گل ها, گیاهان آپارتمانی, گیاهان فضای باز, نگهداری گیاهان

چگونه از گل حنا ( امپیشن ) نگهداری کنیم ؟!

گل حنا یا امپیشن از جمله گیاهان گلدار آپارتمانی و زیبا است که برای نگهداری در فضای داخل و یا باغچه بسیار مناسب است. انواع گل امپیشن از خانواده ی بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک هستند و به دلیل گلهای زیبا و رنگارنگ چند سالیست که وارد ایران شده است. قیمت گل حنا بسیار مناسب است و همین امر و زیبایی گلهای آن، این گیاه را به یک گزینه عالی برای هدیه دادن در هر مناسبتی تبدیل کرده است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با شرایط نگهداری گل امپیشن در آپارتمان و این گیاه زیبا بیشتر آشنا شوید.

گل-حنا

 

با انواع گل امپیشن آشنا شوید

این گل چیزی در حدود 400 گونه متفاوت دارد و انواع مختلف این گل زیبا ممکن است در ایران یافت نشود اما بودن آن در کنار گیاهان دیگر، زیبایی باغچه را چندین برابر خواهد کرد. ارتفاع بوته های این گل از 20 تا 30 سانتی متر متغیر است و شکل ظاهری گلها نیز در انواع مختلف تغییر می‌کند. در همه ی آنها گلها در محور بالایی رشد کرده و در انواع نامتقارن ، کلاهخودی، 5 گلبرگی به صورت منفرد یا خوشه ای ظاهر می‌شود. 

گل حنا در فضای باز به خصوص بالکن های شمالی بیشتر دوام می‌آورد و آوردن آن به داخل خانه نیازمند شرایط نگهداری بسیار ویژه ایست. گلهای زیبای حنا در انواع رنگبندی قرمز، بنفش، صورتی، گلبهی و سفید یافت می‌شود و رنگ زیرین برگ ها با رنگ گلبرگ ها تغییر کرده و در بعضی انواع آن به مانند چرم خودنمایی می‌کند. این گل حساس از خرداد تا اوایل پاییز گل می‌دهد و ممکن است در هر شرایطی رشد نکند و برای داشتن طولانی مدت آن باید در ابتدا به خوبی از نیازهای آن آگاه شوید. 

شرایط نگهداری امپیشن در آپارتمان و باغچه

دما :

درجه حرارت برای رشد گل امپیشن باید 16 تا 26 درجه باشد و اگر محیط رشد آن گرمتر باشد، گلدهی این گل زیبا نیز مداوم تر خواهد بود. اما استراحت و خواب زمستانی حنا را نباید فراموش کرد و در این دوره ممکن است هیچ رشدی نداشته باشد.

آبیاری :

بین 2 آبیاری حتما باید خاک آن کمی خشک شود اما آبیاری منظم برای گل حنا از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اگر می‌خواهید یک گل حنای سالم و پر انرژی داشته باشید، اصلا نباید آبیاری آن را فراموش کنید و باید به اندازه ای آب دهید که فقط چند قطره آب خارج شود. 

بهتر است اجازه ندهید تا سطح خاک حنا خیلی خشک شود و ممکن است در روزهای گرم، هر روز و یا یک روز در میان به آبیاری نیاز داشته باشد. توجه کنید که هرچه قدر بوته های داخل گلدان بیشتر باشد، مقدار آبیاری نیز بیشتر خواهد بود. در صورت فراموشی در آب دادن و خشک شدن بعضی از ساقه ها، باید ساقه های خشک را خارج کرده و گلدان را به مدت 10 دقیقه در تشت آب قرار دهید.

نور :

گل حنا به سایه مقاوم است و به خوبی رشد کرده و گل می‌دهد. حواستان باشد که این گل را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید چرا که سبب خشک و پژمرده شدن برگها می‌شود. تنها نور صبح تا ظهر برای آن کافیست. با سرد شدن هوا در زمستان بهتر است آن را به داخل بیاورید اما هر روز تابش چند ساعت نور خورشید این فصل برای آن مفید است.

خاک :

ترکیب خاک مناسب برای گل حنا خاک باغچه + پیت ماس و مقدار کمی ورمی کمپوست می‌باشد.

کوددهی : 

برای رشد بهتر گیاه استفاده از کودهای حیوانی و شیمیایی مخصوص توصیه می‌شود. برای دادن کود بهتر است آن را به صورت رقیق همراه با آبیاری به گیاه بدهید تا به راحتی جذب آب و خاک شود. دادن کود در زمستان و به گیاهان دارای رشد خوب و سن دار جایز نیست.

رطوبت :

گل حنا هوای گرم و مرطوب را می‌پسندد و اگر خاک همیشه مرطوب باشد، رشد گیاه به بیشترین حد خود می‌رسد. برای حفظ و تامین رطوبت این گیاه می‌توانید از انواع راهها استفاده کنید و یا از خزه برروی خاک استفاده کنید تا رطوبت را حفظ کند. همچنین می‌توانید با کمی غبار پاشی برروی برگها، رطوبت مورد نیاز این گل را تامین کنید اما توجه کنید که در زمان غبار پاشی روی گلها آبی ریخته نشود.

تمیز نمودن برگ :

برای تمیز ماندن برگها بهتر است همراه با غبار پاشی با یک دستمال مرطوب برگهارا از غبار و آلودگی پاک کنید اما دقت کنید که اینکار به آرامی صورت گیرد.

تعویض گلدان :

از تعویض زود هنگام گلدان خودداری کنید چرا که این گیاه تنها زمانی گل می‌دهد که گلدان مملو از ریشه های آن باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *