گل ها, گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه از گل ارکیده نگهداری کنیم ؟!

گل-ارکیده-

گل ارکیده به دلیل شکل ظاهری و ماندگاری گلها، افراد زیادی را به خود جذب کرده است.اگر شما نیز جزو طرفداران آن هستید و مایل به خرید گل ارکیده هستید، بهتر است با این گل بیشتر آشنا شوید تا بتوانید از آن بهتر مراقبت کنید. پرورش و نگهداری گل ارکیده بسیار آسان است و این گل زیبا در لیست گیاهان کم نور و کم آب قرار می‌گیرد. گلهای زیبای آن حدود 3 تا 6 ماه ماندگاری دارند و بعد از آن با چیدن گلهای خشک شده، دوباره در فصل رشد به گل می‌نشینند. انواع گل ارکیده بسیار زیاد و چیزی حدود 28000 گونه است و برای همه‌ی سلیقه ها ارکیده ای وجود دارد. 

همچنین ارکیده یکی از بهترین گلها برای هدیه دادن در هر مناسبتی است، چرا که هر رنگ آن نماد مخصوص به خود را داراست. برای آشنایی بیشتر و شرایط نگهداری این گل زیبا با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

ارکیده-1

آخرید بروزرسانی مقاله : 23 شهریور 98

معرفی

ارکیدها از خانواده ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که ثعلب بستنی سنتی از همین گیاهان گرفته میشود.

 • زمان گلدهی ارکیده متفاوت است اما معمولا از دی ماه شروع شده و ماندگاری گل آن حدودا سه تا شش ماه است.
 • پس از این دوره گیاه نیاز به استراحت دارد .
 • معمولا گیاه ارکیده یک تا سه بار در سال میتواند گل دهد.
 • گیاه ارکیده دارای رنگ های مختلفی مانند :سفید ،ارغوانی ،ارغوانی رگدار ،صورتی ،زرد ،ترکیبی از صورتی و سفید ، آبی و … میباشد.

 

انواع گل ارکیده :

همانطور که در بالا گفته شد، گل ارکیده انواع بسیار زیادی دارد و ممکن است هیچ کدام از آنها به دیگری شباهتی نداشته باشد، اما همه در لیست گیاهان آپارتمانی همیشه گلدار بوده و در خانواده‌ی بزرگ ارکیده قرار می‌گیرند. در ادامه با معروف ترین عضوهای خانواده بزرگ ارکیده آشنا می‌شویم :

 • گل ارکیده فالانوپسیس
 • گل ارکیده cattleya
 • گل ارکیده Dendrobium
 • گل ارکیده vanda

 

نگهداری-گل-ارکیده

شرایط نگهداری گل ارکیده :

نور : 

انواع ارکیده در دریافت نور خورشید با یکدیگر متفاوتند. اما گونه هایی از آنها مانند گل ارکیده فالانوپسیس که در ایران بیشتر یافت می‌شوند، نیاز نوری کمی دارند و حتی سایه را ترجیح می‌دهند. این نیاز آنها به دلیل پرورش در گلخانه هایی با سقف شیشه ای سفید است و از اینرو آنها به این نور کم عادت می‌کنند.

دما :

دمای مناسب جهت نگهداری گل ارکیده حدودا ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است. دمای پاییز موجب تحریک گل دهی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. اما دمای سرد زمستان موجب سیاه شدن غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه یا به عبارتی دمای زیاد باعث رشد کند گیاه ارکیده میشود.

آبیاری:

آبیاری ارکیده نیز مانند تمامی گیاهان به محض خشک شدن خاک باید صورت گیرد. اما به طور کلی هفته ای یکبار آبیاری برای آن کافیست. بهتر است هنگام آبیاری برروی ریشه های هوازی نیز آب ریخته شود اما برروی گل ها هرگز آب نریزید، چرا که عمر گل کم می‌شود.

رطوبت: 

در فصول رشد یعنی بهار و تابستان به غبار پاشی با آب ولرم و بدون املاح ( آب جوشیده‌ی سرد شده ) نیاز دارد. همچنین در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند پرلیت و یا یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت مورد نیاز خود را تامین کند. توجه کنید که ارکیده در فصول سرد نیازی به غبار پاشی ندارد و این کار برای آن مضر است. 

یکی از راههای تامین رطوبت مورد نیاز گیاهان، استفاده از جزیره است. در این روش، زیر گلدانی گلدان را پر از آب و سنگریزه کرده و گلدان را بر روی سنگ ها قرار دهید. آب موجود در زیر گلدانی تبخیر شده و رطوبت آن از طریق زهکش زیر گلدان، جذب خاک می‌شود.

انواع-گل-ارکیده1

خاک:

بهتر است بعد از اتمام گلدهی خاک گلدان تعویض شود. بهترین ترکیب ، استفاده از مواد سبک و جذب کننده رطوبت مانند پرلیت، پوکه معدنی درشت خرد نشده و کوکوپیت همراه با بقایای پوسیده گیاهان یا پیت ماس بعلاوه مقداری ذغال چوب و مقدار کمی شن میباشد.

کود دهی:

کودها و تقویت کننده هایی که به مرور زمان تجزیه و آزاد شوند و یا کودهایی که با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ هستند برای این گل مفیدند. همچنین کود مخصوص ارکیده نیز برای تقویت آن توصیه می‌شود.

پیشنهاد میشود در زمان گلدهی ، میزان فسفر را افزایش دهید مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده کنید و همچنین در طول ماههای سرد و زمانی که گیاه به گل نشسته است، کود دهی را کم کنید.

هرس:

 برای پرورش ارکیده بعد از اتمام غنچه‌ها و ریختن گلها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای هستند که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ، ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی رشد کرده و شکوفا شوند.

 

 

4 دیدگاه در “چگونه از گل ارکیده نگهداری کنیم ؟!

 1. تارا گفت:

  آیا می‌شود در کتار ریشه های ارکیده روی چوب یا نمد و خزه ریشه های هوازی را هم نگهداری نمود ؟
  و کنار دیوار
  نوه آبیاری این ارمید چگونه است کوتاه و برگهای
  کشیده و کوتاه دارد

 2. ایزدپناهی گفت:

  سلام. خسته نباشید! من یک ارکیده دندروبیوم دارم که گل ندارد! شاخه اصلی گیاه قهوه‌ای تیره شده و گیاه مدتی در جای بسیار کم نور بوده. ریشه هاش از گلدون بیرون زده که حدودا ۱۰-۱۵ سانتی متر شده اند و برگ هاش سبز بسیار کم رنگ و در مرکز تقریبا سفید شده! میخوام گلدونش رو عوض کنم اما نمیدونم با اون ریشه ها و ساقه اش چه‌کاری باید انجام بدم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *