گیاهان آپارتمانی, مقالات

با روش های تکثیر گل بابا آدم آشنا شوید

هر کسی که از گیاه بابا آدم (آلوکازیا) نگهداری می کند دوست دارد تعداد بیشتری از این گیاه زیبا برای خودش داشته باشد. شاید فکر کنید تکثیر این گیاه در خانه مشکل است و نمی توانید از پس آن بربیایید. اما اشتباه نکنید. تکثیر بابا آدم چندین روش دارد که می توانید با توجه به امکانات خود یکی از این روش ها را انتخاب کنید و گیاهتان را تکثیر نمایید. قلمه زدن، کاشت بذر آلوکازیا ، ریزوم بابا آدم و پاجوش بابا آدم روش های تکثیر این گیاه هستند. برای آشنایی با نحوه قلمه زدن گل بابا آدم و نحوه کاشت گیاه بابا آدم با ما همراه باشید.

نحوه کاشت گیاه بابا آدم

نحوه کاشت گیاه بابا آدم

تکثیر بابا آدم

بابا آدم گیاهی غده ای است یعنی از یک ریزوم مرکزی رشد می کند. به همین دلیل معمولا از آن قلمه تهیه نمی کنند. نحوه قلمه زدن گل بابا آدم در واقع از طریق ریزوم آن است. این کار نسبتا ساده است و هر کسی می تواند در خانه آلوکازیا را به این روش تکثیر کند. چند روش تکثیر بابا آدم عبارتند از:

 • تقسیم ریزوم بابا آدم
 • جدا کردن پاجوش بابا آدم
 • کاشت بذر آلوکازیا
تکثیر آلوکازیا

تکثیر آلوکازیا

 

روش های تکثیر بابا آدم

تقسیم ریزوم بابا آدم

قلمه زدن بابا آدم در واقع از طریق ریشه آن انجام می شود. آلوکازیا از ریزوم های زیر زمینی شکل می گیرد و بهترین روش تکثیر آن جدا کردن همین ریزوم هاست. بهترین زمان تکثیر گیاه بهار و اوایل تابستان (بعد از بیرون آمدن گیاه از خواب زمستانی) است. نحوه قلمه زدن گل بابا آدم به این صورت است:

 • به کمک یک بیلچه حفره ای در اطراف گیاه ایجاد کنید و گیاه را از خاک بیرون بیاورید. حفره باید به اندازه کافی عمیق باشد تا هنگام بیرون آوردن گیاه ریشه آسیب نبیند.
 • گیاه را از خاک بیرون بیاورید. در این مرحله می توانید غده های زیرزمینی گیاه را به راحتی مشاهده کنید.
 • ریزوم ها را جدا کرده و در بستر مناسب قرار دهید. ریزوم ها را خیلی نزدیک به هم نکارید تا هر گیاه فضای کافی برای رشد داشته باشد. بعد از کاشت آبیاری را فراموش نکنید.
 • در مدت زمان کوتاهی می توانید شاهد رشد گیاهان جدیدتان باشید.
ریزوم بابا آدم

ریزوم بابا آدم

 

تکثیر بابا آدم از طریق پاجوش

این روش هم دقیقا مثل تقسیم ریزوم انجام می شود. گیاه بابا آدم به صورت دسته ای رشد می کند. یعنی اگر گیاه را از گلدان در بیاورید می بینید که یک گیاه در واقع از چند دسته جدا تشکیل شده است. علاوه بر این یک آلوکازیای سالم معمولا خودش هم پاجوش تولید می کند. پاجوش بابا آدم نسخه کوچک شده ای از گیاه است که از ریشه گیاه اصلی رشد می کند. هر پاجوش بابا آدم می تواند یک گیاه جدید را بسازد. برای تکثیر آلوکازیا با این روش مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. هنگام جدا کردن پاجوش ها دقت کنید که هر دسته حداقل چند عدد غده سیب زمینی مانند داشته باشد.
 2. پاجوش ها را به کم یک چاقوی تیز و ضدعفونی شده از گیاه مادری جدا کنید.
 3. بیشتر پاجوش ها خودشان ریشه دارند و می توان به راحتی آن ها را در خاک کاشت.
 4. بعضی از پاجوش ها ممکن است هنوز ریشه نداده باشند. ریشه دار کردن پاجوش ها هعم در خاک و هم در آب امکان پذیر است.
پاجوش بابا آدم

پاجوش بابا آدم

 

کاشت بذر آلوکازیا

زمان مناسب کشت بذر آلوکازیا بعد از فصل سرماست. بذرها را به فاصله 8 سانتی متری از هم و در عمق 1 تا 2 سانتی متری خاک بکارید. بعد از کاشت آبیاری باید به صورت منظم انجام شود. نباید اجازه دهید که خاک کامل خشک شود. البته غرقاب کردن بذرها می تواند باعث پوسیدگی آن ها شود. پس به این مسئله هم توجه کنید. جوانه زنی آلوکازیا معمولا به سرعت اتفاق می افتد و در مدت 4 تا 7 روز می توانید شاهد جوانه های جدید باشید. بعد از جوانه زدن بذرها می توانید آن ها را به گلدان مورد نظر منتقل کنید. طبق دستور زیر کاشت و مراقبت گیاه را انجام دهید.

بذر آلوکازیا

بذر آلوکازیا

نحوه کاشت گیاه بابا آدم

بعد از جوانه زدن می توانید گیاه را در محل مناسب بکارید. بعد از کاشت نباید از هرس علف های هرز غافل شوید. هنگامی که گیاه بابا آدم جوان است بیشتر در معرض خطر می باشد. بهتر است خاک همواره مقداری رطوبت داشته باشد. همچنین تقویت گیاه با کود هر ماه یکبار توصیه می شود. اگر بذرها را 1 ماه قبل از آخرین سرما در خانه نشا کرده اید می توانید آن ها را بعد از گذشت آخرین سرما به خارج منتقل کنید.

 

3 دیدگاه در “با روش های تکثیر گل بابا آدم آشنا شوید

 1. مجتبی گفت:

  سلام .سپا س از شما

 2. محمدپور گفت:

  ببخشید میشه تکثیر از طریق بدنه هم میشه آموزش بدین؟

 3. رویا گفت:

  سلام در لیکا میشه ریزوم تکثیر کرد؟ یا اینکه خود گیاه در لیکا پرورش داد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *