گیاهان آپارتمانی, گیاهان فضای باز, نگهداری گیاهان

چگونه از گیاه سیکاس نگهداری کنیم ؟!

نگهداری-از-سیکاس

سیکاس یکی از قدیمی ترین و بهترین درختچه های آپارتمانی و فضای باز برای استفاده در لنداسکیپ و زیباسازی محیط است. اگر تا به حال گلدان سیکاس را از نزدیک ندیده اید، احتمالا برگهای آن را در گل آرایی انواع سبد گل و یا دسته گل مشاهده کرده اید. سیکاس علاوه بر مقاومت بالا ظاهری زیبا برای دکوراسیون خانه دارد و از این جهت در میان طراحان دکوراسیون محبوبیت بالایی دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با گل سیکاس و نگهداری آن بیشتر آشنا شوید.

با گیاه سیکاس بیشتر آشنا شوید

درختچه زینتی سیکاس ( Sago palm ) گیاهی با ساقه ضخیم و غده ای با رشد کند است و بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا، استرالیا، آفریقا، هند و چین است. جالب است بدانید که این گیاه زیبا از دوره دانیاسورها آمده است و از آن زمان تا کنون تغییرات زیادی نداشته است. سیکاس گونه های بسیار فراوانی دارد و و برگهای آن کشیده و شبیه به نخل هاست با این تفاوت که آنها چرمی، براق و کشیده ترند. ارتفاع بعضی از خانواده ی سیکاس به 15 یا 16 متر هم می‌رسد اما این عدد در خانه اتفاق نمی‌افتد و و ممکن است تنها تنه ی آنها قطور شود.

یکی از مسن ترین اعضای خانواده ی سیکاس متعلق به جنوب آفریقا است در باغ گیاه شناسی انگلستان وجود دارد و با پیازی به ارتفاع 4 متر و سن 220 سالگی خودنمایی می‌کند. جالب است بدانید در ابتدا این گیاه را به دلیل شباهت برگها به سرخس و نخل ها از خانواده ی آنها به حساب می‌آوردند. اما بعد ها با یافتن نمونه های بیشتر از سیکاس ها، آن ها یک خانواده بزرگ را تشکیل دادند.

گل-سیکاس

شرایط نگهداری گیاه سیکاس

 

آبیاری :

تنها نکته ای که باید در مورد آبیاری این گیاه رعایت کنید این است که قبل از آب دادن حتما از خشک بودن خاک آن مطمئن شوید. اگر سیکاس در گلدان کاشته شده است، از خیس بودن دائمی خاک خود بیزار است و خشکی را نیز خیلی نمی‌تواند تحمل کند اما در صورت کاشته شدن آن در خاک باغچه، هم تحمل کمی در مقابل خشکی دارد و هم می‌تواند کمی مرطوب بودن خاک را تحمل کند. 

بهتر است در دوران برگدهی سیکاس آبیاری را افزایش دهید تا رشد آن بیشتر شده و برگهای بیشتر و شاداب تری تولید کند. توجه کنید که در هنگام آبیاری از ریختن آب بر روی برگهای آن خودداری کنید تا از پوسیدگی برگها جلوگیری شود.

دما :

به دلیل بودن در زادگاهی گرم و مرطوب، یکی از حساس ترین نیاز های سیکاس، دمای متعادل و نسبی محیط است یعنی چیزی در حدود 16 – 24 درجه سانتی گراد. بنابراین در روزهای سرد سال بهتر است در صورت امکان سیکاس را به داخل یک فضای بسته منتقل کنید و یا روی آن را پلاستیک بکشید تا از نفوذ هوای سرد به داخل جلوگیری شود. توجه کنید که در صورت ماند سیکاس در هوای سرد ممکن است گیاه خود را از دست بدهید. همچنین بارش برف، باران یا تگرگ بر روی برگهای سیکاس حتی با وجود گرم بودن هوا، لکه هایی را بر روی آنها ایجاد خواهد کرد.

نور :

همانطور که گفته شد سیکاس گیاه فضای باز نیز هست و بنابراین نور مستقیم خورشید را می‌پسندد و از جمله گیاهان آفتاب دوست است. اما نور غیر مستقیم زیاد نیز برای آن کافیست. البته باید بدانید که همیشه نیز نور زیاد برای آن مفید نیست و در هنگام ظاهر شدن برگهای جدید، در صورتی که نور شدیدی دریافت کند برگها کوچک رشد می‌کنند و بلند و با فاصله ظاهر نمی‌شوند. در صورتی که سیکاستان در نقطه ای پر نور از خانه قرار دارد، بهتر است برای کج نشدن تنه ی آن به سمت نور، هر هفته گلدان آن را بچرخانید تا همه ی قسمت های آن نور را دریافت کنند.

رطوبت :

این گیاه زیبا به رطوبت حساسیتی ندارد و همان رطوبت نسبی محیط برایش کافیست. توجه داشته باشید که اگر محیط زندگی شما خشک است برای تامین رطوبت آن، زیاده روی در آبیاری نداشته باشید و تنها قرار دادن یک ظرف آب در نزدیکی گلدان آن کافیست.

خاک :

این درختچه زیبای آپارتمانی مانند عامل رطوبت، نسبت به خاک نیز حساسیت بالایی ندارد و در هر خاکی رشد می‌کند. اما بهترین خاک برای رشد بهتر آن مخلوطی از خاک برگ، ماسه، رس یا خاک کاکتوس با مواد آلی زیاد است.

کوددهی :

کوددهی به سیکاس به نور دریافتی توسط آن بستگی دارد. در صورتی که نور دریافتی زیاد باشد به معنای آن است که گیاه به کود بیشتری نیاز دارد، اما در صورت دریافت نور کم یا سایه، باید کود کمتری به آن بدهید. توجه داشته باشید که در صورت کوددهی زیاد ممکن است ریشه های سیکاس بسوزد و گیاه از بین برود. پس حتما از اوایل بهار تا اواخر تابستان ماهی یکبار با کود رقیق شده مخصوص گیاه را تغذیه کنید.

یک نکته مهم در دادن کود این است که حتما از باقی ماندن مقداری کود بر روی پیاز و دهانه ی آن جلوگیری کنید چرا که فرم رویش برگهای جدید را برهم می‌زند.

تعویض گلدان :

سیکاس رشد کندی دارد و نیازی به تعویض گلدان سالیانه ندارد. اما بهتر است هر 2 الی 3 سال یکبار به تعویض گلدان آن اقدام کنید. در هنگام کاشت آن بهتر است طوقه ی آن همواره در بالای خاک قرار بگیرد به این صورت که پیاز آن طوری در خاک کاشته شود که نیمی از آن داخل و نیمه ی دیگر آن بیرون از خاک باشد.

تمیز نمودن برگها :

بیشتر زیبایی این گیاه علاوه بر تنه ی آن، برگهای سبز براق و چرم مانند آن است. در صورتی که به دلیل آلودگی و یا املاح آب این برگها کدر و خاکستری شوند، زیبایی این گیاه نیز کم می‌شود. بنابراین بهتر است از روش های براق کننده ی طبیعی برگ گیاهان کمک بگیرید و آنها را زیبا و براق کنید.

نگهداری از سیکاس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *