گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

طریقه ساخت چند نمونه سم خانگی آسان برای گیاهان

حشرات و آفات آسیب فراوانی به گیاهان خانگی شما خواهند زد و از بین بردن آنها در اولویت کارهای شما قرار میگیرد اما چگونه آفت گیاه را بکشیم ؟!! در چنین شرایطی همه به دنبال یک حشره‌کش یا بهترین سم برای گیاهان آپارتمانی خود خواهند بود. اما ما یک پیشنهاد کاملا تازه به شما داریم. برای از بین بردن آفات و حشرات خانگی، از مواد شیمیایی استفاده نکنید. بهتر است که از مواد طبیعی استفاده کنید و یک سم خانگی برای گیاهان خود طراحی کنید. 

 

مضرات و فواید حشرات و آفات برای گیاهان

برخی حشرات می‌توانند برای ادامه حیات یک گیاه ضروری باشند. اما برخی آفات و حشرات هم به ماهیت گیاهان ضربه می‌زنند و باعث مرگ و خرابی آن‌ها خواهند شد. از نظر مضرات، حشرات و آفات به دو شکل به گیاه ضربه می‌زنند.

با توجه به مقاله رایج ترین آفات گیاهان آپارتمانی حشرات و آفات مضر و مفیدی برای گیاهان وجود دارند که در شکل اول حشرات به گیاه حمله می‌کنند و از اجزای مختلف مانند برگ، ساقه و ریشه تغذیه می‌کنند. این باعث می‌شود که به ارگان‌های حیاتی گیاه ضربه بخورد و گیاه دچار مشکل شود. در شکل دوم، اما حشره به صورت مستقیم ضربه اساسی به گیاه نمی‌زند. حشره از گیاه تغذیه نمی‌کند، اما حشره یک نوع باکتری، ویروس یا قارچ را به گیاه انتقال می‌دهد. طی مرور زمان، باکتری و قارچ تازه، گیاه را خشک خواهد کرد. بدین ترتیب شما نه تنها نیازمند یک سم خانگی برای گیاهان هستید، بلکه باید به فکر قارچ کش خانگی هم باشید.

اما برخی حشرات مانند کفشدوزک، آخوندگ یا بال‌توریان به گیاه کمک هم خواهند کرد. این حشرات، آفات مضر یک گیاه یا باغچه را می‌خورند و مشکلات شما را حل می‌کنند. برخی از گلخانه‌ها و باغ‌ها چنین حشراتی را خریداری می‌کنند تا به مشکلات آن‌ها کمک کند.

 

چرا و چگونه یک سم خانگی برای گیاهان خود تهیه کنیم؟

سموم شیمیایی نه تنها مضرات مختلفی برای سلامت شما و گیاهان دارند، بلکه آنقدر هم کارآمد نیستند. در مرحله اول هنگامی که از این سموم استفاده می‌کنید تعداد زیادی از آفات نابود خواهد شد. اما به مرور زمان این آفات مقاومت بیشتری نسبت به سم پیدا خواهند کرد و قوی‌تر می‌شوند.

بدین ترتیب بهتر است که از سم خانگی برای گیاهان استفاده کنید. در ادامه با روش ساخت حشره کش خانگی و آفت کش خانگی آشنا خواهید شد. با مواد موجود در اطراف خود می‌توانید سم طبیعی تهیه کنید که به سلامت شما آسیب نزنید و همچنان ارزان باشد.

1. آب و شوینده

با استفاده از یک ماده شوینده یک سم خانگی مناسب تهیه کنید. ۵ قاشق سوپ‌خوری ماده شوینده، به همراه ۴ فنجان آب را با هم مخلوط کنید. سپس آن را با یک ظرف مناسب روی گیاهان اسپری کنید. این سم، برای از بین بردن شپش و کنه عنکبوتی کارآمد خواهد بود.

 

2. روغن نیم

روغن نیم یا چریش هم یک آفت‌کش قوی است. می‌توانید با این روغن هندی، هر نوع حشره‌ای که بدن نرمی دارد را از بین ببرید و خیالتان از سلامت گیاه راحت باشد.

 

3. ماءالشعیر

ماالشعیر به عنوان یک تله استفاده می‌شود. با ریختن مقداری از این نوشیدنی کنار گل و گیاه آپارتمانی خود، موجوداتی همچون حلزون و لیسه را به آن جذب کنید و از خاک جدا کنید. نوشیدنی‌هایی مانند آب انگور یا آب پرتقال هم کارآمد خواهند بود.

 

4. سیر

حشرات مختلفی از بوی سیر متنفر هستند. چند حبه سیر را پوست بگیرید و داخل خاک گلدان قرار دهید. بویی که از سیر آزاد می‌شود، حشرات را دور می‌کند.

 

5. اسپری فلفل

با ۲ قاشق سوپ‌خوری فلفل، ۶ قطره ماده شوینده و ۳ لیتر آب، محلول فلفل را طراحی کنید. سپس این محلول را روی گیاهان اسپری کنید. این محلول انواع حشرات و کنه‌ها را از بین می‌برد. فلفل قرمز، سیاه، چیلی و پاپریکا جوابگوی شما خواهد بود.

 

6. الکل

۱ یا ۲ فنجان الکل ۷۰ درصد را با یک لیتر آب مخلوط کنید. محلول به دست آمده را روی گیاهان و مخصوصا گیاهان گرمسیری اسپری کنید. سریعا شاهد دور شدن حشرات خواهید بود.

 

7. آب

آب نوشیدنی ساده‌ترین شکل سم خانگی برای گیاهان است. با اسپری کردن و ریختن آب روی گیاهان، می‌توانید حشرات را از گیاهان و برگ‌ها دور کنید.

تسلیم نشوید !!

مبارزه با حشرات و آفات کار سختی است. با یک بار استفاده از این سموم خانگی، گیاهان شما آزاد و رها نمی‌شوند. به جز این چند سم خانگی برای گیاهان که معرفی کردیم، سموم و راه‌حل‌های دیگری هم وجود دارد. می‌توانید از کارت‌های زرد چسبناک برای به دام انداختن حشرات استفاده کنید. اما دقت کنید و ببینید که کدام محلول و کدام سم پاسخ بهتری می‌دهد. سپس آن را نسبت به نیاز تغییر دهید و هر روز یک بار تا زمان نابودی کامل حشرات از آن استفاده کنید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *