گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

شرایط نگهداری گیاه کروتون | معرفی گل کروتون پرتقالی | انواع گل کروتون

گیاه کروتون پرتقالی یکی از زیباترین و خوش رنگ ترین گیاهان آپارتمانی است که نگهداری آسانی دارد و با رنگهای زرد و نارنجی برگهایش، حال و هوای پاییز را به خانه می‌آورد. این گیاه زیبا به خاطر رنگ و شکل برگ ها طرفداران زیادی دارد و قرار دادن آن در منزل می‌تواند جلوه و رنگ تازه ای به فضا ببخشد. در این مقاله همراه ما باشید تا با شرایط نگهداری کروتون و انواع آن بیشتر آشنا شوید.

شرایط نگهداری گیاه کروتون

با کروتون بیشتر آشنا شوید

نام رایج فارسی این گیاه کروتون است که به آن کرچک هندی نیز می‌گویند. کروتون coroton با نام علمی Codiaeum variegatum از خانواده افوربیاسه Euphorbiaceae است و انواع بسیار زیادی دارد که یکی از آنها کروتون پرتقالی محبوب است. این گیاه چند رنگ بومی اقیانوسیه، اندونزی، مالزی و استرالیا است و به همین دلیل رطوبت بالا را دوست دارد.

ارتفاع این گیاه در داخل گلدان تا حداکثر 1 متر و در طبیعت تا 3 متر هم می‌رسد. کروتون تراکم شاخ و برگ زیادی دارد و رنگ برگ های آن معمولا مخلوطی از سبز ، زرد ، قرمز ، صورتی ، سیاه و نارنجی و شکل برگ های آن بسیار متنوع است و از پا مرغی تا پرتقالی، گورخری، رشته ای و … متغیر است. کروتون دارای گلهای فصلی به رنگ سفید است که روی گل آذین جدا و به طول 8 الی 30 سانتی متر رشد می‌کنند.

در صورتی که محل کار و یا زندگی شما نور کافی و گرمای متعادل داشته باشد، این گیاه می‎تواند بهترین گزینه برای شما باشد. به دلیل حساس بودن کروتون بهتر است آن را در جایی نگهداری کنید که بوی مواد شیمیایی حداقل باشد. کروتون به دلیل ویژگی رطوبت دوستی، می‌تواند در آب نیز به خوبی رشد کند.

گیاه-کروتون

گیاه-کروتون

شرایط نگهداری گیاه کروتون پرتقالی

نور :

گیاه کروتون پرتقالی به دلیل رنگارنگ بودن برگ هایش به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز دارد. کمبود نور موجب از بین رفتن رنگ زیبای برگ ها می‌شود و کم کم برگ ها از قسمت بالای گیاه بی‌رنگ شده و شروع به ریزش می‌کنند. باید توجه داشت نور مستقیم می‌تواند برگ های تازه روییده را صدمه بزند و سایه زیاد می‌تواند برگ های گیاه را پژمرده کند.

بهتر است کروتون را در مکانی قرار دهید که نور غیر مستقیم زیاد وجود دارد. پنجره آفتاب گیر جنوبی مکان مناسبی برای این گیاه است. میزان نور دریافتی در کیفیت، رنگ و تراکم برگهای کروتون تاثیر بسزایی دارد. بنابراین اگر گیاهی متراکم و خوشرنگ می‌خواهید، آن را در نور مناسب قرار دهید.

دما :

گیاه کروتون پرتقالی به دلیل بودن در زادگاهی گرمسیری، هوای گرم را دوست دارد و در دمای بین 17 تا 23 درجه سانتی گراد به خوبی رشد می‌کند. از قرار دادن این گیاه در مجاورت وسایل گرمایشی به شدت خود داری کنید. تغییرات پی در پی دما موجب وارد شدن شک به گیاه و از بین رفتن آن می‌شود. قرار گرفتن کروتون در دمای کمتر از 12 درجه موجب قهوه ای شدن برگهای آن می‌شود.

آبیاری :

کروتون دوستدار خاک نسبتا مرطوب است. اجازه دهید سطح خاک قبل از آبیاری کمی خک شود سپس به آبیاری مجدد اقدام کنید. رطوبت خاک به این منظور نیست که خاک گیاه دائما خیس باشد. کروتون به آبیاری زیاد حساس است و در صورتی که ریشه ها به مدت طولانی در آب غوطه ور باشد، دچار پوسیدگی شده و گیاه را از بین می‌برد. استفاده از آب جوشیده سرد شده یا بدون املاح و کلر برای این گیاه مناسب است. آبیاری کروتون بهتر است با آب همدما با محیط صورت گیرد و از دادن آب سرد به این گیاه خودداری کنید زیرا موجب اختلال در رشد و عمل فتوسنتز می‌شود.

رطوبت :

کروتون پرتقالی رطوبت دوست است و به رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد احتیاج دارد. در صورتی که گیاه شما با مناسب بودن تمامی شرایط بیحال شد و برگهای خود را انداخت، باید سریعا رطوبت آن را افزایش دهید و خواهید دید که گیاه به سرعت شاداب می‌شود. جهت تامین رطوبت گیاه می‌توانید از روشهای زیر استفاده کنید :

 1. زیر گلدانی بزرگی در زیر گلدان قرار دهید و آن را از سنگ ریزه پر کرده و تا نصفه آب بریزید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به صورتی که ته گلدان با آب در تماس نباشد.
 2. راه دیگر این است که گلدان گیاه را داخل گلدان بزرگتری قرار دهید و دور آن را با خزه ی مرطوب بپوشانید.
 3. روش دیگر اسپری کردن آب بر روی برگ های گیاه به صورت روزانه در فصل های گرم سال و دوبار در هفته، در روز های سرد سال است. ( توجه داشته باشید که هیچگاه نباید این عمل را در زیر نور مستقیم آفتاب انجام دهید چراکه موجب ایجاد سوختگی بر روی برگ های گیاه می‌شود. )

کود دهی :

جهت رشد بهتر گیاه، می‌توانید در فصول رشد از کودهای تقویتی مانند سه بیست یا کودهای محلول استفاده کنید و هر دو هفته یکبار از اول فروردین تا آخر شهریور گیاه را تقویت کنید.

خاک :

بهترین خاک، خاک و کود آماده و یا یک خاک سبک، متخلخل با زهکش بالا است. توجه داشته باشید که در هنگام کاشت گیاه کروتون پرتقالی ، ریختن پوکه در زیر گلدان جهت خارج شدن آب اضافی فراموش نشود. استفاده از پوکه برا حفظ رطوبت خاک نیز پیشنهاد می‌شود.

تعویض گلدان :

کروتون به تعویض گلدان سالیانه نیازی ندارد و تنها در صورتی که ریشه های گیاه از ته گلدان بیرون بزند بهترین زمان برای تعویض گلدان است. ترجیحا گلدان را در فصل رشد تعویض کنید و اگر امکان تعویض گلدان را نداشتید، می‌توانید خاک سطحی را با خاک جدید جایگزین کنید.

تمیز نمودن برگ ها : 

تمیز کردن برگهای زیبای کروتون را فراموش نکنید چرا که در غیر این صورت گیاه نمی‌تواند به درستی تنفس کند و عمل فتوسنتز را انجام دهد. علاوه بر سلامت گیاه، زیبایی این گیاه به برگهای خوشرنگش است و در صورت غبار آلود شدن آنها، گیاه زیبایی خود را از دست می‌دهد. می‌توانید هر هفته برگ ها را با آب لوله کشی ای که کلر آن از بین رفته است تمیز کنید. استفاده از چند قطره شیر در یک لیتر آب نیز محلول مناسبی برای تمیز کردن برگها است. بهتر است از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید چرا که محفظه های تنفس برگ را می‌بندد.

کروتون

کروتون

با انواع کروتون آشنا شوید

کروتون دارای بیش از 100 گونه مختلف است که در رنگ و شکل ظاهری برگها با یکدیگر متفاوتند. در ادامه با محبوبترین و رایج ترین انواع کروتون که می‌توانید در داخل یا خارج از خانه آنها را پرورش دهید، آشنا می‌شویم.

1. کروتون رشته ای – Zanzibar Croton

کروتون رشته ای دارای برگهای باریک، نازک و کشیده است و می‌تواند تا 90 الی 120 سانتی متر قد بکشد. این گیاه نور غیر مستقیم زیاد را دوست دارد و رطوبت زیاد را ترجیح می‌دهد.

1. کروتون رشته ای – Zanzibar Croton

2. کروتون زرد یخی – Yellow Iceton Croton

این کروتون شاخ و برگ های سبز روشن به همراه رنگ زرد زیبا دارد و جذابیت بسیار زیادی دارد. ارتفاع این گیاه به 90 الی 120 سانتی متر می‌رسد. این نوع کروتون را می‌توان هم به عنوان گیاه داخلی و هم در فضای باز پرورش داد. این نوع کروتون را می‌توان در آفتاب کامل تا نیمه سایه نگهداری کرد.

2. کروتون زرد یخی – Yellow Iceton Croton

3. کروتون قطره طلا – Gold Dust Croton

این کروتون زیبا و خاص دارای برگهای سبز روشن با لکه های طلایی است. این گیاه زیبا را می‌توانید در داخل خانه با نور غیر مستقیم زیاد پرورش دهید.

3. کروتون قطره طلا – Gold Dust Croton

4. کروتون موزی – Banana Croton

با پرورش این نوع کروتون روشن با برگ های سبز نیزه ای شکل که با رنگ زرد موزی پوشیده شده اند، رنگ ها را به فضای داخلی خود بیاورید. در سایه جزئی و نور روشن با آبیاری متوسط به خوبی رشد می‌کند.

4. کروتون موزی – Banana Croton

5. کروتون پا مرغی

این کروتون دارای برگهای سه لبه است و در رنگ بندی قرمز، نارنجی، سبز و زرد وجود دارد. کروتون پامرغی مقاومت بالایی دارد و در خاک سبک و زهکشی شده به خوبی عمل می‌کند.

5. کروتون پا مرغی

6. کروتون پرتقالی

کروتون پرتقالی دارای برگهای پهن و نوک تیز در رنگ بندی سبز، نارنجی، قرمز، زرد و صورتی است و می‌تواند تا ارتفاع 3 متر در فضای باز رشد کند. نور زیاد و غیر مستقیم و خاک سبک از علاقه مندی های پرتقالی است.

6. کروتون پرتقالی

خطرات گیاه کروتون

کروتون دارای یک شیره سفید رنگ است که بعد از بریده شدن ساقه از آن بیرون می‌زند و کمی سمی است. بنابراین در زمان هرس و یا تکثیر این گیاه از دستکش استفاده کنید.

روش تکثیر گیاه کروتون

تکثیر کروتون به سه روش مختلف از جمله : قلمه کروتون در آب، خاک و یا از طریق ریشه هوایی صورت می‌گیرد. بهتر است تکثیر این گیاه را در اواخر فصل بهار و در شرایط گرم انجام دهید و حتما از دستکش و یک چاقوی تیز برای برش استفاده کنید.

تکثیر کروتون

بیماری های رایج گیاه کروتون و روش درمان

کروتون گیاه مقاوم با نگهداری آسان است و تنها حساسیت آن، دما و رطوبت است. در صورتی که در دماهای پایین و یا رطوبت بسیار کم قرار بگیرد، دچار مسکلاتی می‌شود که می‌توانید از طریق مقاله بیماری های رایج کروتون با آنها آشنا شوید و گیاه خود را درمان کنید.

بیماری

57 دیدگاه در “شرایط نگهداری گیاه کروتون | معرفی گل کروتون پرتقالی | انواع گل کروتون

 1. طاها گفت:

  خونه من نورزیادی نداره پنجره شمالی دارم .بنظرشمامیتونم بزارم کنار پنجره

  1. غزل گفت:

   بله این گیاه نور مستقیم لازم نداره هر جای پرنوری دوام میاره و رشد میکنه

  2. فرهاد گفت:

   من از این گیاه دارم و متاسفانه چون نور کافی نداشتم کلا از بین رفت

 2. علی گفت:

  سلام لطفا کمکم کنید گل من ریشه هاش از گلدون زده بود بیرون گلدون رو عوض کردن حالا داره خسک میشه… چیکارش کنم
  تقویت ریشه دادم رطوبتم بداش فراهم کردم ولی جواب نداد

  1. غزل گفت:

   کمی صبور باشید مراقبتتون رو ادامه بدید مطمئنا خونه جدید شوک وارد کرده گیاه ما بزودی شاداب خواهد شد،گل مانور

   1. مینا گفت:

    سلام خونه ما جنوبی هست و آفتابگیر نیست میشه کنار پنجره که نور داره نه آفتاب.میشه این گل رو کذاشت؟

  2. کدخدایی گفت:

   گل من تو گرما‌ مونده برگاش افتاده شده چجوری زندش کنم؟

  3. فرهاد گفت:

   تعویض گلدان نباید بوده به ریشه گیاه هوا برسه و به همین دلیل خشک میشه

  4. پریا گفت:

   کود ضد شوک اکتیو بهش بدید

 3. Z.hoseini گفت:

  سلام بنده مدتی این گل رو خریدم نه تنها رشد نمیکنه نیمی از برگهاش ریخته مشکل چی میتونه باش؟

  1. پریا گفت:

   شوکه شده تغیر ناگهانی دما و احتمالا کمبود رطوبت از غبار پاشی غافل نشید

  2. محمد رضا گفت:

   این گیاه از تکون خوردن بدش میاد و در صورت تکون خوردن مکرر برگ هاش میریزه و اگر باز هم ادامه پیدا کنه قهر میکنه و خشک میشه
   خونه هایی که نور نداره از لامپ رشد گیاه استفاده کنید(من همین کارو کردم )
   درصورت ریختن برگ هاش نگران نباشید و فقط تکونش ندین و دوباره برگ هاش در میاد
   من روزی یک الی دوبار در روز روی برگاش آب اسپری میکنم

 4. مهتاب گفت:

  سلام برای من کروتن هدیه اوردن امروز برگاش بیحال شدن علتش چیه گذاشتمش پشت پنجره اشپزخونه

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   می تونید برای گیاهتون جزیره درست کنید.

  2. حسین ملکی گفت:

   سلام وقت بخیر .آقا این کروتون پرتغالی من .کوله پشتی افتاد یدونه از ساقه هاش شکسیت …از اون روز فرداش کم کم استرس گرفته برگاش افتاده بیدار نمیشه چ کنم ؟

 5. الهام گفت:

  گیاه کورتون من تا دو سال خیلی خوب بود ولی امسال یکدفعه همه برگهاش اول بیحال شدن هر چی هم آببهش دادم و گذاشتمش نوی سطل پراز آب برنگشتن و همه برگهاش خشک شدن حالا باید چکار کنم

 6. میترا گفت:

  سلام،من یه هفتست کورتون خریدم،احساس میکنم برگاش بی حالن،طبیعیه به نظر شما؟؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام برای گیاه جزیره درست کنید سرحالتر می شه.

 7. Fatemeh گفت:

  سلام 2 ماه پیش کروتن خریدم و اصلا رشد نمیکنه و احساس میکنم ابلغ نیست چون هیچ پاجوشی نداره و نمیزنه

 8. فاطمه گفت:

  سلام کروتن خریدم و از وقتی که خریدمش 2 ماهی میگذره اما اصلا رشد نمیکنه و درضمن احساس میکنم ابلغ نیست لطفا راهنماییم کنید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ برای رشد گیاه نور و آبیاری باید کافی بشه و مواد مغذی هم به گیاه برسه. برای این که رنگ های برگ هم خودشون رو نشون بدن باید حتما نور ببینند. احتمالا گلدان رو جایی گذاشتین که نور کافی دریافت نمی کنه.

 9. M گفت:

  سلام، وقت بخیر، من به تازگی کروتن خریدم و نمیدونستم جلوی دمای کولر بوده و تمام برگهایش به سمت پایین افتاده حالا پشت پنجره اس و چند روزه که چندتا برگش هم افتاده.. چکار کنم که دوباره برگاش بیاد بالا؟ خیلی دوسش دارم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام گیاه رو در محل گرمتر بذارین و براش گیاه جزیره درست کنید یا با اسپری آب غبارپاشی کنید.

   1. مرجان بهجتی گفت:

    جزیره یعنی چی؟؟

 10. AliRezaMohammadpoor گفت:

  سلام من از همین دیروز گل پرتقالی گرفتم بعد گلدونش و خاکشو عوض کردم بعد اومدم خونه دیدم توش هزار پا هست چیکار کنم هزار پا از بین بره خطرناکه ؟
  تو خونه بچه ۶ ماهه دارم ؟
  لطفا یکی کمک کنه ????????

  1. اندیشه گفت:

   سلام، حتما گیاه رو سم پاشی کنین، سمی که برای هزارپا مناسب باشه، من خودم توی گلدان کروتون هزارپا و خاکی دیدم،از سم ایمیداریا استفاده کردم از بین رفتند.

   1. کیانا والی گفت:

    سلام ممنون که تجربتون رو به اشتراک می ذارین.

    1. عباس گفت:

     سلام دو هفته هست گیاه کرتون رو گرفتم اما متاسفانه داره برگ های می ریزه

    2. مریم گفت:

     سلام چه گیاه لوسی
     ازمن هم روی برگاش لکه های سیاه زده..
     دارن میریزن.

 11. نازنین گفت:

  یک کروتون بلند دارم. برگهای جدید زیادی میده ولی قبل از بزرگ شدن میفته
  یعنی تقریبا تمام برگهای جدیدش پژمرده میشن و میفتن
  باید چیکار کنم
  لطفا راهنماییم کنید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام کروتون به رطوبت زیادی نیاز داره و حتما باید رطوبت اطرافش رو بالا ببرین. برای این کار از روش ساخت جزیره می تونین استفاده کنین. به این صورت که زیرگلدانی رو پر از سنگریزه کنید و تا نیمه آب بریزید. بعد گلدون رو روی زیرگلدونی قرار بدین.

  2. مریم گفت:

   سلام چه گیاه لوسی
   ازمن هم روی برگاش لکه های سیاه زده..
   دارن میریزن.

 12. شهرام مولایی گفت:

  سلام
  بنده یک گیاه کروتون دارم حدود یکماه پیش خریدم و سر سنگ اوپن گذاشتم و نور و روشنایی از درب حیاط آشپزخانه می گیرد و زیر سردی اسپلیت در محیط خانه وجود دارد و آبیاری گل از آب اسپلیت استفاده می کنم و هر روز یک الی دو برگ زرد و پژمرده و میریزند و الباقی برگها سبز و حالت آویزان به شاخه هستند لطفا راهنمایی فرمایید.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام اصلا نباید گیاه رو در معرض باد مستقیم کولر قرار بدین باعث پژمردگیش می شه. گلسنگ گیاهیه که به رطوبت زیادی نیاز داره. برای تامین رطوبت بهتره از روش ساخت جزیره استفاده کنین. همچنین خاک گیاه بهتره همیشه مقداری رطوبت داشته باشه پس آبیاری منظم رو فراموش نکنید.

 13. سپهر گفت:

  سلام وقتتون بخیر من دو روش پیش یک گیاه کروتون پرتقالی خریدم جایی که قرار دادم کنار پنجره است و نورخوبی داره و بعد از ظهر ها از پشت شیشه دو جداره یه مقدار آفتاب روی گیاه میاد خواستم بدونم این آفتاب برای گیاهم مضر نیست؟ و اینکه شرایط آبدهی به چه صورت باید باشه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام خیر اتفاقا این گیاه به نور زیادی هم نیاز داره و پشت پنجره آفتاب گیر براش مناسبه. آبیاری رو حتما با آب بدون کلر انجام بدین و قبل از آبیاری چک کنید که 2 سانتی متری رویه خاک خشک باشه.

 14. سپهر گفت:

  مجددا سلام و صبح بخیر
  گیاه کروتونم چند روزیه که یکم بیحال شده و برگهاش زرد می شن و میریزن آبیاری و لبه بعضی از برگها خشک شده بنظرتون مشکل چی می تونه باشه ممنون میشم اگه مثل همیشه راهنماییم کنید.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ در صورت امکان می تونین عکس گیاه رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستین تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم: iranderakht

 15. فاطيما گفت:

  سلام من دو هفته است كورتون هديه گرفتم همه چي عالي بود تا اينكه گل سنگين شد من يه چوب بهش تكيه دادم از ديشب بي حال شده درست ميشه آيا ؟؟؟؟چوب و برداشتم

 16. mina گفت:

  با سلام میخواستم تجربمو بهتون بگم
  وقتی گلدون یه گل و عوض میکنین احتمال قارچ گرفتنش زیاده پس اگه جا و اب و نور گلتون خوبه و هنوز برگاش میریزه یه مقدار قارچ کش بهش اسپری کنین

 17. محمد گفت:

  سلام
  اگه یک کروتن تمام برگ هاش بریزه باز هم امکان در اومد برگ های گیاه هست

 18. مرتضی گفت:

  ممنون ازسایت خوبتون.میشه برای ایجادرطوبت برای گل ازدستگاه بخارسازسرداستفاده کرد؟

 19. مرضیه گفت:

  سلام کروتون من وقتی برگ جدید میده یه کوچولو که رشد میکنه خشک میشه و میریزه.دلیلش چیه؟

 20. مینا گفت:

  سلام برگای گل من همشون اول سبزن بعد زرد می‌شن بعدم قهوای چیکار کنم ک قرمز بشن یا زرد بمونن؟

 21. علیرضا کارگر گفت:

  سلام عرض میکنم خسته نباشید
  من یک گیاه کروتون دارم میخواستم بدونم اگه پشت پنجره بدون پرده باشه برگ هاش نمیسوزه
  چون شیشه آفتاب رو دوبرابر میکنه
  با تشکر

 22. ماهسون گفت:

  سلام من سه روزپیش قلمه ی کورتن از کسی گرفتم دو روزداخل آب بود امروز داخل خاک گذاشتمش کاورش هم کردم خاکشم ترکیب خاک برگ و کوکوپیت و شن هست.میخاستم بدونم تا چندروزباید روی برگها کاور بمونه؟ایا الان ک گیاهم کاورشدست باید هرروز روی سطح خاک رو مرطوب کنم یا خیر؟ممنون میشم جوابمو بدید

 23. الهام گفت:

  سلام‌من یه کورتون با برگای سبز خریدم و یکی دو روز حالش خوب بود اما بعد از مدتی برگهاش بی حال شدن و زرد شدن و میریزن و حتی فکر میکنم ساقه اش هم به رنگ زرد دراومده.پشت پنجره با پرده ی توری گذاشتمش و وقتی روی خاک خشک مانند میشه هفته ای یکبار اب دهی انجام میشه…چیکار باید بکنم که حالش خوب بشه؟؟اصلا با این شرایط درست میشه؟؟؟

 24. Nahid گفت:

  با سلام
  حدود ۲ ماه پیش گلدون کروتن خریدم و تمام برگهاش ریخته….گمانم بی احتیاطی کردم و زیادی بهش اب دادم ….ایا امکان احیا کردنش هست

 25. ایمان گفت:

  سلام و وقتتون بخیر
  واسه آبیاری میشه از آب تصفیه شده به این گیاه آب داد؟ و گل کورتون من توی بالکن و روی زمین و داخل سایه قرار داره و اصلا نور مستقیم بهش نمی خوره به نظرتون این طور خوبه یا باید بذارمش داخل ساختمون؟ سپاس از شما

 26. آسیه گفت:

  سلام.من دو سال گیه کروتن دارم.همیشه برگاش شل و افتاده است.وقتی گلدان عوض کردم نصفش خاک باغچه ریختم.اصلا برگاش تغییر وضعیت نمیدن

 27. آسیه گفت:

  سلام.من دو سال کروتن دارم.همیشه برگاش شل و افتاده است.وقتی گلدان عوض کردم نصفش خاک باغچه ریختم.اصلا برگاش تغییر وضعیت نمیدن

 28. حمیدرضا زینالی گفت:

  من هفته قبل کروتن خریدم و آوردمش خونه و خاک و گلدونش رو عوض کردم و سیرابش کردم.
  همون لحظه با پارچه برگهاشو تمیز کردم و چون تهران زندگی میکنم برای تامین رطوب روی برگهاش آب اسپری کردم
  از روز بعدش همینجوری داره پژمرده میشه و داره خشک میشه

  چیکار باید بکنم ؟
  به کی نشونش بدم ؟

  1. Mahin گفت:

   چیشد جوابش؟من تازه گرفتم این گل رو باید چیکارش کنم؟

 29. مهدی زندیان گفت:

  سلام دوستان
  حدودا ۸ ماه هست که یک گلدان کروتون خریدم، شرایط نگهداریش از نظر آبدهی و نور اون چیزی هست که در پیامها گفته شده، اما هیچ برگی نمی ده، گلدانش رو هم حدود ۴ ماه پیش عوض کردم ولی تاثیری نداشت، حتی تقویتی هم دادم ولی اثر نداشت!!
  آیا این عدم برگ دهی طبیعیه یا باید کار دیگه ای بکنم؟
  و یک نکته اینکه؛ آیا چراغ گیاه که برای تامین نور گیاهان هست براش مناسبه یا خیر!؟
  ممنون میشم که با راهنمایی‌هاتون کمکم کنید

 30. شادمانه گفت:

  سلام، ببخشید من جدیدا یه پودر واسه برگدهی بود با آب قاطی کردم دادم به گیاهم، همه برگاش افتاده و بیحال شده. چند تا برگش هم ریخت. میشه کمک کنید چی کار کنم؟

 31. محمد گفت:

  سلام گیاه من برگاش میریزه
  دلیلش چیه؟

 32. taymaz گفت:

  سلام من ی گلدان کروتون داشتم که در زمستان برگ های زیبای اون زرد شدن و ریختن حتی کنار پنجره با نور خوبی که داخل تابیده می‌شود کل برگ های گلدان ریخت منم شاخه های خالی و کم پشت گلدان زدم و حرص کلی کردم الان که بهار از تنه گلدان جوانه های زیادی زده ولی رشد خیلی کمی داره هوا که گرم روزها با گلدان های دیگه تو حیاط میزارم اما رشد خیلی آهسته داره خاک گلدان عوض کردم ولی بازم رشد کمی داره راهی هست برای رشد بهتر گلدان ممنون میشم راهنمایی بفرمایید تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *