خلاقیت, دکوراسیون, طراحی, مقالات

آموزش ساخت آویز گلدان مکرومه با کنف

آویز گلدان مکرومه (گره توری بافی)  دوباره به صنعت مد بازگشته است ! اگر از پدر و مادرانتان بپرسید، آن ها کاملا این آویز های زیبا را در خانه های مادری خود به خاطر می‌آورند. این صنعت برخاسته از مشرق زمین مربوط به دهه ی 70 میلادی است. سبد های گل ، آویز های دیواری ، دریم کچر ها و … همگی از مکرومه ساخته شده اند. ساخت آویز کنفی گلدان نه تنها با کمک این گره ها دکوری های زیبایی را بوجود می آورد بلکه آن گونه که به نظر می رسد کار دشواری هم نیست. در این مقاله میخواهیم به آموزش ساخت آویز گلدان با کنف بپردازیم و ساخت گلدان آویز را آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

 

ساخت گلدان آویز

ساخت گلدان آویز

استفاده از گلدان های آویز و گلدان های وارونه که پیش از این با آنها آشنا شده ایم، در چینش خلاقانه گیاهان بسیار موثر است و برای انواع فضاها حتی فضاهای اداری مناسب است. ساخت گلدان آویز حتی برای بافندگان تازه کار بسیار راحت و سریع است ! با اینکه انواع متفاوت و پیچیده ای از گره های مکرومه وجود دارد ، اما شما میتوانید با گره های ساده به نتایج زیبایی دست یابید. با کمک تغییر فاصله های بین گره ها و مهره های تزئینی میتوان انواع بسیار متفاوت و زیبایی از آویز گلدان مکرومه درست کرد و همه اینها به سلیقه شما بستگی دارد.

وسایل مورد نیاز برای ساخت آویز گلدان مکرومه

برای ساخت گلدان آویز با کنف به وسایل زیر نیاز دارید :

 • 8 متر طناب کنفی
 • 12 عدد مهره چوبی در 2 سایز متفاوت (دلخواه)
 • حلقه برای قسمت بالای آویز
 • قیچی
 • خط کش
 • گلدان با ارتفاه و عرض 15 سانتیمتر

 

ساخت آویز گلدان

ساخت آویز گلدان

 

آموزش ساخت آویز گلدان با کنف:

قدم اول :

4 رشته ی دو متری از طناب جدا کنید. برای اینکه طناب ها را به حلقه برای قسمت بالایی آویز متصل کنید باید از گره ی لنگر کمک بگیرید. طناب ها را از وسط تا کرده و از وسط حلقه رد کنید سپس مانند عکس مرکز آن ها را پیدا کرده و گره بزنید.سپس گره را با کشیدن نخ هل به پایین محکم کنید.

ساخت آویز گلدان 1

ساخت آویز گلدان 1

قدم دوم :

حالا باید 8 رشته نخ هم اندازه از حلقه آویزان باشند. هیچکدام از نخ ها نباید از درون گره سر بخورند و بیرون بیایند.حلقه ای که کنف را به آن گره زده اید را بر روی میز کار قرار داده و آن را ثابت کنید. نخ ها را دو به دو جدا کرده و کنار یکدیگر قرار دهید.

ساخت آویز گلدان 2

ساخت آویز گلدان 2

قدم سوم:

حال میتوانید از مهره های چوبی به عنوان تزئین استفاده کنید. 12 مهره در 2 سایز متفاوت در اختیار داریم. در ابتدا دو مهره با سایز کوچکتر را را وارد 2 رشته ای که جدا کرده اید بکنید و سپس مهره ی بزرگ تر را وارد کنید. (توجه داشته باشید که مهره ها را با توجه به قطر نخ ها انتخاب کنید تا در وارد کردن مهره به مشکل بر نخورید.) برای تسهیل استفاده از نخ ها میتوانید از چسب استفاده کنید و ته رشته ها را با چسب ببندید یا آن ها را بسوزانید تا از فرسودگی و از بین رفتن نخ ها نیز جلوگیری کنید. با کمک میل قلاب بافی میتوان راحت تر طناب کنفی را از سوراخ مهره ها عبور داد.

ساخت آویز گلدان 3

ساخت آویز گلدان 3

قدم چهارم:

مهره های چوبی را در فاصله ی 30 سانتیمتر از حلقه قرار دهید. زیر قسمت هایی که مهره ها قرار دارند را گره ی ساده بزنید تا آن ها را در جای خود ثابت نگه دارد و مهره ها به پایین سر نخورند.

ساخت آویز گلدان 4

ساخت آویز گلدان 4

قدم پنجم:

برای این که شبکه ای تشکیل دهید که گلدان بتواند داخل آن قرار بگیرد، هر دو رشته ی متفاوت را به هم گره بزنید. گره های جدید را 15 سانتیمتر پایین تر از گره های قبلی با گره ی حلقه ای بزنید.

ساخت آویز گلدان 5

ساخت آویز گلدان 5

قدم ششم:

در آخر با همه ی ریسمان ها با هم یک گره شل میزنیم تا محل قرار گیری گلدان مشخص شود سپس گلدان را داخل ریسمان ها قرار میدهیم و با توجه به سنگینی وزن گلدان گره را سفت میکنیم. (گره ها را مانند شکل بزنید.) در این مرحله ساخت آویز کنفی گلدان شما کامل میشود.

ساخت آویز گلدان 6

ساخت آویز گلدان 6

آویز کنفی گلدان شما آماده است !

یک نکته کوچک: برای درست کردن یک آویز برای یک گلدان بزرگتر به سادگی میتوانید از ریسمان های بلندتری استفاده کنید و پهنای تور را با گره زدن دو رشته نخ متفاوت بیشتر کنید.

همچنین می توانید برای گلدان های آویز از کوکداما نیز استفاده کنید که روشی بسیار جدید و جذاب است.

ساخت آویز گلدان 7

ساخت آویز گلدان 7

 

7 دیدگاه در “آموزش ساخت آویز گلدان مکرومه با کنف

 1. زهرا گفت:

  سلام این کار برای بطری های کوچک هم قبل استفاده است یا خیر؟! بطری حجم کمتری دارد ممکن است برای بطری این بزرگ باشد و بطری لق بزند و بشکند؟!

 2. حسین گفت:

  سلام و عرض ادب
  بازنشسته هستم و بیمار
  خیلی علاقه دارم بافت آویز گلدان رو یاد بگیرم
  از چه نخی باید استفاده کنم(از چه نخ یا طناب یا هر رشته مورد نیاز)
  آیا اصلا در توان من هست یا خیر ؟
  سپاسگزارم

  1. اسدی گفت:

   سلام و عرض ادب ??
   بله که میتونین ،به شرطی که به خودتون فشار نیارین… اتفاقاً انجام یه هنر در دوران بازنشستگی خیلی به آرامش انسان کمک می‌کنه…..سرفراز و تندرست و شادمان باشید ??

 3. فریبا گفت:

  شما طرز گره زدن که اصل کار میباشد را نگفتید.
  نوع گره و رد کردن نخها از روی هم مهم میباشد که من یادم رفته است.
  لطفا طرز زدن گره را با. تصویر. نشان دهید.

 4. فریبا گفت:

  شما طرز گره زدن که اصل کار میباشد را نگفتید.
  نوع گره و رد کردن نخها از روی هم مهم میباشد که من یادم رفته است.
  لطفا طرز زدن گره را با. تصویر. نشان دهید.
  نه من با شما تماسی نداشتم. که یوالم تکراری باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *