گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

راه های رشد سریع و افزایش پاجوش سانسوریا + کود مورد نیاز

افزایش پاچوش سانسوریا

یکی از بیشترین سوال هایی که همیشه در ذهن علاقه مندان به گیاه سانسوریا شکل می‌گیرد این است که چگونه می‌توان پاجوش های این گیاه را افزایش داد و یا رشد آن را سرعت بخشید !؟ درواقع باید گفت که هیچ راه حل قطعی ای در این زمینه وجود ندارد اما راه هایی هستند که انجام دادن آنها علاوه بر حفظ سلامت گیاه، می‌تواند سبب پاجوش زدن سانسوریا و افزایش رشد آن نیز بشود. در این مقاله همراه ما باشید تا با این راه های ساده اما کاربردی آشنا شوید.

افزایش پاچوش سانسوریا

افزایش پاچوش سانسوریا

سانسوریا تا چه اندازه می‌تواند رشد کند ؟!

قبل از هر اقدامی باید بدانید که سانسوریا به طور کلی گیاهی است که رشد کندی دارد اما در طی سالها می‌تواند حتی تا 152 سانتی متر نیز رشد کند و بالا برود. سانسوریا به نور متوسط داخل علاقه دارد و در آنجا به آهستگی به رشد خود ادامه می‌دهد. نور آفتاب، تقویت کننده ها و شرایط نگهداری ایده آل همگی در رشد سانسوریا تاثیر مهمی دارند اما سایز نهایی آن در واقع به نوع سانسوریای شما و سایز ابتدایی آن بسیار وابسته است. 

گونه هایی از سانسوریا مانند سانسوریا پاکوتاه، سانسوریا کرواتی و … وجود دارند که برگ آنها خیلی مرتفع نمی‌شود و نمی‌توان توقع 1 متر ارتفاع را از آنها داشت.

افزایش پاچوش سانسوریا

افزایش پاچوش سانسوریا

چرا پاجوش سانسوریا مهم است ؟!

یکی از بهترین تجربه های کسیانی که از گیاهان نگهداری می‌کنند، دیدن برگهای تازه و یا پاجوش های کوچک آنهاست. بسیاری از گیاهان با برگهای جدید خود را نشان می‌دهند و بعضی دیگر مانند سانسوریا به تولید مثل می‌پردازند و همنوعان کوچکی را از کنار خود تولید می‌کنند.

این پاجوش های کوچک می‌توانند سریعترین و بهترین راه برای تکثیر گیاهان باشند و ازدیاد آنها برای باغبانان و یا پرورش دهندگان گیاهان آپارتمانی بسیار اهمیت دارد. شاید بگویید که قلمه زدن برگ نیز تکثیر مناسبی برای سانسوریا است اما تنها راهی که می‌توان از طریق آن نوار های زردرنگ برگ یک سانسوریا ابلق را حفظ کرد، تکثیر آن از طریق پاجوش است. علاوه بر تکثیر، رشد یک پاجوش از یک گیاه نشان از سلامتی و شرایط مناسب نگهداری آن است. 

پاجوش سانسوریا

پاجوش سانسوریا

چکار کنیم تا سانسوریا پاجوش بزند ؟!

سانسوریا یکی از گیاهانی است که پاجوش های زیادی تولید می‌کند و می‌تواند در یک دوره یک ساله یک گلدان را کاملا پر کند. زیبایی یک گلدان به پر بودن گیاه درون آن است بنابراین هرچه تعداد پاجوش های گیاه بیشتر شود، گلدان زیباتر می‌شود. اماا یکی از مشکلاتی که در مورد این گیاه وجود دارد این است که با وجود سلامت گیاه مادر، ممکن است تا مدت ها ما را از دیدن پاجوش های کوچک و زیبایش محروم کند. در این موارد ما باید چکار کنیم ؟! در ادامه همراه ما باشید تا با مهم ترین مواردی که باید درباره این گیاه رعایت کنید تا پاجوش بزند و رشد خوبی داشته باشد آشنا شوید.

1. آبیاری :

یکی از مهمترین موارد در مورد سانسوریا، رعایت کردن میزان دقیق و فواصل زمانی مناسب برای آبیاری است. سانسوریا به آبیاری حساس است و در بعضی موراد ممکن است که پاجوش بزند اما به دلیل همین آبیاری نادرست، آن را از دست بدهد. بنابر این این گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید و بعد از خشک شدن کامل خاک به آبیاری مجدد اقدام کنید تا علاوه بر سلامت گیاه، شاهد پاجوش های کوچک و فراوان آن باشید.

2. نور :

سانسوریا یکی از گیاهان مقاوم به کم نوری است و این امری درست است اما مقاومت این گیاه در نور کم به این معناست که  می‌تواند در این حجم از نور نیز زنده بماند و نباید انتظر رشد زیاد و یا پاجوش های فراوان داشت. توجه کنید که در صورتی که مکان نگهداری گیاه سانسوریا دارای نور کم باشد، رشد این گیاه کم و یا متوقف می‌شود و نمی‌تواند پاجوش تولید کند. نور مستقیم و زیاد خورشید نیز سبب سوختن برگها و از بین رفتن گیاه می‌شود. بنابراین سانسوریا را پشت پنجره های نور گیر قرار دهید تا هم رشد خوبی داشته باشد هم بتواند پاجوش های زیادی تولید کند.

3. سایز گلدان :

خیلی وقت ها پیش می‌آید که گیاه ما در یک گلدان بسیار بزرگ قرار دارد و ما توقع داریم که رشد سریع و خوبی داشته باشد و پاجوش های زیادی بزند. اما باید بدانید که گلدان بزرگ باعث می‌شود که گیاه در ابتدا تمام انرژی و وقت خود را برای ریشه گستراندن در داخل فضای بزرگ گلدان بکند و رشد خود را متوق کند و بعد از مدت ها که ریشه در همه جای گلدان پر شود شروع به ادامه رشد خود بکند. بنابراین این باور اشتباهی است که هر چه گلدان بزرگتر شود، رشد گیاه بیشتر می‌شود. بنابراین سانسوریای خود را در یک گلدان نسبتا کوچکتر قرار دهید تا ریشه ها با سرعت بیشتری در آن پراکنده شوند و انرژی گیاه به جای ریشه زایی صرف رشد و تولید پاجوش شود.

ریشه های قوی سانسوریا

ریشه های قوی سانسوریا

4. دما :

یکی از عوامل مهم در تولید پاجوش، دمای متعادل است. بهتر است در روزهای گرم تابستان گیاه را از نزدیک پنجره کمی دور کنید چرا که رشد این گیاه در دماهای بالاتر از 25 درجه متوقف می‌شود و پاجوش نمی‌زند. در دماهای پایینتر نیز به همین شکل است و پایین تر از 18 درجه سانتی گراد برای این گیاه به معنی توقف در رشد است و پایین تر از 18 درجه سبب از بین رفتن آن می‌شود.

5. کوددهی :

سانسوریا زمانی که خیالش از بابت پر شدن و قوی شدن ریشه هایش مطمئن شود، شروع به تولید پاجوش می‌کند. پس بهتر است با استفاده از تقویت کننده ها این عمل را سرعت بخشید. عنصر فسفر برای رشد ریشه ها مناسب است و در بسیاری از کود ها یافت می‌شوند. کود های N-P-K حاوی مقدار زیادی فسفات هستند و می‌توانید از آنها برای تولید ریشه استفاده کنید.
پاجوش سانسوریا

پاجوش سانسوریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *