گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

4 علت زرد شدن زاموفیلیا + درمان

اگر به دنبال یک گیاه مقاوم و زیبا برای آپارتمان هستید که بتوان به راحتی از آن نگهداری کرد، زاموفیلیا یک انتخاب شایسته است. اما این گیاه سرسخت نیز در شرایطی ممکن است به مشکلاتی دچار شود که با تشخیص سریع و درمان به موقع بهبود می‌یابد. یکی از مشکلاتی که ممکن است زاموفیلیا به طور معمول به آن دچار شود، زرد شدن برگ است. در این مقاله با ما همراه شوید تا با علل و روش درمان زرد شدن برگ زاموفیلیا آشنا شوید.

چرا برگ زاموفیلیا زرد می‌شود ؟

چرا برگ زاموفیلیا زرد می‌شود ؟

زاموفیلیا از جمله گیاهان خانگی نسبتاً مقاوم است و همین امر آن را به گزینه ای محبوب برای افرادی تبدیل می‌کند که وقت زیادی برای اختصاص دادن به مراقبت از گیاه ندارند. بسیاری از مردم به اشتباه فکر می‌کنند که مقاوم بودن زاموفیلیا به این معناست که می‌تواند در برابر گرمای زیاد و آفتاب زیاد مقاومت کند. واقعیت این است که این گیاه قادر به مقاومت در برابر شرایط بسیار خشک است ، اما در برابر دمای بالا تحمل کمتری دارد.

از آنجا که زاموفیلیا می‌تواند با بی توجهی مقابله کند ، وقتی برگها شروع به زرد شدن می‌کنند ، غافلگیر کننده است. درواقع زرد شدن برگ زاموفیلیا فریادی برای کمک است و نشانه این است که نیاز به کمی توجه دارد ، اما علت چیست و چه کاری می توانید برای آن انجام دهید؟

رایج ترین دلیل زرد شدن برگ در گیاهان به خصوص در زاموفیلیا، آبیاری زیاد است که منجر به پوسیدگی ریشه می‌شود. با این حال ، زرد شدن برگها می‌تواند نشانه ای از خشک بودن بیش از حد گیاه نیز باشد و به ندرت می‌تواند دلایلی چون بالا بودن دما، نور نامناسب یا مسائل مربوط به کوددهی نیز داشته باشد.

اگر برگهای گیاه شما زرد شده است بهتر است در ابتدا همه شرایط را بررسی کنید و پس از پیدا کردن مشکل با راههای گفته شده در این مقاله آن را درمان کنید. در ادامه با دلایل عمده زرد شده برگ زاموفیلیا آشنا می‌شوید :

چرا برگ زاموفیلیا زرد می‌شود ؟

دلایل عمده زرد شدن برگ زاموفیلیا

آبیاری بیش از حد

از آنجا که زاموفیلیا به خشکی مقاوم است، نسبت به آبیاری زیاد واکنش نامطلوبی دارد. این عمدتا به دلیل رشد قارچ و پوسیدگی ریشه است که وقتی سیستم ریشه گیاه برای مدت طولانی در معرض محیط مرطوب قرار می‌گیرد ، رخ می ‌دهد.

آبیاری بیش از حد یا مناسب نبودن زهکش گلدان و خاک، خاک را غرقاب می‌کند و منجر به پوسیدگی ریشه می‌شود ، که در نتیجه تأمین مداوم آب و مواد مغذی برگ و گیاه را متوقف می‌کند. هنگامی که پوسیدگی ریشه اتفاق می‌افتد، سیستم ریشه نمی‌تواندبه خوبی عمل کند. این امر منجر به زردی برگها به دلیل کمبود آب و نرسیدن تغذیه به مناطق ضروری گیاه می‌شود و در مواقعی سبب ریزش برگهای زرد می‌شود.

اگر پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری بیش از حد، علت برگهای زرد برگ باشد ، چه باید کرد:

اولین کاری که باید انجام دهید بررسی خاک است. آیا خاک خیلی مرطوب است؟ اگر چنین بود ، باید گیاه را از گلدان خارج کنید تا بتوانید ریشه های آن را از نزدیک ببینید. ریشه ها باید تا انتها کاملاً سفید و سفت باشند. اگر چنین نباشد و مناطق قهوه ای پوسیده را مشاهده کنید، یعنی مشکل پوسیدگی ریشه دارید. با استفاده از هرس کردن ، ریشه های پوسیده را جدا کنید.

پس از هرس کردن زاموفیلیا را در گلدانی با سوراخ های زهکش کافی و خاک سبک بکارید. خاک آلوده را دور بریزید و از خاک تازه استفاده کنید. برای جلوگیری از به وجود آمدن مجدد این مشکل، باید قبل از آبیاری اجازه دهید خاک کاملاً خشک شود.

آبیاری بیش از حد

خشکی کشیدن بیش از حد گیاه ( آبیاری کم )

زاموفیلیا به آب زیادی احتیاج ندارد، بنابراین می‌توان به راحتی آبیاری آن را فراموش کرد. کمبود شدید آب منجر به تغییر رنگ برگ، خرد شدن و ریزش آن خواهد شد. ابتدا خاک را چک کنید و اگر خاک گیاه شما بسیار خشک باشد، مشکل از خشکی کشیدن گیاه است و می‌توانید با آبیاری مناسب آن را به حالت قبل برگردانید.

اگر زرد شدن برگ به دلیل خشکی کشیدن گیاه باشد، چه باید کرد:

آبیاری گیاه را به آرامی شروع کنید ، اما خاک را خیس نکنید. هنگامی که یک گیاه از کمبود آب رنج می‌برد ، وسوسه انگیز است که آن را غرقاب کنید، اما در این صورت ممکن است ریشه ها آسیب ببینند، پس عجله نکنید.
تا جایی آب دهید که مطمئن شوید آب اضافی از زیر گلدانی خارج شود.

زاموفیلیا به چه میزان آب نیاز دارد ؟

با توجه به اینکه آبیاری بیش از حد و خشکی دادن به گیاه دلیل اصلی زرد شدن برگهاست ، بنابراین نیاز است که مقدار مناسب آبیاری زاموفیلیا را با یکدیگر بررسی کنیم. مقدار آبیاری گیاهان به عوامل زیادی از جمله دما ، رطوبت ، نور خورشید و تهویه محیط در حال رشد ، اندازه گلدان و نوع گیاه بستگی دارد.

بیشتر باغبانان با تجربه می‌گویند که آبیاری این گیاه در تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر دو یا سه هفته یکبار مناسب است. با این حال ، بهتر است قبل از آبیاری، حتما خاک را بررسی کنید.

خشکی کشیدن بیش از حد گیاه ( آبیاری کم )

نور بیش از حد

به طور کلی زاموفیلیا می‌تواند طیف وسیعی از شرایط نوری را تحمل کند. زاموفیلیا نور متوسط و کم را به خوبی تحمل می‌کند و برای گوشه های بدون نور خانه یک گزینه مناسب است. با این حال ، آنها تحمل کمتری در برابر نور مستقیم خورشید دارند.

اگر گیاه شما بیش از 4 ساعت در معرض تابش مستقیم آفتاب در روز قرار بگیرد ، روشنایی زیاد دلیل زرد شدن برگها است. همچنین نور بیش از حد، گیاه را دچار آفتاب سوختگی می‌کند و لکه های قهوه ای یا نوک قهوه ای روی برگ ها پدیدار می‌شود.

اگر زرد شدن برگ به دلیل نور زیاد باشد، چه باید کرد:

در صورتی که زرد شدن برگها از نور زیاد باشد بهتر است گیاه خود را به محلی منتقل کنید که نور آن روشن اما غیر مستقیم باشد.

نور بیش از حد

کمبود یا ازدیاد مواد مغذی

زاموفیلیا به کوددهی زیادی نیاز ندارد اما در مواردی ممکن است کمبود مواد مغذی خاک و یا ازدیاد کوددهی سبب زرد شدن برگها شود.

این گیاه را فقط باید ماهانه و با کود محلول در آب تغذیه کنید. برای جلوگیری از خطر سوختن گیاه از مواد مغذی ، آن را با نصف مقدار گفته شده در بسته بندی تغذیه کنید.

اگر زرد شدن برگ به دلیل مناسب نبودن کوددهی باشد، چه باید کرد:

اگر گیاه خود را بیش از یک یا دو بار در سال تغذیه کرده اید، بعید است کمبود مواد مغذی دلیل زرد شدن برگها باشد. اما اگر کمتر از یکبار گیاه خود را تغذیه کرده اید بهتر است به آن کود آهن و یا کود کامل بدهید. همچنین اگر از کود محلول بسیار قوی استفاده کرده اید ، گلدان را با آب فراوان آبیاری کنید تا مواد مغذی اضافی از بین برود. روش دیگر، می‌توانید گیاه خود را در یک خاک جدید بکارید.

کمبود یا ازدیاد مواد مغذی

 

18 دیدگاه در “4 علت زرد شدن زاموفیلیا + درمان

 1. مهریماه گفت:

  خیلی مطلب کامل و مفیدی بود?❤️

 2. محمد رضا گفت:

  سلام
  عالی بود

  1. الهام گفت:

   سلام من برگهای زاموفیلیا رو در اب ریشه دار کردم یکی از اونها موقع ریشه زایی کناربرگ ازپایین قهوه ای شد و به سمت بالا زرد اما خوشبختانه به ریشه اسیب نرسیده ایا درست میشه و جوانه میزنه؟

 3. نازنین گفت:

  سلام
  مطالب کامل و مفید بود
  سپاسگزارم

 4. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر من ۶ماه پیش زاموفیلیا گرفتم و تو گلدون جدید کاشتم توی این ۶ماه ۱۵روز یبار آبیاری کردم و اصلا مشکلی نداشت و حتی دوتا جوونه زد و از قبلی ها بلند تر هم شدن ولی الان یه هفتس برگهاش کم کم داره زرد میشه جلوی نور خورشید هم نیست تنها نوری که بهش میخوره نور لامپه ممکنه از کم آبی باشه ؟؟

  1. سما گفت:

   گاهی گل ها نیاز به شوک دارن ، گاهی نیازه خاک رو چک کنید و هفته ای یکبار هم نیاز بشه برای من تو اتاق هست و چون الان بخاری روشن میشه خاک زودتر خشک میشه ابیاری زودتر باید انجام بشه

  2. شقایق گفت:

   سوال منم همینه کاش پاسخگو باشن

  3. شاکری گفت:

   سلتم. ریشه درخت رو بررسی کنید ببینی اگه پوسیده بخاطر آبیاری زیاده. در کل خاک گلدون رو عوض کنید فکر کنم بهتر میشه

 5. سروش گفت:

  سلام .نوع زرد شدن برگها نمیتواند نشانه کم ابی یا پر ابی گیاه باشد؟

 6. نیلوفر گفت:

  سلام میشه لطفا منم راهنمایی کنید؟
  من ی زاموفیلیا دارم پاجوش داده بهم اما ۲ تا از ساقه های قدیمیش برگاش کمرنگ شده،یعنی هاله های زرد گرفته برگاش و از سبز پررنگیش درومده
  مشکل از چیه؟
  من هیومیک اسید و ۱۲۱۲۳۶ و ۱۰۵۲۱۰ رو به صورت دوره ای میدم بهش ، یعنی بین هر کود دهی ی ابیاری فاصله میندازم
  مانکوزب هم برای پیشگیری استفاده میکنم گهگداری براش
  ابیاریش هم هر ۱۵ روز یکبار طوری ک اب از زیرش بزنه بیرون انجام میدم
  نمیدونم چرا با هر پاجوش یکی از ساقه هاش این بلا میاد سرش

  1. مجتبی گفت:

   منم دقیقا همین مشکل رو دارم
   میشه یکی راهنماییم کنه؟

  2. میترا گفت:

   دلیلش و نمی‌دونم ولی ظاهراً سیستمش همینطوریه دو تا پاجوش بزنه حداقل یکی از قدیمیا زرد میشه

 7. سیما گفت:

  سلام وقت بخیر
  منم 5 ماه هست که زاموفیلیا دارم. 10 روز یک بار آبیاری می کردم و خیلی خوب بود. 4 تا پا جوش زد و بلند هم شد ولی الان دو هفته است دو تا از شاخه های کوتاهش داره زرد میشه.

 8. عسل گفت:

  مشکل منم دقیقا همینه لطفا راهنمایی کنید

 9. السا گفت:

  سلام وقتتون بخیر زاموفیلیا من به صورت تک برگ یعنی روی هر شاخه یک یا دو تا از برگ ها زرد و خشک میشن و می افتند ، هر دو ماه از کود ۱۰-۵۲-۱۰ استفاده میکنم، آبیاری هفته ای یک بار گاهی هم ۱۰ روز یک بار انجام میدم، پشت پنجره آفتاب گیر هست.
  و اینکه نوع بلک این گیاه هم دارم و از فروردین که خریدم هنوز پاجوش نزده گیاه جوان و کوچکی هست و ۲ ساقه کوچک قدیمی و یک ساقه جوانتر ده سانتی دارد که موقع خرید هنوز برگ ها سیاه نشده بود با همان شرایطی که توضیح دادم نگهداری می‌شود
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 10. الهام گفت:

  سلام من برگهای زاموفیلیا رو در اب ریشه دار کردم یکی از اونها موقع ریشه زایی کناربرگ ازپایین قهوه ای شد و به سمت بالا زرد اما خوشبختانه به ریشه اسیب نرسیده ایا درست میشه و جوانه میزنه؟

 11. مینا سالمی گفت:

  سلام
  من ی گیاه زامیفولیا دارم که خیلی خوب رشد می‌کرد چند هفته پیش گلدان گیاه و عوض کردم و بزرگتر کردم الان گیاه م رو به زرد شدن کرده البته قبلا جای دیگری و الان جاش و هم عوض کردم خیلی ناراحتم که گیاه به این خوشگلی داره رنگ سبز برگهای و از دست میده چکار کنم که مشکلی پیش نیاد
  و چطور این گیاه میشه تکثیر کرد روش‌هایی که اینستا میگه درست هست؟

 12. پروانه باقری متین گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوب و ارزنده تون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *