گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

معرفی و شرایط نگهداری گیاه پیله آ

گیاه پیله آ با برگ های کوچک و زیبایش از دسته گیاهان زینتی محسوب میشود و بیشتر به خاطر برگ های زیبایش است که نگهداری میشود نه گل هایش.این گیاه برای تراریوم مناسب میباشد و نگهداری گیاه پیله آ کار دشواری نیست.در این مقاله به معرفی این گیاه میپردازیم و با شرایط نگهداری پیله آ مانند آبیاری پیله آ ، هرس پیله آ و … آشنا می شویم:

شرایط نگهداری گیاه پیله آ

نام علمی این گیاه Pilea cadierei بوده و نام انگلیسی آن Aluminium plant می باشد که برگرفته از رنگ برگ های آن است.گیاه پیله آ از خانواده ی Urticaceae بوده و بومی کشور ویتنام می باشد.

حداکثر ارتفاع این گیاه به 40 سانتی متر میرسد و این گیاه بیشتر به خاطر برگهایش کاشته میشود و جنبه زینتی دارد. خرید پیله آ گزینه مناسبی برای آپارتمان میباشد.

برگهای این گیاه سبز تیره با لکه های نقره ای در فواصل بین رگبرگ ها می باشد.

گلهای پیله آ کوچک و سفید رنگ هستند و در طول تابستان بر روی شاخه ها دیده میشوند.

پیشنهاد:برای خرید این گیاه زیبا کلیک کنید.

نگهداری گیاه پیله آ

شرایط نگهداری پیله آ:

نور:

 این گیاه به نور متوسط غیر مستقیم نیاز دارد و نور زیاد و مستقیم موجب آسیب به برگ های گیاه میشود.مکان نیمه سایه برای این گیاه مناسب است.همچنین نور ناکافی موجب می شود ساقه‌ها بلند و باریک شوند و برگها از یکدیگر فاصله بگیرندد. در چنین شرایطی گیاه را به مکانی روشن‌تر منتقل کنید اما ساقه‌ها را از نزدیکی سطح خاک قطع نکنید بلکه فقط کافی است که آنان را سرزنی کنید تا رشد جوانه‌های جانبی تحریک شود.

آبیاری پیله آ:

بهترین زمان برای آبیاری گیاه زمانی است که رویه خاک کاملا خشک شده باشد بنابراین زودتر اقدام به آبیاری نکنید.در زمستان آبیاری را کمتر کرده و به خاطر داشته باشید که آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه گیاه و ریختن برگ های آن می شود.

توجه داشته باشید که آبی که از آن برای آبیاری گیاه استفاده میکنید را 24 الی 48 ساعت در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آن بپرد.

رطوبت:

این گیاه به محیط مرطوبت نیاز دارد بهتر است در هفته 2 بار آبپاشی انجام دهید و یا یک ظرف آب در کنار گلدان قرار دهید تا رطوبت آن تامین شود.

کوددهی:

برای رشد بهتر گیاه توصیه میشود از کود مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید.

پیشنهاد : خرید انواع کود و تقویت کننده مخصوص گیاهان

خاک:

بهترین خاک برای این گیاه خاک هلندی میباشد.

پیشنهاد : خرید انواع خاک و پرلیت مخصوص گیاهان

تعویض گلدان:

 فصل مناسب برای تعویض گلدان فصل بهار است.زمانی که ریشهتا زمانی که ریشه از گلدان بیرون نزده باشد اقدام به تعویض گلدان نکنید . فصل بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان است

تمیز نمودن برگ ها: 

جهت تمیز نمودن برگ های گیاه پیله آ بهتر است از آب بدون کلر و اسفنج استفاده کنید . به هیج عنوان از براق کننده های شیمیایی استفاده نکنید چرا که روزنه های برگ را مسدود میکند

دما: 

دمای مناسب برای این گیاه بین 34 تا 46 درجه سانتیگراد است و این گیاه گرما دوست است اما تا 15 درجه سانتیگراد را می تواند تحمل کند.

هرس پیله آ : 

این گیاه به هرس خاصی نیاز ندارد اما برای جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه ساقه‌ها می‌توان آنان را سرزنی کرد تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شود. همچنین به مرور زمان برگهای پایین ساقه‌های مسن‌تر خواهد ریخت که البته طبیعی است اما ممکن است ظاهر گیاه را ناخوشایند کند. می‌توان این ساقه‌ها را از گیاه جدا کرد و به عنوان قلمه برای تکثیر گیاه از آن استفاده کرد.

https://iranderakht.com/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%B4-%DA%AF%DB%8C%D8%A7%D9%87%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%AE%D8%A7%DA%A9-%D9%88-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2/

 

4 دیدگاه در “معرفی و شرایط نگهداری گیاه پیله آ

 1. محمدی گفت:

  سلام گیاه پیله زمستون ازگل فروشی خریداری کردم وگلدانش راعوض کردولی ازوقتی به خونه آوردم برگاش سیاه وشل میشه وآقای فروشنده گفت آبیاری زیاداحتیاج داره حالا چکارکنم که گلدونم خوب بشه،آیا ریشه اش پوسیده وخراب شده؟

  1. غزل گفت:

   زياد آب ميديد فواصل بين آبياري رو طولاني تر كنيد

 2. فرهاد گفت:

  سلام دلیل اینکه برگهای این گل شل و افتاده میشه چیه ؟

  1. ارمین stg گفت:

   آبیاری‌زیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *