گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

7 گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند + روش تکثیر

در صورتی که شما دوستدار گیاهان و باغبانی باشید، همیشه به دنبال راهی خواهید بود که گیاهان خود را افزایش دهید. برخی از گیاهان تکثیر دشواری دارند و در مقابل بعضی از آنها تکثیر بسیار ساده ای دارند و به راحتی از طریق شاخه یا برگ زاید می‌شوند. در این مقاله همراه ما باشید تا با گیاهانی که به آسانی از طریق برگ تکثیر می‌شوند آشنا شوید و گیاهان خود را چندین برابر کنید.

8 گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند

گیاهانی که به آسانی با برگ تکثیر می‌شوند

تکثیر گیاهان از طریق برگ بسیار قابل اطمینان تر، آسان تر و سریع تر از کاشت بذر آنهاست. این فرایند شامل برش یک برگ سالم از گیاه مورد نظر ، فرو بردن آن در هورمون ریشه زایی و سپس کاشت آن در خاک و گلدان مورد نظر است. اگرچه ممکن است این فرآیند به مراقبت های ویژه نیاز داشته باشد ، اما مطمئناً نتایج شگفت انگیزی را به همراه خواهد داشت! در ادامه با گیاهانی که به راحتی از برگ تکثیر می‌شوند آشنا شوید.

1. پتوس – Money Plant

پتوس یکی از اولین گیاهانی است که به خانه افراد مبتدی در زمینه نگهداری گل و گیاه وارد می‌شود. رشد این گیاه زیبا در خانه آسان است و علاوه بر زیبایی و نگهداری کم در نظریه فنگ شویی نیز اهمیت ویژه ای دارد و به گیاه آورنده شانس و ثروت مشهور است.

تکثیر پتوس از طریق برگ :

برگهای سالم را از ساقه جدا کنید، توجه کنید که گره های برگ ( محل اتصال برگ به ساقه ) آسیب نرسد. اکنون می‌توانید این برگها را در محیطی که انتخاب کرده اید بکارید و یا آنها را در آب ریشه دار کنید.

نکته : هقبل از کاشت برگ بهتر است محل برش را به هورمون ریشه زایی آغشته کنید تا روند ریشه زایی سریعتر شود.

تکثیر پتوس از طریق برگ :

2. آلوئه ورا – Aloe Vera

گیاه دیگری که اکثرا دوست دارند در خانه خود داشته باشند، آلوئه ورا است ! این گیاه به دلیل خواص درمانی و دارویی مختلف از گیاهان آپارتمانی محبوب است. اگرچه می‌توانید این گیاه را از برگ پرورش دهید ، اما احتمال ایجاد ریشه در خانه از طریق برگ کمتر است. بنابراین ، بهتر است در ابندا خانگی آنها را از طریق پاجوش تکثیر کنید.

تکثیر آلوئه ورا از طریق برگ :

یک گیاه آلوئه ورا سالم و بالغ پیدا کنید که حداقل 20 تا 25 سانتی متر طول داشته باشد. یک برگ از این گیاه را بریده و با استفاده از یک چاقوی تیز زاویه ای تیز رو به پایین ایجاد کنید. حالا برگ را در یک مکان گرم نگه دارید تا زمانی که یک لایه نازک روی محل برش ایجاد شود و به اصطلاح گیاه پیله ببندد. بعد از پیله گیاه شما آماده کاشت است.

تکثیر آلوئه ورا از طریق برگ :

3. گیاه یشم – Jade Plant

گیاه یشم یا کراسولا یک آبدار با برگهای کوچک همیشه سبز است. گیاه یشم نیز مانند پتوس اهمیت ویژه ای در نظریه فنگ شویی دارد و شانس و برکت را به شما هدیه می‌دهد.

تکثیر گیاه یشم از طریق برگ :

از یک گیاه سالم یشم چند برگ جدا کنید. پس از این، مخلوطی از یک قسمت کمپوست و یک قسمت خاک را در یک ظرف کوچک ، با زهکشی مناسب آماده کنید. برگ را با دقت در گلدان بکارید. آبیاری را بر حسب نیاز تا زمان ظاهر شدن ریشه ها انجام دهید. تقریباً در هفته دوم ، گیاهچه های کوچکی را می بینید که از برگ رشد می‌کنند. اکنون می توانید این گیاهچه ها را به عنوان گیاهان جداگانه پیوند دهید.

تکثیر گیاه یشم از طریق برگ :

4. سانسوریا – Snake Plant

این گیاه همیشه سبز زیبا و چند ساله از محبوبترین گیاهان آپارتمانی است. به دلیل شاخ و برگ سبز زیبا و نوارهای سبز تیره ، معمولاً به عنوان یک گیاه زینتی استفاده می‌شود. این گیاه همچنین بسیار مقاوم است و می تواند در شرایط کم نور و خشکی به راحتی زنده بماند.

تکثیر گیاه سانسوریا از طریق برگ :

یک برگ سالم و عاری از بیماری را از گیاه سانسوریا انتخاب کنید و آن را با کمک چاقوی تیز برش دهید. مقدار کمی آب در یک ظرف بریزید، به اندازه ای که 4 سانتی متر از اتهای برگ ( محل برش ) را بپوشاند. هر دو روز یکبار آب را عوض کنید و ظرف را زیر نور غیر مستقیم خورشید نگه دارید. هنگامی که ریشه ها شروع به رشد کردند ، برگهای شما آماده کاشت هستند.

تکثیر گیاه سانسوریا از طریق برگ :

5. بگونیا – Bigonia

اگر می خواهید گیاهان گلدار رنگارنگ در باغ خود پرورش دهید ، بگونیا یک انتخاب عالی است. این گل زیبا بومی مناطق نیمه گرمسیری است و به عنوان گیاهان زینتی می‌توانید آن را در فضای باز و در محیط داخلی پرورش دهید. با این حال ، این گیاهان به دلیل گلهای رنگارنگ خود بهتر است در باغ ها و به صورت دسته ای پرورش داده شوند.

تکثیر گیاه بگونیا از طریق برگ :

تکثیر این گیاهان از طریق برگ کمی مشکل است. برای این کار به یک چاقوی تیز و یک تخته برش نیاز دارید. برگهای سالم را از یک گیاه برش دهید و دمبرگهای برگ را با زاویه 45 درجه برش دهید. سپس مخلوط گلدان را با مخلوط کردن نصف خاک و نصف ورمیکولیت یا پرلیت آماده کنید. برگهای خود را با دمبرگ به سمت پایین در مخلوط بکارید. همچنین می توانید از موچین برای کاشت آنها استفاده کنید ، مقدار کمی آب دهید و گلدان را در جایی که نور متوسط ​​می‌گیرد بگذارید. ریشه زایی که شروع شود بعد از گذشت 1 الی 2 ماه گیاهان جدید ظاهر می‌شوند.

تکثیر گیاه بگونیا از طریق برگ :

6. بنفشه آفریقایی –  African Violet

این گیاهان زیبا یک انتخاب عالی در باغ تابستانی شما هستند. از آنجا که این گیاه بومی مناطق گرمسیری است ، می‌تواند تابستان های گرم را نیز دوام بیاورد. همچنین ، گلهای بنفش زیبا ، جلوه ای آرامش بخش به خانه و باغ شما می‌بخشد !

تکثیر گیاه بنفشه آفریقایی از طریق برگ :

این گیاهان را می‌توان از برگ نیز تکثیر کرد، اما این روند کمی زمانبر است. چند برگ تازه از یک گیاه سالم جدا کنید. سپس بالای برگ را با کمک یک چاقوی تیز ببرید و دمبرگ را نیز ببرید و زاویه 45 درجه ایجاد کنید. برگ را در مخلوط خاک حاوی یک قسمت خاک و یک قسمت پرلیت/ورمیکولیت بکارید. مقدار کمی آب دهید و گلدان را در زیر نور شدید و غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

تکثیر گیاه بنفشه آفریقایی از طریق برگ :

7. کاکتوس – Cactus

کاکتوس بهترین انتخاب برای پرورش در خانه ها و باغ ها است ، زیرا بسیار کم توقع است و نگهداری از آن آسان است. علاوه بر این، به دلیل طبیعت مقاوم کاکتوس می توان آن را به راحتی در هر نوع آب و هوایی پرورش داد.

تکثیر کاکتوس از طریق برگ :

تکثیر کاکتوس ها بسیار آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از یک گیاه ریشه دار برگ های سالمی را بریده و آنها را برای یک یا دو روز خشک کنید. فرآیند خشک شدن مانع از ابتلای گیاه به بیماری در هنگام ریشه زایی می‌شود. هنگامی که برش خشک شد ، می توانید آن را در گلدان کوچکی پر از خاک دارای زهکشی بکارید. این گلدان را در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید تا شاهد ریشه زایی قلمه ها در عرض 1 الی 2 هفته باشید. به غیر از کاکتوس ها ، می توانید از همین فرایند برای پرورش ساکولنت ها نیز استفاده کنید.

تکثیر کاکتوس از طریق برگ

1 دیدگاه در “7 گیاه آپارتمانی که از طریق برگ تکثیر می‌شوند + روش تکثیر

  1. علی بلوکات گفت:

    مقاله جالبی بود ولی ای کاش با عکس انجامش میداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *