گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

برای گیاهانتان موسیقی پخش کنید !

تاثیر موسیقی بر گیاهان

تا به حال به تاثیر موسیقی برروی گیاهانتان توجه کرده اید ؟! طبق نحقیقات انجام شده در آزمایشگاههای متععد گیاهان نسبت به هر چیزی که برای موجودات زنده جالب باشد عکس العمل نشان میدهند که یکی از آنها گوش دادن به موزیک است که در این مقاله به بررسی تاثیر موسیقی بر گیاهان میپردازیم .

تاثیر موسیقی بر گیاهان

تاثیر موسیقی برروی گیاهان چیست ؟!

آزمایشهای انجام شده در سال 1940 به کمک موسیقی ممتد و متناوب و آزمایش‌های Droty Retalluak در سال 1973 که شامل 8 ساعت تیمار گیاهان در هر شبانه روز با تُنی یکنواخت ، نشان داد که گیاهان به تحریک صدای خارجی واکنش نشان می‌دهند و همچنین بعدا آزمایش‌های زیادی نیز روی گیاهان انجام شد که همه اینها نشان داد که به طور کلی موسیقی بر پدیده‌هایی همچون :

  • جوانه زدن
  • رشد، نمو و تکوین گیاهان
  •  پدیده‌های فیزیولوژیک مثل فتوسنتز
  • زمان و میزان گل دهی
  •  عملکرد گیاهان

 تاثیر بسیاری میگذارد البته اثر موسیقی به گونه گیاهان و به نوع موسیقی نیز بستگی دارد . در اینجا چند آزمایش گوناگون که افراد مختلف برروی گیاهان انجام داده اند و نتایج قابل توجهی را کسب کرده اند شرح داده شده است که با استناد به آنها میتوان نتیجه گرفت که موسیقی های مختلف تاثیرات متفاوتی برروی گیاهان میگذارند .

تاثیر موسیقی بر گیاهان4

1. آزمایش “دوروتى رتالاک “به همراه “‘فرانسیس برومن”

شرح آزمایش :

انجام آزمایش روی چند نمونه گیاه : قرار دادن یک نمونه از گیاهان در مقابل بلندگوئى با صدای تند موسیقى ” راک 

 قرار دادن نمونه‌هاى مشابه دیگر در مقابل موسیقى ملایم ” کلاسیک “

نتیجه:

گیاهان دستهٔ اول سعى داشتند تا آنجا که ممکن است خود را از منبع صدا دور کنند تا آنجا که زاویهٔ انحراف و خمش گیاه تا ۸۰ درجه رسید، ساقه‌ها باریک و شکننده شد و چندى بعد بعضى از آنها به کلى خشک شد .

گیاهان دستهٔ دوم عکس این حالت مشاهده شد، ساقه‌ها خود را به بلندگو نزدیک ساخته و به دور آن پیچیدند ریشه‌ها قوت گرفت، شکوفه‌ها زودتر از موعد شکفتند و گیاه درشت و استوار گردید.

نتایج  “دکتر دیل کوچمن” از آزمایش “دوروتى رتالاک”و تحقیقات خودش

  1.  در صورت تغذیه  گیاه با موسیقى مطبوع خود :در یک سوم زمان طبیعى لازم، شکفته مى‌شود و به ثمر مى‌رسد.
  2.  چنانچه شدت و ارتفاع صوت و یا زمان ” تغذیهٔ صوتى گیاه ” بیش از حد لازم باشد، در این‌صورت واکنش منفى نشان مى‌دهد و نتیجه معکوس مى‌شود.
  3.  تأثیرهاى متفاوت انواع آلات موسیقى بر روى گیاهان ( نوع موسیقى و زمان تغذیهٔ صوتى هر گیاه باید بر حسب تجربه مشخص شود. ) 
  4.  هر گیاه آهنگ و موسیقى خاص خود را دوست دارد و در مقابل آن بیشترین حساسیت را نشان مى‌دهد. عکس‌العمل بسیارى از گیاهان به نواى ” فلوت ” یا ” ویلون ” بیش از سازهاى دیگر است .

موسیقی بر گیاهان

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *