کاکتوس, گل ها, گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه از گل آدنیوم نگهداری کنیم ؟!

بونسای-آدنیوم

آدنبوم یکی از گلهای آپارتمانی زیبا با قابلیت تبدیل شدن به بونسای است که به همین دلیل از محبوبیت زیادی در میان گیاه دوستان برخوردار است. این گل مقاوم در بسیاری از مناطق دنیا پرورش داده می‌شود اما در محیط های گرم و مرطوب رشد بهتری خواهد داشت پس اگر خانه ای گرم و معتدل دارید و به دنبال یک گل زیبا و مقاوم برای دکوراسیون خود می‌گردید، پیشنهاد ما آدنیوم است. البته باید در نظر داشته باشید که آدنیوم یک نکته منفی در نگهداری خود در آپارتمان دارد که برای دانستن آن در این مقاله همراهمان باشید.

گل-آدنیوم

با گل آدنیوم بیشتر آشنا شوید

گل آدنیوم ( Adenium ) عضوی از خانواده ( Apocynaceae ) و بومی شرق و جنوب آفریقا است و تایلند از بزرگترین تولید کنندگان این گل در سرتاسر محسوب می‌شود. این گل نیز مانند خانواده ی خود سمی می‌باشد و باید از کودکان و حیوانات خانگی دور بماند. همین نکته ی منفی سبب شده است که نگهداری آن در بعضی از خانه ها سخت باشد و حتما قبل از خرید آن، شرایط خود را برای نگهداری از آن بررسی کنید.

این گل آپارتمانی زیبا دارای ساقه های گوشتی با ویژگی ذخیره کردن آب درون خود است و برگهای کشیده و سبز آن حتی بدون گل نیز خودنمایی می‌کنند. گلهای درشت و شیپوری مانند آن در طیف رنگهای صورتی و قرمز در اواخر زمستان می‌رویند و از بذر آنها می‌توان برای تکثیر این گل استفاده کرد. ساقه ضخیم و متورم آدنیوم را می‌توان با کمی دقت و تجربه به یک بونسای زیبا تبدیل کرد و یا در ابتدا آن را برای تبدیل شدن به بونسای پرورش داد.

آدنیوم-

شرایط نگهداری گل آدنیوم

نوردهی :

همانطور که گفته شد، آدنیوم بومی مناطق گرم و بیابانی است و بنابراین به نور غیر مستقیم زیادی نیاز دارد. برای گلدهی آدنیوم باید آن را حداقل 4 الی 5 ساعت در روز در معرض هوای آزاد و نور مستقیم قرار دهید. توجه داشته باشید که گلدهی در مکان های کم نور اتفاق نمی‌افتد و میزان برگها در این شرایط کم شده و ساقه ها بلند و باریک رشد می‌کنند. بهترین مکان برای قرارگیری آدنیوم، مکانی با نصف سایه و نصف نور کامل خورشید است. بهتر است آدنیوم های جوان را از نور شدید آفتاب در امان نگه دارید و با بزرگ شدن آنها میزان نور دریافتی را نیز بیشتر کنید.

آبیاری :

در زمان رشد گیاه یعنی فصل بهار و اوایل تابستان بهتر است از آبیاری گیاه غافل نشوید و به آن خشکی ندهید در غیر این صورت رشد آدنیوم، کند یا حتی متوقف می‌شود. پس آدنیوم های جوان را بیشتر آبیاری کرده و سیراب کنید و هرچه گیاه بزرگتر می‌شود، آبیاری را کمتر کنید. بهتر است در پاییز و زمستان که فصل خواب گیاه است، آبیاری را کمتر کنید ( به عنوان مثال هر 20 روز ییکبار ) تا ریشه نسوزد و بعد از اتمام خواب سریعا گل دهد.

خاک مناسب :

خاک سبک با زهکشی بالا برای خروج آب اضافی برای این گیاه مناسب است. خاک کاکتوس و ترکیبات ماسه، کوکوپیت و ورمیکولیت برای رشد بهتر آدنیوم مناسب است. خاکی که رطوبت را زیادی در خود نگه دارد اصلا برای آدنیوم مناسب نیست.

رطوبت :

آدنیوم خشکی هوا را به نسبت کم تحمل می‌کند اما بهترین رشد را در شرایط دمایی شبیه به زادگاه خود یعنی هوای گرم و مرطوب خواهد داشت. اگر می‌خواهید آدنیومی زیبا با ساقه و تنه قطور داشته باشید باید از راههای تامین رطوبت گیاهان کمک گرفته و رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید. پس رطویت نقش موثری در زیباشدن ساقه و تنوع رنگی گلهای آدنیوم خواهد داشت.

دمای مناسب :

این گل بازه ی دمایی بین 10 تا 30 درجه را تحمل می‌کند و دماهای بالا برای آدنیوم مشکلی به وجود نمی‌آورد اما حتما این گل را از دماهای پایینتر از 16 درجه دور نگه دارید چرا که در دماهای پایینتر از 15 درجه ممکن است برگها رو به زردی بروند. می‌توانید آدنیوم را در تابستان و بهار در بیرون از منزل و در مکانی نیم سایه نگه دارید. توجه داشته باشید که بهتر است آدنیوم  در زمستان پشت پنجره باشد تا دمای 10 درجه را تجربه کرده و به خواب زمستانی برود. این خواب زمستانی به گلدهی در اوایل بهار کمک می‌کند.

کوددهی :

تغذیه این گل در طبیعت و باغچه توسط گستراندن ریشه ها در خاک انجام می‌شود اما در شرایط گلدانی باید در زمان رشد یعنی از فصل بهار تا پاییز ماهی یک مرتبه با کود 20-20-20 تغذیه شود تا رشد آن متوقف نشود. توجه داشته باشید که از کودهای با فسفر و پتاس بالا استفاده کنید و از کودهای دارای ترکیبات اوره و ازت اصلا استفاده نکنید. 

تعویض گلدان :

آدنیوم در صورت بودن در مکانی با شرایط مناسب، رشد خوبی خواهد داشت و به تعویض گلدان سالیانه و یا 2 سال یکبار نیاز دارد. توجه داشته باشید که در زمان تعویض گلدان حتما خاک قبلی را تعویض کرده و ریشه های نا سالم را جدا کنید.

هرس :

اگر خواهان یک آدنیوم بوته ای و پر با گلدهی بالا هستید حتما هرس کردن آن را فراموش نکنید. اینکار با حذف شاخه و جوانه انتهایی، حذف برگها و شاخه های پیر انجام می‌شود. با حذف جوانه های انتهای ساقه، گیاه چند شاخه می‌شود و گلدهی آن افزایش می‌یابد. بنابراین هر یک یا 2 سال یکبار ساقه های بلند، علفی و ضعیف را حذف کنید تا انرژی گیاه بیشتر صرف گلدهی و قطور شدن تنه شود. بهترین زمان برای انجام دادن هرس، در سال اول گیاه است تا زیبایی آن تثبیت شود.

گلدهی :

این گل در زادگاه خود در اواخر زمستان و اوایل بهار گلهای متنوع و شیپوری مانندی می‌دهد که زیبایی آن را چندین برابر می‌کند. توجه داشته باشید که تنها آدنیوم های بالغ دارای 2 یا 3 سال سن گل می‌دهند و برای گلدهی باید به مدت 2 ماه در دمای 10 درجه نگهداری شوند تا شوک سرمایی، آنها را به گلدهی تشویق کند.

نگهداری آدنیوم

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *