گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

علت مشکلات و بیماریهای گل پیله آ

بیماریهای گل پیله ا

در مقاله قبلی با گیاه پیله آ و شرایط نگهداری آن آشنا شدیم.در این مقاله نیز می خواهیم به معرفی مشکلات و بیماریهای گل پیله آ مانند: سوختن برگهای پیله آ ، علت ریزش برگ پیله آ و …  بپردازیم و با انواع آفات پیله آ آشنا شویم و سپس به ارائه راهکار برای رفع مشکلات بپردازیم پس با ما همراه شوید:

پیشنهاد:برای آشنایی با شرایط نگهداری پیله آ کلیک کنید.

گیاه پیله آ

بیماریهای گل پیله آ :

سوختن برگهای پیله آ: 

معمولا سوختن برگهای پیله آ در اثر استفاده از مواد شیمیایی برای پاک کردن برگ ها یا غبارپاشی در زیر نور مستقیم آفتاب اتفاق می افتد.ابتدا غلت را شناسایی کرده و سپس به رفع مشکل اقدام کنید.

سیاه شدن برگ ها و ریزش برگ های گیاه:

 در اثر قرار گرفتن گیاه در مکان سرد این مشکل ایجاد میشود که در صورت یخ زدگی مرگ گیاه حتمی است.گیاه را در محلی گرم نگهداری کنید.دلیل سیاه شدن برگ ها میتواند تماس آنها با شیشه ی سرد پنجره باشد ،در این صورت گیاه را از پنجره دور کنید.

دراز و علفی شدن ساقه ها:

 کم نور بودن محیط موجب دراز و منحرف شدن ساقه ی پیله آ و زیاد شدن فاصله ی برگ هایش از یکدیگر میشود.گیاه را به محل پر نور تری منتقل کرده و ساقه هایش را سرزنی کنید تا رشد بهتری داشته باشند اما آنها را از نزدیکی سطح خاک قطع نکنید.

علت ریزش برگ های پیله آ:

در صورت مشاهده ی این مشکل ، گلدان را ۱۵ دقیقه درون تشت آب بگذارید و غبار پاشی را در تابستان فراموش نکنید.

خمیده شدن ساقه و برگ های گیاه: 

همیشه حواستان به گیاهانتان باشد زیرا کوچکترین تغییری در آن ها میتواند نشان دهنده ی بروز مشکلی باشد.خمیده شدن و افتادگی برگ ها نیز میتواند نشان دهنده ی تشنگی گیاه باشد به رفع آن اقدام کنید.

مشکلات پیله آ

برگهای جدید کوچک هستند:

این مشکل می تواند به 2 دلیل ایجاد شود اول کوچک بودن گلدان که در این مورد باید ریشه های گیاه بازدید شوند و در صورت متراکم بودن آنها ، گلدان را با گلدانی بزرگ تر جایگزین کرد. در غیر این صورت کم بودن مواد موتد مغذی خاک میتواند علت بروز این مشکل باشد.تغذیه مصنوعی هر دو هفته یکبار یا تعویض خاک سطحی گلدان با خاک نو راه حل مشکل است.

آفت پیله آ

آفات پیله آ :

وجود نقاط خاکستری و زخم بر روی برگ ها:

 آبیاری بیش از اندازه و حمله قارچ بوتری تیس علت ایجاد این مشکل می باشد،سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی کنید.

وجود زخم های سفید و پنبه ای شکل بر روی برگ ها:

شپشک آرد آلود این مشکل را ایجاد می کند.این آفت از شیره ی گیاه تغذیه کرده و موجب کم رنگ و بد شکل شدن برگ های جدید گیاه می شود و در صورت از بین نبردن مشکل در آخر موجب مرگ گیاه میشود.

  • در صورت کم بودن آفات میتوانید از پنبه ی آغشته به آب و صابون کمک بگیرید و با آن افات را از روی گیاه پاک کنید.
  • در صورتی که می خواهید از دفع و نابودی افات مطمئن باشید از سموم حشره کش نفوذی کمک گرفته و مطابق با دستور هر دو هفته یکبار تا زمان رفع کامل مشکل سمپاشی کنید.

ایجاد زخم های تار عنکبوتی در سطح زیرین برگ ها و زرد شدن آنها:

کنه‌ قرمز علت ایجاد این مشکل به خصوص در آب و هوای گرم و خشک  است به همین دلیل تامین رطوبت گیاه در کاهش و جلوگیری از بروز این افت می تواند بسیار موثر باشد.برای رفع مشکل از سموم کنه کش کمک بگیرید و گیاه را در سایه قرار دهید..

پوسیدگی ساقه و بیماری لکه برگی:

از دیگر بیماریهای این گیاه هستند که در اثر آبیاری بیش از اندازه و خیس و غرقابی شدن خاک گلدان و هوای سرد و مرطوب ایجاد می شوند.برای جلوگیری از شیوع این بیماریها باید نوع خاک گلدان را طوری انتخاب کرد که زهکش بسیار خوبی داشته باشد. گیاه را نباید زیاد آب داد و تهویه هوا نیز به خوبی صورت گیرد.

پیشنهاد: برای آشنایی با نحوه ی تکثیر پیله آ کلیک کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *