گل ها, گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

7 راه برای شکوفایی گلهای آنتوریوم

آنتوریوم گیاهی گلدار است که در تمام طول سال گلهای زیبایی به رنگ قرمز، صورتی و سفید می‌دهد. برگهای آنتوریوم همیشه سبز، چرم مانند و فرم قلبی دارد که زیبایی خاصی به گیاه می‌دهد اما با این وجود حتی با داشتن برگهای سالم نیز داشتن گل بر روی آنتوریوم جذابیت دیگری دارد. در بعضی موارد بعد از ریختن گلهای اولیه آنتوریوم، با وجود مناسب بودن همه شرایط بازهم این گیاه به گل نمی‌نشیند. در این مقاله به موضوعات مختلفی که می تواند از گلدهی آنتوریوم شما جلوگیری کند، رفع هرگونه مشکل و تشویق گیاه به گلدهی صحبت خواهیم کرد تا شاهد گلهای زیبای آنتوریوم خود باشید.

چرا آنتوریوم من گل نمی دهد؟

چرا آنتوریوم من گل نمی دهد؟

 

چرا آنتوریوم من گل نمی دهد؟

آنتوریوم ها در مورد محیط اطراف خود حساسند و مسائلی مانند خاک مرطوب یا نور کافی می تواند از شکوفایی آنها جلوگیری کند. با قرار دادن آن در معرض زیادی از نور غیر مستقیم خورشید ، آبیاری مناسب ، رطوبت زیاد و تغذیه هفتگی با کود رقیق شده غنی از فسفر ، آنتوریوم خود را به شکوفایی تشویق کنید.

آیا آنتوریوم شما در مخلوط خاک مناسب کاشته شده است؟

یکی از دلایل شکفته نشدن گلهای آنتوریوم می تواند نوع خاک گلدانی باشد که در آن رشد می کند. اگر از مخلوط خاک با زهکش بالا استفاده نمی کنید ، احتمالاً هر بار که آبیاری را انجام می دهید آب به سرعت تخلیه نمی شود. خاک غرقابی می تواند با جلوگیری از جذب اکسیژن توسط  ریشه ، ریشه ها را خفه کند. این کار باعث ضعیف شدن گیاه شده و انرژی لازم برای شکوفایی را از آن می‌گیرد و همچنین پوسیدگی ریشه را در آینده نزدیک همراه خواهد داشت.

برای حفظ رشد آنتوریوم و تداوم گلدهی مداوم ، از مخلوط خاک ساخته شده برای ارکیده استفاده کنید یا مخلوط پوست کاج یا پایه کاشت ذغال سنگ نارس و آن را به خوبی با موادی مانند مانند پرلیت یا سنگ آتشفشانی مخلوط کنید تا از هوا خوری ریشه ها مطمئن باشید.  البته مطمئن شوید که در گلدان گیاه شما سوراخ های زهکشی وجود داشته باشد.

آیا آنتوریوم شما در مخلوط خاک مناسب کاشته شده است؟

آیا آنتوریوم شما در مخلوط خاک مناسب کاشته شده است؟

روشنایی کم رایج ترین دلیل عدم گلدهی آنتوریوم است

یکی از رایج ترین دلایل شکوفا نشدن گیاهان آپارتمانی ، نور ناکافی است. آنتوریوم ها می توانند در شرایط نوری کم زنده بمانند و حتی شاخ و برگ زیاد تولید کنند ، اما اگر نور خورشید غیرمستقیم زیادی نداشته باشند گل نمی دهند. گیاه شما باید در مکانی باشد که در تمام طول روز ( نه فقط در ساعات معین ) نور روشن اما پراکنده و غیر مستقیم دریافت کند.

اگر در خانه یا محل کار خود جایی ندارید که نور کافی داشته باشد ، از نور رشد با طیف کامل استفاده کنید تا مطمئن شوید که آنتوریوم شما به مدت 9 ساعت در روز نور عالی دریافت می کند تا بتوانید از گلهای پر جنب و جوشی که این گیاهان ایجاد می کنند لذت ببرید.

نکته : بافت های کم رنگ روی برگ می توانند نشانه کمبود نور باشند. برای تشویق گل آنتوریوم به نور غیر مستقیم روشن نیاز است

مسئله دما ممکن است مانع از گل دهی آنتوریوم شود

دامنه دما برای این گیاهان گرمسیری 70-85 درجه فارنهایت (21-29 درجه سانتیگراد) است ، بنابراین آنتوریوم ها به طور کلی در بیشتر محیط های داخلی (تا زمانی که گیاه در معرض دمای ناگهانی قرار نگیرد) خوشحال هستند. آنتوریوم ها نسبت به تغییرات سریع دما که در صورت قرار گرفتن در نزدیکی درب یا پنجره خارجی یا نزدیک به منافذ گرمایش و سرمایش برایشان اتفاق می‌افتد، بسیار حساس هستند. بنابراین به گل نشستن گیاهان آپارتمانی مانند آنتوریوم ممکن است به سادگی جابجایی فن یا یافتن نقطه ای باشد که گیاه شما از این نوع تغییرات دمایی در امان باشد.

مسئله دما ممکن است مانع از گل دهی آنتوریوم شود

مسئله دما ممکن است مانع از گل دهی آنتوریوم شود

 

آنتوریوم و رطوبت

آنتوریوم ها به یک محیط مرطوب نیاز دارند ، بنابراین مطمئن باشید که رطوبت بالا را در اطراف گیاه خود حفظ کنید. کمبود رطوبت باعث می شود که شاخ و برگ براقیت خود را از دست بدهند. آنتوریوم سازگار با محیط مرطوب جنگل های بارانی است و کمبود رطوبت از انعطاف پذیری گیاه شما به همراه توانایی گلدهی آن می کاهد.

برای بالا نگه داشتن سطح رطوبت محلی آنتوریوم ، گیاهان خانگی خود را گروه بندی کنید و یک دستگاه مرطوب کننده در نزدیکی دسته رطوبت دوست قرار دهید. شما همچنین می توانید گیاه را روی یک سینی رطوبت (جزیره) تنظیم کنید. جزیره یک سینی کم عمق است که با سنگریزه و آب پر شده است ، به طوری که گلدان با آب در تماس نباشد.

توجه داشته باشید که در صورت وجود رطوبت زیاد در هوا ، شما باید رطوبت بالا را با کمی حرکت هوا متعادل کنید تا از ایجاد کپک ، قارچ ،هجوم حشرات و … جلوگیری کنید. بنابراین حتماً یک فن دمنده را به آرامی در نزدیکی آن قرار دهید ، اما اجازه ندهید هوا مستقیماً به گیاه برسد. علاوه بر تغییرات ناگهانی دما ، جریان زیاد هوا آنتوریوم شما را به سرعت خشک می کند و می تواند شاخ و برگ گیاه را بسوزاند. 

آنتوریوم و رطوبت

آنتوریوم و رطوبت

 

آبیاری مناسب باعث گلدهی آنتوریوم می‌شود

مشکل دیگری که ممکن است از گلدهی گیاهان آپارتمانی مانند آنتوریوم جلوگیری کند ، آبیاری نامناسب است. از آنجا که آنتوریوم ها رطوبت را دوست دارند ، ممکن است منطقی به نظر برسد که شما باید مقدار زیادی آب را در مخلوط گلدان حفظ کنید. اما همانطور که قبلاً ذکر شد ، ریشه آنها باید در معرض هوا قرار بگیرد و در خاک مرطوب به خوبی عمل نمی کند. از طرف دیگر ، آب کم نیز به گیاه شما و توانایی گلدهی آن آسیب می رساند.

بنابراین مقدار مناسب آب برای آنتوریوم گلدان چقدر است؟

کاری که باید برای آبیاری آنتوریوم انجام دهید این است که خاک را کاملاً آبیاری کنید به طوری که اجازه دهید آب اضافی آن تخلیه شود. برای ابیاری مجدد هم با انگشت یا چوب چک کنید که خاک تا عمق 4 یا 5 سانتی خشک شده باشه و دوباره آبیاری کنید. هرگز اجازه ندین خاک تا انتها خشک بشه و از خشکی دادن بیش از حد به گیاه خودداری کنید.

بسته به آب و هوای محلی ، شرایط آب و هوایی ، فصول مختلف سال ، اندازه گلدان گیاه و سایر عوامل ، ممکن است لازم باشد هر روز ، هر دو روز یا تقریباً یک بار در هفته آبیاری کنید. به عنوان مثال ، به احتمال زیاد در ماه های گرم تابستان بیشتر از فصول خنک تر به آبیاری نیاز خواهید داشت.

آبیاری مناسب باعث گلدهی آنتوریوم می‌شود

آبیاری مناسب باعث گلدهی آنتوریوم می‌شود

 

اگر آنتوریوم گل نداد ، شرایط رشد را بهینه کنید

روش کود دهی به صورت “ضعیف ، هفتگی” به شکوفایی آنتوریوم شما کمک می کند. در حالی که آنتوریوم هایی که در طبیعت رشد می کنند کوددهی هفتگی ندارند اما آنها دائما مقدار کمی مواد معدنی محلول و تغذیه از آب باران ، پوشش گیاهی پوسیده و سایر بقایای جنگل به دست می آورند.

شما می توانید یک بار در هفته با مقدار کمی کود مایع غنی از فسفر ، از طبیعت تقلید کرده و باعث تقویت گیاه خود شوید. به دنبال کودی مناسب برای گیاهان گلدار بگردید ، آنرا با مقاومت ضعیف 10-20٪ رقیق کنید و پس از آبیاری به خاک اضافه کنید یا روی شاخ و برگ گیاه اسپری کنید. این روشی است که به عنوان “ضعیف ، هفتگی” شناخته می شود و ممکن است فقط همان چیزی باشد که آنتوریوم برای شکوفایی آن نیاز دارد.

آیا آنتوریوم شما برای کمک به شکوفایی نیاز به تعویض گلدان دارد؟

با گذشت زمان ، مخلوط خاک آنتوریوم شما شروع به تجزیه و متراکم شدن می کند ، که باعث کاهش اکسیژن ریشه ها می شود. همچنین نمک های شسته شده از کود می توانند در خاک جمع شوند. این شرایط خاک می تواند باعث ایجاد تنش آنتوریوم شود و از گلدهی آن جلوگیری کند. برای جلوگیری از این مشکلات ، تقریبا هر دو سال خاک آنتوریوم خود را دوباره مخلوط کنید. ریشه های آنتوریوم دوست دارند تا حدی به گلدان بچسبند ، بنابراین کلاً اندازه گلدان را زیاد بزرگ انتخاب نکنید و برعکس.

تعویض گلدان

تعویض گلدان

 

3 دیدگاه در “7 راه برای شکوفایی گلهای آنتوریوم

 1. ژینوس گفت:

  سلام
  ساکن لندن هستم سه تا گلدان انتوریوم دارم قرمز صورتی و سفید، سلامت و سرسبز و گلدار هستند، یکی از گلدانها برگهاش بسیار پهن و دراز شده حدودا ۲۷x۱۵ سانت شده ایا میشه برگها را قطع کنم تا دوباره رشد کنند؟ راز پر گل شدن گلدانها چیست؟ ممنون

  1. sama گفت:

   سلام وقت بخیر میشه بگین گلدان ها کجا قرار دادین ک اینقدر خوب رشد کردن ؟وسط برگ گل انتریوم من سوختن .من تازه خریدم گذاشتمش پشت پنجره جنوبی روزی دوبار مه پاشی میکنم اما برگاش میسوزن😩

   1. مریم گفت:

    پنجره جنوبی مناسب نیست این گل به نور غیر مستقیم نیاز داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *