گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

علت مشکلات و بیماری های گل آنتوریوم

بیماری-های-آنتوریوم

گیاه آنتوریوم  ،گیاه بسیار زیبایی است و استفاده زیادی در گل آرایی و طراحی دکوراسیون دارد. اگر از این گل های زیبا در منزل دارید و یا قصد خریداری کردن آن را دارید بهتر است با بیماری های آن آشنا شوید تا در صورت بروز هر گونه مشکل بتوانید به راحتی به مقابله با آن بپردازید. در این مقاله قصد داریم شما را با بیماری های گل آنتوریوم و علت آن ها مانند قهوه ای شدن گل آنتوریوم ، علت زرد شدن برگ آنتوریوم ، علت سوختگی برگ گل آنتوریوم و نحوه درمان گل آنتوریوم آشنا کنیم:

درمان گل آنتوریوم

گل آنتوریوم

 

آخرین بروزرسانی مقاله : 28 اردیبهشت 99

بیماری های گل آنتوریوم:

آنتوریوم گیاه مقاومی است، اما گیاه موجودی طبیعی و زنده است و ممکن است به دلایل مختلف دچار آفت و بیماری شود در حالیکه با رعایت نکات ساده ای می توان از بیماری های گل آنتوریوم جلوگیری کرد. در زیر به صورت کامل با علت وقوع این بیماری ها و نحوه مقابله با آن ها آشنا می‌شویم:

علت ریز و رنگ پریده بودن برگ های جدید:

دلیل کوچک شدن برگ ها و رنگ پریدگی آن ها کم بودن مواد مغذی و فقیر بودن خاک است. در زمان رشد گیاه یعنی فصول بهار و تابستان هر دو هفته یکبار گیاه را با کود مخصوص آنتوریوم مطابق با دستور تقویت کنید تا گیاهی پرپشت و پر گل داشته باشید .

علت گل ندادن آنتوریوم:

گل ندادن گیاه آننتوریوم میتواند به دلایل مختلفی باشد یکی از این دلایل کم و ناکافی بودن نور است. شرایط را بررسی کنید و گیاه را به محل پرنورتری با نور غیرمستقیم منتقل کنید. این مشکل همچنین به دلیل آبیاری بیش از اندازه هم میتواند اتفاق بیفتد. آبیاری به صورت هفته ای یکبار در زمستان کافی است و طبیعی است که ابن مقدار در تابستان و ماه های گرم سال باید افزایش یابد اما بطور کلی میزان آبیاری وابستگی زیادی به شرایط محیطی دارد و نمیتوان مقدار قطعی برای آن در نظر گرفت.

علت گل ندادن انتوریوم

علت گل ندادن انتوریوم

علت زرد شدن برگ آنتوریوم و خم شدن آنها به سمت پایین:

سرما و رطوبت بیش از اندازه، دو عامل ایجاد کننده این مشکل هستند. برای رفع آن گیاه را به مکان گرم تری منتقل کنید و آب کمتری به آن بدهید. دقت کنید که بین دو آبیاری خاک حتما خشک شود، خیس بودن بیش از اندازه خاک و باتلاقی شدن آن عمده ترین علت مرگ گیاهان است.

علت-زرد-شدن-برگ-آنتوریوم

علت زرد شدن برگ آنتوریوم

علت به هم پیچیدن برگ های سبز:

سرد و خشک بودن هوای محیط منجر به بروز این مشکل می شود. برای حل این مشکل گیاه را به محل گرم تری منتقل کرده و رطوبت آن را با غبارپاشی بر روی برگ ها، گذاشتن ظرف آب کنار گیاه و یا ساخت جزیره، تامین کنید.

علت زرد، نازک و کم آب شدن برگ ها:

دانستن میزان آب مورد نیاز گیاه اهمیت بسیاری دارد و همن طور افراط در آبیاری بزرگترین قابل گیاهان است، آبیاری کم هم باعث نازک و کم آب شدن برگ می شود. برای رفع این مشکل میزان آبیاری را بیشتر کنید و حتما از باز بودن زهکش گلدان اطمینان حاصل کنید.

علت از بین رفتن براقی برگ ها: 

کمبود رطوبت میتواند موجب بروز همچین مشکلی شود. برگها را به صورت روزانه با آب ولرم آبپاشی کنید و یا از سایر روش های تامین رطوبت گیاه برای رفع این مشکل کمک بگیرید.

علت سوختگی برگ آنتوریوم

قرار گرفتن گیاه در معرض نور مستقیم خورشید و غبارپاشی گیاه در این حالت، منجر به ایجاد لکه های سوختگی در سطح برگ های گیاه می شود پس از این کار اجتناب کنید و گیاه را در سایه غبارپاشی کنید یا روش های دیگری مانند ساخت جزیره برای تامین رطوبت آن انتخاب کنید.

سوختگی در نوک برگ ها نیز می تواند به علت کمبود رطوبت یا استفاده از آب با املاح زیاد باشد پس دقت کنید که رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم کنید و برای آبیاری حتما از آب جوشیده سرد شده استفاده کنید.

علت سوراخ شدن برگ ها

گاهی این مشکل در اثر صدمات فیزیکی ایجاد می شود که در این صورت سلامت گیاه را تهدید نمی‌کند، اما سوراخ شدن سطح برگ و سوختگی نوک برگ ها به صورت همزمان می تواند نشانه بیماری باکتریایی باشد. برای درمان این مشکل از قارچکش های حاوی مس استفاده کنید، برگ های آلوده را جدا کرده و دقت کنید که در زمان آبیاری خیس نشوند.

علت سوراخ شدن برگ آنتوریوم

علت سوراخ شدن برگ آنتوریوم

علت توقف رشد

در صورتی که این مشکل در فصل پاییز و زمستان ایجاد شود، طبیعی است چراکه در این فصول رشد گیاهان کم و یا متوقف میشود. کمبود مواد مغذی، نور، فرارسیدن زمان تعویض گلدان و زیاده روی در آبیاری گیاه می توانند از دیگر علت های بروز این مشکل باشند.

 

آفت آنتوریوم :

شپشک آرد آلود: 

ایجاد زخم های سفید بر روی برگ و ساقه ی گیاه از علائم حضور این آفت است. برای رفع مشکل هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید. همچنین استفاده از پنبه ی آغشته به آب و صابون پاک کردن برگ ها میتواند در جهت کاهش آفت موثر باشد.

شپشک آرد آلود آنتوریوم

شپشک آرد آلود آنتوریوم

کنه قرمز:

ایجاد زخم های تار عنکبوتی در سطح زیرین برگ ها نشانه ی حضور این آفت میباشد.گیاه را با سم کنه کش سمپاشی کنید.تامین رطوبت نیز در جهت کاهش آفت موثر است.

ایجاد لکه قهوه ای بر روی برگها :

عارضه مربوط به حمله قارچ است،با محلول قارچ کش نفوذی گیاه را طبق دستور سمپاشی کنید و برگ های صدمه دیده را حذف کنید.

علت سیاه شدن برگ ها :

در تماس بودن برگ ها با شیشه در فصول سرد سال این مشکل را ایجاد می کند که مشکل خاصی نیست و باید گیاه را از پنجره دور کنید، اما اگر این مشکل موضعی نیست و برگ ها از وسط شروع به سیاه شدن میکنند و لکه ها در سطح برگ پخش می شوند، ممکن است گیاهتان دچار بیماری قارچی شده باشد. ریشه ها را بررسی کنید و در صورت مشاهده پوسیدگی بخش های خراب را جدا کنید. برگ های آسیب دیده را حذف کنید و گیاه در گلدان جدید با خاک جدید بکارید و خاک را با قارچکش بنومیل ضد عفونی کنید.

قهوه ای شدن گل آنتوریوم

7 دیدگاه در “علت مشکلات و بیماری های گل آنتوریوم

 1. زهراکرمی گفت:

  بعد تعویض گلدان گل ها زرد و سپس سیاه میشود ولی برگ ها سالم هستن چکار کنیم

 2. مهدی گفت:

  تعویض گلدان باید در زمستان انجام شود ک گلدهی ب پایان رسیده باشد

 3. بخشی گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  گیاهم رو تقریبا دوهفته است خریدم با فاصله نیم متری از پنجره شرقی گذاشتم .و هرروز برگهاش رو ابپاشی میکنم به تازگی وسط گل (همون که به زنگ زرد و سبز هست ) داره سفید میشه عایا طبیعیه ؟

 4. نبوی گفت:

  سلام مغزی گل انتریومی که دارم ضخیم شده و پف کرده و سبز می باشد اول تصور کردم شاید تازه گل باز شده ولی حدود دوماه گذشته و مغزی مثل بقیه گل ها زرد و باریک نیست علت چیست ؟

 5. دنیا گفت:

  سلام وقت بخیر من از این گل دارم رنگ سفیدشوالان رو گلاش لکه های قهوه ای افتاده دیگه سفید براق نیستن دلیلش چیه؟

 6. زهره گفت:

  سلام.گل انتوریومم تو زمستون یه غنچه زد خشک شد کم کم گلش خشک شد و بزگ ها زرد شدن که قارچ کشی کردم خوب شدن ولی برگی که قبل از قارچ کشی در اومده خمیده هست و گل هم نمیده چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *