دکوراسیون, گیاهان آپارتمانی, مقالات

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

 

امروزه بیشتر افراد مواردی چون مشغله زیاد، نداشتن وقت و فضای کافی را بهانه عدم نگهداری از گیاهان می‌کنند. اما اگر این افراد بدانند که فواید گیاهان چیست و گیاهان چه تاثیری در سلامت جسمی و روانی ما دارند حتی یک لحظه هم برای استفاده از آن‌ها در منزل و محیط کار درنگ نمی‌کنند. نگهداری از گیاهان تنها به خانه محدود نمی‌شود و شما می‌توانید انواع گیاهان را در اکثر محیط‌های کاری مانند ادارات و شرکت‌ها مشاهده کنید. وجود گیاهان در محیط کار فواید بسیاری دارد. از جمله این که باعث افزایش کارایی کارمندان و کاهش استرس و خستگی آن‌ها می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی تاثیر گل و گیاه در محیط کار بپردازیم. با ما همراه باشید.

نقش گیاهان در زندگی انسان ها

نقش گیاهان در زندگی انسان ها

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

گیاهان باعث زیبایی بصری محیط می‌شوند

استفاده از گیاهان در دکوراسیون ادارات و شرکت‌ها روشی برای داشتن بهترین دکور با مناسب‌ترین هزینه است. چیدمان گیاهان در محیط کار علاوه بر طراوت و زیبایی که با خود به همراه می‌آورد مزایای دیگری هم دارد. امروزه شما می‌توانید در شرکت‌ها و ادارات گیاهان مختلف و متنوعی را مشاهده کنید.

استفاده از گلدان‌های بزرگ به خصوص در دفاتر مدیران بسیار مرسوم است. از انواع گیاهان در ساختن جداکننده‌ها در محیط‌های کاری استفاده می‌شود. سانسوریا یکی از گیاهانی است که می‌توان از آن در ساخت جدا‌کننده  استفاده کرد. برای انتخاب گیاهان مناسب محل کار خود، ابتدا باید فضا را بررسی کنید و سپس بهترین گیاه را برای آن‌جا انتخاب کنید. معمولا گیاهانی که نیازهای کمی دارند و با شرایط کم نور و کم آب سازگارند در ادارات استفاده می‌شوند.

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

بعضی از گیاهان هوا را تصفیه می‌کنند

مبلمان ادارات می‌توانند آزادکننده سمومی مانند فرمالدئید در هوا باشند. همچنین کامپیوترها، پرینترها و دستگاه‌های کپی هم مقداری کربن دی اکسید و گازهای سمی دیگر به هوا وارد می‌کنند که این گازها برای سلامت ما مضر هستند. گیاهان فقط به عنوان عناصر دکوراتیو در ادارات و شرکت‌ها به کار نمی‌روند بلکه مزایای دیگری هم دارند. بعضی از گیاهان به عنوان تصفیه‌کننده‌های هوا تایید شده‌اند. این گیاهان می‌توانند سموم هوا را جذب کنند و باعث تمیز شدن هوا شوند. با جذب گازهای سمی، سلامت کارمندان در محیط کار بیشتر خواهد شد.

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

گیاهان باعث کاهش استرس و خستگی کارمندان می‌شوند

استرس در محیط کار امری کاملا طبیعی است و معمولا راه گریزی ندارد. اما به هر حال کم کردن این استرس به هر میزانی می‌تواند روی سلامت روحی کارمندان تاثیر بسزایی داشته باشد. یکی از کم‌هزینه‌ترین و بهترین راه‌های کاهش استرس کارمندان، استفاده از گل و گیاه در محل کار است. البته لزومی ندارد که محیط کار را به یک جنگل تبدیل کنید تا نتیجه بهتری حاصل شود ! توصیه ما به شما این است که در هر متر مربع یک گیاه قرار دهید. این کار به کاهش استرس و خستگی کارمندان کمک بسیاری می‌کند.

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

 

گیاهان باعث کاهش سر و صدای محیط می‌شوند

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که در سر و صدا قادر به تمرکز روی کارهایتان نیستید، استفاده از گیاهان در محیط کار می‌تواند به شما کمک بزرگی کند. می‌گویند گیاهان می توانند جاذب صدا باشند. این ویژگی گیاهان به دفع صداهای مزاحم پس زمینه محیط کار کمک زیادی می کنند. همین مسئله خود باعث افزایش تمرکز و کارایی کارمندان می‌شود. گلدان‌های کوچک برای روی میزها مناسب‌اند اما برای این که بهترین نتیجه را بگیرید، چند گلدان بزرگ در گوشه‌ها و حاشیه‌های دفتر کار قرار دهید.

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

گیاهان باعث افزایش خلاقیت می‌شوند

نظریه‌ای وجود دارد که می‌گوید نگاه کردن به طبیعت یا حتی تصویری از طبیعت، می‌تواند مغز را فعال کند. به این ترتیب کارمندان با دیدن مداوم گیاهان احساس آرامش بیشتری می‌کنند و راحت‌تر متمرکز می‌شوند. همین مسئله باعث افزایش خلاقیت در کار می‌شود. حضور گیاهان سبز به کارمندان کمک می‌کند کارهای روزانه را با دقت بیشتری انجام دهند. همچنین باعث می‌شود ظرفیت توجه آن‌ها را تا 20 درصد افزایش پیدا کند.

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

گیاهان در روحیه کارمندان تاثیر مثبت دارند

برای این که بدانید چرا امروزه استفاده از گیاهان در محیط کار  انقدر محبوب است، کافیست از خود بپرسید که چه چیزی با فکر کردن به گیاهان به ذهن شما می‌آید ؟ برای اغلب مردم جواب این سوال طبیعت است. طبق نظر روانشناسان، رنگ سبز طبیعت یکی از آرامش‌بخش‌ترین رنگ‌هاست. به کمک گل و گیاه در محیط کار می‌توانید این حس آرامش را در محیط کار برای کارمندان فراهم کنید.

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

گیاهان باعث افزایش کارایی کارمندان می‌شوند

در نتیجه همه مواردی که ذکر کردیم، می توانیم بگوییم حضور گل و گیاه در محل کار باعث افزایش کارایی کارمندان می‌شود. پس اگر می‌خواهید محیطی شاداب و پویا برای کارمندانتان ایجاد کنید شک نکنید که گیاهان سبز بهترین و پربازده‌ترین گزینه شما هستند.

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

تاثیر گل و گیاه در محیط کار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *