گیاهان آپارتمانی, گیاهان فضای باز, مقالات, نگهداری گیاهان

پرورش درختچه لیمو ترش در گلدان در منزل

لیمو به هر نوع غدایی مزه ای خوشایند میبخشد. کاشت درخت لیمو ترش چهار فصل در منزل و نگهداری درخت لیمو ترش میتواند رنگ و بوی جدیدی به منزلتان ببخشد و شما میتونید از عطر دل انگیز گل ها و میوه ی آن بهره ببرید.در این مقاله میتوانید بیاموزید که چگونه پس از کاشت لیمو ترش در گلدان از آن مراقبت کنید. تنها کافی است دستورات را دنبال کنید تا با شرایط نگهداری ، کود رشد درخت لیمو ترش و … آشنا شوید.

پرورش لیمو در منزل

پرورش لیمو در منزل

شما می‌توایند هر میوه و مرکباتی اعم از توت فرنگی و یا گوجه فرنگی را به دلیل اندازه کوچک آنها به راحتی در خانه بکارید اما شاید علاقه مند به پرورش درخت لیموترش باشید و فضای کافی برای انجام اینکار در باغچه را در اختیار نداشته باشید و یا اینکه در منطقه ای سردسیر زندگی کنید که در آن امکان پرورش درخت لیمو ترش در خارج از منزل وجود ندارد و یا… .اگر این مشکلات مانع شما در پرورش درختچه لیمو شده اند ،پرورش درختچه لیمو در منزل میتواند ایده ای زیرکانه باشد.آن را در پاسیو ،تراس و یا حتی داخل منزل بکارید تا بتوانید از گل های زیبا و خوش عطر ان و میوه های خوشمزه اش در طول سال استفاده کنید.

گونه های درخت لیمو ترش:

پرورش دادن لیمو از هسته ی آن ایده ی بسیار بدی است چرا که 4 سال طول میکشد تا میوه بدهد و تنها مانند نهال و سبزه نارنج برای زیبایی برگها ممکن است کاشته شود. بهتر است تا از گلخانه های محلی درباره ی گونه های کوتاه قد آن سوال کنید.گونه هایی که برای گلدان مناسب ترند را انتخاب کنید.با توجه به اینکه یک درخت لیمو آنقدر ها هم بزرگ نمیشود میتوانید گونه های بسیار متفاوتی را برای پرورش در گلدان انتخاب کنید.

یک درخت لیمو بخرید که حداقل 3 سال سن دارد تا مجبور نباشید سالها منتظر بمانیدکه شکوفه و میوه دهد.

کاشت لیمو ترش چهار فصل در گلدان :

برای کاشت لیمو ترش در گلدان ابتدا یک گلدان انتخاب کنید که 25% از حجم ریشه های گیاه بزرگ تر باشد.گلدان سفالی برای اینکار از همه مناسب تر است چرا که برخلاف گلدان های پلاستکی متخلخل بوده و آب را به به خوبی از دیواره هایش تبخیر میکند. این ویژگی به گیاه کمک میکند تا به خوبی رشد کند چون خیس بودن زیاد خاک به گیاه آسیب میزند.کیفیت و نوع خاک هم فاکتور بسیار مهمی است.برای رشد خوب گیاه از ترکیب خاک با زهکشی مناسب و ارگانیک استفاده کنید.

درخت لیمو ترش

درخت لیمو ترش

نیازمندی ها برای پرورش لیمو در گلدان:

هر دو سال یکبار در اوایل فصل بهار گلدان گیاه را تعویض کنید. گلدان باید با توجه به سایز درختچه انتخاب شود.از استفاده از گلدان های خیلی بزرگ یا خیلی کوچک خود داری کنید. این موضوع را در دهن نگه دارید که سایز گلدان جدید باید تنها یک سایز از گلدان کنونی بزرگ تر باشد.

سطح PH خاک باید 5.5 تا 7 باشد چون گیاه خاک اندکی اسیدی را ترجیح میدهد.

نور:

تمام گیاهان در خانواده ی مرکبات از آقتاب کامل لذت میبرند. اگر آن را داخل منزل پرورش میدهید بهتر است از لامپ های رشد استفاده کنید تا بتوانید نور کافی را برای آن فراهم کنید.

آبیاری:

درخت لیمو به به آبیاری منظم احتیاج دارد تا میوه های سالمی تولید کند. آبیاری کم و یا آبیاری بیش از حد میتواند موجب ریزش شکوفه ها و میوه ها شود و گاهی اوقات منجر به مرگ گیاه میشود.در روز های گرم و یا زمان هایی که وزش باد زیاد است باید فواصل بین آبیاری ها کمتر شود.

رطوبت:

اگر این گیاه را داخل منزل پرورش میدهید باید بدانید که به رطوبت مشخصی احتیاج دارد که مقدار آن 50% است. برای تامین رطوبت میتوانید زیر گلدانی بزرگتری انتخاب کرده و آن را از سنگ ریزه پر کرده و تا نیمه از آب پر کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به صونه ای که کف گلدان با آب در تماس نباشد یا اینکه از غبار پاشی استفاده کنید.

نگهداری درخت لیمو ترش :

سرمای بیش از اندازه میتواند این گیاه را از پای در آورد تا جایی که به مرگ گیاه برسد. دمای مناسب 10 تا 28 درجه سانتیگراد است.

درختچه لیمو

درختچه لیمو

 

هرس کردن:

هرس کردن موجب پرپشت شدن گیاه میشود ، نوک شاخه ها را زمانی که  به طول 12 سانتیمتر رسیدند ،هرس کنید.هرس کردن درخت لیمو بهتر است زمانی که گیاه تازه میخواهد شروع به رشد کند ، قبل از فصل بهار انجام شود.قبل از هرس کردن به خاطر داشته باشید که تنها شاخه های مرده و مریض را هرس کنید چراکه درخت لیمو مواد غذایی اضافی را داخل برگ هایش ذخیره میکند و هرس کردن بیش از اندازه ی شاخه ها میتواند منجر به کم شدن میوه ها شود.همچنین مراقب حشرات موذی که از شیره ی گیاه تغذیه میکنند باشید و به سرعت به نابودی آن ها اقدام کنید.

کود دهی:

تمامی مرکبات به مقدار زیادی از مواد مغذی خاک تغذیه میکنند و درخت لیمو هم به کود احتیاج دارد تا بتواند محصولات آبداری تولید کند. برای کود رشد درخت لیمو ترش از کود های مخصوص مرکبات استفاده کنید یا اگر در دسترس نیستند از NPK 12-6-6 استفاده کنید.

به دنبال کودی بگردید که که شامل مواد ریز مغذی ، آهن ، منگنز و روی باشد. برای اینکه به رشد درخت لیموی خود سرعت ببخشید از  کود رشد درخت لیمو ترش یا کود های محلول در آب به صورت یک بار در ماه در فصل رشد استفاده کنید.

درخت لیمو

درخت لیمو

 

بیماری ها و آفات درخت لیمو:

بیماری ها و آفاتی مانند: شپشک آردآلود ،تار عنکبوتی ، شته ها و .. گاهی به این گیاه جذب میشوند.

برداشت:

زمان برداشت بستگی به شرایط آب و هوایی و گونه ای از درخت دارد که انتخاب کرده اید. میوه های درخت زمانی کاملا رسید اند که از درخت میافتند. برای اینکه ببینید میوه رسیده است یا نه دقت کنید که سنگین ، زرد و نرم باشد.

نکات اضافی در پرورش درخت لیمو در گلدان:

 • درخت لیموی خود را از محلی که باد زیادی میوزد دور نگه دارید چرا که باد های شدید و قوی را دوست ندارد.
 • اگر در فصل زمستان آن را به داخل منزل و یا در فصل تابستان به خارج از منزل منتقل میکنید کم کم گیاه را با شرایط جدید خو دهید تا شوک به آن وارد نشود.
 • همچنین میتوانید گیاه را پیوند بزنید تا 2تا یا بیشتر از گونه های متفاوت را بر روی یک درخت داشته باشید.
درخت لیمو

درخت لیمو

 

100 دیدگاه در “پرورش درختچه لیمو ترش در گلدان در منزل

 1. Farzaneh گفت:

  سلام ممنون از سایت بسیارعالیتون؛من چنتا هسته لیموترش رو داخل یک گلدان پلاستیکی کاشته بودم تا جاییکه متوجه شدم گلدان دیگه مناسبشون نیست و وقتی به یه گلدان پلاستیکی جدید منتقلشون کردم دیدم برگ ها و ساقه هاشون یک شبه پژمرده شدن؛الان خیلی ناراحتم نمیدونم باید چکار کنم تا خشک نشن؛به توصیه یکی از دوستام هم ته گلدون ماسه ریخته بودم که خاکش سفت نشه به نظرشما از اونه؟خواهش می کنم راهنماییم کنید

  1. مصطفی گفت:

   جابجایی گیاه را درفصل خواب انجام دهید .

   1. محمود گفت:

    سلام خسته نباشید
    ببخشید من تو گلدون هسته لیموترش گذاشتم و پرورش یافته اما ۶ تا هستن خواستم بپرسم چطوری و چه وقت باید جابجا کنم

    1. زکریا گفت:

     سلام الان بهترین موقع برای جابجایی لیمو هست من شش تا رو همین دیروز و امروز جابجا کردم

     1. سحر گفت:

      سلام خسته نباشید لیمو ترش چهار فصل ریز از شیراز اوردم می خواستم بدونم که اول هستش رو خیس کنم چند روز بعد در گلدان قرار دهم ؟

   2. شریف گفت:

    سلام. من یه درخت لیموترش دارم که وقتی شته گرفت مقداری از برگهاش ریخت و الان دیگه برگ نمیده. لطفا بگید چیکار کنم

    1. نیما گفت:

     فقط دعا کن دعا

     1. کامیار غریبی گفت:

      منم درخت لیمو دارم تازه خریدم بزرگ هم هست ولی نمی دونم چرا برگاش زرد شدن لطفا راهنمایی کنید

    2. مهدی صادقی گفت:

     سلام سم کلیر بزنید بهش

   3. مرتضی گفت:

    سلام خسته نباشید چرا لیموی من شش سال هست کاشتم هنوز ثمر نداره من درختچه اش خریدم الان خیلی بزرگ و پهن شده ارتفاع آن بیش از دومتر است الان نظر شما چیست؟

    1. مهدی گفت:

     ایا گل می دهد ؟

   4. Fati گفت:

    ینی زمستون؟

   5. حامد گفت:

    سلام درخت لیمو زمستون حتما باید به جای گرم منتقل بشه یا میتونه تو حیاط بمونه؟

    1. مجید گفت:

     خیر نمیتونه اگر تو حیاط میزاریم یک کیسه بزرگ مخصوص درخت بکشید روش

  2. حمید گفت:

   برای کاشت لیمو ترش در گلدان ابتدا یک گلدان انتخاب کنید که 25% از حجم ریشه های گیاه بزرگ تر باشد.گلدان سفالی برای اینکار از همه مناسب تر است چرا که برخلاف گلدان های پلاستکی متخلخل بوده و آب را به به خوبی از دیواره هایش تبخیر میکند. این ویژگی به گیاه کمک میکند تا به خوبی رشد کند چون خیس بودن زیاد خاک به گیاه آسیب میزند.کیفیت و نوع خاک هم فاکتور بسیار مهمی است.برای رشد خوب گیاه از ترکیب خاک با زهکشی مناسب و ارگانیک استفاده کنید.

   1. کیانا والی گفت:

    سلام ممنون از نظرتون.

 2. Jeremysal گفت:

  Hello. And Bye.

 3. هانیه گفت:

  سلام
  من در منطقه سردسیر زندگی میکنم. حدود ۱ ماه قبل یک درختچه لیمو خریدم و داخل خانه نگهداری میکنم. الان حدود ۱-۲ هفتست برگهاش هی مرتب میریزن. من هفته ای یکبار خدود نیم استکان اب بهش میدم. ممنون میشم راهنمایی کنید چه دلایلی میتونه داشته باشه؟

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام وقت بخیر
   مقدار و زمان آبیاری بسته به شرایط محیطی محل نگهداری متفاوت است .درخت لیمو به به آبیاری منظم احتیاج دارد تا میوه های سالمی تولید کند. آبیاری کم و یا آبیاری بیش از حد میتواند موجب ریزش شکوفه ها و میوه ها شود و گاهی اوقات منجر به مرگ گیاه میشود.در روز های گرم و یا زمان هایی که وزش باد زیاد است باید فواصل بین آبیاری ها کمتر شود.هرگاه بین دو آبیاری سطح خاک تقریباً خشک بود به آبیاری احتیاج دارید و بسته به حجم گلدان و اندازه گیاه مقدار آب متفاوت است و باید به اندازه ایی باشد که آب از زیر گلدانی خارج شود. باید بدانید که این گیاه به رطوبت مشخصی احتیاج دارد که مقدار آن 50% است. برای تامین رطوبت میتوانید زیر گلدانی بزرگتری انتخاب کرده و آن را از سنگ ریزه پر کرده و تا نیمه از آب پر کنید و گلدان را بر روی آن قرار دهید به صونه ای که کف گلدان با آب در تماس نباشد یا اینکه از غبار پاشی استفاده کنید.سرمای بیش از اندازه میتواند این گیاه را از پای در آورد تا جایی که به مرگ گیاه برسد. دمای مناسب 10 تا 28 درجه سانتیگراد است.تمامی مرکبات به مقدار زیادی از مواد مغذی خاک تغذیه میکنند و درخت لیمو هم به کود احتیاج دارد تا بتواند محصولات آبداری تولید کند. از کود های مخصوص مرکبات استفاده کنید یا اگر در دسترس نیستند از NPK 12-6-6 استفاده کنید.درختان در اب و هوای خشک طولانی مدت دچار ریزش می شوند. وقتی درختان دچار تنش های محیطی شوند برگ های خود را از دست می دهند. تنش هایی از قیبل آلودگی هوا , تغییرات ناگهانی آب وهوا و حمله آفات و بیماری های گیاهی از عوامل ریزش برگ درختان می باشد.ریزش برگ می تواند در اثر فقدان نور باشد. درختان مرکبات حداقل 6 ساعت به نور نیاز دارند. زیادی و کمی آب هر دو به یک اندازه می توانند موجب ریزش برگ درختان گردند.کمبود آب موجب خشک شدن و ریزش برگ ها می شود و زیادی آب هم با خفه و پوساندن ریشه های درختان موجب ریزش برگ ها می شوند. آبیاری بیش از حد می تواند موجب زرد شدن برگ ها و سپس دچار ریزش نماید.برخی از بیماری های پوسیدگی طوقه درخت و کپک های دوده ای تشکیل شده روی برگ ها می توانند سبب ریزش برگ درختان شوند.اگر در صورت در یافت نور کافی توسط درختان باز هم ریزش برگ مشاهده می شود. علت آن احتمالا” می تواند کمبود آب یا آب خیلی زیاد باشد. در اثر کمبود شدید آب برگ درخت می ریزد و شاخه های جوان خشک می شود اما آب خیلی زیاد موجب پوسیدن ریشه ها می شود و در نتیجه درخت قادر به تامین آب و مواد غذایی مورد نیاز خود نیست و در نهایت ریزش برگ و مرگ سر شاخه بوجود می آید. با اصلاح روش آبیاری و تامین نیاز آبی درخت به صورت منظم درخت برگدهی را دوبار شروع می کند. اگر درخت تمام برگهای خود را در اثر ریزش از دست بدهد، ناامید نشوید. با هرس و اصلاح شرایط رویش ممکن است درخت دوباره برگ بدهد.

   1. عاطفه گفت:

    سلام مرسی از مطالب خوبتون من حدود ۳ ساله که ی گلدون لیمو دارم و خوب هم میوه می داد ولی الان حدود ۱ ساله برگاش زرد شده و ۱ ماه پیش برگاش خیلی ریخت
    میشه لطفا کمکم کنید که چطوری می تونم دوباره به حالت عادی برشگردونم ممنون

    1. حسین گفت:

     سلام کود آهن پودر بهش بده

    2. محمدعلی گفت:

     سلام به همه دوستان علاقمند به پرورش درختچه‌های گلدانی تجربه من در این مورد نوع خاک گلدون میباشد حتما باید ازنوع بسیار سبک باشد که بخاطر فضای محدود وبسته گلدان ریشه درختچه توانایی حرکت و جذب مواد غذایی راداشته باشد

     1. کیانا والی گفت:

      سلام ممنون از به اشتراک گذاشتن تجربتون.

  2. Nasser گفت:

   احتمالا باید تغذیه بشه یه کم بهش کود بدید ریزش برگ بخاطر کمبود مواد معدنی است ضمنا آبی که بهش میدید کمه لیمو به آب بیشتری نیاز داره بخصوص اگه بخواین با کود تغذیه اش کنید

  3. مهدی قانع گفت:

   درمناطق سردسیر باید درخت درمعرض تابش نورمستقیم خورشیدباشه بایدگفت دوازده ساعت هم عالیه اگه فضای بیرون باشه نباید به دمای کمتر از بیست وپنج درجه برسه لیمو تادمای چهل وپنج درجه رو طاقت میاره بهترین دما سی وهفت سی وهشت عالیه اگه شرایطی هست میتونین از گرم کننده استفاده کنین اون هم بانور کافی

  4. علی گفت:

   سلام چنتا سوراخ پای گلدون درست کن و هر دو روز یبار ابیاری کن بطوری که اب به تمام قسمت ریشه هاش برسه برای من که جواب داد بعد از حل شدن مشکل هم ابیاری رو بکن هر 5 روز یکبار

  5. Ninm گفت:

   سلام 3 روز یک بار اب بده ونور کافی باید شته باشه وکود خوب

  6. جواد گفت:

   برای جابه جایی فقط در فصل پاییز و بهار انجام بدید در این فصل هم خاک انها باید تقویت بشه وگلدان بزرگتری هم برای انها بخرید چون رشد آنها بیشتر میشه وه به خاک وگلدان بزرگتری نیاز دارند

  7. حامد گفت:

   سلام درخت لیمو زمستون حتما باید به جای گرم منتقل بشه یا میتونه تو حیاط بمونه؟

 4. یاسمن شهامی پور گفت:

  سلام
  من درخت لیمو ام را در فصل زمستون داخل خانه آوردم ولی کلا نور خونه مون خیلی کمه الان که هوا رو به معتدل شدن است تراس داریم ایده ی خوبیه روزا بدارمش تو تراس تا نور بخوره و شبا بیارم داخل ؟

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام وقت بخیر بله فکر خوبیه فقط اینکه کم کم به شرایط عادتش بدین
   تمام گیاهان در خانواده ی مرکبات از آقتاب کامل لذت میبرند. اگر آن را داخل منزل پرورش میدهید بهتر است از لامپ های رشد استفاده کنید تا بتوانید نور کافی را برای آن فراهم کنید.سرمای بیش از اندازه میتواند این گیاه را از پای در آورد تا جایی که به مرگ گیاه برسد. دمای مناسب 10 تا 28 درجه سانتیگراد است.اگر در فصل زمستان آن را به داخل منزل و یا در فصل تابستان به خارج از منزل منتقل میکنید کم کم گیاه را با شرایط جدید خو دهید تا شوک به آن وارد نشود.

   1. علی گفت:

    سلام…
    ممنون بابت مطالب خوبی که گذاشتید…
    من تازه نهال لیموترش گرفتم،فردا هم میخوام داخل گلدون بکارم.انشاالله که خوب و پر ثمر بشه.

  2. آرمین گفت:

   شما میتونید ازپشت پنجره نهال رو به نور عادت بدی این روزا ظاهرن هوا آفتابی هست ولی طبع هوا سرده وبه نهال ضربه وارد می شه.

   1. فردین گفت:

    سلام من چند تا دانه لیمو تو خونه داخل گلدان کاشتم الان سبز شدن تقریباً یک سال و نیم دارند حدود 70 سانتی متر رشد کردن و نمیخوام بیشتر از این بلند تر شوند دوست دارم از تنه جوانه رشد کند اما نميشود یک درخت پا کوتاه در بیاد از نوک شاخه اولیه رشدش ادامه داره ممنون میشم راهنماییم کنید

  3. مینا گفت:

   سلام درخت لیمو من شروع کرده به ریزش لیموهای تازه و کوچیکش و شکوفهاش .میشه بگید که مقدار ابیاریش در هفته چند بار باید باشه و کودمحلول در اب رو چند وقت یبار باید داد ؟ سطح خاک باید همیشه خیس باشه یا نه؟ ممنون میشم

   1. سامی گفت:

    سلام درخت لیمویی دارم حدود ده سالشه داخل گلدان به قطر 40سانتی وارتفاع 50،تا پارسال لیمو میداد خیلی کم، امسال یک دفعه تمام برگ هاش ریخت، دوباره بهش رسیدم چند تا برگ کرده، پشت شیشه داخل بالکنه، برگ های جدید حالت اینکه آفتاب بسوزونه پیدا میکنند وخشک میشند، نور خورشید بهش نمیخوره، ممنون میشم بگید الان که برگ کم داره شرایط نگهداری وآبیاری به چه روش باشه ممنون

   2. الی گفت:

    سلام من چند تا هسته لیمو ترش رو یک ساله داخل گلدان کاشتم ولی فقط پنج سانت رشد کردن و ثابت موندن با برگ های کوچیک ولی کاملا سرحالن انگار که یه شاخه با پنج تا برگ هستن به صورت مصنوعی دلیلش چی میتونه باشه, کود و نور و همه چی هم خوب هست

    1. م گفت:

     برای منم همین اتفاق افتاد تا جایی که دیگه نا امید شدم رشد کنه گذاشتمش پشت پنجره ناگهانی رشدش زیاد شد.

     1. مرجان صباغ گفت:

      سلام من نخال لیمویی خریدم و در تراس خانه در مقابل نور فیلتر شده نگهداری میکنم این نهال بعداز یک هفته خیلی زیاد گل داد و بعداز ده روز گلها شروع به ریزش کردن والان متوجه شدم تنه درختچه شیره ای شده الان علت این شیره چی میتونه باشه وآیامیتونه افت زده باشه گلها برای این ریزش کردندچیزی به شکل شپشک وگردی نمیبینم در تنه وبرگها فقط شیره روی سطح تنه وبرگاش هست.

 5. saeid_biologist گفت:

  خیلی ممنونم از مطالب خوبتون. ببخشید این روش برای نارنج هم امکان پذیره؟ یعنی اگر نارنج را در آپارتمان پرورش بدیم میوه میده؟

 6. فردین گفت:

  سلام من چند تا دانه لیمو تو خونه داخل گلدان کاشتم الان سبز شدن تقریباً یک سال و نیم دارند حدود 70 سانتی متر رشد کردن و نمیخوام بیشتر از این بلند تر شوند دوست دارم از تنه جوانه رشد کند اما نميشود یک درخت پا کوتاه در بیاد از نوک شاخه اولیه رشدش ادامه داره ممنون میشم راهنماییم کنید

 7. فردین گفت:

  سلام من چند تا دانه لیمو تو خونه داخل گلدان کاشتم الان سبز شدن تقریباً یک سال و نیم دارند حدود 70 سانتی متر رشد کردن و نمیخوام بیشتر از این بلند تر شوند دوست دارم از تنه جوانه رشد کند اما نميشود یک درخت پا کوتاه در بیاد از نوک شاخه اولیه رشدش ادامه داره ممنون میشم راهنماییم کنید

 8. محسن گفت:

  سلام
  درخت لیموی ۴ فصل گرفتم اولش بار هم روی درخت بود و ریخت
  الان کلی گل داده ولی تبدیل به میوه نشده و میریزد
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. Ninm گفت:

   سلام چون اب زیاد میدی باید اب رو سه روز یک بار بدی دلیل ریزشش زیاد اب دادنه

 9. فرخ گفت:

  سلام ، نهال چهار فصل لیمو در باغچه حیاط کاشتم بعد از چندوقت میوه که نداد هیچ ، برگهاش هم ریخت وشبیه به یه چوب شده .چکار کنم که برگ بده . ضمنا هوای اینجا گرم و شرجی هستش در جنوب ، لطفا راجع به آب دادنش هم راهنمایی کنید .ممنونم

 10. طناز مردانی گفت:

  سلام من در کرج زندگی میکنم و از عید چند تا دونه لیمو رو کاشتم داخل یک گادون پلاستیکی زود جوانه داد و رشد کرد اولش خیلی خوب بود و زود برگ داد اما الان با اینکه مرتب آبیاری می کنم و همیشه خاکش مرطوبه ولی برگهاش دارند خشک میشن و زرد و آن دانه هایی هم که تازه جوونه زده بودند هنوز برگشون در نیومده خشک شدن میشه لطفاً راهنماییم کنین

 11. علی گفت:

  سلام من میخوام هسته لیمو بکارم و کود ورمی کمپوست ورونیکا خرید میخوام بدونم چطوزی ازش استفاده کنم اونو باید با خاک مخلوط کنم یا فقط تو همون بکارم ممنون میشم کمکم کنید…

 12. غلام گفت:

  سلام،ممنون از راهنماییهای خوبتون . من راجب به زمان وبهترین نوع پیوند گل کاغذی راهنمایی میخواستم . اینکه در اصفهان بهترین زمان پیوند گل کاغذی چه وقت از سال هست واینکه کدام قسمت شاخه برای پیوند بهتره و چه نوع پیوندی بهتر میگیره . ممنون

 13. غلام گفت:

  سلام، ممنونم از راهنماییهاتون . لطفا بفرمایید بهترین زمان برای پیوند مرکبات در اصفهان چه موقع از سال هست و ایا روش بخصوصی را شما توصیه میکنید . متشکرم

 14. ناهید گفت:

  سلام
  درخت لیمو ترش من تعداد بسیار زیادی میوه داده اما بسیار ریز هستند و رشد نمیکنن. آبیاری منظم انجام میشه و در معرض نور هست (روی تراس). مشکل از کجاست؟

 15. یوشا گفت:

  اصفهان منطقه خشک و بی آب علفیه، برای کاشت مرکبات مناسب نیست.

  1. مرجان صباغ گفت:

   سلام من نخال لیمویی خریدم و در تراس خانه در مقابل نور فیلتر شده نگهداری میکنم این نهال بعداز یک هفته خیلی زیاد گل داد و بعداز ده روز گلها شروع به ریزش کردن والان متوجه شدم تنه درختچه شیره ای شده الان علت این شیره چی میتونه باشه وآیامیتونه افت زده باشه گلها برای این ریزش کردندچیزی به شکل شپشک وگردی نمیبینم در تنه وبرگها فقط شیره روی سطح تنه وبرگاش هست.

 16. حمید گفت:

  کل مطلب جواب وال تک تک شماست واقعا فازتون چیه؟! من جای ادمین هنگ کردم.

 17. مهسا تهرانی گفت:

  با سلام و عرض
  من یک درخت لیمو ترش خریدم چطور تشخیص بدهم که ماده هست؟

  1. Ninm گفت:

   ماده؟ درختی که خریدی پیوندی است وماده نر باهمه

 18. مرتضی گفت:

  سلام خسته نباشید ?
  چه سم هوایی برای آفات این درخت مناسبه بی زحمت بگین

 19. عبدالله گفت:

  سلام من ۳سال پیش دانه لیمو ترش شمال رو کاشتم الان بزرگ شده خواستم ببینم نیازی به پیوند هست یا خیر؟

 20. Fatiii گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید ی سوال داشتم من ی درختچه لیمو ترش دارم ک از وقتی خریدم شروع ب برگ ریزی کرده و انگار داره میمیره،البته وقتی خریدمش ی گلدون بزرگ پلاستیکی براش گرفتم ،،،،،ممنون میشم اگه راهنمایی کنید،باتشکر

 21. جواد گفت:

  سلام به همه
  دوستان یک من سه سال هست درختچه لیمو گرفتم و در باغچه کاشتم ولی رشد نداره ویک ساقه رشد میکنه ان طرف دیگر ساقه خشک میشه اینگاری سکه مغزی زده دلیل چه میتونه باشه

 22. علی رضا گفت:

  عالیه

  1. کیانا والی گفت:

   ممنون.

 23. نادر گفت:

  فصل خواب گیاه درختچه لیمو ترش چه زمانی است ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام فصل زمستان هست.

 24. نادر گفت:

  سلام
  بسیار ممنونم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون که نظرتون رو به اشتراک گذاشتین.

 25. امیرارسلان گفت:

  با سلام من یک هسته ی لیمو رو خیس کردم حالا جوانه زده در چه گلدانی بکارم آن را آبیاری آن چگونه است چه نوع کودی لازم دارد دانه را کجای خاک بگذارم لطفا جواب مرا بدهید ممنون می شوم چون بلدم چطور باید جوانه بزنه اما نمی دانم چطور پرورش آن بدهم . همیشه در سلامت کامل باشید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   برای کاشت لیمو ترش در گلدانی انتخاب کنید که 25% از حجم ریشه های گیاه بزرگ تر باشه. گلدان سفالی برای اینکار از همه مناسب تره. آبیاری رو منظم انجام بدین و برای رشد خوب گیاه از ترکیب خاک با زهکشی مناسب و ارگانیک استفاده کنید.

 26. فاطمه گفت:

  سلام
  من چن تا هسته ی لیمو رو تو یه گلدون کوچولو کاشتم…تو یه اتاق پرنور بود و روزی چن ساعت آفتاب میگیره از پشت شیشه…جوانه زد و یکم رشد کرد در حد دو سانت
  حالا چن روزه حس میکنم یکم رنگش پریده و بی حاله و سر برگای ریزش که تازه زده بود انگار سوخته و ریخته و رشدشم متوقف شده 🙁
  امروز که با دقت تر نگاش کردم دیدم یه چیزایی مث تار عنکبوت لای برگای یکم بزرگترش هست و یه حشرات سفید خیییلی ریزی هم رو ساقه هاش راه میرفتن
  میشه راهنمایی کنین چیکار کنم تا ازبین نرفته؟
  با یه سم بنام دیزودین هم نیم سی سی تو ۵۰۰ سی سی آبپاش ریختم و بردمش تو حیاط سم پاشیش کردم…امیدوارم از بین برن خیلی ناراحتم
  درضمن گلدونم سفالی بود و از زیرش آب میره ولی سوراخ نیست امکان داره ازون باشه؟
  خواهش میکنم یه راهی بگین تا گیاهم از بین نرفته :(((

  1. کیانا والی گفت:

   سلام تار عنکبوتی شدن احتمالا از کنه و حشرات سفید کوچک احتملا شپشک هستن. سمپاشی رو هر دو هفته یک بار تکرار کنید تا زمانی که آفات کامل از بین برن. همون سم دیازنون هم مناسبه.

   1. فاطمه گفت:

    خیلی ممنون از راهنماییتون
    جاشو تغییر ندم؟ همونجا بمونه و هردوهفته سمپاشیش کنم شپشکا از بین میرن؟
    مقدار سم درست بود؟ نیم سی سی تو ۵۰۰ سی سی؟

    1. کیانا والی گفت:

     بله جاش مشکلی نداره فقط نباید نزدیک بقیه گیاهان باشه که اونا رو آلوده کنه. مقدار سم هم مناسبه.

    2. Ninm گفت:

     سلام برای از بین بردن شپش یا آفت گیاه از محلول اب وریکا وسرکه به اندازه کافی اسپره کن دویا سه روز ازبین میره

     1. کیانا والی گفت:

      سلام ممنون از به اشتراک گذاشتن تجربتون.

 27. اویس گفت:

  سلام ببخشید دانه لیو ترش را در چه فصلی بکارم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام بهترین زمانش بهاره.

 28. امیرارسلان گفت:

  با سلام . من یک درختچه خریدم . نمی دانم کی باید آبش بدهم . لطفا مرا راهنمایی کنید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام قبل از آبیاری چک کنید رویه خاک کمی خشک شده باشه. الان که هوا گرمتره بیشتر باید به آبیاری توجه کنید و حتما منظم انجام بدین.

 29. امیرارسلان گفت:

  با سلام . من یک درختچه لیمو خریدم . نمی دانم کی باید آبش بدهم . لطفا مرا راهنمایی کنید

  1. محمدعلی گفت:

   سلام با توجه به شرایط آب وهای محیط خودتان طوری ابیاری نمایید که همیشه سطح خاک گلدان مقداری رطوبت داشته باشد اگر زیر گلدانی سفالی را با مقداری سنگریزه بپوشانید وگلدان را روی آن قرار دهید باعث زهکشی بهتر برای درخت میباشد

   1. کیانا والی گفت:

    سلام ممنون از به اشتراک گذاشتن تجربتون.

 30. نامشخص گفت:

  سلام بهاره لیمو ی من برگاش ریخته داره سبز می شه این داره لیمو میده

 31. بهنام گفت:

  من دو تا درختچه لیمو زینتی داخل گلدان کاشتم مراقبت می کنم خیلی میوه داده پر بار الان هم کلی گل کرده ممنون از وپ سایتتون

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از به اشتراک گذاشتن تجربتون.

  2. ایرن گفت:

   سلام من جای سرد زندگی میکنم و سه ساله پیش چنتا نهال لیمو از هسته کاشتم یکیشون الان نزدیک یه متر شده بقیه به این امدازه نیستن همیشه برگهاشون حالت چسبونکی و شیره ایی هست و چیزهایی شبیه کنه خیلی کوچیک به برگها و ساقه ها میچسبه هر د‌و هفته با سرمه و مایع ظرفشویی برگهاشو تمیز میکنم و هفته ایی دو بار اب میدم برگهاش خیلی درشت و خیلی خوب جوانه میزنه ممنون میشم راهنمایی کنید!

   1. کیانا والی گفت:

    سلام چسبناک شدن برگ های گیاهان معمولا نشانه حضور آفت هایی مثل شته هست. برای این که عسلک روی برگ ها از بین بره اول باید آفت ها رو از بین ببرید. برای این کار می تونید به اندازه 2 قاشق چایخوری مایع ظرفشویی رو با نیم لیتر آب ترکیب کنید و دو قاشق چایخوری روغن مایع هم بهش اضافه کنید و به صورت اسپری به برگ های گیاه بزنین. در نهایت برگ ها رو با یک پارچه تمیز کرده و آفت ها رو جدا کنید.

    1. ایرن گفت:

     خیلی ممنون از پاسخ شما ولی من هر د‌هفته در میون این کارو انجام میدم ولی بازم دوباره مثل قبل میشه

     1. کیانا والی گفت:

      پس می تونید سمپاشی انجام بدین. سم دیازینون یا مالاتیون تهیه کنید و به میزان 1 سی سی در 1 لیتر آب حل کرده و به صورت اسپری به برگ های گیاه بزنید.

 32. صابر گفت:

  سلام و عرض ادب و احترام
  من پاييز هسته ليمو رو كاشتم و بهار نهال رو منتقل كردم به باغچه حياط تو تبريز. دماي تبريز معمولا بين -٨ و +30 درجه متغيره. الان ١متري شده زمستان نياز به انتقال به خانه داره؟ و كي انتقال رو انجام بدم يا ندم باتشكر

  1. کیانا والی گفت:

   سلام روزبخیر. لیمو معمولا به سرما حساسیت داره و بهتره از سرمای زمستان محافظت بشه. اما اگر هم می خواین انتقال رو انجام بدین سعی کنید تدریجی باشه که به گیاه شوک وارد نشه.

 33. ریحانه گفت:

  سلام ببخشیدآیاباکاشتن هسته لیموترش نهال نارنج بدست میاد چرا؟

 34. بهرام گفت:

  با درود
  من ساکن انگلیس هستم . دو تا درختچه لیمو خریدم هر دو گل میدن و میوه همچنین چند تا هسته لیمو که ازایران اورده بودن کاشتم همه رشد کردن . الان یه مشکل دارم همه ی لیموها عسلک میزنن بعد یه شپشک هایی شبیه شته میرنه قهوه ای رنگ . لطفا راهنمایی کنید
  ممنون
  بهرام

 35. امیر گفت:

  سلام وقت بخیر من درختچه لیموم خشک شده بود ولی مجددا داره شاخه جدید در میاره کسی میدونه با شاخه های خشک شده قبلی باید چیکار کرد؟بزنیم یا نزنیم؟

 36. علی آزاد گفت:

  سلام من لیمو رو خودم کاشتم و رشد هم کرده تقریبا ارتفاع 10 سانتی شدن ولی دیگه هیچ رشدی نمیبینم الان نزدیکه 8 ماه شده ولی همون اندازه مونده شرایط نورش عالیه.
  کسی میتونه راهنمایی کنه بنده رو؟

 37. سلیمی گفت:

  سلام من هسته لیمو کاشتم و الان یه نهال ۶ونیم ساله دارم منتها تا الان شکوفه ولیمو نداده میخاستم بدونم که نهال چند ساله باشه لیمو میده وچه کودی نیاز داره

 38. احمد گفت:

  سلام لطفا بگین چه میزان از هرکدوم باید باشه؟

 39. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر لیموی من شکوفه میکنه ولی خشک میشه

 40. ارحام گفت:

  سلام دوستان من چندماه پیش هسته لیموترش رو داخل گلدان پلاستیکی کاشتم الآن ی دونه بزرگ شده ولی چند روز که برگاش زرد شده واقعأ نمیدونم چیکارش کنم میشه راهنمایی کنید

 41. علی گفت:

  سلام. من یه درخت لیمو 4 فصل اول امسال خریدم. زمانی که خریدم چندتا لیمو داشت. اما بعد اون دیگه بار نداد. یه بار شکوفه دا. اما فقط یکی و اونم ریخت و به میوه نرسید. چه کار باید انجام تا درختم سرحال بشه و اینکه کی وقت شکوفه و میوه دادنش هست
  ممنون

 42. نسرین گفت:

  سلام من پارسال درختچه لایم کوات خریدم امسال کلی شکوفه داد اما از اون همه گل فقط دوتا لیمو داده به نظر شما مشکلش چیه ؟ محل نگهداری در تهران بالکن جنوبی‌ و گلدان سفالی و اواخر زمستان به خاکش کمی کود پرنده اضافه کردم و یک ماه پیش بهش کود آهن دادم

 43. نوری گفت:

  سلام درخت لیمو ترش چهار فصل در گلدان دارم و بار میده ولی چند وقتی هست که لیمو های رو درختچه کوچکتر شدن و برگ های درخت گاهی ریزش داره و سال قبل لیموترش از روی درخت جدا میکردم حدود ۱۰ روز بعد گل میدان ولی امسال فکر میکنم مشکل پیدا کرده ریزش برگ داره و میوه هم ریز تر شده اگر امکان داره راهنمایی کنید ممنون میشم تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *