طراحی, گل ها, گیاهان آپارتمانی, گیاهان فضای باز, مقالات

انواع گیاهان مناسب برای بالکن

گیاهان مناسب بالکون

به بالکن خانه های مقابلتان نگاه کنید چند در صد از آنها یک فضای زیبا برای آپارتمان به وجود آورده اند ؟! امروزه تراس آپارتمان ها محلی برای انبار وسیله های قدیمی و اضافی خانه ها شده است و این جریان هم برای ساکنان خانه و هم رهگذران منظره ی زیبایی را به وجود نمی آورد. در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین گیاهان مناسب بالکن و تراس از جمله شمالی و جنوبی آشنا کنیم.

زندگی در آپارتمان و نداشتن حیاط و باغچه‌های قدیمی به این معنا نیست که برای همیشه خودمان را از لذت نگهداری از گل و گیاه و داشتن باغچه‌ای رنگارنگ محروم کنیم. از همین امروز دست به کار شوید و تراس خانه تان را به یک محیطی پر از گل‌های رنگارنگ، درختچه‌های همیشه سبز و سبزیجاتی که خودتان پرورش داده‌اید، تبدیل کنید.

گیاهان مناسب بالکون1

آیا بالکن های کوچک هم میتوانند به مکانی پر از گیاه و زیبا تبدیل شوند؟!

 مهم نیست تراس آپارتمان شما چند متر است، شمالی است یا جنوبی، مهم این است که بدانیم گلهای مخصوص تراس کدامند؟ با شناخت گیاهان و گلهای مناسب تراس می‌توانید حتی در کوچک‌ترین بالکن جهان هم یک باغچه سرسبز و پرگل بسازید.

استفاده از المانهایی مانند گل ها و گیاهان زیبا برای تزیین و دکوراسیون بالکن ها، تراس و ایوان نه تنها باعث زیبایی این فضاها می شود بلکه باعث عدم دید و اشراف همسایگان در آپارتمان های روبروی ساختمان خواهد شد. اگر فضای بالکن یا تراس شما محدود است استفاده از المانهای مناسب می تواند شما را در تزیین و دکوراسیون آن یاری دهد، پس نگران سایز بالکن خود نباشید .

گیاهان مناسب بالکون15

گیاهان بالکنی چه شرایطی را باید تحمل کنند ؟!

گرمای زیاد:

محیط تراس، علاوه بر دریافت فراوان نور خورشید، گرمای خروجی از ساختمان را نیز تحمل می کند.

 

گرد و غبار و آلودگی:

در تراس‌هایی که رو به خیابان واقع شده‌اند، باید گیاهان مقاوم به گرد و غبار و آلودگی هوا انتخاب شوند.

 

نور زیاد:

در تراس های جنوبی میزان تابش نور خورشید بیشتر است و این ویژگی گزینه ای عالی برای گیاهان آفتاب پسند است.

 

گلدان :

در این محوطه برای تعدیل دمای گیاه در سرما و گرما از گلدان های سفالی و لعابی استفاده می شود. 

 

گیاهان مناسب بالکون123

گل ها و گیاهان مناسب برای انواع بالکن ها

در انتخاب گل و گیاه برای بالکن خود ، اول از همه باید به این نکته توجه کنید که بالکن شما شمالی است یا جنوبی چرا که انتخاب گل و گیاه برای بالکن های شمالی محدودتر است که در متن زیر با آنها بیشتر آشنا میشویم .

 

گل و گیاهان مناسب بالکن های شمالی :

۱- گل حنا 

۲- گل گوشواره ای 

۳- زبان در قفا و گل تورنیا 

۴- پیچ تلگرافی 

۵- تمام گونه های بگونیا 

۶- زنبق یا سوسن سفید

۷- بنفشه 

۸- نردبان بعقوب

9- پیچک

10- هوستا 

11- فیل گوش یا کالادیوم 

گل و گیاهان  مناسب بالکن های جنوبی :

۱- گل کاغذی 

۲- نیلوفر 

۳- گل انارک

4- عشقه 

5- اقاقیا 

6- پیچ امین الدوله 

7- شمعدانی

 

با گلها و درختچه های همیشه سبز مناسب بالکن بیشتر آشنا شوید

در این قسمت شما میتوانید با گل و گیاهان مناسب با شرایط بالکن بیشتر آشنا شوید و بالکن های خود را رنگارنگ و زیبا کنید.

1. شمعدانی 

 • گل شمعدانی عطر خاصی دارد و معمولاً به شکل معلق در فضای بالکن مورد استفاده قرار می گیرد و یکی از گیاهان به شدت نور دوست است . شما می‌توانید گلدان‌های شمعدانی را با آویز مخصوص از طناب و یا گلدان‌های آویزدار در تراس‌ خانه خود قرار دهید یا از لبه تراس یا خود فضای بالکن، برای قرار دادن گلدان استفاده کنید. 

برای خرید این گیاه محبوب و زیبا کلیک کنید.

شمعدانی

2.  گل داوودی

 • گل داوودی یکی از گل‌های بادوام و مقاوم در برابر شرایط محیطی مختلف است. کاشت گل داوودی در گلدان یک راه مناسب برای تنوع بخشیدن به فضای تراس خانه است چرا که رنگ های متنوع و زیبایی دارد . گل داوودی به عنوان گیاه ملی کشور ژاپن شناخته می‌شود و بیش از ۲۰۰ گونه شناخته شده دارد. 

داوودی

 

3. تاج خروس

 • گل تاج خروس یک نوع گل مناسب تراس است و یکی از گیاهان زینتی خانگی به شمار میرود که خواص درمانی فراوانی دارد. برای مثال دانه‌های این گیاه برای کاهش کلسترول خون کاربرد دارند و باز شدن عروق یکی دیگر از کاربرهای این گل است . از طرف دیگر، گل‌های این گیاه به شکل قرمز مخملی هستند، بنابراین ظاهر تراس خانه‌ شما را زیباتر می‌کنند.

تاج خروس

4. گل بگونیا

 • بگونیا از گیاهان چند ساله همیشه سبز است و به سه دسته بگونیا لورن، بگونیا الاتیور و بگونیا غده ای تقسیم شده و دو گونه گلدار و برگی دارد. این گیاه برای رشد مناسب به دمای ۱۲ تا ۲۱ درجه سانتی گراد نیاز دارد بنابراین یکی از گل‌های مخصوص تراس به شمار می‌آید. 

برای خرید این گیاه زیبا کلیک کنید.

بگونیا

5. گل بنفشه معطر

 • بنفشه معطر به شکل خودرو و با زندگی وحشی در طبیعت یافت می شود و در فصل بهار گل‌های این گیاه به رنگ بنفش تیره با با بوی دلپذیر شکوفا می‌شوند. کاشت بذر از راه‌های تکثیر گیاه بنفشه است. از این گل زیبا در تراس خود استفاده کنید و عطر خوش آن را استشمام کنید .

بنفشه-معطر

6. گل کاغذی

 • به دلیل سهولت در نگهداری این گل در فضای باز به عنوان گل مناسب تراس معرفی می شود . یک درختچه است که به سمت بالا رشد می کند و دیواری پر گل را برای شما نمایان می سازد. نیاز به نور فراوان خورشید و آب کم از شرایط نگهداری این گل زیباست .

گل کاغذی

7. گل محبوبه شب

 • اگر از مادربزرگ خود در مورد این گل بپرسید به خوبی عطر و بوی آن را توصیف میکند .گل محبوبه شب از گل‌های همیشه سبز است که با هوای گرمسیری سازگاری دارد و در هوای گرم و خشک رشد خوبی دارد. اگر آن را در گلدان بکارید، همه فصول سال گل می‌دهد. 

گل محبوبه شب

 

8. پیراکانتا :

 •  یکی دیگر از گیاهان مخصوص تراس، پیراکانتا است که همیشه سبز است و با شاخه‌های تیز و تیغ‌دار خود جلوه ای زیبا به بالکن شما میدهد . با هرس کردن می‌توان به آن فرم داد.

پیراکانتا

 

9. درخت نارنج :

 • درخت نارنج یکی از درختچه‌های همیشه سبز است و عطر شکوفه‌های آن در بهار، باعث معطر شدن فضای خانه خواهد شد. نارنج سرمای زمستان را تا حد زیادی تحمل می‌کند، با این وجود توصیه می‌شود در مناطقی که سرمای هوا به زیر صفر می‌رسد، شاخه‌ها و برگ‌های نارنج‌های جوان را به وسیله نایلون بپوشانید. میتوانید آن را از طریق هسته های نارنج پرورش دهید .

درخت نارنج

10. درخت زیتون : 

 • ‏درختچه‌های زیتون گیاهانی همیشه سبز و دائمی هستند و در گلدان مانند یک درختچه سبز و زیبا، بدون مراقبت خاصی خانه شما را سبز می‌کنند. این گیاه، نیاز به رسیدگی و آبیاری زیادی نخواهد داشت و مقاومت بالایی دارد. 

 

درختچه زیتون

 

11. ‎یوکا : 

 • یوکا نیز از گیاهان مناسب برای کاشت و نگهداری در تراس است و انواع آپارتمانی آن وجود دارد. قسمت پایین ساقه این گیاه، به صورت غده دارای مواد غذایی است که باعث می‌شود در مقابل گرسنگی و تشنگی مقاوم باشد، همچنین فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و از اینرو برای استفاده در بالکن‌های کوچک، گیاه مناسبی است‎.‎‏ یوکا به نور زیادی نیاز دارد و ارتفاع آن به چند متر هم میرسد .
 • برای خرید این گیاه جذاب کلیک کنید.

یوکا

 

12. پیچ‌های مقاوم و گیاهان رونده : 

 • از گیاهان رونده مناسب برای کاشت در تراس و ایجاد یک دیوار سبز، پاپیتال، عشقه و موچسب را می‌توان نام برد. این گیاهان می‌توانند سایبانی خوب برای ایجاد یک فضای خنک و باطراوت در بالکن شما باشند و امکان کاشت دیگر گل‌ها را نیز برایتان آسانتر کنند. همجنین زیبایی ساختمان شما را نیز با ایجاد یک زیبایی بصری سبز افزایش میدهند.

گیاهان مناسب در بالکن

7 دیدگاه در “انواع گیاهان مناسب برای بالکن

 1. A.N گفت:

  عالی کامل و کاربردی

 2. علي گفت:

  سلام
  آیا میتوان در بالکن درخت زیتون نگهداری نمود ؟ ابعاد درختچه زیتون چقدر میباشد
  آیا موجودی دارید ؟
  قیمت درختچه چند میباشد ؟

  1. انوشه حریری گفت:

   سلام دوست عزیز خیر در حال حاضر گیاهان فضای باز در سایت موجود نمیباشند.

 3. طیب گفت:

  سلام‌درود برشما من‌یک بالکن ۷۰متری دارم قصد دارم ان را به گل گیاه تبدیل کنم وبالن شمالی میباشد ممنونم‌ ازشما

 4. مهرگان کوچکی گفت:

  سلام من بالکنم نور مستقیم آفتاب و نداره چه گلهایی پیشنهاد میکنید

 5. مرضیه گفت:

  میشه بفرمایین بالکن جنوبی یا شمالی بودن رو چ جوری باید تشخیص داد؟؟؟
  قبله خونه ما کج هست و وقتی رو به قبله می ایستم ، بالکن پشت سرم و دست راستم قرار میگیره . نمی دونم بالکن ما جنوبیه یا شمالی؟؟؟!!!

  1. کیانا والی گفت:

   سلام برای این کار باید شمال خونه رو تشخیص بدین(به کمک قطب نما یا روش های دیگه).
   طبق چیزی که گفتید بالکن شما احتمالا جنوبی می شه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *