گیاهان آپارتمانی, مقالات

چگونه پدیلانتوس را تکثیر کنیم ؟!

تکثیر گیاهان آپارتمانی و نگهداری از آنها از لذت بخش ترین کارهایی است که می‌توان به راحتی انجام داد. پدیلانتوس از جمله گیاهانی است که تکثیر آسانی دارد و از یک گلدان بزرگ آن می‌توان در زمان کم چند گلدان کوچکتر تهیه کرد و از آنها نگهداری کرد. تنها نکته در مورد تکثیر گیاهان به خصوص پدیلانتوس داشتن گیاهی بالغ و سالم، طرز درست قلمه گیری و سپس نگهداری از قلمه ها به بهترین شکل ممکن است تا بزرگ شوند و به گیاهی بالغ تبدیل شوند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با تکثیر پدیلانتوس آشنا شوید و به راحتی گیاه خود را تکثیر کنید.

گیاه پدیلانتوس

گیاه پدیلانتوس

با چگونگی تکثیر پدیلانتوس آشنا شوید

تکثیر گیاه پدیلانتوس از دو روش ریشه زایی قلمه و کاشت بذر انجام می‌شود. تکثیر پدیلانتوس از طریق لمه رایج تر است زیرا زمان کم و نگهداری آسانی دارد اما می‌توانید کاشت بذر را نیز امتحان کنید. در ادامه با مراحل پرورش پدیلانتوس از طریق قلمه و بذر آشنا می‌شویم.

تکثیر پدیلانتوس از طریق ریشه زایی قلمه

بهترین زمان برای تکثیر گیاه درون باغچه ای فصل تابستان است اما گیاهان آپارتمانی را در هر فصلی از سال می‌توانید تکثیر کنید، با این تفاوت که قلمه هایی که در بهار و تابستان تکثیر شده اند رشد بهتری خواهند داشت. برای گرفتن قلمه از گیاه پدیلانتوس و تکثیر آن به وسایل زیر نیاز دارید :

 • قیچی یا چاقوی تیز
 • گلدان متوسط برای کاشت قلمه ها
 • خاک و کود آماده یا پرلیت
 • یک ظرف آب ( ترجیحا آب شیرین )

1. برای قلمه گیری باید ابتدا یک شاخه سالم و بالغ از گیاه اصلی را انتخاب کنید و یک قلمه به اندازه 10 الی 15 سانتی متر از آن جدا کنید. برش را دقیقاً زیر یک گره و یا زیر قسمت اتصال برگ به ساقه انجام دهید. 

برش قلمه برای تکثیر گیاه پدیلانتوس

برش قلمه برای تکثیر گیاه پدیلانتوس

 

2. تمامی برگهای قسمت پایین ساقه را جدا کنید و تنها 2 الی 3 برگ در بالای ساقه نگه دارید.

3. بهتر است قلمه های بریده شده را به مدت یک روز در هوای آزاد و جلوی نور قرار دهید تا محل برش صله ببندد و شیرابه گیاه خشک شود. می‌توانید اینکار را انجام ندهید و قلمه ها را مستقیما داخل آب یا خاک قرار دهید ولی به دلیل داشتن شیرابه ممکن است گیاه در معرض آفات قرار بگیرد.

جدا کردن برگ های اضافی قلمه

جدا کردن برگ های اضافی قلمه

 

تکثیر پدیلانتوس در آب

تکثیر پدیلانتوس در آب

5. برای کاشت قلمه ها در خاک نیز گلدان مورد نظر را بردارید و خاک پرلیت درون آن بریزید و با کمی غبار پاشی و  یا قرار دادن انتهای گلدان در ظرف آب، خاک را مرطوب کنید. قلمه را در عمق 5 سانتی متری خاک قرار دهید و اطراف آن را خاک بریزید و با دست سفت کنید. قلمه ها را فاصله از هم داخل یک گلدان بکارید.

6. گلدان قلمه ها را در جایی قرار دهید که نصف روز نور کافی و زیاد دریافت کند. از لامپ رشد گیاه نیز می‌توانید ببرای این قلمه ها استفاده کنید. در صورتی که قلمه تهیه شده دارای برگهای صورتی است، باید نور خوبی به آن بدهید تا رنگ برگها حفظ شود و سبز نشود.

تکثیر پدیلانتوس

تکثیر پدیلانتوس

7. ریشه ها معمولا بعد از 4 الی 5 روز شروع به رویش می‌کنند و بعد از 10 روز به خوبی رشد کرده اند. برای اطمینان از رشد ریشه ها می‌توانید ضربه ای جزئی به قلمه وارد کنید و در صورتی که در مقابل افتادن مقاوت کند یعنی ریشه ایجاد شده است و جای پای خود را محکم کرده است.

8. پس از جوانه زدن برگها، می‌توانید هر قلمه را در گلدان مجزا و اصلی بکارید و در مکان مناسب خود قرار دهید. برای آبیاری گیاه اجازه دهید که خاک کمی خشک شود و سپس به آبیاری اقدام کنید.

هشدار !!

تمامی قسمت های گیاه پدیلانتوس سمی است و از خوردن آنها اجتناب کنید. همچنین از لمس کردن شیره گیاه نیز خودداری کنید زیرا سمی است و  سبب حساسیت پوستی در بعضی افراد می‌شود. همچنین این شیره غشاهای مخاطی را تحریک می‌کند و مصرف آن باعث ایجاد حالت تهوع در فرد می‌شود.

تکثیر پدیلانتوس از طریق کاشت بذر

تکثیر از طریق ریشه زایی قلمه رایج تر از کاشت بذر است اما می‌توانید بذر این گیاه را از گلها خارج کرده و در خاک بکارید. برای کاشت بذر ابتدا کمی از خاک کاکتوس را در یک گلدان کوچک بریزید و بذر ها را روی خاک بپاشید. آبیاری بذر ها بهتر است از زیر گلدان صورت بگیرد و آن را روی یک زیر گلدانی پر از آب قرار دهید. روی گلدان را پلاستیک بکشید و یا تا زمان جوانه زدن، روی قسمتی که بذر ها را ریخته اید یک لیوان یکبار مصرف شفاف قرار دهید. 

کاشت بذر پدیلانتوس

کاشت بذر پدیلانتوس

 

14 دیدگاه در “چگونه پدیلانتوس را تکثیر کنیم ؟!

 1. پرستو آزادی گفت:

  چرا سربرگ های گیاه پدیلانتوس دارن خشک میشن بعد از چند ماه قلمه زدن و کلی برگ های تازه دادن الان دارن سر برگ هاش خشک میشن

 2. مهدی شمس گفت:

  باسلام. ممکنه از آبیاری زیاد قلمه ها باشد.آبیاری را کم کرده از اسپری آب روی گلدان استفاده کنید. در پناه حق

 3. نازنین عابدینی گفت:

  سلام و‌وقت بخیر من یه شاخه پدیلانتوس رو الان ۲۰ روزه داخل آب گذاشتم اما هنوز ریشه نداده علتش چیه؟

 4. زهرا رشیدی گفت:

  سلام یکی از دوستان چند شاخه بزرگ از این گل رو به من دادن منم گذاشتم تو آب تا ریشه دار بشه ولی ریشه نداده اصلا و داره پژمرده میشه چیکار باید بکنم؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. امید گفت:

   اگه ته ساقه رنگش تیره شده داره خراب میشه کوتاهش کن و آب و ظرفش رو عوض کن

  2. دلنیا گفت:

   درست قلمه گیری نکردن.باید اریب قلمه زده باشن واستون.اگر گیاه بلند هست.خودتون ۱۵ سانت از بالا رو اریب و دقیقا زیر گره با قیچی ببرید

 5. مهناز رستگار گفت:

  سلام وقت تون بخیر
  من گیاه پدیلانتوسم چندتا نشا جدید زد و بلافاصله از پایین تمام برگهای ساقه های قدیمی شروع به ریزش کرده، مریوط به چی هست؟ الان چطور نگهداری کنم ازش؟

 6. مرضیه بانو گفت:

  این گل اثلا توی اب ریشه نمیده چون ی نوع کاکتوس هست.فقط زمانی میشه ازش ریشه داشت که انتهای ساقه توی اب باشه.اگر خود ساقه توی اب باشه له میکنه.من ی گلدون بزرگ رو اینجور ریشه دار کردم.ولی متاسفانه دیگه نتونستم ازش ریشه زایی کنم.ساقه له میشه.امسال خاک پرلیت بگیرم ببینم چی میشه

  1. پرر گفت:

   سلام و عرض احترام
   من در آب ریشه دارش کردم.
   ابتدا کمی پودر دارچین به نقطه برش زدم و یک روز بهش استراحت دادم و روز بعد در آب قراردادم بعد دوهفته تقریبا ریشه دار شد.

 7. مریم گفت:

  این گل اثلا توی اب ریشه نمیده چون ی نوع کاکتوس هست.فقط زمانی میشه ازش ریشه داشت که انتهای ساقه توی اب باشه.اگر خود ساقه توی اب باشه له میکنه.من ی گلدون بزرگ رو اینجور ریشه دار کردم.ولی متاسفانه دیگه نتونستم ازش ریشه زایی کنم.ساقه له میشه.امسال خاک پرلیت بگیرم ببینم چی میشه

 8. سارا گفت:

  علت سفیدک زدن روی برگهای این گیاه چیه؟
  برای از بین بردنش باید چکار کرد؟

  1. Ff گفت:

   سلام سفیدکها یک نوع قارچ پودری هست برای از بین بردن قارچ حتما قارچ کش بزنید طی دو یا سه مرحله

 9. ف.ک گفت:

  سلام علت ریز بودن وریختن برگهای پدیلانتوس از چی می تونه باشه؟ برگهای گل من خیلی می ریزه وتقریبا ساقه اش لخت شده؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.

 10. آرزو گفت:

  سلام سر شاخه ای که ازش قلمه گرفته میشه را باید با چه روشی ببندیم که ازش شیره نیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *