گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه از گیاه دراسنا پرچمی نگهداری کنیم ؟!

دراسنا پرچمی، گیاهیست مقاوم و با شرایط نگهداری آسان که دارای گونه های متنوعی می باشد. این گیاه به دلیل شباهت ظاهری به نخل، از انواع گیاهان زینتی به شمار می رود که در اکثر منازل، ادارات و دفاتر برای زیبا کردن دکوراسیون استفاده می شود. گل دراسنا پرچمی مقاومت خوبی دارد و به راحتی در منزل نگهداری می شود. اگر شما هم به نگهداری دراسنا پرچمی علاقه دارید با ما در این مقاله همراه باشید.

گیاه دراسنا پرچمی

گیاه دراسنا پرچمی

 

با گیاه دراسنا پرچمی آشنا شویم

اسم علمی این گیاه Dracaena marginata است که دارای 40 گونه مختلف از درختچه های همیشه سبز است. اغلب گونه های این گیاه نخل مانند بوده و ریشه هایی دارند که در تمام طول، قطر یکسانی داشته و به رنگ زرد و نارنجی می باشند. گونه marginata نسبت به شرایط مختلف آپارتمانی بسیار مقاوم است. برگهایی دارد که خشن و سبز رنگ هستند و گاهی دارای نوارهایی به رنگ زرد یا قرمز متمایل به قهوه ای می باشند. این گیاه به خون سیاوشان نیز معروف است. انواع مختلف این گیاه بستگی به نوع و محدوده جغرافیای زندگیشان رشد متفاوتی دارند اما به طور کلی رشد آن ها سخت و دشوار نیست.

ارقام معروف دراسنا پرچمی

دراسنا پرچمی(Dracaena marginata) انواع مختلفی دارد در شکل ظاهری و ترکیب رنگ برگ ها با هم متفاوتند. بعضی از معروف ترین انواع دراسنا پرچمی در زیر می آیند:

 • marginata: فرم پایه دراسنا پرچمی است که دراای برگ های سبز تیره با حاشیه قرمز می باشد.
 • marginata ‘Tricolor’: برگ های این گیاه سه رنگ بوده و به همین دلیل به آن tricolor گفته می شود. دارای برگ های سبز با حاشیه های قرمز تیره و نوار سفید در وسط برگ می باشد.
 • marginata ‘Bicolor’: این نوع دراسنا پرچمی برگ هایی با رگه های سبز و قرمز دارد.
دراسنا مارگیناتا

شرایط نگهداری دراسنا پرچمی

 شرایط نگهداری دراسنا پرچمی

نور:

گیاه را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید. در محیط هایی با نور روشن، سرعت رشد گیاه سریع تر می شود و در نور کم هم گیاه می تواند زنده بماند و گیاهی مقاوم به سایه است. در نور کافی نوار قهوه ای و قرمز رنگ حاشیه برگها بهتر نمایان می گردند.

آبیاری:

دراسنا پرچمی نسبت به خشکی حساس است و باید بین دو آبیاری خاک آن خشک شود. هفته ای 3-2 مرتبه آبیاری در تابستان و یک بار در زمستان کافی است. برای آیبیاری بهتر است از آب کتری سرد شده استفاده نمایید تا نوک برگ ها دچار خشکی نشود.

رطوبت:

گل دراسنا پرچمی به رطوبت متوسط نیاز دارد و معمولا رطوبت اتاق برای آن کافی است. البته در صورت امکان بهتر است در هوای گرم و خشک هر چند وقت یک بار برگ ها را غبارپاشی کنید. غبارپاشی همچنین به تمیز شدن برگ ها از کرد و غبار هم کمک می کند.

خاک مناسب :

این گیاه، خاک کمی اسیدی را دوست دارد بنابراین برای ترکیب خاک آن از خاک باغچه به همراه خاک برگ و شن یا پرلیت می توان استفاده کرد. و یا می توان از خاک های مخصوص گیاهان گلدانی که زهکش خوبی هم داشته باشند استفاده کرد. اضافه کردن کمپوست برای تقویت خاک هم توصیه می شود.

دمای مناسب :

دمای 24-15 درجه برای آن ایده آل است. با کاهش دما به زیر 12 درجه به گیاه صدمه وارد می شود و برگ ها شروع به ریزش می کنند تا این که گیاه می خشکد. در دماهای بالاتر از حد تحمل گیاه، با اسپری آب بر روی برگ ها مانع سوختگی نوک برگ ها شوید .

کوددهی :

برای این که گل دراسنا پرچمی برگ های جدید بدهد تغذیه آن ضروری است. این گیاه را می توان در فصل رشد هر 3-2 هفته یکبار با یک کود مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی و یا هر ماه با یک کود کامل مثل 10-10-10 تغذیه مصنوعی کرد.

تعویض گلدان :

هر سال در بهار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید حتی در صورت بی کیفیت بودن گلدان نیز بهتر است این کار صورت گیرد. در صورت عدم امکان، به تعویض خاک های سطحی گلدان با خاک نو و غنی اکتفا کنید .

تمیز نمودن برگها :

با پارچه یا اسفنج مرطوب برگ ها را تمیز کنید. از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید چرا که باعث مسدود شدن روزنه ها و در نتیجه کند شدن رشد گیاه می شود.

سمی بودن:

دراسنا پرچمی با وجود همه زیبایی اش یک گیاه سمی است. البته این گیاه به انسان آسیبی نمی رساند و فقط در گربه ها و سگ ها مشکل ایجاد می کند. حیوانات خانگی ممکن است به جویدن برگ های گیاهان علاقه داشته باشند. پس اگر شما هم در خانه حیوان خانگی دارید بهتر است این گیاه را از دسترس آن ها خارج کنید تا مشکلی برایشان به وجود نیاید.

شرایط نگهداری دراسنا پرچمی

 

27 دیدگاه در “چگونه از گیاه دراسنا پرچمی نگهداری کنیم ؟!

 1. شاپرک گفت:

  سلام
  من یک دراسنا پرچمی دارم که مدتی هست برگهاش سرحال نیستن و حالت افتاده و آویزان دارن، میخواستم گلدونش رو عوض کنم، میخواستم ببینم آیا حتما نیاز هست داخل خاک دراسنا از خاک برگ استفاده بشه؟ خاک باغچه و ماسه کفایت نمیکنه؟ ممنون.

  1. انوشه حریری گفت:

   سلام خاک باید سبک با زهکشی بالا باشه بهتره از خاک برگ استفاده کنید.

 2. سمیرا گفت:

  سلام دراسنای من دوبار کرم گذاشت وهر دو بار از خاک های،بسته بندی استفاده کردم وبا سم هم از بین نرفت وسری سوم از خاک باغچه وکود وماسه بادی استفاده کردم متاسفانه برگهای شاداب نیستن وآویزان شدند و از پایین زرد شدند
  چی کار باید بکنم؟

  1. الناز فاتح گفت:

   عزیزم کلا ماسه بادی برای گلدون خوب نیست فقط برای قلمه زدن خوبه و چون رطوبت و اب رو خیلی نگه میداره باعث پوسیدگی ریشه گل ها میشه من خودم برای گلهام ماسه شسته رو گرفتم و چندین بار شستم که مواد معدنیش بره بعد با خاک گلدون و خاک برگ جنگلی قاطی کردم خیلی عالی جواب داد

  2. مهدی گفت:

   سلام دراسنا رو از گلدون در بیار اندازه یک لیوان سنگ ریزه مثله تیله باشه بریز ته گلدون بعد خاک باغچه اندازه دو لیوان و شن ریز ۴لیوان یعنی هرچی خاک ریختی دوبرابرش شن بریز بعد یه پوست تخم مرغ رو قشنگ بشور و بزار خشک بشه و اسیاب کن با یه عدد پوس موز خشک شده اسیاب و همه رو قاطی کن و بریز تویه گلدون

  3. روزبه اذز گفت:

   ی تشت اب کن گلدون و ی رب بزار توو تشت تا دو سوم گلدون، زیر کلدون توو اب سنگ ریزه بزار تا گلدون نچسبه به ته تشت، بعد ی رب همه کرما میریزن توو تشت

 3. samira گفت:

  سلام دراسنا خریدم کلا حالش خوبه..ولی خاکش همیشه مرطوبه..حتی به فاصله۸ روز آب میدم ولی بازم خاک همیشه مرطوبه..زهکش گلدون هم خوبه..چطور باید آبیاری کنم که دچار پرآبی یا کم آبی نشه..

  1. کیانا والی گفت:

   سلام خاک رو بررسی کنید که حالت باتلاقی نگرفته باشه. اگر هنگام آبیاری آب از انتهای گلدان راحت خارج می شه مشکلی نست. ولی اگر باتلاقی شده باشه باید سریعا تعویض بشه تا ریشه گیاه آسیب ندیده.

 4. fatemeh گفت:

  سلام دراسنا من نوک برگش سوخته باید چیکار کنم؟

  1. A گفت:

   ممکنه از گرمی هوا و کمبود رطوبت باشه یا ابیاری کم
   البته اگر از اب لوله هم به ان میدهید نوک برگ ها میسوزد و بهتر است از اب کتری و جوشیده سرد شده به ان بدهید

  2. مهدی گفت:

   سلام اب رو توی کتری بجوشون و بزار تا کاملا سرد بشه با این اب ابیاریش کن کلا برگهاش جون میگیره و نوک برگهاش خوب میشه

  3. محمود گفت:

   سلام دقیقا دراسنا من هم سر برگها همه خراب شده نمی‌دونم مال آبیاری زیاده یا چیز دیگه چون نور آن که پر توره و از آفتاب مستقیم هم در امانه

 5. زری گفت:

  سلام دراسنا لیست خریدم از همون روز که آوردنش برگاش میریزه

 6. بهاره گفت:

  سلام. من یه دراسنای پرچمی دارم. دوست دارم ساقه ش زودتر ضخیم بشه که بتونم از بالا ساقه شو بزنم تا پایینش چند شاخه بشه. اما الان چند ساله که دارمش ولی ساقه ش باریکه. البته خدا رو شکر گیاه سرحالی هم هست. میشه راهنمایی بفرمایید.

 7. maryam.vaziri1361 گفت:

  سلام،من دوس دارم دراسنام بدنش ضخیم بشه و برگاش پرتر شه چی کار باید کنم؟؟؟هرچندوقت آبیاریش کنم؟؟؟

 8. سروش بهروزیان گفت:

  درود من یه قلمه دراسینا زدم دو بار به فاصله یکماه هورمون ریشه زدم چگونه باید نگهداری بشه که ریشه بزنه و جون بگیره

 9. لیلا گفت:

  سلام دراسنای من نمیدونم چرا برگهاش مایع چسبناک میارە ،با دست زدن بە دست میچسبە،چند تا برگش هم انگار برفک زدە ،چکارش کنم

  1. فاطمه گفت:

   سلام،شیره چسبناک نشونه شپشک اردالود هست، اون سفیدکاری با گوش پاک کن الکلی و مایع ظرفشویی که باهم قاطی کردی پاک کن، حتما سم کنفیدور بخر بریز پای گیاه طبق دستورش اونا از شیره گیاه تغذیه کنن میمیرن،دیازنون و بقیه خوب نیست فقط کنفیدور، منم شفلرام شپشک زد خوبش کردم

 10. مهدیس گفت:

  سلام و درود
  لطفا روش تکثیر دراسنا را هم توضیح دهید .
  ایا قلمه را در اب بگذاریم ریشه دار میشود ؟

  1. هادی شربیانی گفت:

   سلام دوست عزیز
   من خودم دراسنا رو داخل آب ریشه دار کردم و بعدش که ریشه اون زیاد شد کاشتم توخاک .
   فقط آبشو هرهفته عوض کن و یک تکه کوچک زغال بنداز تو آبش .
   در ضمن از آب جوشیده سرد شده استفاده کن .
   راستی تا یادم نرفته این مورد که از همه موارد مهمتره رو بگم : که به هیچ وجه نزارید انتهای قلمه با ته ظرف تماس داشته باشه وگرنه خراب میشه . واینکه ته قلمه رو اوریب بزنید .
   موفق باشید .

 11. مبینا گفت:

  سلام ببخشید
  من دراسنا دارم گلدونش رو یه 3 روزی هست عوض کردم الان یکم برگاش بیحال شدن چیکار کنم؟

  1. هادی شربیانی گفت:

   سلام
   دچار شوک شده
   به مرور حالش خوب میشه انشاالله
   نگران نباشید
   موفق باشید

 12. حیدری گفت:

  سلام گل دراسینا رو دارم برگ هایش افتاده و بی رمق شده چیکارش کنم؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 13. حسینی گفت:

  باتشکر لطفا بفرمایید نور لازم برای دراسنای پرچمی چقدر باید باشه

 14. سلیم گفت:

  سلام
  من دارسنام را حدود ۷ ماهه دارم حالش خوب بود تا حدود یک هفته پیش که بیشتر برگهاش شروع به زرد شدن و افتادگی کردن
  چکار باید بکنم ؟

 15. امیرحسین گفت:

  سلام من دو روزه دراسنا پرچمیم رو زدم تو خاک ماسه و خاک باغ ولی بعد دو روز که چک کردم دیدم خاکش مثل سنگ سفت سفت شده چیکار کنم؟؟؟؟
  ممنون

 16. محمود گفت:

  درود بنده در شمال زندگی میکنم دراسنا را در باغچه می‌توان کاشت ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *