گل ها, گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

معرفی و شرایط نگهداری گل سیکلامن

گل سیکلامن، گیاهی با برگ های کروی و قلبی شکل به رنگ سبز تیره و گل های رنگی و جذاب است که فصل گلدهی آن از اواخر پاییز تا اواسط بهار  می باشد و از معدود گیاهانی است که در زمستان هم گل دارد و به همین علت در زمستان طرفداران زیادی دارد.اگر شما هم از این گیاه زیبا دارید یا قصد خرید آن را دارید، برای اطلاع از قیمت گل سیکلامن و آشنایی با شرایط نگهداری آن در این مقاله همراه ما باشید.

نگهداری گل سیکلامن

                                    سیکلامن یک گیاه زمستان گل است !!

نام انگلیسی این گیاه Cyclamen  است و در فارسی به آن نگونسار هم گفته می شود. این گیاه بومی فلات ایران است و به صورت وحشی در کشورها و جزایر مدیترانه ای یافت می شود و بیش از 15 گونه مختلف دارد.

در ادامه با شرایط نگهداری و قیمت گل سیکلامن آشنا خواهیم شد:

 

شرایط نگهداری گل سیکلامن

دما:

دمای مطلوب این گیاه 13 تا 18 درجه سانتیگراد می باشد و گیاهی است که به هوای خنک نیاز دارد و گرمای هوا موجب پژمرده شدن آن می شود.سیکلامن ها در تابستان در گلخانه سایه و با فاصله از یکدیگر نگهداری می شوند به گونه ای که برگ های آن ها باهم در تماس نباشند. گرم شدن محیط مخصوصاً برای سیکلامن هایی که تابستان فصل استراحت آنهاست موجب عدم باز شدن گلها، ریز شدن بیش از اندازه گل و برگ شده و خواب زودتر گیاه می شود.

 

رطوبت:

بهتر است که هفته ای دو مرتبه این گیاه را غبارپاشی کنید چراکه به رطوبت تقریبا زیادی نیاز دارد. در روزهای سرد حتما دقت کنید که آب به مدت طولانی در طوقه گیاه باقی نماند چرا که موجب پوسیدگی طوقه می شود .

   

نور :

نور دریافتی این گیاه حتما باید به صورت غیر مستقیم باشد و نباید در معرض نور مستقیم و شدید خورشید قرار گیرد. 

 

کوددهی:

اگر می خواهید به این گیاه کود دهید ، حتما باید توجه داشته باشید که از تقویت کننده های مخصوص گیاهان گلدار استفاده کنید چراکه این گیاه به کوددهی بسیار حساس است.

کوددهی به میزان کم یا ندادن کود موجب توقف رشد و یا طویل شدن دمگل ها و یا کوچک شدن برگ ها می شود و کود دهی به میزان بیش از اندازه نیز موجب عدم گلدهی و سوختن ریشه های گیاه می شود.

پیشنهاد : خرید انواع کود و تقویت کننده مخصوص گیاهانگلدار

 

آبیاری:

برای آبیاری انگشت خود را تا بند اول درون خاک فرو کنید و اگر خشک بود اقدام به آبیاری کنید.برای آبدهی به گیاه حتما به این نکته توجه کنید که باید از حداقل نیم ساعت قبل آب را در گوشه ای ساکن قرار دهید تا کلر آن از بین برود و املاح نه نشین شوند و همچنین آبیاری دقت کنید که آبیاری را از گوشه گلدان انجام دهید چون همانگونه که قبلا هم گفته شد باقیماندن آب در وسظ و طوقه این گیاه منجر به پوسیدگی آن می شود. 

 

تهویه:

تهویه هوا برای این گیاه اهمیت بسیاری دارد و در صورت نبود تهویه مناسب مشکلاتی برای این گیاه ایجاد می شود به همین دلیل در گلخانه ها معمولا یک گلدان دیگر در زیر گلدان های سیکلامن قرار می دهند تا گیاه در ارتفاع بالاتری قرار گرفته و تهویه به خوبی صورت گیرد.

 

خاک:

بهترین خاک برای گیاه سیکلامن ترکیبی از پیت ماس و کوکوپیت ، همراه با پرلیت میباشد همچنین میتوانید از خاک و کود مخصوص گیاهان استفاده کنید.خاک باید بسیار سبک باشد و از تهویه خوبی برخوردار باشد تا از پوسیدگی ژوخه جلوگیری شود .

پیشنهاد : خرید انواع خاک و پرلیت مخصوص گیاهان

 

قیمت گل سیکلامن:

قیمت گل سیکلامن با توجه به اندازه و کیفیت گیاه متفاوت است.

برای اطلاع از قیمت گل سیکلامن و خرید آن کلیک کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *