گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

معرفی و شرایط نگهداری گیاه گل سنگ

گل سنگ

گیاه گل سنگ یک گیاه مناسب آپارتمان میباشد و در فضای خانه به راحتی رشد و پرورش می یابد می توان این گیاه را به صورت مجموعه با گیاهان دیگر در یک گلدان کاشت و یا در تراریوم ها ( گلدانهای شیشه ای ) از این گیاه در کنار برگهای سبز استفاده کرد . در این مقاله با شرایط نگهداری گل سنگ ، قیمت گل سنگ ، نحوه ی هرس گل سنگ و … آشنا میشویم:

نگهداری گل سنگ

  • نام انگلیسی این گیاه Polka dot plant یا Freeckle face و نام علمی آن Hypoestes sanguinolenta است. این گیاه در فارسی به گل سنگ معروف است و نام دیگر آن گل خالدار است.
  • گیاه گل سنگ از خانواده ی Acanthaceae بوده و بومی مناطق ماداگاسکار است.
  • این گیاه گلهای ریزی می دهد که تحت الشعاع رنگ زیبای برگها قرار می گیرد . می توان گفت گل سنگ برای برگش پرورش داده می شود نه گل هایش.
  • ارتفاع گل سنگ به 40 سانتی متر هم می رسد و گاهی به عنوان گیاه پوششی سطح خاک گلدان از آن استفاده میشود..
  • قیمت گل سنگ با توجه اندازه و کیفیت آن متفاوت بوده و در فروشگاه اینترنتی ایران درخت با قیمت 17000 تومان به فروش میرسد.

شرایط نگهداری گل سنگ:

نور: نور مستقیم موجب آسیب رساندن به برگ های این گیاه میشود و گل سنگ نیازمند نور غیر مستقیم و زیاد است.گیاهان با برگ های رنگی معمولا به نور زیادی احتیاج دارند و کم بودن نور موجب از بین رفتن خال های صورتی و رنگی برگ ها شده و باعث سبز رنگ شدن برگ ها میشود.
دما: دمای مناسب برای این گیاه بسیار مهم است و بهترین دما برای این گیاه دمای مابین 15 الی 25 درجه سانتی گراد میباشد.نباید دما به زیر 13 درجه سانتیگراد برسد و سرما منجر به از بین رفتن خال های روی برگ ها و در نهایت کل گیاه میشود.
آبیاری: برای آبیاری از آب بدون کلر استفاده کنید و زمانی اقدام به آبیاری کنید که رویه خاک به طور کلی خشک شده باشد ، به این صورت که انگشت خود را تا بند اول داخل خاک فرو کنیدد و اگر خشک بود و خاک به دستتان نچسبید اقدام به آبیاری کنید.
رطوبت: این گیاه دوستار رطوبت بالاست.برای تامین رطوبت این گیاه راه های متفاوتی وجود دارد:
  • 2 روز در هفته غبار پاشی کنید ،
  • یک ظرف آب در کنار گلدان قرار دهید ،
  • یا این که زیر گلدانی بزرگی برای گلدان انتخاب کنید و آن را پر از سنگ ریزه کرده و تا نیمه از آب پر کنید و سپس گلدان را بر روی سنگ ها قرار دهید به گونه ای که کف گلدان با آب موجود در زیر گلدانی در تماس نباشد.
کود دهی: جهت رشد بهتر میتوانید هر دو هفته یکبار اقدام به کود دهی کنید.
پیشنهاد : خرید انواع کود و تقویت کننده گیاهان
خاک: بهترین خاک برای گیاه گل سنگ خاک هلندی و یا کمپوست میباشد.
پیشنهاد : خرید انواع خاک گیاهان
هرس گل سنگ: هر چند وقت یکبار برای جلوگیری از علفی شکل شدن گیاه سر شاخه ها را بزنید.این کار موجب میشود که گیاه از پایین پر تر شود. شما نیز می توانید همان سر شاخه ها را دوباره کاشته و تعداد گل سنگ ها را افزایش دهید .
تعویض گلدان: بهترین زمان برای تعویض گلدان زمانی است که ریشه گیاه از خاک و یا ته گلدان بیرون زده باشد تعویض زود هنگام گلدان باعث توقف رشد گیاه میشود.هنگام تعویض گلدان توجه داشته باشید که از خاک سالم و استرلیزه استفاده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *