گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

علت بیماری و مشکلات گیاه سانسوریا

سانسوریا گیاهی زیبا و دکوراتیو با نگهداری آسان است که برای داخل خانه، ادارت و شرکت هایی با نور کم بسیار مناسب است. این گیاه مقاوم سازگاری بالایی دارد و به ندرت دچار مشکل می‌شود. در صورت مشاهده علائم بیماری در این گیاه در ابتدا علت را شناسایی کنید و سپس درصدد درمان آن باشید. در این مقاله همراه ما باشید تا با علت رشد نکردن سانسوریا ، علت پاجوش نزدن سانسوریا و … و درمان آنها آشنا شوید.

مشکلات رایج سانسوریا و راه درمان آنها

علت زرد شدن سانسوریا و کمرنگ شدن برگها :

زرد شدن برگ سانسوریا می‌تواند به دلیل کافی نبودن نور محیط و از بین رفتن مواد مغذی خاک باشد. گیاه را به مکان پر نور تری با نور غیر مستقیم منتقل کنید و از تقویت کننده و کود های مناسب طبق دستور استفاده کنید.

علت زرد شدن سانسوریا

علت زرد شدن سانسوریا

بیماری های سانسوریا

علت خشک شدن نوک برگ سانسوریا :

خشک شدن برگ های گیاه سانسوریا می‌تواند سه دلیل عمده دارد :

علت اول :

 • گیاه تشنه است و آبیاری به اندازه کافی صورت نمی‌گیرد بهتر است آبیاری خود را منظم کنید و هر وقت رویه خاک به اندازه یک بند انگشت خشک شد، گیاه را کاملا سیراب کنید.

علت دوم :

 • دمای بالای محیط باعث می‌شود حاشیه و نوک برگها خشک شود. توصیه می‌شود هر چند وقت یکبار به اطراف گیاه آب اسپری کنید و یا یک ظرف آب در اطراف گیاه قرار دهید تا با تبخیر سطحی آب رطوبت گیاه تامین گردد و دمای متعادل و مناسب گیاه سانسوریا فراهم شود.

علت سوم :

 • باید توجه کنید که گیاه سانسوریا به کم نوری مقاوم است و نور بیش از حد می‌تواند به گیاه آسیب وارد نماید در این صورت حاشیه و نوک برگ های سانسوریا خشک می‌گردد. توصیه ما این است که گیاه را به یک مکان با نور متعادل منتقل کنید تا از خشک شدن برگ های سانسوریا جلوگیری کنید.
علت زرد شدن برگ سانسوریا

علت خشک شدن برگ سانسوریا

 

علت پاجوش نزدن سانسوریا :

از دلایل مهم پاجوش نزدن سانسوریا، بزرگ بودن گلدان و کمبود مواد مغذی خاک است. برای داشتن پاجوش، بهتر است از گلدان کوچک متناسب با سایز گیاه استفاده کنید.

علت پاجوش نزدن سانسوریا

علت پاجوش نزدن سانسوریا

 

علت سیاه و آبکی شدن برگهای سانسوریا : 

علت اصلی سیاه و آبکی شدن برگ های سانسوریا، سرما یا گرمای بیش از حد است. سیاه شدن برگها و جدا شدن آنها از پیاز گیاه، خم شدن قسمت بالایی برگها و ایجاد حالت پختگی در گیاه به دلیل گرمای بیش از حد است. توصیه می‌شود گیاه را در زمستان در کنار پنجره یا درب بالکن و یا درب ورودی قرار ندهید و به جایی با دمای متعادل منتقل کنید. اگر گیاه در فضایی با دمای بالا قرار دارد، درب پنجره ها را باز کنید تا تهویه صورت گیرد و هوا خنک تر شود. 

علت پوسیدگی برگهای نزدیک خاک : 

خاک باتلاقی شده است، آب زیر گلدانی را خارج کرده و اجازه دهید خاک سطح گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود. آبیاری بعدی را با میزان کمتری انجام دهید و از باز بودن زهکش مطمئن شوید.

علت رشد نکردن سانسوریا

پوسیدگی ریشه

 

علت نرم و آبکی شدن برگهای جدید و  افتادن آنها :

آبکی و نرم شدن برگ های سانسوریا به علت آبیاری زیاد گیاه و یا کوددهی بیش از حد است. برای مورد اول آبیاری را متوقف کنید و فقط در هنگامی که رویه خاک به اندازه یک بند انگشت خشک شد اقدام به آبیاری کنید. برای مورد دوم اگر در تابستان هستید زمان بین هر دو کود دهی را طولانی تر کنید و اگر در زمستان هستید می‌توانید کود دهی را متوقف کنید. در این صورت بعد از مدتی برگ هاس سانسوریا سفت می‌شود و گیاه سلامتی خود را به دست می آورد.

درمان قارچ سانسوریا

درمان قارچ سانسوریا

بیماری های سانسوریا

علت ایجاد لکه های خشک و قهوه ای در حاشیه برگها :

نزدیک بودن گیاه به منبع گرمایی و بالا بودن دمای محیط می‌تواند دلیل به وجود آمدن این مشکل باشد. توصیه می‌شود گیاه را به جای خنک تری منتقل کنید تا این مشکل برطرف گردد. اجازه ندهید که تغییرات زیاد و ناگهانی به گیاه سانسوریا شما شوک وارد کند چرا که ممکن است گیاه ضعیف شده و بعد از چندین شوک کاملا ازبین رود.

علت لوله شدن برگ سانسوریا : 

گیاه سانسوریا یک گیاه متعادل است یعنی دوستدار دما، نور و رطوبت متوسط است. اگر متوجه شدید که برگ های گیاه شما لوله شده است، شرایط گیاه را بررسی کنید و آن را در جای مناسبی قرار دهید. بهترین دما برای سانسوریا یازه 20 الی 25 درجه سانتی گراد است و از قرار دادن آن در کنار شوفاژ و یا وسیله های سرمایشی خودداری کنید.

در صورتی که سانسوریا را در فضای بیرون مانند تراس و … نگهداری می‌کنید حتما آن را به درون خانه بیاورید و در معرض نور غیر مستقیم قرار دهید.

رطوبت کم یا زیاد نیز سبب لوله شدن برگهای سانسوریا می‌شود. توصیه ما قرار دادن یک تشت آب در کنار گلدان سانسوریا است تا با تبخیر آن هم دمای محیط متعادل گردد و هم رطوبت گیاه تامین شود. 

علت لوله شدن برگ سانسوریا

علت لوله شدن برگ سانسوریا

 

علت باریک شدن سانسوریا شمشیری :

نازک شدن سانسوریا می‌تواند عوامل محیطی متعددی داشته باشد. گیاه به شرایط محیط خود واکنش نشان می‌دهد و با جمع کردن و نازک کردن برگها شما را از وضعیت خود باخبر می‌سازد. برای حل این مشکل عوامل محیطی گیاه را بررسی کنید و آن را در جایی با شرایط ایده آل قرار دهید تا سلامت خود را بازیابد.

علت خم شدن سانسوریا 

کج شدن و خم شدن سانسوریا چهار دلیل عمده دارد :

دلیل اول :

گیاه در عمق مناسب کاشته نشده است و پیاز نمی‌تواند خود را نگه دارد. برای حل این مشکل گیاه را در عمق کافی بکارید تا سانسوریا بتواند برگ های خود را صاف نگه دارد.

دلیل دوم :

کوددهی بیش از حد نیز سبب خم شدن سانسوریا می‌شود. برای حل این مشکل فواصل بین دو کود دهی را افزایش دهید. سانسوریا به کود زیادی نیاز ندارد و تنها در فصول رشد برای رشد بهتر آن را تقویت کنید.

دلیل سوم :

دلیل سوم ممکن است به علت سرمای محیط باشد و باید گیاه سانسوریا را به محیط گرم تری منتقل کنید.

دلیل چهارم :

از آبیاری بیش از حد گیاه سانسوریا خود داری کنید. سانسوریا به کم آبی مقاوم است و نسبت به آبیاری زیاد واکنش منفی نشان می‌دهد و ممکن است باعث نابودی آن شود.

علت خم شدن سانسوریا

علت خم شدن سانسوریا

 

بی حال شدن سانسوریا به چه علت است ؟

بی حال شدن سانسوریا می‌تواند سه دلیل داشته باشد :

 • آبیاری بیش از حد
 • گرمای بیش از حد
 • کود دهی زیاد 

 

درمان قارچ سانسوریا

درمان قارچ سانسوریا

 

آیا گلدان بزرگ برای سانسوریا مضر است !؟ 

اگر ارتفاع گلدان سانسوریا زیاد باشد می‌تواند دلیل اصلی خرابی گیاه باشد. توصیه می‌شود تنها در صورتی که ریشه ها از خاک بیرون زدند، گیاه به یک گلدان با یک سایز بزرگ تر منتقل شود. در این صورت از خرابی گیاه که ناشی از بزرگی گلدان می‌باشد جلوگیری کرده اید.  از جمله دلایل اینکه چرا گل سانسوریا رشد نمی‌کند نیز، گلدان بزرگ است. گیاه تمام انرژی خود را صرف گسترش ریشه در گلدان بزرگ می‌کند و این کار باعث می‌شود که گیاه رشد نکند و پاجوش نزند.

مشکلات سانسوریا

لیچ شدن برگ سانسوریا به چه دلیل است ؟

دلیل عمده این مشکل باتلاقی شدن خاک و آبیاری بیش از حد گیاه است. در صورت بروز این مشکل سوراخ های زیر گلدان را چک کنید و یا خاک گیاه را تعویض کنید تا آب اضافی از گلدان خارج شود و سبب پوسیدگی ریشه نشود. 

آفات و بیماری های گل سانسوریا

درمان قارچ سانسوریا :

پوسیدگی ریشه و شل شدن برگها از جمله بیماری های قارچی سانسوریا است که در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد می‌شود و از علایم آن ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای بر روی برگ ها و آبدار شدن و خم شدن آنها است. برای درمان این بیماری گیاه را از خاک در آورده و برگ ها و ریشه های آلوده را جدا کنید و مجددا آن را بکارید و خاک و زهکش را حتما بررسی کنید تا راه عبور آب باز باشد و برای جلو گیری از انتقال بیماری به بقیه قسمت های گیاه سعی کنید هنگام آبیاری برگ‌ها خیس نشوند و بین دو آبیاری توجه کنید که سطح خاک حتما خشک شود.

درمان قارچ سانسوریا

درمان قارچ سانسوریا

 

بیماری لکه برگی قارچی : 

از دیگر مشکلات سانسوریا لکه برگی است و زخم‌های آبدار قرمز قهوه‌ای بر روی برگ‌های جوان بوجود می‌آورد وحاشیه‌ آن ها را زردرنگ می‌کند. در شرایط مرطوب و در صورت شدت یافتن بیماری لکه‌ها به هم متصل شده و برگ از بین می‌رود. محیط مرطوب، خیس شدن گیاه و تهویه نامناسب محیط باعث شیوع بیشتر این بیماری می‌شود. در صورت لزوم می‌توان از سموم قارچ‌کش استفاده کرد.

درمان قارچ سانسوریا

لکه برگی

علت جویده شدن لبه برگ‌های سانسوریا :

اگر حاشیه برگ های سانسوریا دچار خوردگی و یا جویدگی شده است، گیاه شما دچار آفت شده است. بهتر است از سم های آفت کش ارگانیک موجود در بازار استفاده کنید تا این مشکل برطرف گردد. سم را هر 2 هفته یکبار تا بر طرف شدن مسکل استفاده کنید.

شپشک آرد آلود : 

از آفت گیاه سانسوریا و گیاهان دیگر است که به دلیل تغذیه از شیره ی گیاهان آن ها را ضعیف می‌کند و باعث زرد و بد شکل شدن برگ های گیاه می‌شود. پیشروی این آفت حتی باعث افتادن و خم شدن برگ ها نیز می‌شود. اگر تعداد آفات کم است با کمک یک پارچه نخی مرطوب یا یک اسفنج آنها را از روی گیاه بردارید ولی اگر تعداد این موجودات زیاد است بعد از حذف فیزیکی آفات حتماً از سموم سیستمیک برای سمپاشی استفاده کنید.

علت خم شدن سانسوریا

آفت سانسوریا

لارو حشرات : 

این حشرات از برگ گیاه تغذیه می‌کنند و حاشیه برگ یا پهنه ی آن را زخمی کرده و در آن ها سوراخ ایجاد می‌کنند. برای مبارزه با آن ها از سم حشره کش استفاده کنید. 

تریپس و علت چروک شدن سانسوریا :

از دیگر آفت های گیاه سانسوریا تریپس است که سبب جمع شدن برگ سانسوریا می‌شود. تریپس از برگها تغذیه می‌کند و سبب پیجش برگها، بد شکل شدن آنها و ایجاد نقاط خاکستری، نقره ای روی آنها می‌شود. همچنین تریپس ازجمله عوامل انتقال‌دهنده عامل بیماری ویروسی موزاییک برگ است که بر اثر آن بر روی برگ‌ها لکه‌های زردرنگی ایجاد می‌شود و برگ‌ها بدشکل و گیاه کوتاه ‌قامت می‌شود.

علت چروک شدن سانسوریا

علت چروک شدن سانسوریا

نماتد گره ریشه :

می‌تواند بر روی ریشه سانسویریا گال تولید کند که در نتیجه این بیماری گیاه ضعیف و کوتاه قامت می‌شود و حتی ممکن است از بین برود. استفاده از مخلوط خاک ضد عفونی شده و قلمه‌های سالم گیاهی راهکار مبارزه با نماتد و جلوگیری از فعالیت آنان است.

معرفی و آشنایی تمام گیاهان آپارتمانی

پشه های ریز در خاک سانسوریا را چه باید کرد ؟

حشرات در محیط های مرطوب بهتر و راحت تر تکثیر و زندگی میکنند. اگر حشرات ریزی را در اطراف گیاه مشاهده کردید، به احتمال زیاد آبیاری بیش از حد بوده و خاک باتلاقی شده است. برای حل این مشکل فواصل آبیاری را زیاد کنید به طوری که خاک گیاه به عمق یک بند انگشت خشک گردد. در صورت زیاد بودن این پشه ها ممکن است برای از بین بردنشان نیازمند سموم شیمیایی باشید. بهتر است از سم های ارگانیک موجود در بازار استفاده کنید. توصیه می‌شود تغییر در عوامل محیطی گیاه، به صورا آهسته صورت گیرد تا گیاه دچار شوک نشود. 

پشه در خاک

پشه در خاک

بلایت جنوبی : 

از دیگر بیماری‌های سانسوریا است که بر روی برگ‌ها و در نزدیکی سطح خاک زخم‌هایی آبدار و قهوه‌ای‌رنگی ایجاد می‌کند و به سبب آن روی سطح خاک و برگ‌ها سطوح سفیدرنگی که ناشی از رشد میسلیومهای قارچ است ظاهر می‌شوند و به‌تدریج سیاه‌رنگ می‌شوند. بلایت سبب پژمردگی برگها و از بین رفتن آنها می‌شود. به‌کارگیری از مواد سالم گیاهی و شرایط مناسب نگهداری ازجمله راه‌کارهای پیشگیری از این بیماری است.

مشکلات سانسوریا

آبیاری گل سانسوریا به چه شکل است ؟

آبیاری بیشتر گیاهان به خصوص گل سانسوریا و زاموفیلیا به این صورت است که ابتدا باید خاک به عمق یک بند انگشت کاملا خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید. اگر در هنگام آبیاری مشاهده کردید که خاک باتلاقی شده و یا آب در خاک فرو نمی‌رود باید نسبت به زهکشی مناسب گلدان و همچنین استفاده از خاک مناسب جهت کاشت گیاه اقدام کنید تا مشکلی برای گیاهتان پیش نیاید.

چرا گل سانسوریا رشد نمی کند

آبیاری سانسوریا

مشکلات سانسوریا

شرایط نگهداری سانسوریا

سانسوریا از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی با نگهداری بسیار آسان است و به توجه زیادی نیاز ندارد. بهتر است قبل از خرید گل سانسوریا از شرایط نگهداری آن آگاهی کامل داشته باشید تا مکان مناسبی را برای قرار گیری آن در نظر بگیرید. اگر بخواهیم به طور خلاصه شرایط نگهداری سانسوریا را شرح دهیم می‌توان گفت:

 • برای آبیاری گیاه سانسوریا اجازه دهید رویه خاک کامل خشک شود چرا که آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث نابودی این گیاه شود.
 • گیاه در محیط نور آپارتمان نیز می‌تواند رشد کند اما در معرض نور مستقیم آفتاب عملکرد بهتری دارد.
 • دمای متوسط محیط برای سانسوریا مناسب است.
 • این گیاه به رطوبت چندانی نیاز ندارد همان رطوبت موجود در اتاق برای گیاه کافی است.
 • جهت عملکرد بهتر این گیاه هر دو هفته یک بار اقدام به کودهی کنید.

برای دانستن جزییات بیشتر درباره نگهداری سانسوریا مقاله زیر را مطالعه کنید.

چگونه از گل سانسوریا نگهداری کنیم ؟!

تکثیر گیاه سانسوریا

تکثیر سانسوریا روش های متفاوتی مانند قلمه برگ و جدا کردن پاجوش دارد. اگر علاقه دارید با نحوه ی پرورش و روش تکثیر سانسوریا آشنا شوید مقاله زیر را مطالعه کنید.

چگونه سانسوریا و انواع آن را تکثیر و  پرورش دهیم

244 دیدگاه در “علت بیماری و مشکلات گیاه سانسوریا

 1. هادی گفت:

  بسیار ممنون خیلی کامل بود

  1. راضیه گفت:

   سلام وقت بخیر،مدت سه ماه است سانسوریا من رشد نکرده به گلفروشی رفتم فهمیدم متاسفانه ریشش به علت آبیاری زیاد پوسیده برام ریششو ترمیم کردنو در گلدانی کوچکتر گذاشتن اما از آن روز شروع به لوله شدن میکند.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

   1. فاطمه گفت:

    سلام كجا برديد كه ريشه رو ترميم كردند؟

     1. صفورا گفت:

      سلام سانسوریای من از قسمت پایین سمت خاک حالت زنگ زدگی داره میشه برگ هاش چیکارش کنم الان داره برگ های کوچیک میده دیدم برگ ها هم زنگی شدن

    1. Zahraa گفت:

     سلام من 3هفتس که یه سانسوریا پاکوتاه دارم.. اب دهیشم منظم هر 14 روزه امروز متوجه شدم که یه برگاش که نزدیکه خاکه یه طرفه کوچیکه برگ ابکی شده مثله گندیدگی علتش چیه؟

    2. نازنین گفت:

     سلام
     دوهفته هست یک گل سانسوریا گرفتم سه غلاف داره که یکی از غلاف هاش یک برگ بزرگش لکه های برنگ قرمز و قهوه ای بوجود امده و برگ کوچک داخلیش خشک شده علتش چیه ؟؟ لطفا راهنملیی کنید
     ممنون از لطفتون

   2. مهدی گفت:

    سلام.
    این مورد بیشتر به خاطر سرما هست.
    اگه جاش سرد نبوده به علت شوک به ریشه هست.

   3. حاجی ناظر گفت:

    سلام
    از خاک گیاه سانسوریا من سوسک های ریز مشکی میار بیرون و همیشه اطرافش یه سری سوسک مرده و زنده هست .
    آیا سم دیازنون مناسبه ؟

    1. امیر گفت:

     😳چه ترسناک😜حتما رطوبتش برای حشرات مناسب جمع میشن یا تخم میذارن. اونایی تم ک مردن یا سر زا رفتن 😭یا گنده گویی کردن تو دعوا کشته شدن شایدم کرونا گرفتن. ببخش شوخی میکنم نظر من تمون رطوبت زیاده که….. ❤🙏

     1. محمدی گفت:

      سلام وقت بخیر سانسوریا ابلق من از نوک برگ حالت زردشدن وله وابکی پیدا کرده علت وراهکارش چیه؟؟چون اگر از ته گیاه وسطحخاک بود گفته شد بعلت آبیاری زیاد وباتلاقی بودن ولی کلا ۳ تا برگ داره ولی یک برگش ازنوک حالت له وابکی داره و کمرنگ شده.از تراس آوردم تو خونه بخاطر اون نیست؟؟؟

    2. ایمان گفت:

     سلام سانسوریا خریدم یک سالت داخل ماشین بود بر اثر گرما نوکش زرد و خشک شده باید چیکار کنم

   4. ح گفت:

    سلام علت لوله شدن اعتیاد هستش

   5. لیلا زکی گفت:

    سلام . چند ماه پیش یک گیاه سانسوریا خریدم که الان بعد از خواندن مقاله شنا متوجه شدم برگ هاش کمی خورده شدن.
    الان اگر تریپس داشته باشه من با چشم متوجه می شم ؟ و نکته ی بعدی اینکه تو این چند ماه سایر گیاه های سانسوریا ی من که در مجاورت این گیاه بودن دچار همچین عارضه ای نشدن

  2. Hediyeh گفت:

   سلامببخشیدعلت ترکهای روی گیاه چیه این ترکها بصورت خشک شده میباشن وروی برگها خط وخش خشک بسیاراست

  3. محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر سانسوریا ابلق من از نوک برگ حالت زردشدن وله وابکی پیدا کرده علت وراهکارش چیه؟؟چون اگر از ته گیاه وسطحخاک بود گفته شد بعلت آبیاری زیاد وباتلاقی بودن ولی کلا ۳ تا برگ داره ولی یک برگش ازنوک حالت له وابکی داره و کمرنگ شده.از تراس آوردم تو خونه بخاطر اون نیست؟؟؟

 2. ثمن گفت:

  سلام.مطالب عالی
  دستتون درد نکنه.عاقبت بخیر شوید ان شاءالله
  با مطالبی که خواندم متوجه شدم گیاه سانسوریای بنده تریپس داره،باید چه کنم؟واقعا ناراحت هستم.
  صمن اینکه دورگیاهم لبه های برگهای گیاهم دارن خشک میشن ولی با شیشه گرم در ارتباط نیستن.
  خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

  1. سهیلا گفت:

   سلام ممنون از کانال و مطالب مفیدتون, برای شپشک آرد آلود و قارچ برگی که لکه ی قرمز هست از چ سمی و با چ دوزی استفاده کنم, برگهای دو تا گلدون هام خیلی پژمرده شدندو لکه هم دارند.

   1. پشتیبان 1 گفت:

    سلام برای شپشک آردآلود میتونین از اسپری حشره کش پوکون هلند استفاده کنین به این صورت که قبل از استفاده تكان دهيد.
    تمامي قسمت هاي آفت زده گياه و حشرات موجود،‌ بخصوص بر روي برگ هاي جوان و جوانه ها را اسپري بزنيد.
    از اسپري زني كافي پشت و روي برگ ها اطمينان حاصل نماييد.
    از اسپري زني گل هاي شكوفا شده و نيز تحت تابش مستقيم آفتاب خودداري نماييد.
    در صورت نياز،‌اين فرايند را پس از گذشت 7 روز، تكرار نماييد. در صورت امكان گياهان آپارتماني را عصر و وزش نسيم ملايم اسپري زني نماييد. از اين اسپري مي توانيد در كل مدت سال استفاده نماييد. اين محصول حاوي املاح پتاسيم و اسيدهاي چرب است. توصيه هاي ايمني: در محيط خشك و دور از دسترس كودكان نگهداري شود.
    برای قارچ برگی هم عکس گیاهتونو به ادرس ایمیل برامون ارسال کنید

   2. پشتیبان 1 گفت:

    سلام لطفاً عکس از گیاهتون بفرستین

    1. ستاره گفت:

     سلام من میخاستم عکس گیاهم رو براتون ارسال کنم میشه ایمیلتون رو لطف کنین؟

     1. حامد گفت:

      سلام میتونید به اینستاگرام ایران درخت iranderakht دایرکت کنید

    2. یگانه شریف گفت:

     سلام وقتتون بخیر گیاه من توخونه هست ولی شیارهای قهوه ای وپارگی داره میشه برگهاچه پیشنهادی میدین شما؟
     سپاس فراوان

    3. Nahid گفت:

     سلام ببخشید سانسوریای من حالت خوردگی کنار برگ هاش داره باید چیکار کنم ایا افت زده شد؟؟؟

    4. معصومه گفت:

     سلام.گیاه سانسوریا شل و افتاده شده چرا؟

   3. راضیه گفت:

    سلام سانسوریا من از لبه ها مخصوصا نوک برگ زرد و خشک شدن علتش چی هست؟؟
    جایی خوندم ابیاری زیاد …کمتر کردم ولی باز اتفاق افتاد

   4. کیهان گفت:

    سلاام .خسته نباشید .حدودا 1 ماهه گل سانسوریا ابلق گرفتم .گلدانش رو عوض کردم و ابدهی مرتب بوده .نور هم به اندازه کافی میخوره بهش .امشب متو جه شدم یکی از برگهاش از پایبن لق میخوره تو گلدون .تورو خدا راهنمایی کنید چیکارش کنم ؟؟؟؟

  2. Azam گفت:

   سلام چند روز هست از قسمت پایین چندتا از برگهای سانسوریا نرم شده و پاجوشی که زده بود هم نرم شد و از بین رفت باید چکار کنم که بقیه گیاه خراب نشه ممنون

   1. کیانا والی گفت:

    سلام احتمالا آبیاری زیاده. سریعا آبیاری رو متوقف کنید و تا خشک شدن کامل خاک اصلا آبیاری نکنید. در صورت امکان می تونین گیاه رو از خاک در آورده و بعد از زدن سم قارچ کش اون رو در خاک جدید بکارین.

 3. مهرانگیز گفت:

  سلام خسته نباشید ضمن تشکر از مطالب مفیدتون ی سوال داشتم ی هفته پیش گلدان سانسوریا را پیش اهل فن بردم تا گلدانش را عوض کند امروز که گلدان را آوردم برگهاش شل بود و برگهایی حدود ۸۰ سانت دارد که به سمت کناره ها خم شده دلیلش چیه و چکار باید بکنم درضمن درباره قیم این گیاه هم توضیح بدین ممنون میشم خدا خیرتون بده

  1. iranderakht گفت:

   از جمله بیماری های قارچی است و مشکلات سانسوریا است که در اثر آبیاری بیش از حد ایجاد میشود و ریشه میپوسد وعلت شل شدن برگ های سانسوریا است و از علایم آن ایجاد لکه های سیاه و قهوه ای بر روی برگ ها و آبدار شدن و افتادن آن هاست. اگر همچین مشکلی را مشاهده کردید ، گل را از خاک در آورده و برگ ها و ریشه های آلوده را جدا کنید و مجددا آن را بکارید و خاک و زهکش را حتما بررسی کنید تا راه عبور آب باز باشد و برای جلو گیری از انتقال بیماری به بقیه قسمت های گیاه سعی کنید هنگام آبیاری برگ‌ها خیس نشوند و بین دو آبیاری توجه کنید که سطح خاک حتما خشک شود.

   1. الهام گفت:

    به تاکس اسپری قارچکش برنیم کفایت میکنه یا خاکشوعوض کنیم؟.دیشه پوسیده رو که برش زدیم همونطوری بکاریم.یا باید بمونه چندوقت

   2. ناشناس گفت:

    خوبه ولی گیاه سانسوریا من یکی از برگاش پاره شده😭😭 نمی دونم چیکار کنم😓😭😢

   3. حسین گفت:

    زهکشی مناسب نیست خاک رو تعویض کنید بانو

  2. رحیمی گفت:

   باسلام خدمت شما.سانسوریای من کناره های برگاش رنگ قهوه ای یعنی انگار خشک شده علتش چیه.تو خونه نگهش میدارم و فقط نور مصنوعی داره.

   1. راضیه گفت:

    سلام سانسوریا من از لبه ها مخصوصا نوک برگ زرد و خشک شدن علتش چی هست؟؟
    جایی خوندم ابیاری زیاد …کمتر کردم ولی باز اتفاق افتاد

 4. mahya گفت:

  سلام وقتتون بخیر گل سانسوریا من فکر کنم مشکل لار و حشرات داره چون نقطه های قهوه ای ایجاد شده روی برگ ها اندازه عدس بعد باعث خشک شدن و سوراخ شدن برگ ها میشه از چه سمی باید استفاده کنم؟؟؟

   1. تهرانی گفت:

    سلام سانسوریای شمشیری من از قسمت پایین ساقه سیاه شده و حالت نرم و چسبناک داره و کمی هم بالای سیاهی زرد شده علت چی هست؟ ابیاریشم خیلی کمه و خاک همیشه خشکه

 5. نازنین گفت:

  سلام. گلدون من حالش خوب بود ولی سطح خاک رفته بودپایین. خاک برگ اضافه کردم و کود اهن دادم . الان برگ ها دارن از پایین ساقه زرد و خشک میشن
  ??? فاصله بین ابیاری هم میزارم کامل خشک بشه گلدون،
  یعنی جاش گرمه؟

  1. iranderakht گفت:

   سلام گیاه شما چی هست
   ولی میتونه به علت مصرف زیاد آهن باشه

   1. نازنین گفت:

    سانسوریا است.
    امروز دیگه مجبور شدم یک بخشش رو کامل جدا کنم از گلدون?
    بقیه ساقه ها حالشون خوبه البته

    1. امین گفت:

     من هم این مشکل را دارم، آیا شما تونستید گیاهتون را درمان کنید؟ البته من بجای آهن، کود ۲۰+۲۰+۲۰ دادم و برگهای بلند و یکسری از برگ های جدید گیاهم از پایه پوسیدند.

     1. پشتیبان 1 گفت:

      سلام باید به دوز مصرفی کود حتما دقت کنید.کود 20-20-20 رو به صورت 4 تا 6 گرم پودر داخل یک لیتر آب حل کنین، 10 تا 14 روز یکبار به گیاه اسپری و آبیاری کنید.

     2. raha گفت:

      سلام وقت بخیر میشه توضیح بدین دلیل سبز شدن سانسوریای ابلق چیه..سط گل بجای برگ زرد سبز شد رشد کرد.

  2. مرضیه گفت:

   سلام ممنون از مطالب مفیدتون،چه کودی بگیریم برای سانسوریا بهتره؟ سانسوریا از نوک برگا قهوه ای و خشک شدن

 6. ظهیری گفت:

  سلام‌خسته نباشید من دراسنا دارم‌ چندوقته وسطه برگاش خشک میشهو بعدم‌سوراخ و کناره هاش .یکم بی حال شده دلیلش چیه چیکار باید بکنم
  گل سانسوریا هم دارم‌حس میکنم برگهاش یکم جمع شده مثل قبل سرحال نیست!!

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام در مورد گیاه سانسوریا به دلیل آبیاری بیش از اندازه برگها زرد رنگ و پوسیده،ریشه در حال پوسیدن و گیاه خود را انداخته است اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو ابیاری خشک شود،سپس ابیاری نمایید،زهکش را بازدید کنید. اگر لکه های سوخته قهوه ای روی برگها مشاهده میشود در افتاب غبارپاشی نکنید،قطرات اب در عبور دادن نور خورشید مانند ذره بین عمل میکنند و باعث سوراخ شدن برگها می شود.
   در مورد گیاه سانسوریا پوسیدگی ریشه یکی از بیماری‌های قارچی این گیاه است که موجب آبدار شدن و پوسیدن ریشه‌ها و درنتیجه پژمردن و افتادن برگ‌های گیاه می‌شود. اگر بر روی قسمت‌های مختلف گیاه لکه‌هایی قهوه‌ای و نرم دیدید گلدان گیاه را عوض کنید و برای جلوگیری از شیوع این بیماری سعی کنید در ضمن آبیاری برگ‌های گیاه خیس نشود و خاک گلدان نیز زهکش مناسبی داشته باشد و بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک گلدان خشک شود.

 7. bahram گفت:

  سلام .من سانسوریا ابلق دارم و چند ماهی میشه خریدمش که مدتی هست که برگهاش کج و موج شده ان و باعث نگرانی شدن.میخواستم بپرسم که برای رشد عمودیشون چه کار باید بکنم.

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام اگه برگ های گیاهتون بدشکل شده و روی برگ ها نقاط خاکستری-نقره ایی مشاهده کردین از علایم آفت تریپس است که با استفاده از سم حشره کش ارگانیک پوکون مشکلتون برطرف میشه.

  2. مجی گفت:

   سلام. من یه سانسوریا تقریبا ۱/۵متری دارم. ارتفاعشون خیلی بلند شده چجوری باس کوتاهشون کنم میترسم گیاه رو نابود کنم با هرس اشتباه. لطفا راهنمایی کنید.
   درضمن سایتتون فوق العاده بود مخصوصا قسمتی که بیماری گیاه رو با تصویر نمایش و توضیح میدادین

   1. Farnaz گفت:

    حیف نیست واقعا،من الان ۶ماه دارم تکون نخورده😔

 8. مهرداد گفت:

  سپاس

 9. رویا گفت:

  سلام برگ های گیاه من حالت خمیده به خودش گرفته دلیلش چی میتونه باشه؟

 10. طاووسي گفت:

  سلام با تشكر از سايت خوبتون. برگهاي تازه جوانه زده گياه سانسورياي من باز نمي شود ولي به شكل لوله بلند شده و به همين شكل مانده است. در ضمن برگهاي اوليه به شكل چرم و حالت مصنوعي شده ، علت چه مي تواند باشد؟

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام باید به دمای اتاق توجه داشته باشید هوا خیلی سرد یا گرم است که سانسوریا با جمع کردن برگهایش به وضع موجود اعتراض می‌کند. سپس نور خیلی زیاد است ، در نوع ابلق آن نور باید به شکل غیر مستقیم دریافت شود و حتی میتواند از آبیاری نامناسب هم باشد.

 11. ادینه گفت:

  سلام . گیاه سانسوریای من رشدش خیلی کم شده و خیلی باریک رشد می‌کنه . مشکلش چی می‌تونه باشه. لطفاً راهنمایی کنین.

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام به دلیل کمبود مواد غذایی خاک ضعیف و رشد گیاه کم شده باید از کود مناسب برای رشد بهتر گیاهتون استفاده کنید.

   1. امیرعلی گفت:

    سلام.من گل سانسوریا دارم اولش ازکنارش پاجوش زدورشدکردولی الان مدت طولانیه که ازرشدایستاده به نظرتون مشکلش چیه

    1. گل گفت:

     سلام
     سانسوریای من خم شده همه برگ هاش خیلی دوست دارم درست بشه
     باید چکارکنم؟

 12. رضا گفت:

  با عرض سلام خسته نباشید من یه سانسوریا دارم پاکوتاه چند وقتیه این برگاش خیلی نازک شده و شل شده و بی حال مشکل چی میتونه باشه ممنون

  1. پشتیبان 1 گفت:

   با سلام نور برای این گیاه هر چه مطلوبتر باشد، ضخامت برگ ها بیشتر خواهد بود و در غیر اینصورت برگها نازک تر می گردد.و همچنین در واریته ی ابلق آن، غالبا برگ به نور بیشتری احتیاج دارد. در نتیجه نور کامل بهترین شرایط نوری برای این گیاه است ولی باید توجه داشته باشید که تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند.همچنین در زمستان هر 3 هفته یکبار و در تابستان هفته ای یکبار آبیاری کافی است، به دلیل ساقه گوشتی گیاه، که سرشار از آب می باشد، از آبیاری زیاد از اندازه گیاه می بایست پرهیز شود چرا که براحتی باعث پوسیدگی و شل شدن برگ ها می گردد. لذا توصیه می شود بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود.

 13. هدیه گفت:

  سلام

  اگه بالای برگ یانسوریای من خشك شده باسه، باید از ناحیه خشك شده گیاه رو جدا كنم؟
  یعنی بخش خشكش رو با قیچی ببرم؟

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام قهوه ای شدن نوک برگ های سانسوریا به دلایل زیر میتونه باشه:
   ۱- استفاده زیاد از کودهای شیمیایی :اگر قهوه ای شدن برگ ها در گیاه شما به دلیل استفاده زیاد از کودهای شیمیایی باشد، گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه های آن را تکان بدهید تا خاک اطراف آنها جدا شود. سپس ریشه گیاه را شستشو دهید و خاک گلدان را تعویض کنید و گیاه را دوباره در گلدان قرار دهید. بعد از آن از کودها به مقدار کم تر و رقیق تر استفاده کنید.
   ۲- هوای گرم و خشک :اگر هوای گرم و خشک باعث قهوه ای شدن برگ ها در گیاه شما شده باشد در این صورت گلدان حاوی گیاه را داخل یک زیر گلدانی بزرگ که حاوی سنگ ریزه و آب است قرار دهیدو یا از دو عدد گلدان داخل هم استفاده کنید و برگ های گیاه را با اسپری خیس نگه دارید.
   ۳- آبیاری بیش از حد :اگر گیاه بیش از حد آبیاری شود می تواند منجر به قهوه ای شدن برگ ها در آن گیاه شود در این حالت اگر گلدان پلاستیکی یا سرامیکی است آن را تعویض کنید. به خاک آن مقداری ماسه و یا پرلیت اضافه کنید. سوراخ زیر گلدان را بررسی کنید و در صورت بسته بودن آن را باز کنید.
   ۴- پوسیدگی ریشه یا طوقه :اگر پوسیدگی ریشه و یا طوقه باعث قهوه ای شدن برگ ها شده باشد در این صورت گل را از گلدان خارج کنید و قسمت های قهوه ای شده را قطع کنید و بقیه ریشه را به گوگرد آغشته کنید و در یک گلدان با خاک جدید بکارید.

  2. امیر گفت:

   سلام
   من یک سانسوریا تقریبا7ساله دارم که نزدیک به شش ماهه که خمیده شده وبرگهاش زرد شده وخشک میشه ونوک برگهاش خشک شدن ما خاکش رو عوض کردیم اما اثر نگذاشت چجوری میشه به روز اول تبدیلش کردمرسی از کمکتون

 14. لیلی گفت:

  سلام وقتتون بخیر. سانسوریا ابلق شمشیری من برگ جدیدی که در اومده نرم هست و یمکی خم میشه ولی آبکی نیست. ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام نور اتاقتون و بررسی کنید گونه ابلق گیاه سانسوریا به نور بیشتری نیاز داره ولی نه نور مستقیم خورشید.
   نور کامل غیر مستقیم براش کافیه.اگر نور مناسب بهش نرسه ضخامت برگ ها کم میشه میتونه دلیلش این باشه.

 15. ابوالفضل گفت:

  چرا برگ گل سنسوریا خم شده لطفا جواب بدین بعد 2 روز اینطوری شده

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام لطفاً شرایط نگهداریتونو بگین؟
   آبیاری-نور-دما-رطوبت-تغذیه

 16. ف•ل گفت:

  با سلام
  گیاه سانسوریای من امروز برگهای بزرگش خودشو جمع کرده و نه شل شده نه مشکلی داره فقط برگها از وسط رو به داخل جمع شده لطفا راهنمایی بفرمایی

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام لطفاًیه عکس واضح و خوب از سانسوریاتون به آدرس ایمیل مون بفرستین : support@iranderakht.com

 17. سهیلا گفت:

  سلام ممنونم از مطالب مفیدتون, برای شپشک آرد آلود و قارچ بذگی از چ سمی با چ دوزی استفاده کنم؟ برگ هر دو گلدونم پژمرده شد و لکه های سفید و قرمز رو. برگ ها هست, البته تعداد لکه ها کمه. و برگ های تازه زرد و خشک میشوند.

 18. سهیلا گفت:

  سلام بابت مطالب مفیدتون, از چ سم کشی و ب چ میزان برای شپشک آرد آلود استفاده کنیم؟

 19. محمد زينلي گفت:

  با سلام وتشكر از مطالب خوبتان

  علت ترك و قاچ قاچ شدن برگ سانسوريا چيست ممنون ميشم پاسخ بفرمائيد .
  باتشكر

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام محیط گرم و خشک ،آبیاری نا منظم ،کمبود مواد غذایی و …باعث ترک خوردن برگ ها می شود یک به یک بررسی کنید و علت را رفع کنید.

 20. ایمان گفت:

  سلام
  ضمن تشکر از مطالب مفیدتون
  من چندتا گلدون سانس داشتم که غلاف های زیادی داست و همه اونهارو مجددا تکثیر کردم مدتیه که احساس میکنم رنگ و رخ ندارند ، از چه کودی برای رنگ اون استفاده کنم
  ضنن این که گلدونهارو خیلی خشک نگه میدارم

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   احتمالا موقع گرفتن قلمه به ریشه آسیب رسیده و اگر رنگ برگها پریده، نور کافی نیست یا نیاز به کود دهی دارد. گیاه را به مکان پر نورتر منتقل کرده و تغذیه را انجام دهید. و از کودهای کامل مخصوص کاکتوس به منظور تقویت گیاه باید استفاده کنید .هر دو هفته یه بار به مقدار یه قاشق چای خوری کوچیک از کود رو در یک لیتر اب حل نموده وبه مقدار کافی از محلول مورد نظر به صورت ابیاری به گیاه بدهید. در مصرف کود زیاده روی نکنید.
   برای آبیاری هم در زمستان هر 3 هفته یکبار و در تابستان یکبار در هفته آبیاری کافی است به دلیل ساقه گوشتی گیاه که سرشار از آب است از آبیاری زیاد از اندازه پرهیز نمایید چون باعث پوسیدگی گیاه می گردد . در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود.ولی خاک را زیاد خشک نگه ندارین هر وقت سطح خاک حشک بود و تا یک بند انگشت احساس رطوبت نکردید آبیاری کنید

   1. طاها گفت:

    .سلام سانسوریای من از نوع ابلغ هست و ما حدود ۴یا۵ ماهه که گرفتیم وگل هم داد الان یکی از برگ های سانسوریام هم زردی دورش کم رنگ شده و وسط برگش حالت خط های قهوه ای هست ومیخواستم بپرسم مقدار ابی که هر ۱۰ روز یکبار میدم چقدر باید باشه چون من اندازه ی نصف بطری نوشابه میریزم ممنون وباتشکر از سایت خوبتون

  2. نسترن گفت:

   سلام

   1. mary گفت:

    سلام وقت تون به خیر.تشکر از سایت بسیار مفیدتون
    سانسوریای من کنار یکی از برگهاش مثل چوب خشک شده و چن تا خط مثل خراش اما همون رنگتقریبا سفید یا نقره ای هم روی برگ داره.چون دوتا گلدون دارم مقایسه ش راحته.یکیش صاف و مثل هم بالا نیمده و برگها پیچ و تاب دارن.اون یکی کوتاه تره و تقریبا برگها لوله شدن

    1. کیانا والی گفت:

     سلام می تونین عکس گیاه رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستین تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم: iranderakht

 21. درسا گفت:

  سلام ببخشید من یه پاجوش سانسوریا رو کاشتم دیر رشد میکنه مثلا سالی یه برگ میزنه و بلند میشه بعدم که حسابی بلند شد از کناره ها رول میشه .،خاکش یکم خشک بشه آب میدم هر یک ماه ونیمم کود آهن میدم ،نورشم خوبه کنار پنجره شمالیه،خاکشم همیشه مراقبم که آب توش نمونه، خلاصه چرا دیررشده و چرا برگاش جمع میشه ؟ هیچ علایمی از چیزایی هم که گفتین نداره خداروشکر… ممنون میشم جوابمو بدین

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام وقت بخیر
   هر چه محیط پر نورتر باشد رشد این گیاه بهتر است و حتی برخلاف بسیاری از گیاهان آپارتمانی می توان آن را در مقابل نور مستقیم آفتاب هم قرار داد. البته به جز روز های گرم.به سایه هم مقاوم است. ولی رشد آن کم و حتی متوقف می شود.دمای ایده آل آن برای رشد ۲۷-۱۸ درجه هست. به گرمای بیشتر مقاوم است و اگر خاک آن خشک باشد سرما را هم حتی تا دمای ۵ درجه هم تحمل می کند.نوع ابلق آن حتما باید نور کافی دریافت کند.نوع معمولی آن به نور کم مقاوم است اما در نیم سایه عملکرد بهتری خواهد داشت.علت لوله شدن برگ‌های سانسوریا تغییرات دمایی می‌تواند باشد. این گیاه سرما یا گرمای زیاد را دوست ندارد و در واکنش به این موضوع برگ‌های خود را لوله می‌کند. البته عواملی مانند نور زیاد ، آبیاری نامناسب گیاه و آفت نیز می‌تواند باعث لوله شدن برگ سانسوریا شود. شرایط را بررسی کنید.

   1. سپیده اسبقی گفت:

    سلام منظورتون از آبیاری نامناسب آبیاری کم هستش؟ من فکر میکنم مشکل گیاه من آبیاری کمه که برگ هاش چروک و نازک شده از طرفی هم میترسم با آبیاری زیاد ریشه اش رو بپوسونم
    لطفا راهنمایی بفرمایید موقع آبیاری آب از زیر گلدان خارج بشه یا خیر من همیشه طوری آب پای سانسوریا میریزم که زیر گلدونی خشک باشه ؟

    1. پشتیبان 1 گفت:

     سلام خیر منظور هم آبیاری زیاد و هم آبیاری کم هست
     بله در اثر آبیاری کم و از دست دادن آب برگ ها چروکیده می شوند در هنگام آبیاری گلدان خود را سیراب کنید تا آب مقداری از زیرگلدانی خارج شده و آب کافی به ریشه برسد
     همچنین سانسوریا ابلق نیاز به نور مستقیم پنجره جنوبی نداره همینه که آب زود تبخیر میشه نور کامل ولی نه مستقیم
     دلیل نازک شدن برگ ها گرما یا سرمای زیاده که گیاه نسبت به شرایط بدش واکنش نشون میده و خودشو جمع میکنه
     احیاناً گیاهتون کنار وسایل گرمایشی نیست؟

     1. سپیده اسبقی گفت:

      سلام نه دقیقا پشت پنجره هستش
      ممکنه سردش شده باشه؟
      البته پنجره دو جداره هست
      نظر شما چیه نور زمستانی هم از این فاصله زیاده؟
      ببخشید به خاطر زیاده گویی ولی دلم میخواد مشکل رو بفهمم این دومین گلدونی هستش که داره خراب میشه و من خیلی ناراحتم
      من در پاییز و زمستان دو هفته یکبار به گلدان ها آب میدم و البته نه مقداری که از زیر گلدان خارج بشه و گلدان دقیقا پشت پنجره جنوبی آپارتمان چسپیده به پنجره هستش.
      من چهار تا گلدان بزرگ سانسوریا ابلق دارم دو تا از این گلدان ها همینهایی هستند گه پشت پنجره جنوبی هستند دوتای دیگه هم جلوی پنجره شمالی ساختمان هستند و البته پشت پرده توری این دو تا پنجره شمالی رو تازه خریدم و هنوز سرحال هستند
      نگران این هستم که همه رو خراب کنم
      ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

     2. لیلا گفت:

      سلام وقت بخیر..چند وقه متوجه شدم سنسوریام پایینش زرد شده ..خاک گلدون رو خواستم تعویض کنم متوجه پوسیدگی ریشه شدم ..ریشه رو تا جایی که پوسیده جدا کردم و مجدد در خاک تازه کاشتم .حالا یه پودر قارچ کش خریدم ولی طرز استفاده اون رو نمیدونم ..نوشته در یک لیتر آب حل بشه و استفاده بشه ..این محلولی که درست کردم بریزم روی گیاه ..بریزم روی خاک ؟؟چطور استفاده کنم …اسم پودره هست بنومیل۵۰ درصد و پودر و تابل..ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

    2. مطهره گفت:

     گل سانسوریای من حالش خوب بود کمی حالت افتادگی پیدا کرد بود بردمش گلخونه خاکش رو عوض کرد وگفت از کم ابی الان بهش اب دادم انا یک هفته میشه که اوردمش داره از ریشه زرد میشه و چروکیده میشه یکی از برگ هام هم از کنارها قهوه ای شده لطفا کمکم کنید😣😣😣

     1. کیانا والی گفت:

      سلام
      در آبیاری افراط نکنید. سانسوریا به آبیاری زیاد خیلی حساسه.

  2. نازنین گفت:

   با عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان عزیز.۱ هفته اس که گلدان سانسوریا خریدم که گل فروشی از خاک های بسته بندی شده عوض کرد اما کامل خاکی که دور ریشه های قبلی بود رو تمیز نکرد. اما دورن خاک خرخاکی گلوله ای دیدم.یه چند تا هم حشره هایی مانند مورچه.میترسم که سانسوریامو خراب کنن چون پر هستش گلدانم و رشدشم توی یه هفته یه بند انگشت بوده.چی کار باید بکنم ؟

   1. کیانا والی گفت:

    سلام بله وجود خرخاکی در خاک برای گیاه مضره و باعث توقف رشد گیاه می شه. سم سوین تهیه کنید و به میزان یک قاشق چایخوری در یک لیتر آب حل کرده و به صورت آبیاری به خاک گیاه بدین. در صورت لزوم بعد از دو هفته سمپاشی رو تکرار کنید.

    1. لیلا گفت:

     سلام وقت بخیر..چند وقه متوجه شدم سنسوریام پایینش زرد شده ..خاک گلدون رو خواستم تعویض کنم متوجه پوسیدگی ریشه شدم ..ریشه رو تا جایی که پوسیده جدا کردم و مجدد در خاک تازه کاشتم .حالا یه پودر قارچ کش خریدم ولی طرز استفاده اون رو نمیدونم ..نوشته در یک لیتر آب حل بشه و استفاده بشه ..این محلولی که درست کردم بریزم روی گیاه ..بریزم روی خاک ؟؟چطور استفاده کنم …اسم پودره هست بنومیل۵۰ درصد و پودر و تابل..ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 22. محسن گفت:

  سلام .گیاه سانسوریا برام هدیه اوردن که دوتا پاجوش داره که کجن .نقاط خاکستری هم که گفتین ندارن .چیکار کنم که کج بزرگ نشن .راست بلند شن ؟ممنون میشم جوابمو بدین

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام وقت بخیر لطفاً یه عکس از گیاهتون برامون به ادرس ایمیلمون بفرستین

   1. Elmira گفت:

    سلام گیاه سانسوریا من چنان لکه قهوه ای افتاده روش ولی نه شل شده نه ابدارمشکلش چی هست؟

 23. فائزه گفت:

  سلام .گیاه سانسوریا برام هدیه اوردن که دوتا پاجوش داره که کجن .نقاط خاکستری هم که گفتین ندارن .چیکار کنم که کج بزرگ نشن .راست بلند شن ؟

 24. پشتیبان 1 گفت:

  سلام وقت بخیر لطفاً یه عکس از گیاهتون برامون به ادرس ایمیلمون بفرستین

 25. سپیده اسبقی گفت:

  سلام نه دقیقا پشت پنجره هستش
  ممکنه سردش شده باشه؟
  البته پنجره دو جداره هست
  نظر شما چیه نور زمستانی هم از این فاصله زیاده؟
  ببخشید به خاطر زیاده گویی ولی دلم میخواد مشکل رو بفهمم این دومین گلدونی هستش که داره خراب میشه و من خیلی ناراحتم
  من در پاییز و زمستان دو هفته یکبار به گلدان ها آب میدم و البته نه مقداری که از زیر گلدان خارج بشه و گلدان دقیقا پشت پنجره جنوبی آپارتمان چسپیده به پنجره هستش.
  من چهار تا گلدان بزرگ سانسوریا ابلق دارم دو تا از این گلدان ها همینهایی هستند گه پشت پنجره جنوبی هستند دوتای دیگه هم جلوی پنجره شمالی ساختمان هستند و البته پشت پرده توری این دو تا پنجره شمالی رو تازه خریدم و هنوز سرحال هستند
  نگران این هستم که همه رو خراب کنم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام خیر همونطوری که قبلاً عرض کردم آبیاری و چک کنید هر دوهفته یک بار آب کم براش کمه
   در فاصله بین دو آبیاری خاک را بررسی کنید انگشت خود را در خاک فرو ببرید اگر تا دو بند انگشت رطوبت را حس نکردید آبیاری کنید

  2. Maedeh گفت:

   سلام سانسوریای من بعد دوبار سم پاشی با سم دیازینون امروز دیدم که این حشره به کارت زرد توی خاکش چسبیده… هنوزم پشه های توی خاک از بین نرفتن… چکار باید انجام بدم… سم رو هر پونزده روز یکبار دو سی سی در یک لیتر اب بهش دادم… دو مرتبه انجام دادمhttp://uupload.ir/files/fc2p_img_20200711_142205.jpg

   1. کیانا والی گفت:

    سلام عکس واضح تری از آفت رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستین تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم: iranderakht
    برای از بین بردن پشه گلدان هم این مقاله رو مطالعه کنید: https://iranderakht.com/%D9%85%D8%A4%D8%AB%D8%B1%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A2%D9%81%D8%AA-%DA%A9%D8%B4-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1/

 26. ماهان گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید
  به من گلدان سانسوریا هدیه دادن بغل برگهاش حالت نخ مانند کنده میشه و برگهاش صاف نیست تاب داره میشه لطف کنید بگید مشکلش چیه؟؟؟؟

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام وقت بخیر
   علت لوله شدن برگ‌های سانسوریا تغییرات دمایی می‌تواند باشد. این گیاه سرما یا گرمای زیاد را دوست ندارد و در واکنش به این موضوع برگ‌های خود را لوله می‌کند. البته عواملی مانند نور زیاد ، آبیاری نامناسب گیاه و آفت نیز می‌تواند باعث لوله شدن برگ سانسوریا شود. شرایط را بررسی کنید.اگر حاشیه ی برگ های سانسوریا جویده شده است گیاهتان دچار آفت شده و باید با سم های مخصوص حشرات ، گیاه را سمپاشی کنید.

 27. روزبهانی گفت:

  سلام
  چطوری میشه کاری کرد که سانسوریا خیلی بلند نشود؟

  1. پشتیبان 1 گفت:

   سلام وقت بخیر
   می‌توانید برگ‌های بزرگ را از پایه قطع کرده و به گلدان جدید منتقل کنید.

 28. مسعود گفت:

  سلام، برای سانسوریای من چه اتفاقی داره می افته؟ چرا روی برگ ها لکه های قهوه ای رنگ ظاهر شده؟ تو لینک پایین میتونید ببینید:
  http://uupload.ir/files/2hg9_1.jpg

  علت این خشکی های وحشتناک که حتی لبه های برگ ها رو فرا گرفته چیه؟ تو لینک پایین میتونید تصویرش رو ببینید
  http://uupload.ir/files/evc2_2.jpg

 29. مسعود گفت:

  چرا برگ های تازه سانسوریای من بیشتر از 4 الی 5 سانتی متر رشد نمیکنن و دچار گندیدگی میشن؟ تصویرش رو ببینید لطفاً
  http://uupload.ir/files/txtc_3.jpg

 30. مسعود گفت:

  روی برگهای سانسوریای من در جهت طولی برگ بریدگیهایی به وجود اومده که انگار با کاتر ایجاد شده! علت چیست؟ عکسش تو لینک زیر هست
  http://uupload.ir/files/g3cg_4.jpg

 31. مسعود گفت:

  بعضی از برگ های سانسوریای من از ناحیه ای که از خاک بیرون اومده و بعضی کمی بالاتر از سطح خاک دچاره پوسدیگهایی شبیه به خوردگی شده اند؟ دلیلش چیه؟ تصویرشم تو لینک زیر گذاشتم
  http://uupload.ir/files/fi3s_5.jpg

 32. Meri گفت:

  سلام
  امروز سانسوریای پاکوتاهمون رو برای چند ساعت در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دادم … متاسفانه برگهاش تیره و شل و وارفته شده و یه جورایی حس میکنم گیاه خراب شد در مقابل نور مستقیم آفتاب … الان برای ترمیم و بهتر شدن حالش چکار کنم ؟؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 33. نسيم ميرمحمدي گفت:

  سلام
  برگ سانسوريام از قسمت بالا دچار پلاسيدگي ميشه و كم كم به ريشه ميرسه ، توي همون گلدون برخي از برگها از همون قسمت زرد ميشن
  آبياري رو در صورت خشك شدن ٢ سانتي خاك انجام ميدم
  از لحاظ زهكشي هم بررسي كردم مشكلي نداشت
  كود هم ندادم
  نور رو هم بصورت غير مستقيم دريافت ميكنه
  دماي اتاق هم معموليه خيلي سرد و يا گرم نيست
  لطفا راهنماييم كنيد

 34. نعیمه گفت:

  سلام. سنسورهای من گل های سفیدی داده که آغشته به شیره است. این حالت طبیعی است یا آفت هست؟

 35. علی گفت:

  سلام خاک گلدون رو عوض کردم و پاجوشهارو انتقال دادم ولی متاسفانه یکی از گلدانها که دو برگ داره از بالا یواش یواش داره خشک و زرد میشه و همین طور داره میاد پایین ممنون میشم بگید چیکار کنم

 36. وحید گفت:

  سلام وقت بخیر
  یک سال پیش یه سانسوریا شمشیری از پا جوش جدا کردم و کاشتم اوایل رشدش عالی بود و خیلی خوب رشد کرد الان دوتا از برگ هاش از پایین تا وسط برگ لوله ای شده
  جدیدا هم که خاکشو عوض کردم متوجه شدم خیلی خاکش سفت بوده و ریشه نتونسته خیلی پخش بشه الان هم خاک مخصوص گل های آپارتمانی گرفتم و ریختم تو گلدونش ولی یکی از برگ ها نوکش نرم و نازک شده دلیلش چه لطفا کمک کنید من خیلی این گلمو دوست دارم میترسم خراب بشه

 37. بهنام طباطبایی گفت:

  سلام
  یک گلدان سانسوریا ابلق دارم که تقریبا دوهفته یکبار آبیاری میشه
  جای اون کنار سالن هست و آفتاب مستقیم نمیخوره و دمای اتاق حدود ۲۶درجه هست
  چند روز رفتم سفر وقتی برگشتم دیدم یکی از برگها خم شده افتاده روی زمین و از ریشه تا کمر شل و آبکی و لزج شده
  برگ مریض را کشیدم و از ریشه در آوردم و با چاقو از وسط نصف کردم.
  با قاشق مقداری خاک را کندم.۱۰سانت اول کاملا خشک بود و بعد از آن خاک کمی رطوبت داشت و فکر میکنم در حد مناسب بود.
  با چراغ قوه خاک را بررسی کردم.یکی دوتا حشره سفید خیلی ریز دیدم که راه میرفتن.
  حدود یک قاشق چای خوری مانکوزب۸۰ در یک لیتر آب حل کردم روی سطح خاک ریختم.
  نمیدونم کارم درست بوده یا نه
  عکس گیاه را براتون آپلود میکنم

  https://drive.google.com/file/d/1wy4lhMNyKY-uSW4gtzeujPaSTWQCr5jl/view?usp=drivesdk

  https://drive.google.com/file/d/1535z_6SmHisZNjylWsZvvOwzO-noIYkG/view?usp=drivesdk

 38. ساناز گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون من یه گلدون سانسوریا ابلق دارم چند روز بود که تو خونه حشره های کوچک سیاه می دیدم اما نمی دونستم از کجاست امروز متوجه شدم از گلدون سانسوریا هستش نمی دونم چیکار کنم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم.

 39. سایه گفت:

  سلام، ممنون از اطلاعات کاملتون، سانسوریای من حالش خیلی خوب بود تا اینکه هفته پیش گلدونش رو عوض کردم و به یک گلدون بزرگتر منتقلش کردم، از آزولا و گِل استفاده کردم، و بعد آبیاری کردم، اما متوجه شدم گلدونم اصلا آب اضافه از آبیاری رو بیرون نمیده، و سانسوریای من شاخه هاش زردو خیسن،یکیشو که زرد شده بود درآوردم خیس بودو بوی پوسیدگی میداد،گلدونو بیشتر سوراخ کردم، الان باید چکار کنم درست شن؟ ممنون میشم راهنماییم کنین

 40. هانیه گفت:

  سلام ممنون از راهنماییتون، گیله من وسط برگش یه قاچ خورده و دو سه جاش لبه های برگ جمع شده حالت پوسیده، میشه بگین باید چکار کنم؟

 41. کریمی گفت:

  سلام .یک گلدان سانسوریا بزرگ دارم .مدتی غلافهای سالم اون بصورت دسته می افته وقتی میبینم اصلا ریشه ندارن
  کاملا هم سبز هستند علت چیست ؟
  سوال بعدی همونطور غلاف رو توی خاک بذارم ریشه میدهد یا خیر؟
  ممنون

 42. حامد گفت:

  بسیار مفید ممنون

  1. مصلی نژاد گفت:

   سلام سانسوریا پا کوتاه دارم‌ از انتها برگ ها قهوای میشه مخصوصا برگ جدید روی برگها لک قهوای میزند بعد یه مدت از وسط، کلا له میشه .

   1. مهدی گفت:

    سلام من گیاه سانسوریا دارم تقریبا ۵۰ تا برگ داره اینارو جدا کردم از قارچ کش استفاده کردم و آبیاری اولیه را با قارچ کش کردم ۱ قاشوق چایی خوری در ۱ لیتر آب دور زرد برگها همه داره سبز میشه یا مشکی علتشو میشه بفرمایید ممنون

    1. کیانا والی گفت:

     سلام عکس گیاه رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستین تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم: iranderakht

 43. حامد گفت:

  راه های درمانی که برای سانسوریا گفتین رو انجام دادم سانسوریاهام حالشون عالی شدن ممنون بابت سایتتون

 44. رضا گفت:

  سلام علت پا جوش نزدن سانسوریا چیه

 45. ریحانه گفت:

  سلام من سانسوریای ابلق دارم و الان پایین سانسوریا قهوه‌ای شده مثل حالت سوختگی ، این مشکل قابل رفعه یا اینکه اون سانسوریا‌ها خراب میشه و میوفته؟

 46. MiM گفت:

  سلام خیلی ممنون از اطلاعات کامل و دقیقتون

  آیا می‌توان از تفاله قهوه یا مخلوط قهوه و چای بعنوان کود ملایم برای این گیاه استفاده کرد؟!

 47. نرگس گفت:

  سلام خسته نباشید من چند وقت پیش دیدم از خاک هزار پا امد بیرون بدش رفتیم خاک گلدون رو عوض کردیم توش کلی حشراتم بودن . بد دیدم ریشه هاش نارنجیه مشکلی نیست ک؟؟

  1. حامد گفت:

   سلام نارنجی بودن ریشه های سانسوریا طبیعی میباشد مشکلی نیست

 48. رویا گفت:

  سلام خسته نباشید من یه سانسوریا ابلق پاکوتاه دارم یه هفته میشه که برگای ردیف زیریش خشک شدن فک کنم به خاطر آب دادن زیاده چون یادم رفته بود آب دادم به فاصله دو سه روز بازم آبیاری کردم الان چیکار کنم؟ دلیلش همون آب زیاده؟ چون برگای بالاییش خیلی سرحاله

 49. vahid.shabani.s7 گفت:

  سلام.سانسوریای من برگاش بجوری شده انگار داره چروک و لول میشه.چطوری براتون عکس بفرستم تا راهنماییم کنین؟

  1. حامد گفت:

   سلام به اینستاگرام ایران درخت ارسال کنید iranderakht

 50. مارال گفت:

  سلام
  ببخشید نوک و کنار برگای سانسوریا سفید شده مثل زخمهای سفید
  علتش چیه

 51. Fardin گفت:

  سلام برای بیماری لکه برگی قارچی از چه قارچ کشی استفاده کنیم؟؟؟
  لطفا جواب بدین!

 52. Fardin گفت:

  سلام برای بیماری لکه برگی قارچی از چه قارچ کشی استفاده کنیم؟؟؟
  لطفا جواب بدین!!

 53. الناز گفت:

  سلام خسته نباشید این گل رو برای من هدیه آوردن حدودا یک ماه پیش مثلا از اول به همین صورت بوده
  بعد از پرس و جو گفتن قارچ داره، بنومیل 80% تیه کردم، تو یک لیتتر آب یک قاشق چایی خوردی حل کردم و هفتگی اسپری میکنم…عکس امروز بعد از حدودا یک ماه گرفته شده،حاشیه های زرد داره زیاد تر میشه به نظر شما من چیکار کنم؟
  http://uupload.ir/files/ff3_img_20191214_102117.jpg
  http://uupload.ir/files/p9p6_img_20191214_102127.jpg
  http://uupload.ir/files/a2io_img_20191214_102227.jpg
  http://uupload.ir/files/9dw_1577781212162397946451.jpg

 54. مریم گفت:

  سلام لطفا منو راهنمایی کنین
  سانسوریای پایه کوتاه دارم که تقریبا دوسال بود گلدونش عوض نشده بود. حالش خوب یهو برگهای پایینی شروع کرد به زرد شدن. گلدون بزرگتر گرفتم که عوض کنم وقت تعویض دیدم کلا بته از ریشه جدا شده!!! ریشه ش پوسیده بود یا نمی دونم چه مشکلی پیش اومده. هفته ای یکبار خیلی کم آب می دادم بهش و روی خاکش هم خشک بود
  حالا گیاه رو دوباره می تونم بکارم یا باید ریشه بده؟ تو آب بذارم برای ریشه دادن؟ چطور میتونم عکس بفرستم از گیاه؟

  1. Hediyeh گفت:

   سلام ببخشیدعلت ترکهای روی گیاه چی میتونه باشه هفته ای دودفعه ابیاری میکنم وحدودا دومتر هم با پنچره فاصله داره نور افتاب مستقیم نمیخوره از چی میتونه باشه.ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. کیانا والی گفت:

    سلام ممکنه آسیب فیزیکی باشه و یا محیطش خشک باشه. غبارپاشی روی برگ ها رو امتحان کنید تا ببینید نتیجه ای داره یا نه.

 55. Danyal گفت:

  سلام خسته نباشید گیاه سانسوریایی دارم که خیلی خوب پاجوش میزد ولی مدتی برگ هاش شروع به زرد شدن کرده ولوله میشن و خاک هم به شدت رفت پایین به نظر شما چیکار باید بکنم بتونم نجات بدم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. جلال گفت:

   سلام
   گیاه سانسوریا پارسال گرفتم سه تا پاجوش زد پاجوش بلند شد تا حدود شصت سانت ولی فقط یک برگ داده چرا برگ های هر سه پاجوش بیشتر از یکی نشده

 56. smosaddegi گفت:

  گیاه سانسوریای من یک پاجوش داشت که پس از اینکه یه مقداری بزرگ شد جداش کردم ولی بعد از اون گیاه اصلی زرد و بی حال شد.از خاک درش اوردم فکر میکنم ریشه اش خراب شده میشه ریشه اون رو قطع کنم دوباره بزارم توی آب تا دوباره رشد کنه؟

  1. حسین گفت:

   فک کنم می تونی برگش رو قلمه بزنی تو آب ریشه بده

 57. آزاده گفت:

  سلام وقت بخیر
  سانسوریا ابلق پاکوتاه دارم برگهاش زرد شد متوجخ شدم ابیاری زیاد بوده اومدم خاکش راکم کنم از ساقه جدا شد فقط یه برگش موند به ریشه،چیکارش کنم
  و اینکه بقیه سانسوریاهام ازوسط فقط رشد میکنن برگ های کناره همونطور کوچیک میمونن
  لطفا راهنمایی کنید ممنونم

 58. araz.alizadeh گفت:

  سلام من گل های سانساریام مریض احوال شدن 🙁 روی برگه هاش تغییر رنگ و شکل های عجیب مقال آفت زده
  عکس هاش رو دارم میخواستم کمک کنید بهم

  1. کیانا والی گفت:

   عکس‌هاتون رو به پیج اینستاگرام ایران درخت بفرستید راهنماییتون می کنن.

 59. سارا گفت:

  سایتتون عالیه

 60. هدی گفت:

  سانسوریای من روش لکه های لزج قهوه ای داره
  چی کار کنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   بیماری قارچی است. می توانید از سموم قارچ‌کش استفاده کنید.

 61. زهرا اسدی گفت:

  سلام از کجا عکس گیاهم رو براتون بفرستم که ببینید مشکلش چیه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   به اینستاگرام ایران درخت: iranderakht

 62. مهناز گفت:

  علت لوله شدن برگ های سانسوریا چی میتونه باشه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   علت اصلیش تغییرات ناگهانی دماست.

 63. زهرا گفت:

  با سلام خواستم تشکر کنم سانسوریای من درمان شد

 64. سولماز گفت:

  سلام وقتتون بخیر ممنون میشم راهنمایی کنید گیاه سانسوریا من از قسم پایین آبکی و بی حال میشه و به سمت بالا میاد خیلی ناراحتم که کاری براش نمیتونم تنجام بدم میتونید راهنماییم کنید متشکرم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   عکس گیاه رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستید راهنماییتون می کنن: iranderakht

 65. رها گفت:

  خیلی کامل و دقیق بود تشکر

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون که نظرتون رو گفتید.

 66. مجتبی گفت:

  سلام
  سانسوریا شمشیری رنگ ابلغش داره سبز میشه
  هفته یک بار بهش آب میدم نورش متوسط نزدیک پنجره است
  سه هفته پیش هم یک بار بهش کود دادم (سیاه رنگ بود)
  ممنون از شما

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   برای این که گیاه حالت ابلقش رو حفظ کنه به نور کافی نیاز داره. حتما نورش کافی نیست که داره سبز می شه. البته به هیچ وجه سانسوریا رو در معرض نور مستقیم نباید قرار بدین چون باعث آسیب گیاه می شه.

   1. مجتبی گفت:

    ممنون
    عوارض کود نیست؟
    ایا باز هم کود بدم ؟
    چه کودی بهتره ؟

    1. کیانا والی گفت:

     سلام خیر احتمالا از کود نیست ولی به طور کلی در کوددهی افراط نکنید چرا که ممکنه باعث سوختن ریشه ها بشه.
     از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی می تونید برای سانسوریا استفاده کنید.

     1. مجتبی گفت:

      ممنون از راهنمایی شما

     2. کیانا والی گفت:

      خواهش میکنم. ممنون از شما که نظرتون رو به اشتراک می ذارید.

 67. هیوا گفت:

  سلام
  سانسوریا من وقتی پاجوش میزنه پاجوشها زرد از خاک بیرون میان ، همه پاجوش ها زرد نیستن اما بعضیاش زردن ، علتش چیه

 68. هیوا گفت:

  سلام خسته نباشید
  گیاه سانسوریا من وقتی پاجوش میزنه، پاجوشها از خاک که میان بیرون زرد هستن حتی وقتی نگاه میکنم میبینم داخل خاک هنوز که بیرون نیومدن زردن ، همه پاجوشها زرد نیستن ولی بعضی هاشون زردن . دلیلش چیه
  عکسشم براتون فرستادم

  http://uupload.ir/files/iunq_20200603_141444.jpg

  1. کیانا والی گفت:

   سلام من پاجوشی در عکس نمی بینم شما منظورتون چیه؟ اگر بیشتر توضیح بدید بهتر می تونیم راهنماییتون کنیم.

 69. جواد گفت:

  سلام روی برگهای گیاه سانسوریام لکه های قهوه ای دارن .لطفا بگین چیکارش کنم ممنونم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام لکه ها در حاشیه برگ ها هستند یا روی برگ؟ اگر لکه های قهوه ای در حاشیه برگ ها هستن و حالت سوخته داره می تونه به دلیل گرمای هوا باشه. اگر لکه ها حالت لزج دارند و در سطح برگ پراکنده شدن، بیماری قارچیه و باید از قارچ کش استفاده کنید.

 70. طاها گفت:

  .سلام سانسوریای من از نوع ابلغ هست و ما حدود ۴یا۵ ماهه که گرفتیم وگل هم داد الان یکی از برگ های سانسوریام هم زردی دورش کم رنگ شده و وسط برگش حالت خط های قهوه ای هست ومیخواستم بپرسم مقدار ابی که هر ۱۰ روز یکبار میدم چقدر باید باشه چون من اندازه ی نصف بطری نوشابه میریزم ممنون وباتشکر از سایت خوبتون

  1. کیانا والی گفت:

   سلام در کل آبیاری باید متعادل باشه. در حدی که آب از سوراخ زیر گلدان خارج بشه کافیه. در واقع میزان آبیاری برای هر گیاهی رو خودتون باید با آزمون و خطا به دست بیارین.

 71. Maedeh گفت:

  سلام… من سه تا گلدون سانسوریا دارم که متاسفانه توی خاکشون حشرات ریز سفید رنگ هست که فقط توی خاک هستن… پرواز نمی کنن… اندازه شون هم خیلی خیلی کوچیک هست… چه کار می تونم بکنم که از بین برن… سمپاشی هم کردم اما فایده نداشته

  1. کیانا والی گفت:

   سلام از چه سمی استفاده کردید و چه مقدار؟

   1. Maedeh گفت:

    قبلا رو یادم نمیاد که چه سمی استفاده کردم… اما جدیدا از سم دیازینون استفاده کردم هر پونزده روز دو سی سی در یک لیتر آب… موثر می تونه باشه؟ هنوز دوره ی دوم رو نزدم

 72. سعید گفت:

  سلام خسته نباشید
  من سانسوریای پا کوتاهی دارم که چند وقتی بود که اصلا پاجوش نزده بود و برگ های پایینی خیلی بیحال بودن و چون زمان تعویض خاکش رسیده بود احساس کردم که خب شاید خاک باید عوض بشه و مغذی نیست دیگه خاکش(من سالی 1 بار خاکش رو تعویض میکنم) برای همین خاکش رو عوض کردم و متوجه شدم که گیاهم ریشه هاش پوسیده یه هفته بعد از تعویض خاکش تمام برگ های پایینی دارن زرد میشن و خشک میشن ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممکنه از آبیاری زیاد بوده باشه. در فاصله بین دو آبیاری حتما صبر کنید تا خاک گیاه کامل خشک بشه چون سانسوریا به آبیاری زیاد خیلی حساسه. به خاک گیاه هم قارچ کش بزنید تا از ادامه پوسیدگی ریشه جلوگیری بشه.

 73. Sedigh گفت:

  http://uupload.ir/files/fc2p_img_20200711_142205.jpg
  سلام خسته نباشید من یک گلدان سانسوریا دارم که توی خاکش پشه داشت… من دو مرتبه به فاصله پانزده روز مقدار دو سی سی دیازینون رو در یک لیتر اب مخلوط کردم و به خاک و برگ ها پاشیدم… ولی امروز متوجه شدم که همچنان پشه توی خاکش هست و اینکه یه حشره مثل عنکبوت هم به کارت زرد توی خاک چسبیده… میشه من رو راهنمایی کنید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام به یک دستمال کاغذی پیف پاف بزنید و بذارید روی خاک گلدان بمونه. هر روز این کارو انجام بدین به مدت 2 هفته. پشه ها موقع آبیاری از خاک بیرون میان پس بهتره بعد از هر بار آبیاری هم به خاک گیاه مقداری پیف پاف اسپری کنید.

 74. اندیشه گفت:

  سلام، ممنونم از سایت خوبتون و اطلاعات کاملتون، من یک سانسوریا ابلق دارم، لبه های برگ های بزرگش از وقتی خریدم خوردگی داشتند، اما آفت کشی کرده بودن فروشنده، الان پاجوش در آورده متاسفانه امروز دیدم پاجوش هم دچار خوردگی شده، میشه راهنماییم کنین؟ ممنونم ازتون.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام یک سم حشره کش تهیه کنید و طبق دستورالعمل گیاه رو سمپاشی کنید تا مشکل حل بشه.

   1. اندیشه گفت:

    ممنونم، چه سمی به نظرتون بهتر هست و آسیب نمیزنه به گیاهم؟

 75. سارا گفت:

  سلام سانسوریای من داره از پایین سیاه می شه.

 76. سارا گفت:

  سلام سانسوریای من داره از پایین سیاه می شه

  1. کیانا والی گفت:

   سلام احتمالا از آبیاری زیاده و ریشه داره می پوسه. آبیاری رو فعلا متوقف کنید تا زمانی که خاک کاملا خشک بشه. در کل آبیاری سانسوریا باید بعد از خشک شدن کامل خاک باشه.

 77. معصومه گفت:

  سلام نوک برگ های سانسوریای من قهوه ای شدن و حالت سوخته دارن چی کار باید بکنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ نور مستقیم به گیاه می خوره؟

 78. رضایی گفت:

  سلام من یه سانسوریا پا کوتاه دارم هفته ای دو بار آبیاری می کنم و محیط گیاه هم روشنه. ولی چند وقتیه بیحال شده. می شه بفرمایید علتش چیه و چی کار باید بکنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام احتمالا آبیاریتون زیاده. برای سانسوریا آبیاری هفته ای یک بار کافیه. بهتره فواصل آبیاری رو بیشتر کنید تا ببینید تغییری در شرایط گیاه به وجود میاد یا نه.

 79. فاطمه گفت:

  سلام سانسوریا ابلق من داره زرد می شه برگاش. نوشتین از کمبود مواد مغذیه. به نظرتون چه کودی باید بهش بدم تا رنگش برگرده؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام می تونین از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی یا یک کود آهن دار استفاده کنید.

 80. ساناز گفت:

  سلام سانسوریای من چند ماهی هست که هر چند وقت یکبار یکی از برگهاش از حاشیه ی کنار برگ شروع به زرد شدن میکنه به طوری که یک طرفش سبزه و یک طرف دیگه زرد و به مرور از بین میره نمیدونم چرا اینجوری میشه چون من آبیاری رو تا وقتی خاک خشک بشه انجام نمیدم کود هم ماهی یکبار میدم تا الان یه تا از برگاش اینجوری شدن

  1. کیانا والی گفت:

   سلام احتمالا آبیاریتون زیاده. فواصل آبیاری رو بیشتر کنید(مثلا هر 10 روز یک بار) تا ببنید مشکل رفع می شه یا خیر.

   1. ساناز گفت:

    فواصل گاهی حتی بیشتر از ده روز هست در ماه دو بیشتر آب نمیدم

    1. کیانا والی گفت:

     سلام از غلظت زیاد کود هم ممکنه برگ ها زرد بشن. این مورد رو هم بررسی کنید. همچنین گیاه رو جایی بذارین که باد کولر بهش نخوره.

 81. حنانه مقیمی گفت:

  سلام خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون مقاله مفیدی بود.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از نظرتون.

 82. فربد گفت:

  سلام من یه سانسوریا دارم که پشت پنجره س نور خوبی میخوره آبیاریشم هفته ای یک باره. محیطش خنکه و جلوی باد کولره. برگاش داره زرد می شه به نظرتون مشکل از نگهداریه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممکنه آبیاری زیاد باشه بهتره فواصل آبیاری رو کمی بیشتر کنید ولی از همه مهم تر باد کولره که اصلا نباید به گیاه بخوره. گلدون رو جایی بذارین که خیلی گرم نباشه ولی باد مستقیم هم بهش نخوره.

 83. Farnaz گفت:

  حیف نیست واقعا،من الان ۶ماه دارم تکون نخورده😔

  1. کیانا والی گفت:

   سلام اگر گیاهتون رشد نمی کنه می تونین با کود تقویتش کنین.

 84. محبوبه گفت:

  سلام متاسفانه خاک سانسوریا من پر پشه شده. آیا به گیاهم آسیب می زنن و چی کار باید بکنم؟

 85. منصوره گفت:

  سلام من یه سانسوریا کرواتی دارم هر 5 روز یک بار آبیاری می کنم و نورش هم خوبه ولی برگاش حالت افتاده پیدا کردن و نرم شدن. گیاهم چه مشکلی داره؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام احتمالا به دلیل آبیاری زیاد این مشکل پیش اومده. فواصل آبیاری رو بیشتر کنید تا گیاه دوباره سرحال بشه. آبیاری هر 10 روز یک بار کافیه.

 86. مرضیه گفت:

  ممنون به خاطر مقاله خوبتون. به من که خیلی کمک کرد.

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از نظرتون. خوشحالیم که تونستیم کمکی کنیم.

 87. احمدی گفت:

  سلام حاشیه برگ های سانسوریای من داره زرد می شه وقتی دست می زنم بهش حالت پلاسیده داره. گیاهم داره از بین می ره؟ چی کار باید بکنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ احتمالا آبیاری زیاد بوده و ریشه در حال پوسیدگیه. آبیاری رو تا خشک شدن کامل خاک متوقف کنید و از باز بودن زهکش گلدان مطمئن بشین.

 88. Goli گفت:

  سلام وقت بخیر کرم از قسمت پایینی سانسوریا رو خورده تار تار شده نصفش چه باید انجام بدم ممنون میشم بگید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام می تونین از سموم ارگانیک موجود در بازار هر دو هفته یک بار طبق دستور استفاده کنید. در صورت تمایل می تونین عکس گیاه رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستین تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم: iranderakht

 89. فواد گفت:

  سلام خسته نباشید. من یه گلدون سانسوریا داشتم که گیاهش خیلی رشد کرده بود برای همین گلدونشو عوض کردم ولی الان برگ ها خودشونو انداختن و کاملا بیحالن. چی کار باید بکنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام روزبخیر. ببینید بعد از تعویض گلدان بیحال شدن گیاه تا حدی طبیعیه و شما فقط می تونین صبر کنین تا گیاه به گلدون جدید عادت کنه.

 90. مهدی امینی گفت:

  سلام یکی از سانسوریاهای من وقتی پاجوش زدشروع کردبه زردشدن علتش چی میتونه باشه لطفاراهنماییم کنید

  1. کیانا والی گفت:

   سلام احتمالا مواد مغذی خاک کم شده بهتره با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی طبق دستور گیاه رو تقویت کنید.

 91. زهرا گفت:

  سلام وقت بخیر گیاه سانسوریا ابلق من خیلی خوب وسرحال بود بهش اب دادم بعد یه روز متوجه شدم گیاه خودشو لوله کرد وروبرگش حالت چروک شد
  من فک کردم از گرماست منقلش کردم به یه اتاق خنگ تر چیکارکنم باز مثل قبل برگشو باز کنه توروخدا راهنماییم کنید ممنون

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ اگر گیاه جلوی باد کولره ممکنه از اون باشه. بهتره در مکانی قرارش بدین که دمای متعادل بین 20 تا 25 درجه داشته باشه. یک ظرف آب هم کنار گلدون قرار بدین که رطوبت رو براش تامین کنه.

 92. محمدی گفت:

  سلام باتشکراز مطالب مفیدتون من ۲ماه پیش سانسوریا خریدم وگلدونشو عوض کردم سرامیکی کردم تازگیا یه پاجوش زده وتوی بالکن خونه جنوبی نگهداری میکنم که صبحها یه کم نورمستقیم بهش میخوره الان روی یکی از برگهای یه لک شیره ای قهوه ای افتاده آبیاریشم وقتی سطح خاک خشک میشه آب میدم اگه میشه راهنمایی کنید اگه بیارم توی خونه خوب میشه یا نه ممنون میشم کمک کنیدنور خونه جایی که میتونم بذارم نورش کمتره مشکلی که پیش نمیاد

  1. کیانا والی گفت:

   سلام سانسوریا یک گیاه آپارتمانیه و بهتره در محیط داخل منزل نگهداری بشه تا بالکن. نور مستقیم هم براش ضرر داره و بهتره نورش متوسط و غیرمستقیم باشه. گیاه رو داخل منزل ببرید و پشت پنجره قرارش بدین. آبیاری رو هم حدودا 10 روز یک بار انجام بدین. موفق باشید.

 93. محمدی گفت:

  باتشکرازپاسخگویی شما آبیاریش ۱۰ روز یه بار باشه گیاه تشنه نمیمونه؟ واینکه جایی که مناسب باشه از پنجره ۵تا۶مترفاصله داره اشکالی که نداره بذارمش؟

  1. کیانا والی گفت:

   وظیفه ست. خیر همین قدر آبیاری براش کفایت می کنه حتی دو بار آبیاری در ماه هم کافیه در فصل پاییز و زمستان. فاصله 5-6 متری از پنجره هم مناسبه نگران نباشید.

 94. Hamide گفت:

  سلام خسته نباشید من یه سانسوریا ابلق ۱۰روزمیشه خریدم چنروزه همون برگی که میزارن داخل خاک پاجوش بزنه اون زردشده کاملا ولی خود سانسوریام تغییر نکرده نگرانم کلش خراب شه لطفا دلیلشوبگین

  1. ویدا گفت:

   سلام سانسوریا من تقریبا نزدیک پنجره هست و بعد مدتی هفته برگاشو ک دیدم لول شده و یکم چروک بخاطره چی نیتونه باشه

 95. ramin گفت:

  سلام من دو تا گلدان ساسوریا ابلق خرید هر دو داخل خاکشون حشره گوش خیزک داره و روی یکی از برگ ها اثر سوراخ گوشخیزک هست کنار ریشه هم گوشخیزک تخمگذاری کرده.چطور میتونم از بین ببرمشون؟

 96. فایزه گفت:

  سلام. اگر سطح خاک سانسوریا خیلی پایین بره باید چیکار کنم؟ خاک برگ بریزم؟ اونوقت بگها میرن زیر خاک اشکالی نداه؟

 97. سپهر گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه گیاه سانسوریا پاکوتاه سبز دارم تقریبا هفته ای یکبار با خشک شدن خاکش بهش آب می دم این سری 10 رو فاصله بین آبیاریم طول کشید بعد دیدم دوتا از برگ های پایینی گیاهم داره زرد میشه و یه مقدار بیحال و چروک شده بنظرتون مشکل از کجاست؟ تقریبا 20 روزه که گیاه رو خریداری کردم 4 شنبه هیچ مشکلی نداشت اما شنبه اومدم اداره دیدم برگهاش زرد شده

 98. رويا گفت:

  سلام ، من دو هفته ايه سانسوريا خريدم ولي از همان زمان خريد لبه هاش حالت خوردگي داشت و يكي از برگها هم حالت ترك خورده است ، متاسفانه دقت نكردم
  اين مشكل از چي ميتونه باشه؟

 99. Samane گفت:

  سلام من یه پاجوش سانسوریا ابلق دارم که کلا یه دونه برگ هستش، و طی این ۸ یا ۹ ماهی که دارمش برگ جدیدی رشد نکرده و شاید خود برگ رشد خیلی کمی کرده در حالی که نور کافی داره و آبیاری به موقع انجام میدم و چند ماه یکبار کود اهن هم بهش میدم ولی نمیدونم چرا رشد نمیکنه

 100. Samane گفت:

  سلام وقت تون بخیر من یه پاجوش سانسوریا ابلق دارم که کلا یه دونه برگ هستش، و طی این ۸ یا ۹ ماهی که دارمش برگ جدیدی رشد نکرده و شاید خود برگ رشد خیلی کمی داشته در حالی که نور کافی داره و آبیاری به موقع انجام میدم و چند ماه یکبار کود اهن هم بهش میدم ولی نمیدونم چرا رشد نمیکنه

 101. حسین گفت:

  سلام روی خاک سانسوریای من سنگ های تزیینی هستش، الان بعد از یک ماه انتهای برگهاش لکه های زرد و قهوه ای میبینم بنظرتون همون گرمای زیاد هستش؟ برای نور هم هر روز کنار پنجره میزارمش
  جاش رو عوض کنم کافیه یا کار دیگه ای باید انجام بدم
  ممنون از راهنماییتون

 102. Hadis گفت:

  سلام . من یه گلدون بزرگ سانسوریا دارم که برگهاش زیاد نیستن ولی گلدان سنگین هست . مدتیه که برگهای سانسوریام دونه دونه داره میریزه و از زیر خراب شده و میشکنه .
  از اونجا که گلدونش سنگینه نمی دونم جایی ببرم نشون بدم می خواستم بدونم آیا امکانش هست که شما کسی رو که وارد باشه بفرستید منزل ما تا ببینه مشکل چی هست ؟ یا اگه نیاز به تعویض خاک یا اضافه کردن کود داشته باشه در منزل ما انجام بده ؟

 103. رضا گفت:

  سلام در حین تعویض گلدان سانسوریا ابلق از ساقه شکست چکار کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 104. مهران گفت:

  سلام
  نام بیماری ای که در آن سانسوریا ی لوله ای دچار لکه های صمغی و عسل مانند می شود چیست؟
  ممنون میشوم راهنماییم کنید.
  باتشکر

 105. محمد گفت:

  سلام. وسط برگ سانسوریاهای من به یکباره به اندازه یک تخمه آفتاب گردان خشک میشه و پست پیازی میشه. روی بعضی از برگ هاش هم لکه های قهوه‌ای زده. مشکلش چیه میشه راهنمایی بفرمایید لطفا؟
  هر ده روز آبیاریش میکنم، زهکشیش خوبه و ماهی یکبار هم کود ۲۰۲۰۲۰ میدم بهش. ترکیب خاکش هم خاک برگ، پرلیت، لیکاپون، پیت‌ماس و ورمی کمپوست هست.

 106. جعفری گفت:

  سلام گل سانسوریا تازه خریدم روش لکه های قهوه ای خشک ریز زده ،روی یک برگش چندتا لک قهوهای با فاصله زده شده ایا این لکه ها قارچ هستند؟

 107. Negar گفت:

  سلام روزتون بخير
  دو سه ماهي ميشه سانسوريا دور طلايي گرفتم يه پاجوش وسطش داشت تا الان حالش خوب بود ديروز متوجه شدم شل شده ، رنگش عوض شده و انگار داره پوسيده ميشه نميدوم چرا؟!هر دو هفته يكبار آب ميدم و كود ٣ بيست هم هردوهفته يكبار ميدم.كنار پنجرس .اگه كمكم كنين كه بايد چيكار كنم ممنون ميشم

 108. امیر گفت:

  سلام
  من یک سانسوریا تقریبا7ساله دارم که نزدیک به شش ماهه که خمیده شده وبرگهاش زرد شده وخشک میشه ونوک برگهاش خشک شدن ما خاکش رو عوض کردیم اما اثر نگذاشت چجوری میشه به روز اول تبدیلش کردمرسی از کمکتون

 109. سارا گفت:

  با سلام میخواستم بپرسم آبیاری سانسوریا با خشک شدن چند سانت از خاک بازد انجام بشه؟ بعضی ها میگن با خشک شدن کامل خاک باید آبیاری کنیم رایتش من گیج شدم نمیدونم چطوری باید آبیاری کنم ممنون میشم راهنماییم کنید .

 110. سمیرا گفت:

  سلام اگر به دلیل ابیاری زیاد چند تا از برگهای سانسوریا شل بشه و بیفته میشه خودم اونها و جدا کنم ؟

 111. الهه کشوری گفت:

  سلام وقت بخیر من سوالم اینه که موقع خرید سانسوریا اون تو ماشین چند ساعت توی گرمای خورشید مونده و برگه ها شل و تغییر رنگ داده الان چند روزه داره پایین برگ ها هم تغییر رنگ میده چکار کنم منتظر بمونم تا کامل خراب شه یا میشه برگ ها رو کوتاه کرد چکار کنم راستی چند تا پا جوش داره

 112. مینا گفت:

  سلام، وقتتون بخیر. ما یک سانسوریای ابلق داریم، دیروز یهو یکی از برگاش از تو خاک دراومد و افتاد زمین، علت این چی می‌تونه باشه و ما چیکارش میتونیم بکنیم؟

 113. ماهان گفت:

  من چندین سال گیاه سانسوریا دارم که خیلی هم از طریق پاجوش زیاد شدن منتهی هر ساقه درون یه گلدون کوچیک بودن.امسال همه ی اونا رو توی سه تا گلدون بزرگ کاشتم و به توصیه یکی از دوستان کود فسفر بالا جهت ریشه دهی دادم به میزان دو گرم در یه لیتر اب هر دو هفته!دو ماهی که کدودهی رو شروع کرده بودم متوجه شدم برگهای جدید لول و خیلی نرم شدن و وسط گیاه که از داخل خاک اومده بیرون دچار زنگ زدگی شده برگا.کوددهی رو متوقف کردم و خاک رو عوض کردم .برگها دوباره سفت شدن ولی زنگ زدگی برطرف نشد میشه بگین باید چیکار کنم

 114. ALi گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید گیاه سانسوریا من یه دونه برگش زرد داره میشه بعد جاش همیشه یه جا هست وتغییر نمیدم آب هم هر یک ما یا دوهفته میدم میخواستم ببینم علتش چیه

 115. ZAHRA گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید یک سوال داشتم
  ایا برای سانسوریا پاکوتاه موسیقی مضرر است؟
  ممنون میشم جواب بدید باتشکر فراوان

 116. مائده گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  گیاه سانسوریای من گاهی اوقات توی بدنش چاک چاک شده البته کمه ولی اکثر برگاش یکی دو تا چاک داره علتش چیه و چیکارش کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *