گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

با 20 نمونه گیاهان مقاوم به سرما بیشتر آشنا شوید !

سرما برای بسیاری از گیاهان مضر است و آنهارا از بین میبرد و اجازه ی نگهداری از گیاهان در مناطق سردسیر را به علاقه مندان گل و گیاه نمیدهد . با این حال گل های آپارتمانی مقاوم به سرما و گیاهانی وجود دارند که در عین زیبایی مقاومت بالایی نسبت به سرما از خود نشان میدهند و برای کسانی که در مناطق سردسیری زندگی میکنند و در بیشترین فصول ، هوای محیط آنها سرد است ، بسیار مفید است. در این مقاله با ما همراه شوید تا با این گل و گیاهان مقاوم به سرما بیشتر آشنا شوید.

معرفی 20 نمونه از گیاهان مقاوم به سرما

علاوه بر مناطق سردسیری در فصول پاییز و زمستان نیز بسیاری از خانه ها ، مکان مناسبی برای نگهداری گل ها و گیاهان نیستند چرا که بعضی اتاق ها سرد و بعضی گرم هستند . علاوه بر این هوای این فصول خشک است و نور خورشید برای رشد گیاه کافی نیست پس قبل از خرید هر گونه گل و گیاه ابتدا باید شرایط محیطی خانه را بررسی کنیم سپس با گیاهان مناسب با این شرایط آشنا شویم . طبق تحقیقات انجام شده بر گیاهان مقاوم به شرایط خشکی و سرمای فصول سرد ، 20 نوع گل و گیاه معرفی شده اند که در ادامه به معرفی آنها میپردازیم :

 

1. گل کوکب (Dahlia)

 • به دلیل باز شدن شکوفه های زیبای این گیاه در اواخر تابستان و ورود به پاییز ، به گیاه زمستانی معروف است . اگر میخواهید گل کوکب را در باغچه ی خود نکهدارید باید در تابستان به طور کامل آفتاب و آب فراوان داشته باشد تا زیبایی خود را بیشتر نشان دهد . این گیاه طیف گسترده ای از رنگ های زیبا و اندازه های گوناگون است مانند کوکب پا کوتاه که زیبایی زیادی دارد و گل آن میتواند تا اندازه 30 سانتی متر رشد کند !

گل کوکب

2.  آنتوریوم (Flamingo flower)

 • آنتوریوم یکی از گیاهان مقاوم به سرما است که بومی گواتمالا و کوشاریکاست . ارتفاع آن به بیش از ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر می رسد و دارای برگهای کمی پهن، سبز تیره و به طول بیش از ۱۸ سانتیمتر می باشد .گلها با اسپات قرمز، صورتی، زرد و یا سفید می باشد . در اواخر بهار یا فصل تابستان گل ها ظاهر می شوند و از وسط اسپات گل آذین سنبله ای بیرون می آید کهزرد یا قرمز رنگ است ماندگاری این گل ها بین ۲ تا ۳ ماه هست.

آنتوریوم

3. بگونیا (Begonia)

 • این گل نیازمند نور غیر مستقیم است و گونه های فراوانی دارد اما همه ی گونه های این گیاه زیبا در زمستان و در منزل گل نمیدهند تنها بگونیای زمستانی در طول شب های بلند زمستان گل میدهد و پس از گلدهی باید اجازه دهید استراحت کند و صبر کنید تا خاکش کامل خشک شود ولی در زمانهای غیر از گلدهی تنها باید نیمی از خاک خشک شود سپس آبیاری کنید .

بگونیا

4. ارکیده سیمبیدیوم (Cymbidium Orchid)

 • ارکیده سیمبیدیوم معمولا در طول زمستان و بهار گل دارد و به خاطرخوشه‌های بزرگ رنگارنگش محبوب است و گل آن حدود ۱۰ هفته عمر می‌کند. ارکیده نیز یکی از گل های آپارتمانی مقاوم به سرما است .

ارکیده

5. گل برفی (Galanthus)

 • این گیاه یک گل زمستانی کلاسیک است. اگر انواع مختلف از گل های برفی را انتخاب کنید ، همه ی آن ها از محبوبیت و مشهوریت کافی برخوردارند و باید هزینه های زیادی بپردازید تا بتوانید که پیاز آن را خریداری کنید.  می توانید گل های elwesii و یا گل برفی  nivalis را امتحان کنید که پیاز آن در سراسر منطقه و در انواع زمین ها کشت می شود و قیمت پایینتری نسبت به همنوعان خود دارند .

گل برفی

6 .  گل داوودی (Chrysanthemum)

 • از جمله گیاهان مقاوم به سرما و باغچه ای است که هم بیرونی وهم آپارتمانی می باشد. به طور مصنوعی در تمام فصول در گلخانه های با تجهیزات کافی به گل می نشیند. یکی از گلهای بسیار مهم است. در باغ ایرانی رایج و متداول بوده است و رنگبندی فراوانی دارد .

داوودی

7 .  گل پنج پر (Pentas)

 • گل پنج پر در بیرون از منزل، پروانه‌ها را به خود جذب می‌کند و گل‌هایی رنگارنگ به شکل ستاره‌ای دارد. می‌توانید از ابتدا آن را در آپارتمان پرورش دهید و یا   در فصل سرما باید آن را به داخل منزل بیاورید .

گل 5 پر

8 .  گل زمستانی تاج المولوک (Eranthis hyemalis)

 •  برای باغبان هایی که دوست دارند تا در کل زمستان باغچه آن ها همانند بهار پر گل باشد ، کاشت این گیاه توصیه می شود این گل زمستانی توسط یک گل سبز رنگ فنجانی احاطه شده است که عاشق یک خاک مرطوب و سایه است و مناسب ترین مکان برای رشد این گیاه در زیر درختان جنگلی است.

تاج الملوک

9.  استرپتوکارپوس (Streptocarpus)

 • این گل بسیار شبیه گل ارکیده است و در داخل آپارتمان عمری طولانی دارد. از خانواده‌ی بنفشه‌ی آفریقایی است و مانند آن به نور غیرمستقیم نیاز دارد. برای آبیاری، حتما بگذارید تا روی خاک خشک شود جرا که آب بیش از حد این گل را از بین می‌برد.

استرپتوکارپوس

10 .  بنفشه آفریقایی (African Violets)

 • نکته‌ی مهم این است که این گل در زمستان باید به سمت پنجره‌ی جنوبی باشد، اما در سایر فصول سال می‌توانید آن را در قسمت شرقی یا غربی منزلتان قرار دهید و یکی از ویژگی های آن این است که در تمام سال گل میدهد .

بنفشه آفریقایی

11 .   کالانکوئه (Kalanchoe)

 • این گل آپارتمانی مقاوم در روزهای کوتاه زمستان غنچه می‌کند و گل‌هایش تا چندین هفته دوام دارند. بهتر است آن را در سمت جنوبی خانه و در معرض نور کامل خورشید قرار دهید تا به شکل کامل گل دهد. همچنین میزان آب مصرفی کالانکوئه بسیار کم است.

کالانکوئه

12 .  گل گلایل سفید

 • گلایول از اوایل خرداد تا اوایل زمستان گل می دهد. در ایران با توجه به تنوع اب و هوایی مناطق مختلف، امکان تولید گل بریده گلایول در سراسر سال وجود دارد.  در سراسر پاییز می توان از این نوع گل لذت برد اما بخاطر داشته باشید که اگر می خواهید این گیاه با ساقه ی سبز و پرگل ببینید ، باید ترجیحا در با سرمای زمستانی بیرون مواجه نشود.

گلایل

13 .  گل خورشیدی (Kaffir Lily)

 • گل خورشیدی از جمله گل های آپارتمانی مقاوم به سرما است . اگر اتاقی دارید که هوای آن سرد است و نور کافی ندارد میتوانید از این گیاه در اتاق خود استفاده کنید . خاک این گیاه نباید خیلی مرطوب باشد و به آب کمی نیاز دارد . گل‌های آن به شکل خوشه‌های شیپوری و در رنگ‌های نارنجی، صورتی، قرمز، زرد یا سفید هستند. این گل را می‌توانید در گلدانی کوچک بکارید و در معرض نور غیر مستقیم شمالی قرار دهید.

گل-خورشیدی

 

14 .  گل سیکلامن (hederifolium)

 • سیکلامن یا گیاه نگونسار ایرانی ، به دلیل گلدهی در فصل زمستان از محبوبیت زیادی در این فصل برخوردار است و یکی از گیاهان مقاوم به سرما است  . این گیاه آپارتمانی مقاوم یکی از معمول ترین گل های پاییزی است که در رنگ های نقره ای ، با برگ های مرمری و شکوفه های سفید ، در کل زمستان بدون هیچ صدمه ای باقی می مانند و قبل از آمدن بهار و تابستان ، از بین می رود و پیاز آن باقی می ماند.

سیکلامن

15 .  یاس ستاره‌ای (Fragrant Jasmine)

 • برای کاشتن آن در منزل دمای اتاق باید کمتر از ۱۸ درجه باشد و نیاز به میزان کمی نور مستقیم خورشید دارد. البته بعد از غنچه دادن می‌توانید آن را به محل گرم‌تری منتقل کنید. این گل آپارتمانی مقاوم به شکل پیچک رشد می‌کند و شکوفه‌های ستاره‌ای شکل سفید رنگش جلوه‌ی زیادی دارد.

یاس ستاره ای

16 .  گل استرنبرجیا (Autumn daffodil)

 • این گل آپارتمانی مقاوم شبیه زعفران ، یکی از گل های پیازی در پاییز است.  گل ها در پاییز و پیش از برگ ها ظاهر می شوند  به سرما مقاوم بوده ونیاز به آفتاب کامل دارد. این گیاه به طور شگفت آوری در موقعیت های سخت مقاوم است و از خاک ضعیف با زهکشی قوی نیز می تواند استفاده کند . ریشه آن ها به شدت در تابستان نیاز به آفتاب و گرما دارد.

استرانبرجیا

17 .  کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus)

 •  کاکتوس کریسمس در اواخر آذر و اوایل دی (نزدیک کریسمس) در گل‌فروشی‌ها موجود است. کاکتوس کریسمس از جمله گل های آپارتمانی مقاوم به سرما بوده و ریشه‌ی بزریلی دارد و به طور طبیعی در جنگل‌های بارانی رشد می‌کند. با این حال کاشت آن در خانه بسیار آسان است. این گل نیاز به نور غیر مستقیم دارد و تابش مستقیم نور آفتاب، برگ‌هایش را می‌سوزاند. همچنین به خاطر طبیعتش که در جنگل بارانی رشد می‌کند، نیاز به آب کافی دارد. دقت کنید که باید آب از خاکش به خوبی عبور کند.

کاکتوس کریسمس

 

18 .  نرین (Nerine)

 • گل های پاییزی نرین معمولا در سپتامبر و حتی دیرتر ، شکوفه می کنند. تا زمانی که ساقه و شاخه های آن آسیب نبیند تا زمستان و فصل سرد می تواند پابرجا باقی بماند.

نرین

19 .  گل زعفران (Crocus)

 • این گل معمولا در اوایل بهار یا اواخر پاییز گل می‌دهد اما اگر پیاز آن را در فصل پاییز، در آپارتمان بکارید، در زمستان گل می‌دهد. گل زعفران انواع مختلفی دارد که یکی از آن ها زعفرانی است که در خراسان کاشته شده و از آن طلای سرخ ایران به دست می‌آید.

گل زعفران

20 . گیاه یشم ( Jade Plant )

 • گیاه یشم یکی از مقاوم ترین گیاهان است که میتواند تغییرات دمایی زمستان را تحمل کند و در کنار یک پنجره ی باز در فصول سرد نیز دوام بیاورد . این گیاه شبیه یک درختچه ی کوچک است و زیبایی فراوانی به خانه ی شما میدهد و به آبیاری زیادی نیاز ندارد و میتوان آن را هر 3 هفته یکبار آبیاری نمود .

گیاه یشم

 

نوشته های مشابه

7 دیدگاه در “با 20 نمونه گیاهان مقاوم به سرما بیشتر آشنا شوید !

 1. Sara گفت:

  خرید و قیمت میخواستم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام روزبخیر. کدوم گیاه مد نظرتونه؟

 2. سبحان گفت:

  چطورط میسه خرید کرد

 3. سامان گفت:

  خوبه.
  فروشش چطوره؟

 4. باسلام. گل و گیاهان که اینجا دیدم آیا در فصل زمستان می توان درفضای باز باغ نگهداری کرد؟واین گل و گیاهان بصورت بذر هستن یاگل آماده برای خرید؟.منتظر جواب و راهنمایی جهت سفارش هستم ممنونم

 5. فاطمه غفرانی گفت:

  سلام علیکم وقتتون بخیر من می خوام در پارکینگ گیاه کاشت کنم چه گیاهی را به من پیشنهاد می کنیز تهیه کنم ؟

  پارکینگ جنوبی و بزرگ کمی هم نور داره به طبع سرد هم هست؟

  لطفاً نوع گباه ؟ تهیه بذر یا پیاز ؟ یا درختچه البته اگر گل دهی داشته باشد بهتر است ؟ تشکر از زحمت شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *