفع آن اقدام کنید.

علت پژمردگی و بی حالی برگ های پتوس چیست ؟

یکی از اصلی ترین دلایل بی حالی برگ های پتوس، آبیاری بیش از اندازه است. برای درمان این موضوع بهتر است، فاصله‌ی بین دو بار آبیاری به گونه ای باشد که رویه خاک به اندازه ی یک بند انگشت به صورت کامل خشک شده باشد.

چرا گل پتوس رشد نمیکند ؟ 

اگر رشد پتوس شما کم بوده و یا کاملا متوقف شده است، باید بدانید که دلیل اصلی آن می‌تواند کمبود مواد مغذی خاک باشد. بهتر است نسبت به تهیه کود های رشد گیاهان آپارتمانی و یا از روش های درست کردن کود خانگی استفاده کنید.

همچنین کوچک شدن گلدان نیز می‌تواند علت توقف در رشد پتوس باشد و در این حالت گیاه دیگر نتواند به اندازه کافی رشد نماید. در این صورت می‌توانید گلدان را بسته به اندازه ریشه ها، یک سایز بزرگتر کنید اما باید به این نکته توجه کنید که افزایش بیش از حد سایز گلدان نیز می‌تواند رشد گیاه را متوقف کرده و گیاه را به نابودی بکشاند.

برای پر شدن گیاه پتوس خود باید چه کاری انجام دهیم ؟

اگر می‌خواهید گیاه شما سلامت و پر پشت باشد بهتر است شرایط مناسبی را اعم از گلدان مناسب ، نور مناسب ، آبیاری دقیق و کود دهی برای گیاه فراهم کنید.

وجود حشرات سفید و ریز بر روی برگ‌های پتوس و زیر ساقه ها به چه علت می‌باشد ؟

حشرات سفید و ریز روی برگ های پتوس و زیر ساقه ها نشانه از آفت می‌باشد. باید توجه کنید که آفت های سفید رنگ می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند و باید بسته به نوع آفت از سم مخصوص به آن استفاده کنید باید دقت کنید که در این مدت که به صورت منظم اقدام به استفاده از سم می کنید، گیاه آسیب دیده را از بقیه گیاهان جدا کنید.

علت ریز شدن برگ‌های پتوس به چیست ؟

کوچک بودن برگ‌های پتوس می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما از رایج ترین دلایل ریز شدن برگ می‌توان به کمبود رطوبت محیط اشاره کرد. در این صورت لازم است به صورت منظم اقدام به اسپری آب کنید.

تنک شدن و کچل شدن گیاه پتوس و کم بودن تعداد برگهای پوتوس به چه دلیل است ؟

تنک شدن و کچل شدن گیاه پتوس و کم بودن تعداد برگهای پوتوس می تواند 2 دلیل عمده داشته باشد، دلیل اول کمبود نور است که می‌توان با جا به جایی گلدان به یک جای پر نور تر، این مشکل را حل کرد و دلیل دوم می‌تواند به دلیل عدم وجود مواد مغدی باشد در این صورت لازم است از انواع کود های گیاهان آپارتمانی و یا از کود های خانگی استفاده نمایید.  

چرا گیاه پتوس آویز نمی‌شود ؟

کمی حوصله کنید در صورتی که گیاه به محیط عادت کند و مواد مورد نیاز خود را اعم از نور ، مواد مغذی و … دریافت کند خیلی سریع اقدام به آویز شدن می‌کند.

چگونه متوجه شوم دمای محیط برای گیاه مناسب است ؟

باید بدانید که بهترین دما برای پتوس، دمای بین 15 الی 25 درجه سانتی گراد است که برای تنظیم دمای محیط و رطوبت گیاه بهتر است یک ظرف آب در کنار گلدان قرار دهید.

 

بیماری های گیاه پوتوس و راه درمان آنها

علت زرد شدن برگ پوتوس : 

زرد شدن برگ پوتوس می‌تواند علل مختلفی داشته باشد :

1. باتلاقی شدن خاک : اگر برگ های پایینی زرد شده و می‌ریزند، علت زرد شدن برگ پتوس می‌تواند باتلاقی شدن خاک گلدان باشد. در این حالت زهکش گلدان را بررسی کرده و آب زیر گلدانی را خالی کنید و فاصله‌ی بین دو آبیاری را بیشتر کنید. توجه کنید که آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه‌ی گیاه می‌شود.

2. آبیاری با آب سرد : از دلایل دیگر زرد شدن برگ پتوس می‌تواند غبارپاشی یا آبیاری با آب سرد باشد. بهتر است از آب ولرم و بدون کلر برای آبیاری و غبارپاشی استفاده کنید.

3. خشکی کشیدن بیش از حد گیاه : علت زرد شدن برگ پتوس همچنین می‌تواند خشکی بیش از حد باشد که موجب افتادن ساقه و برگ های گیاه و زرد شدن آنها می‌شود. در این حالت آبیاری را بیشتر کرده و گیاه را به مکان خنک تری منتقل کنید.

4. وجود قارچ : احتمال دارد گیاه شما دچار قارچ شده باشد. بهتر است برگ‌های زرد گیاه را جدا کرده و ساقه را با محلول آب و صابون ضد عفونی کنید. در صورت پیشرفت قارچ توصیه می‌شود از سموم مخصوص قارچ استفاده کنید.

5. کمبود مواد مغذی خاک : اگر خیلی وقت است که اقدام به تعویض گلدان خود نکرده اید احتمال دارد به دلیل کمبود مواد مغذی خاک، برگ های گیاه پتوس شما زرد شده باشد. در این صورت می‌توانید از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

6. جریان هوای سرد : یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ پتوس، وجود جریان هوای سرد می‌باشد، در این صورت لازم است گیاه خود را به جای گرم تری منتقل کنید. بهترین دما برای پتوس، هوای 15 الی 25 درجه سانتی گراد میباشد.

7. کمبود نور : در صورتی که نور در گونه‌های ابلق و یا دورنگ به اندازه کافی وجود نداشته باشد، فاصله ی برگ های گیاه از یکدیگر زیاد می‌گردد. در صورتی که برگ های نزدیک به نور، رنگ روشنی داشته باشند و برگ هایی که از منبع نور دور هستند دچار زرد شدگی باشند، می‌توانید متوجه شوید که گیاه نیاز به نور بیشتری دارد.

8. تغییر در شرایط گیاه : اگر به تازگی شرایط مکانی و یا گلدان پتوس خود را تعویض کرده اید باید بدانید که ممکن است به گیاه شوک وارد شود. گیاه شوک وارد شده را با زرد شدن مقداری از برگ های خود نشان می‌هد. اما اگر بعد از تعویض گلدان، این تعداد بیش از حد باشد باید وجود سوراخ زیر گلدان را چک کنید تا از باتلاقی شدن خاک گلدان جلوگیری نمایید.

ایجاد نقاط قهوه ای و سیاه در مرکز و نوک برگها :

علت این اتفاق می‌تواند اشعه مستقیم آفتاب باشد که موجب صدمه رساندن به برگ های پوتوس قلبی می‌شود. در صورت تماس مستقیم برگ ها به شیشه ی داغ نیز ممکن است این اتفاق رخ دهد.

ایجاد زخم های سفید رنگ روی گیاه : 

این آفت گیاه پوتوس شپشک آرد آلود نام دارد. از سم های آفت کش استفاده کنید یا برگ ها را با سم خانگی آب و صابون تمیز کنید یا پنبه ای آغشته به سم را روی لکه ها بکشید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا مشکل برطرف شود.

وجود لکه های قهوه ای برجسته در سطح زیرین برگ ها : 

 وجود آفت علت این مشکل است، برای درمان این بیماری باید هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

تار عنکبوتی شدن سطح زیرین برگ هاو ایجاد لکه بر روی آن ها :

یکی از بیماری های گیاه پتوس وجود کنه قرمز است. برای درمان این مشکل باید با سم کنه کش هر دو هفته یکبار طبق دستور سم پاشی کنید. غبارپاشی می‌تواند اثر بسیار خوبی در کم کردن آفت ها داشته باشد.

علت-سوراخ-شدن-برگ-پتوس

کم رنگ شدن برگ های پوتوس :

نور کم موجب این مشکل می‌شود. بهتر است برای مدتی گیاه را به محیط پر نور تری منتقل کنید.

از بین رفتن خاصیت ابلقی گیاه :

گیاه پتوس به خوبی با محیط های کم نور کنار می آید اما نور کم موجب از بین رفتن ابلقی و دو رنگه بودن برگ های گیاه شده و رنگ آنها سبز می‌شود.

ساقه بلند و فاصله ی بین دو برگ زیاد شده است :

یا نور کافی نیست و یا گیاه نیاز به تغذیه مصنوعی دارد. بهتر است گیاه را به مکان روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل کنید و یا هر دو هفته یکبار کود دهی کنید.

با فرارسیدن فصل رشد از برگ جدید خبری نیست :

هوا خیلی سرد است. گیاه را به محیط گرمتری منتقل کنید و تمامی شرایط را برای رشد برگ جدید فراهم کنید.

نوشته های مشابه

18 دیدگاه در “چگونه بیماری های گل پتوس را درمان کنیم ؟!

 1. شکیلا گفت:

  سلام وقتتون بخیر خب راهکاری ندادید.
  من گیاه رو قلمه زدم و بعد از اینکه ریشه بلندی داد در خاک گذاشتمش ولی هنوز یک ذره هم رشد نکرده و همچنین روی دوتا از برگاش سوراخ ریزی وجود داره که نمیدونم باید چیکار کنم؟
  آیا گیاه ترمیم میشه یا نه دیگه؟
  ممنون میشم زود جوابمو بدید تا زودتر حالش خوب بشه

  1. شاهین گفت:

   سلام
   گیاه پتوس اگر در آب ریشه کرد بلافاصله می بایست در گلدان کاشته شود اگر این فاصله بیش از دو یا سه روز طول بکشد گیاه به رشد در آب عادت میکند و دیگه در خاک رشد نمیکند
   سوراخ شدن برگها هم فکر میکنم بدلیل بیماری آفات برگخوار هستش

   1. مهسا گفت:

    سلام
    من دو تا ساقشو تا 2-3 ماه تو آب نگه داشتم خیلی رشد نمیکرد اما سالم بود بعد که کاشتم رشدش خوبه و مشکلی نداره

 2. شاهین گفت:

  سلام
  گیاه پتوس اگر در آب ریشه کرد بلافاصله می بایست در گلدان کاشته شود اگر این فاصله بیش از دو یا سه روز طول بکشد گیاه به رشد در آب عادت میکند و دیگه در خاک رشد نمیکند
  سوراخ شدن برگها هم فکر میکنم بدلیل بیماری آفات برگخوار هستش

 3. م.مری گفت:

  سلام
  گیاه من داره پژمرده میشه ساقه هاش و برگاش هم نرم شدن هم چروک..میشه راهکار بدین واسه خوب شدنش?

 4. Hosseini گفت:

  ببخشید دلیل ریز ماندن برای پتوس چیه وخیلی شکننده شدنش با تشکر

 5. آزی گفت:

  سلام قسمتی از شاخه پوتوس را جدا کردم و حدود ۲۰ روزه تو آبه اما ریشه نزده تازه ساقه هم زرد شده

  1. Faeze گفت:

   باید تکه های ۱۵ سانتی که حداکثررر ۵ برگ بمونه و باقی برگها جدا بشه و بعد بزارین در ال تا ریشه دار بشه.
   اگر تکه های بلندتر و تعداد برگ بیشتر در اب بزارید توانایی ریشه زایی نداره

 6. ستاره گفت:

  سلام
  روزتون بخیر
  من یک پتوس حصیری دارم که با وجود رشد خوبش دجار کله های ریز قهوه ای و سوراخ های ریز شده ?
  چیکارش کنم؟؟؟

  1. پشتیبان 1 گفت:

   وجود آفات برگخوار که بیشتر صبح زود یا عصر زیر برگ ها و ساقه ها مشاهده می شوند.تابش نور مستقیم و خیس ماندن برگ ها -صدمات فیزیکی-بیماری قارچی که همراه لکه های گرد با حاشیه می باشد -همه ی این ها میتوانند علت سوراخ شدن برگ پوتوس باشند.لازم است که ابتدا ریشه ی مشکل را شناسایی کرده و سپس به رفع آن اقدام کنید.
   وجود لکه های قهوه ای برجسته در سطح زیرین برگ ها: حشره افت دلیل این مشکل است، هفته ای یکبار با سم حشره کش نفوذی گیاه را سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.
   ایجاد نقاط قهوه ای و سیاه در مرکز و نوک برگها :علت این اتفاق میتواند اشعه مستقیم آفتاب باشد که موجب صدمه رساندن به برگ های پوتوس میشود ، یا ممکن است برگها شیشه داغ را لمس کرده باشند ، علت را بررسی کرده و به رفع مشکل اقدام کنید.

 7. Raha گفت:

  سلام،من یه گلدان پتوس را یک سال هست خریداری کردم بعد فقط آب بهش دادم
  الان برگ هاش داره زرد میشه و میریزه
  این زرد شدن داره وسعت میگیره انگار کل گیاه رو در بر میگیره چیکار کنم؟؟
  یه قلمه هم در آب دارم که حدود۵یا۶ سانت ریشه کرده دیگه واسه کاشتن تو گلدان دیره؟؟؟

 8. سپهر گفت:

  مرسی از مطالب خلاصه و مفیدتون

 9. حامد گفت:

  مطالب سایتتون بسیار مفید هست بهتون تبریک میگم

 10. Shahabadi گفت:

  سلام خسته نباشید
  من اول پتوسم را تو اپارتمان نگه میداشتم الان گذاشتم بالکن ولی گیاهم برگهاش زرد شده و بی حال و پژمرده شده چی کار کنم
  لکه های قهوه ای هم خیلی کم دیده میشه

 11. امیر حسین گفت:

  سلام
  من گل پتوسم برگاش زرد میشه چیکارش کنم

 12. لیلی گفت:

  پتوس دکمه های سیاه رو بدنش درست شده نشانه چیست

 13. Fatima گفت:

  باسلام برگ های گل من کوچیکن وهم اینکه خیلی نزدیک هم درمیان؟

 14. بهرامی گفت:

  سلام و وقت بخیر
  ضمن تشکر از مقاله شما، یک سوال از خدمتتون داشتم. حدوداً یکماهه برای گل پتوس من مشکلی پیش اومده که دلیلش رو متوجه نمیشم. تغییری هم در محل و شرایط نگهداری گل ندادم.
  مشکل اینه که برگ های جدید به صورت نصفه رشد می کنن، انگار گوشه برگ ها خورده شده باشه. این مشکل فقط برای برگ های جدید که رشد می کنن پیش میاد و برگ های قدیمی مشکلی ندارن.
  بینهایت ممنون میشم اگر راهنمایی کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *