کاکتوس, مقالات, نگهداری گیاهان

6 مورد از فواید نگهداری کاکتوس در خانه

با وجود مزایای سلامتی گیاهان ، بسیاری از ما قادر به نگهداری از آنها و تحمل مشکلاتشان نیستیم . همچنین حتی اگر علاقه ی زیادی هم به گیاهان داشته باشیم با وجود مشکلات روزمره ممکن است نتوانیم از آنها به خوبی نگهداری کنیم . خوشبختانه نمونه هایی از گیاهان هستند که برای کسانی که علاقه ی زیاد اما وقت کم دارند بسیار مناسبند . با انتخاب کاکتوس ها و ساکولنت ها در محیط خانه ، هم میتوانید از فواید نگهداری کاکتوس در خانه لذت ببرید و هم از خواص میوه کاکتوس که در مقاله فواید باوردنکردنی آب و میوه کاکتوس خوانده ایم استفاده کنید . شرایط نگهداری کاکتوس در آپارتمان بسیار ساده است و به دلیل راحتی در حمل و نقل آن حتی میتوانید در فروشگاه های آنلاین به خرید اینترنتی کاکتوس نیز اقدام کنید .

فواید نگهداری کاکتوس در خانه

با فواید نگهداری کاکتوس در خانه آشنا شوید !

1. با کاکتوس ها بهتر نفس بکشید

اگر تا به الان علت استفاده ی گیاهان در داخل خانه را متوجه نشده اید باید گفت که این موجودات سبز و زنده برای سلامتی ما بسیار مفیدند . انسان ها و گیاهان برای حفظ تعادل و پایداری در طبیعت به یکدیگر متکی اند . ما انسان ها اکسیژن را تنفس میکنیم و دی اکسید کربن را در محیط آزاد میکنیم . گیاهان در طول روز برعکس این عمل مارا انجام میدهند و با جذب دی اکسید کربن ، اکسیژن را در محیط آزاد میکنند .

در طول شب این قسمت از فتوسنتز گیاهان متوقف میشود . تنها بعضی گیاهان ، ساکولنت ها و کاکتوس ها در طول شب نیز اکسیژن سازی را ادامه میدهند . در نتیجه با اضافه کردن کاکتوس ها به داخل خانه ، در شب نیز هوای اتاق تصفیه شده و مقدار از سموم هوارا از بین میبرد .

2. کاکتوس ها ذهن شمارا بازتر میکنند

مطالعات نشان داده است که گیاهان آپارتمانی ، تمرکز انسان هارا بهبود بخشیده و روحیه مارا تا 15 درصد تقویت میکنند ! این نکته که آیا این تحقیق از فواید نگهداری کاکتوس در خانه ناشی میشود و یا تنها یادآوری طبیعت در زندگی ماشینی باعث آرامش ذهن میشود ، مهم نیست . تنها این نکته حائز اهمیت است که داشتن کاکتوس و ساکولنت در خانه یا محل کار ، روز شمارا پربارتر و آرام تر میکند . همچنین تماشای یک گیاه در حال رشد و شکوفایی توسط ما میتواند به کاهش افسردگی و پوچی نیز کمک کند .

3. کاکتوس و خواص شفا دهندگی

ساکولنت ها و کاکتوس ها خواصی فراتر از زیبایی ظاهری دارند و یکی از این خواص استفاده ی درمانی از آنهاست . این خواص میتواند شامل بهبود زخم ها ، سوختگی ها و سایر درمان ها باشد . به عنوان مثال کاکتوس آگاو یک ضد عفونی کننده طبیعی است و میتواند برای درمان بریدگی و سوختگی استفاده شود . همچنین ژل گیاه آلوئه ورا آفتاب سوختگی هارا کاهش میدهد و بریدگی و کبودی ها را بهبود میبخشد . در کشور ما نیز مدت زیادیست که از این کاکتوس برای معالجه بیماری های روده ، تب و … استفاده میشود .

4. کاکتوس ها میتوانند هر جایی زندگی کنند

اگر شما علاقه ی زیادی به استفاده ا گیاهان دارید اما فضای آن را ندارید حتما کاکتوس هارا انتخاب کنید . ساکولنت ها و کاکتوس ها بهترین گزینه برای اضافه کردن کمی چاشنی سبز به خانه های کوچک و دلگیر هستند . گلدان های کوچک و انگشتی ، گلدان های آویز و عمودی میتوانند برای این خانه ها مناسب باشند . اما بعضی گیاهان با داشتن ریشه های بزرگ و آبیاری زیاد نمیتوانند به صورت عمودی نگهداری شوند . در نتیجه با داشتن کاکتوس ها میتوانید یک فضای سبز عمودی و کم جا برروی دیوار خود داشته باشید .

5. کاکتوس های مقاوم ، بهترین انتخاب برای شما !

فرایند نگهداری از گیاهان در داخل خانه میتواند دشوار باشد . ممکن است شما نور کافی برای گیاهان را نداشته باشید و یا به دلیل مشغله های کاری آبیاری را فراموش کنید . در این زمان است که کاکتوس ها وارد صحنه میشوند . ساکولنت ها و کاکتوس ها هر دو از انواع مقاوم هستند و کشتن آنها بسیار دشوار است همچنین فواید نگهداری کاکتوس در خانه نیز بسیار زیاد است  . آنها به دلیل زادگاه گرم و خشکشان به آبیاری زیادی نیاز ندارند و در محیط های با شرایط دشوار به راحتی زنده میمانند . بنابراین برای نگهداری از این نوع گیاهان به زمان و توجه زیادی نیاز ندارید .

6. با هدیه دادن کاکتوس ها دوستانتان را خوشحال کنید

آیا کسی را میشناسید که با دریافت هدیه خوشحال نشود ؟! حال فرض کنید این هدیه از نوع گیاهان باشد . هیچکس از فواید نگهداری کاکتوس در خانه و گیاهان آپارتمانی بی اطلاع نیست . اما ممکن است به دلیل مبتدی بودن بعضی افراد در نگهداری از گیاهان ، هدیه شما دوام چندانی نداشته باشد . البته که گیاهان مقاومی نیز وجود دارند که برای مبتدیان بسیار مناسبند اما کاکتوس ها و ساکولنت میتوانندیک گزینه ی عالی برای هدیه دادن باشند . نگهداری از این نوع بسیار آسان است و ویژگی های دیگری چون : مقرون به صرفه بودن ، حمل و نقل آسان ، فواید بیشمار کاکتوس آن را به هدیه ای جذاب مبدل کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *