گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

علت زرد شدن برگ گیاهان و راه حل برطرف کردن آن

اگر شما علاقمند به نگهداری گل و گیاه در منزل خود هستید ، پس حتما میدانید که یکی از نشانه های اولیه ی بیماری گیاهان ، زرد شدن برگ آنهاست. اما این زرد شدن علل متعددی خواهد داشت که در همه ی آنها ریشه آسیب دیده است ازجمله علل زرد شدن برگ گیاهان میتوان به : آبیاری بیش از حد ، تشنگی زیاد و وجود آفات اشاره کرد. پس تشخیص اینکه گیاه درگیر کدامیک است بسیار دشوار است. در این مقاله همراه شما هستیم تا علت زرد شدن برگ گیاهان را بررسی و آنها را رفع کنیم. 

مراحل بررسی علت زرد شدن برگ گیاهان و رفع آن

1. بررسی تنش رطوبتی

اگر متوجه شدید برگ گیاهانتان زردرنگ شده است، خود را برای شناسایی علت آن و درمانش آماده کنید و شایع ترین علت این مشکل آبیاری بیش از حد و یا آبیاری کم است . برای بررسی این علل انگشت خود را تا 1 یا 2 بند انگشت در خاک فرو ببرید تا متوجه رطوبت خاک بشوید . تنها دست زدن بروروی سطح خاک کافی نیست چرا که سریع تر از همه جا در ابتدا همین سطح رویی خاک خشک میشود و سطوح زیرین هنوز مرطوبند .

راه حل :

اگر در حین بررسی خاک متوجه شدید که انگشتتان کاملا خشک است احتمال اینکه گیاهتان تشنگی کشیده وجود دارد . پس زمان آبیاری گیاهتان را منظور کنید تا گیاه تشنگی نکشد. همچنین اگر در هنگام بررسی متوجه شدید که انگشتتان مرطوب شد و خاک به آن چسبید امکان آبیاری بیش از حد وجود دارد. در این حالت باید ریشه بررسی شود اما امکان بررسی در اعماق خاک وجود ندارد پس تنها خاک را بو کنید اگر بوی آهن زنگ زده به مشامتان رسید امکان پوسیدگی ریشه وجود دارد و باید تا مدتی به گیاه آب ندهید تا کاملا خشک شود . برنامه ی آبیاری گیاهتان را منظم کنید. حتما زهکش خاک رو بررسی کنید تا آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.

با بهترین روش آبیاری گیاهان آشنا شوید.

با علائم آبیاری بیش از حد گیاهان آپارتمانی آشنا شوید.

2. به دنبال موارد مشکوک و ناخواسته بگردید !

اگر آبیاری بیش از حد و یا تشنگی گیاه از لیست علت زرد شدن برگ گیاهان خط خوردند باید زیروروی خاک را از نظر هجوم آفات بررسی کنید . اگرچه این کار دشوار است چرا که ممکن است با چشم انسان قابل دیدن نباشند. آفاتی چون کنه تارعنکبوتی ، پشه های سفید ریز ممکن است گیاهتان را تحریک کرده باشند.

راه حل :

اگر حس میکنید که آفات در گیاهتان وجود دارد احتمالا شما شاهد مشکلات ظاهری دیگری نیز خواهید بود. آیا بعضی برگهای گیاهتان کوچکتر از حد معمول است؟ این مشکل ممکن است ناشی از وجود کنه تار عنکبوتی باشد. آیا احساس میکنید برگها نرم شده اند و حالت پوسیدگی دارند؟ زیرو روی برگ در نزدیکی اتصال به ساقه را بررسی کنید تا موجودات ریز سفید رنگی را مشاهده کنید به نام شپشک آرد آلود. برای از بین بردن زرد شدن برگ گیاهان و این آفات در ابتدا بهتر است برگها را بشویید و برگهای آسیب دیده را هرس کنید. پس از آن با اسپری های حشره کش بر روی برگ و ساقه و خاک اسپری کنید.

 

برای خرید سم اسپری ارگانیک پوکون هلند کلیک کنید.

3. نور خورشید را از آنها دریغ نکنید

یکی دیگر از دلایل زرد شدن برگ گیاهان ، نبود نور کافی برای آنهاست. اگر آپارتمان شما نورگیر نیست و نمی‌توانید نور کافی به آنها برسانید ایرادی ندارد، تنها کافیست گیاهانتان را هفته ای یکبار به بیرون ببرید تا حمام آفتاب بگیرند.

راه حل :

اگر گیاه شما در یک گوشه سایه قرار دارد برگهای آن نمیتوانند ویتامین های نور خورشید را جذب کنند و بیرنگ و زرد میشوند . یک از راه های از بین بردن زرد شدن برگ گیاهان این است که آن را دائما به جایی زیر نور خورشید یا در کنار پنجره منتقل کنید. اگر گیاه حساسی داشته باشید در طی این جابه جاییها ممکن است آسیب ببیند، چرا که گیاه طول می‌کشد تا به مکان خود عادت کند. شما میتوانید گیاهتان را در کنار یک پنجره و یا با فاصله نزدیک از آن قرار دهید تا نور خورشید را دریافت کند و حواستان باشد که این درست است که شما در طول روز خانه نیستید تا از نور استفاده کنید اما پرده را کنار بزنید تا گیاهتان در نور خورشید غرق شود.

 

4. گیاهان مناسب آب و هوای خانه‌تان را انتخاب کنید

بسیاری از گیاهان در مناطق گرمسیری رشد کرده و بزرگ شده اند و به هوای سرد و خشک عادت ندارند و همچنین برعکس این موضوع نیز صدق می‌کند. پس اگر در آب و هوای سرد زندگی میکنید و درخت نخل خود را در کنار پنجره قرار داده اید از زرد شدن برگهای آن تعجب نکنید.

راه حل :

در نظر داشته باشید که گیاهتان سرما خورده است و این ممکن است تنها به دلیل هوای سرد نباشد بلکه تهویه ی بیش از حد هوا نیز ممکن است این مشکل را به وجود آورد. در این مواقع که محیط سردتر از زادگاه و نیاز گیاه است باید آبیاری را کمتر کنید چرا که آب داخل خاک از آبیاری قبلی به دلیل هوای خنک دیرتر تبخیر میشود و تا آبیاری بعدی باید مدت زمان بیشتری صبر کنید تا خاک خشک شود.

 

5. مطمئن شوید گیاهانتان به خوبی تغذیه شده اند

شما ممکن است فرض کنید که گیاه شما تمام مواد مغذی مورد نیازش را از خاک دریافت می کند، اما یکی از علت زرد شدن برگ گیاهان ممکن است کمبود مواد مغذی که موجب فتوسنتز می شود، باشد.

راه حل :

اگر برگهای بزرگتر در گیاه زرد شوند و برگهای جدید سبز باشند، نشاندهنده ی کمبود نیتروژن در خاک گیاه است. پس با استفاده از کود نیتروژن گیاهتان را دوباره سرحال کنید فقط توجه داشته باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید چراکه ممکن است باعث سوزاندن ریشه گیاه شود.

امیدواریم با استفاده از این راهکارها دوباره گیاهی شاداب و سبز داشته باشید .

15 دیدگاه در “علت زرد شدن برگ گیاهان و راه حل برطرف کردن آن

 1. المیرا گفت:

  بسیار مفید بود متشکرم

 2. مائده گفت:

  سلام خسته نباشید من تموم گیاهام و گل هام از کوددهی زیاد شروع به زرد شدن کردن و من هم نمیدونم باید چی کاری برای نجات گل هام انجام بدم و الان شدیدا به کمک نیاز دارم ممنون میشم کمکم کنید????

  1. محمد گفت:

   فلش کنید
   دقیقه با آب کم از زمانی که اب از زیر گلدون بره زمان بگیرید
   تو این حالت خاک شسته میشه و کود های ک بیش از حد بوده هم از خاک خارج میشن

  2. عاطفه ترک گفت:

   سلام
   من یه گیاه آپارتمانی دارم اشتباها بجای آب الکل ضد عفونی که ته بطری مونده بود و من فکر کردم آب هست ریختم بعد از چند مدت برگهای گیاه شان به زرد شدن کرده راهکار چیه یعنی ریشه ش خشک شده راه نجاتی هست؟؟؟؟

 3. ایران گفت:

  کاری که محمد گفت را دو بار سه بار انجام دهید

 4. سارا گفت:

  با سلام وقت بخیر
  من یک گیاه بابا ادم خریدم،گلدونیکه براش انتخاب کردم از گلدون خود گیاه بزرگتر بود و من شناخت کافی از گیاه نداشتم فکر کردم اب زیاد نیاز داره و بهش خیلی اب دادم برگهاش یک مقدار به سمت پایین بود فکر کردم تشنه ست،گذاشتمش توی تشت اب ?
  الان طفلکی برگهاش زرد شده اگه بهش اب ندم تا خاکش کاملا خشک بشه و بعد از اون ابیاری مناسبی داشته باشه لک های زردی که توی برگها افتاده از بین میره؟
  راستش واقعا عذاب وجدان دارم در موردش که با اشتباهم گیاهم اذیت شده،میترسم بمیره

 5. یگانه گفت:

  من یه گل سیکلامن دارم که برگهاش زرد شدن و درحال ریختنن الانم فصل گل دهیشه من هم قبل از اینکه بدونم که خاکش گل میشه بهش اب زیادی دادم و الان برگهاش زرد شدن گل هاشم اویزون شدن خیلی میترسم خراب بشه لطفا لطفا اگه کسی میدونه چیکار کنم بگه خیلی میترسم که خراب بشه گلم ??????لطفا بگید اگه میدونید چیکار کنم هرکی میدونه یاقبلا داشته بگه که چطور اب بدم بهشکه خراب نشه???

  1. مریم گفت:

   سلام برگ گیاهی ک بر اثر افت زرد شده بعد رفع افت دوباره سبز میشه ؟؟

 6. سینا کهدوئی گفت:

  سینا هستم. من درخت انبه کاشتم و تازه یک نیم درخت بالغ شده 4 ماهه است. میخوام بدونم علت دون دون شدگی زرد وسط برگ هاش چیه. ولی من کشاورزم و می‌دونم چیزی نمیشه اون هایی که درخت هاشون برگ هایش زرد شده باید در مورد این مسئله در اینترنت سرچ کنند میوه گرمسیر یا سردسیر،آیا میوه آب زیاد یا کم و تقویت کننده درخت بدن هیچ موقع هم از کود استفاده نکنید چون فقط درخت را خراب میکند. میتونید از کود شیمیایی استفاده کنید چون بهتره و مواد مغذی بیشتری داره ممنونم.♥️امیدوارم کمکتون کرده باشم *sina*

 7. امیر گفت:

  سلام بله

 8. ستایش گفت:

  سلام
  بعد از اینکه به گیاهم خاک جدید دادم چند تا از برگ هاش زرد شده
  همون موقعی که دیدم زرد شده خاک قسمت روی گلدون که جدید بود رو برداشتم
  امکان داره برگ ها دوباره سبز بشه؟

 9. ذبیح الله میر گفت:

  سلام من تخم خشخاش توی باغچه خونه کشت کردم به اندازه یک سانت که از زمین امدن بیرون کم کم دارن روی زمین کج میشن و از بین میرن علت چیه ؟؟؟؟؟خواهشا پاسخ بدید

  1. محسن گفت:

   سلام ، احتمالاً بذر رو خیلی رو خاک پاشیدی
   و از طرفی چون بذر خشخاش تقریباً روی خاک پاشیده می‌شود بنابراین گیاه پس از رویش استقامت زیادی ندارد و باید پس از سر در آوردن از زیر خاک خودت تک تک یوته هاا رو در خاک محکم کنی یعنی پس از آبیاری تک تک بوته ها رو کمی بیشتر در خاک فرو کنی و اطراف هر بوته خاک اضافه کنی تا استقامت اونارو بالا ببری .

 10. سعیده گفت:

  سلام .من دو هفته اس درخت الوچه شهریار کاشتم توی باغ ، امروز متوجه شدم یه مقدار از ّبرگاش زرد شده علت چه میتونه باشه ؟ هفته ای یه بار هم آب دادم

 11. 🌟 ستاره گفت:

  سلام
  من یک گل رز ماری دارم و قبلاً ان رو به پشت پرده خانه گذاشتم و خوب رشد کرد ولی الان ان را گوشه اتاقم گذاشتم و دقیقا مقابل بالکن و نور کافی بهش میخوره ولی پس از مدتی شاهد زرد شدن گیاهم شدم و متوجه شدم زیاد به این اب دادم و برای مدتی به آن اب ندادم و باز با زرد شدن گیاهم مواجه شدم با اینکه هیچ نوع جانور و افت در ان نیست و الان واقعا نمیدانم چه کار کنم میشه لطفاً من رو راهنمایی کنید من واقعا به گیاهان علاقه دارم و نمیخواهم از دستش بدم ممنون میشم کمکم کنید🙏🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *