گیاهان آپارتمانی, گیاهان فضای باز, مقالات, نگهداری گیاهان

علت بیماری و مشکلات گیاه یوکا

یوکا 1

گیاه یوکا ،گیاهی است که میتواند هم در فضای باز و هم داخل آپارتمان نگهداری شود. این گیاه به نور مستقیم و زیاد خورشید و نور کم حساس است.اگر این گیاه را دارید و یا قصد خرید و نگهداری آن را دارید ، بهتر است با مشکلات و بیماری یوکا مانند قارچ گیاه یوکا آشنا شوید آفت یوکا را بشناسید تا اگر به مَشکلی برخورد کردید بتوانید به صورت درستی با آن برخورد کنید:

یوکا 1

مشکلات یوکا : 

زرد شدن برگ های پایینی:

علت ایجاد این مشکل این است که نور دریافتی کافی نیست و گیاه به نور بیشتری احتیاج دارد. گیاه را به محلی با نور بیشتر منتقل کنید.

کوچک شدن برگ های جدید و رشد نکردن آن ها:

کمبود مواد مغذی مورد نیاز گیاه در خاک این مشکل را ایجاد میکند. با کود مناسب گیاه را تقویت کنید.

اگر کوددهی را به صورت منظم انجام میدهید، احتمالا سردی هوا موجب ایجاد مشکل شده باشد.

رنگ پریده‌ شدن برگ ها: 

این مشکل اصولا به دلیل زیاد بودن نور مستقیم ایجاد میشود.گیاه یوکا تقریبا به نور زیادی احتیاج دارد اما قرار گرفتن زیاد در نور مستقیم آفتاب به خصوص در هنگام ظهر میتواند به این گیاه آسیب وارد کند.

وجود نقاط زنگ مانند بر روی برگها :

دلیل ایجاد این مشکل استفاده از مواد براق کننده شیمیایی بر روی برگ هاست. برای رفع مشکل برگها را با اسفنج مرطوب تمییز نمایید.

گیاه خود را انداخته است: 

ریشه‌ها به اندازه ی کافی رشد نکرده‌اند. گیاه را به گلدان کوچکتری منتقل کرده و خاک اطراف ریشه را کاملا متراکم کنید و گلدان را در محل پرنورتری قرار دهید.

خشک شدن برگ ها در تابستان: 

گرم بودن هوا موجب ایجاد این مشکل میشود.گیاه را به محل خنک تری منتقل کنید.

سیاه شدن و پوسیدن همه ی برگ های یک شاخه: 

آبیاری بیش از اندازه این مشکل را ایجاد میکند ، توجه کنید که در مدت زمان بین دو آبیاری خاک های سطحی گلدان حتما خشک شود.

قارچ گیاه یوکا:

لکه برگی: 

از انواع بیماری‌های قارچی است که دلایل متفاوتی میتواند موجب ایجاد آن شود. این بیماری موجب ایجاد زخم هایی بر روی برگ میشود که بسته به نوع قارچ رنگ آن ها متفاوت است.

 • برای مثال قارچ coniotyrium زخم‌هایی زرد رنگ به‌ اندازه 2 میلی‌متر بر روی برگ به خصوص برگ‌های مسن‌تر گیاه ایجاد میکند که این زخم‌ها به تدریج بزرگ و قهوه‌ای رنگ می‌شوند و معمولاً بر روی سطح بالایی برگ تشکیل می‌شوند سرعت شیوع این لکه‌ها از برگی به برگ دیگر نسبتاً زیاد است.
 • یک بیماری قارچی دیگر موجب ایجاد لکه‌های زرد رنگ با ته مایه نارنجی میشود. که هاله‌ ای تیره‌تر آن را احاطه کرده است لکه‌ها می‌توانند به قطر حدود نیم سانت و به رنگ کرم الی قهوه‌ای رنگ باشند.
 • قارچ cytosporina موجب ایجاد لکه‌هایی به رنگ خاکستری و حاشیه قهوه‌ای بخصوص که در نوک و حاشیه برگ‌ها می‌شود و به تدریج موجب زوال و از بین رفتن برگ می‌شود مکان‌هایی با تهویه نامناسب هوا و خیس شدن برگسار در زمان آبیاری از جمله دلایل شیوع این بیماری است.
 • قارچ بوتری تیس موجب ایجاد کپک خاکستری بر روی برگ ها میشود که خود علت ایجاد آن هوای سرد و مرطوب است، گیاه را با سم قارچ کش سمپاشی نموده و به محل گرم منتقل کنید. آبیاری را کاهش داده و غبار پاشی را نیز تا رفع علایم متوقف کنید.

آفت یوکا:

شپشک آردآلود: 

نشانه وجود این آفت ایجاد زخم های سفید پنبه ای شکل بر روی برگ ها و ساقه است.این حشره از شیره گیاه تغذیه کرده و موجب ضعیف شدن آن و ریزش برگ ها میشود.برای  حل این مشکل گیاه را با سم حشره کش نفوذی هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید تا علایم بر طرف شوند.

 • راه دیگر برای کاهش آفت این است که با پنبه ی آغشته به آب و صابون برگ ها را تمیز کنید.

کنه قرمز:

از حشره های آفت است، موجب ایجاد زخم های تار عنکبوتی در سطح زیرین برگ ها میشود .برای حل مشکل برگ را با پنبه اغشته به سم حشره کش نفوذی خیس کنید و یا گیاه را هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند.

سوختگی جنوبی:

به تمامی قسمت‌های گیاه بخصوص ساقه حمله می‌کند و موجب پوسیدن و از بین رفتن آنان می‌شود استفاده از بسترهای کشت ضد عفونی شده. عدم خیس شدن برگسار حین آبیاری. عدم خیس و غرقابی شدن بستر کاشت و در نهایت به‌کارگیری قار چکش‌های مناسب از جمله راهکارهای مبارزه با بیماری قارچی است.

تریپس:

این آفت از شیره گیاه تغذیه می‌کند برگ‌ها چروکیده و بدشکل می‌شوند و لکه‌های خاکستری نقره‌ای بر روی برگ شکل می‌گیرد.

نوشته های مشابه

4 دیدگاه در “علت بیماری و مشکلات گیاه یوکا

 1. پیام زهرا مصلحی گفت:

  در مورد جمع شدن یاکمی لوله شدن برگها اشاره ای نکردید اگر ممکنه بفرمایی علت چیست .🙏

  1. ناهید گفت:

   فک‌کنم بخاطر آبیاری زیاده

 2. Zahra گفت:

  لطفا بگید چرا برگهاش دونه دونه زرد میشه و می ریزه؟ ؟؟؟
  ممنونم

 3. صادق گفت:

  سلام من یک یوکا قلمه زدم الان قلمه ها رشد کردن و اندازه یک سانت در اومده ولی روی برگ ک تازه در اومده یک حشره خیلی ریز و سبز رنگ پیداشده چه افتیه و چجوری درمان کنم ممنون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *