گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

معرفی و شرایط نگهداری گیاه سرخس

نگهداری سرخس

گیاه سرخس ، بومی نواحی استوایی و گیاهی همیشه سبز است که به دو صورت گلدانی و آویز مورد استفاده قرار میگیرد. ارتفاع آن به حدود دومتر هم می رسد و رشد بسیار زیادی دارد. این گیاه دارای بیش از 30 گونه مختلف میباشد که تعداد محدودی از آنها در آپارتمان نگهداری میشوند. نگهداری سرخس تقریبا آسان است و یکی از‌ زیباترین‌ گیاهان‌ آپارتمانی‌ است. در این مقاله همراه ما باشید تا با شرایط نگهداری گیاه سرخس ، انواع گیاه سرخس ، فواید گیاه سرخس و … آشنا شوید:

سرخس

سرخس

با گیاه سرخس بیشتر آشنا شوید

سرخس بوستون (Boston Fern ) با نام انگلیسی (Nephrolepis exaltata) از گیاهان خانگی محبوب است و برگهای بسیار زیبایی دارد. اولین کاری که باید برای مراقبت مناسب از سرخس بوستون انجام دهید این است که مطمئن شوید در محیط مناسب است. سرخس های بوستون به مکانی خنک با رطوبت بالا و نور غیر مستقیم نیاز دارند تا همیشه سبز بمانند و از بین نروند. این گیاه کمتر به بیماری دچار می‌شود اما مهم ترین عامل از بین رفتن آن، کمبود رطوبت است. 

انواع گیاه سرخس:

همان طور که گفته شد بیش از 30 نوع گیاه سرخس وجود دارد اما تنها گونه های محدودی از آن ها در آپارتمان نگهداری میشوند. در زیر میتواید تعدادی از این گونه ها را به همراه عکس مشاهده کنید :

1. سرخس معمولی مجعد :

این نوع سرخس به سرخس بوستون معروف است و طرفداران زیادی دارد. نگهداری از این سرخس نسبت به انواع دیگر آسان تر است و با فراهم کردن رطوبت مورد نیاز این گیاه می‌توانید سالهای سال از وجود آن بهره ببرید.

سرخس معمولی

سرخس معمولی مجعد

2.سرخس شاخ گوزنی :

سرخس شاخ گوزنی

سرخس شاخ گوزنی

3.سرخس پرسیاوشان:

سرخس پرسیاوشان

سرخس پرسیاوشان

4.سرخس برگ بیدی:

سرخس برگ بیدی

سرخس برگ بیدی

5.سرخس لانه پرنده:

سرخس لانه پرنده

سرخس لانه پرنده

6.سرخس برگ پهن:

سرخس برگ پهن

سرخس برگ پهن

فواید گیاه سرخس:

شاید عجیب باشد ولی سرخس فواید بسیاری دارد. این گیاه علاوه بر این که تصفیه کننده ی هواست خواص دارویی نیز دارد که برخی از آن ها عبارتند از:

  • درمان درد مفاصل
  • درمان نفخ
  • درمان کرم معده
  • درمان درد استخوان لگن

نکته : در پایان باید ذکر شود که عده ای از کارشناسان معتقدند این گیاه سرطان زاست و به هیچ وجه نباید بدون مشورت با پزشک برای مصارف دارویی استفاده شود ولی بودن آن در منزل بسیار مفید است.

فواید سرخس

فواید سرخس

شرایط نگهداری گیاه سرخس:

آبیاری:

برای آبیاری سرخس اجازه دهید رویه خاک گلدان کاملا خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید.

دما: 

دمای مناسب برای این گیاه ، دمای ۱۵ الی ۲۰ درجه سانتی گراد میباشد. از قرار دادن سرخس در هوای گرم خودداری کنید. 

نور:

سرخس به نور متوسط غیر مستقیم نیازمند میباشد برای نگهداری گیاه سرخس بهتر است آن را در سایه نگهداری کنید چرا که سرخس در نور کم نیز شرایط خوبی را خواهد داشت و در نور مستقیم برگهای آن دچار سوختگی می‌شوند.

خاک:

بهترین خاک برای سرخس خاک و کود آماده است.

کود دهی:

جهت رشد بهتر گیاه سرخس می توان به میزان ۱ گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از فرودین تا شهوریور، از تقویت کننده استفاده کرد.

رطوبت:

سرخس به رطوبت زیادی نیاز دارد. برای تامن رطوبت مورد نیاز گیاه میتوانید یک ظرف آب در کنار آن قرار دهید و یا روی خاک آن آب اسپری کنید اما باید توجه داشته باشید که آب بر روی برگ های گیاه  نریزد. همچنین استفاده از جزیره نیز برای تامین رطوبت توصیه می‌شود. با توجه به نیاز رطوبتی بالا در سرخس، این گیاه در لیست گیاهان مناسب برای نگهداری در حمام و سرویس بهداشتی نیز قرار می‌گیرد.

تعویض گلدان:

زمان مناسب انجام این کار ماه اردیبهشت و فصل بهار در زمانی است که ریشه ها از گلدان بیرون زده اند.

تکثیر :

روش تکثیر سرخس نسبت به دیگر گیاهان آپارتمانی بسیار متفاوت و سخت است. تکثیر سرخس از طریق تقسیم بوته، قلمه ی ریزوم و یا کاشت هاگ سرخس انجام می‌شود.

هرس سرخس: 

سرخس اصولاً برگ های انبوهی دارد که به زیبایی این گیاه می افزاید. اما فراوانی برگ ها میتواند باعث تحریک شیوع برخی بیماری‌های قارچی باشد همچنین تماس بیش از اندازه برگ ها موجب قهوه‌ای شدن حاشیه آن ها میشود. بنابراین در صورت زیاد شدن برگ ها بخصوص در مرکز گیاه، یا گیاه را با عمل تقسیم بوته کوچک کنید و از یک گیاه دو یا چند گیاه تهیه کرده و هر یک را به شکل گیاهی مستقل بکارید و یا آنکه از تعداد برگسار آن البته در طی چند مرحله کم کنید.

سرخس

سرخس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *