گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

علت بیماری و مشکلات+نحوه ی تکثیر نخل شامادورا

نخل شامادورا

گیاه نخل شامادورا با نام انگلیسی parlour palm از خانواده ی اریکاسه و از بهترین گیاهان تصفیه کننده ی هواست.در این مقاله میخواهیم با بیماری های شامادورا و علت آن مانند: زرد شدن برگ نخل شامادورا ، آفت گیاه شامادورا و… آشنا شویم و علاوه بر آن نحوه ی تکثیر نخل شامادورا که از دو طریق تقسیم بوته و کاشت بذر شامادورا انجام میشود ، را می آموزیم :

پیشنهاد:برای خرید نخل شامادورا کلیک کنید.

نخل شامادورا

 

بیماری های شامادورا:

بیماری های شامادورا و آسیب دیدن آن میتواند علل مختلفی داشته باشد که با آشنایی با این عوامل میتوانید میتوانید از اسیب رساندن به گیاه جلوگیری کرده و یا به رفع آن اقدام کنید.

وجود زخم های سفید رنگ بر روی برگ ها: علت آن شپشک آرد آلود است که از آفت های گیاه شامادورا و بسیاری از گیاهان دیگر است.از سم آفات کش طبق دستور استفاده  کنید.همچنین استفاده از پنبه ی آغشته به آب و صابون و کشیدن آن به برگ هم میتواند در کاهش آفات موثر باشد.

شپشک آردآلود شامادورا

زرد شدن برگ نخل شامادورا : دلیل این اتفاق میتواند آبیاری زیاد یا نور کم و هوای گرم باشد ابتدا علت را پیدا کرده و سپس به رفع آن اقدام کنید. 

زرد شدن برگ شامادورا

خشک شدن برگ ها : دلیل خشک شدن برگها تشنگی میباشد ، آبیاری را بیشتر کنید.

خشک شدن شامادورا

باز نشدن برگ ها: دلیل آن میتواند کمبود منابع تغذیه ای گیاه و یا کمبود فضا برای رشد باشد. گلدان را عوض کرده  ویا خاک را تعویض کنید و یا از تغذیه ی مصنوعی استفاده کنید.

تار عنکبوتی شدن سطح زیرین برگ ها :آز آفت گیاه شامادورا و عامل آن کنه قرمز است.  طبق دستور سمپاشی را انجام دهید و رطوبت محیط را با کمک آبپاشی بیشتر کنید.

روشن وشفاف شدن برگ ها: میتواند از کمبود نور یا مواد غذایی باشد گیاه را به جایی پرنور تر منتقل کرده و طبق دستور تغذیه کنید.

نوک برگهاقهوه ای شده است :این مشکل میتواند دو علت متفاوت داشته باشد :از کمبود رطوبت یا پتاس و کلسیم باشد یا بخاطر آبیاری نامنظم .برای آبیاری از آب جوشیده استفاده کنید.

تکثیر نخل شامادورا:

تکثیر نخل شامادورا از دو روش کاشت بذر شامادورا و تقسیم بوته انجام میشود که در زیر روش انجام این کار را می آموزیم:

گیاه نخل شامادورا

 

1)تکثیر نخل شامادورا توسط کاشت بذر :

  • تکثیر شامادورا معمولا توسط بذر شامادورا و توسط افراد حرفه ای انجام میشود و کار دشواری است و راحت تر و بهتر است که به گل فروشی مراجعه کرده و گیاه جدیدی خریداری کنید.
  • برای تکثیر شامادورا به این روش باید بتوانید شرایط مناسبی را برای جوانه زدن بذرها، به وجود آورید.
  • بطور کلی درصد بذر هایی که جوانه میزنند بسیار کم است.
  • زمان کاشت بذر شامادورا از اواسط بهار تا اوایل تابستان است.
  • بذرها را در بستر کاشت که شامل کمپوست مخصوص قلمه و پیت ماس می باشد، بکارید.
  • دمای محیط را حدود 21 الی 24 درجه سانتیگراد به طور ثابت نگاه دارید.
  • جوانه ها را به طور منظم کنترل کنید تا فساد قارچی به وجود نیامده باشد. زیرا ممکن است قسمتهای پایین ساقه توسط قارچها صدمه ببیند.
  • زمانی که طول  نشاءها به 5 سانتیمتر رسید ، آنها را بیرون آورده و در گلدان دیگری بکارید.
  • دقت کنید، آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد.انجام ندهید.

 

2)تکثیر نخل شامادورا به وسیله ی تقسیم بوته:

  • از دیگر روش های تکثیر نخل شامادورا تقسیم بوته است به این صورت که این گیاه دارای ساقه‌های زیرزمینی است که توسط آنان در زیر خاک گسترش می‌یابد .بعد از گذشت مدتی گیاه مادری متراکم و انبوه شده و می‌توان هنگام تعویض گلدان، گیاه مادری را به دو یا چند بخش تقسیم کرد و هر بخش را به شکل جداگانه در گلدانی مستقل کاشت کرد.اما باید خیلی دقت کرد که گیاه صدمه نبیند و به طور کلی این روش خیلی توصیه نمیشود.

مقاله ی معرفی شامادورا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *