گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

کاشت و روش تکثیر پتوس

قلمه زدن پتوس

گیاه پتوس از جمله گیاهانی است که علاوه بر نگهداری آسان و مقاومت بالا، آسانترین روش های تکثیر را دارد و تکثیر آن در اغلب مواقع موفقیت آمیز است. نحوه قلمه زدن پتوس در خاک یا آب کاملا مانند یکدیگر است و تنها با داشتن یک چاقو یا قیچی و یک پتوس سرحال، می‌توانید قلمه های زیادی از آن داشته باشید. تکثیر پوتوس به سه روش مختلف انجام می‌شود : قلمه زدن پوتوس در خاک، تکثیر پوتوس با تقسیم بوته و قلمه پتوس در آب . در این مقاله با ما همراه باشید تا با روش های کاشت پتوس در خاک و نحوه تکثیر آن آشنا شوید.

قلمه زدن پتوس

قلمه زدن پتوس

گیاه پتوس از جمله گیاهان قوی در تصفیه هوا است و نگهداری از آن در پاکسازی هوای خانه، اکسیژن سازی و از بین بردن سموم موجود در هوا نقش موثری دارد. پتوس با وجود سمی بودن برای کودکان و حیوانات ( در صورت جویده شدن برگ توسط آنها ) یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری در خانه به خصوص برای افراد مبتدی است. این گیاه زیبا در نظریه فنگ شویی نیز اهمیت بالایی دارد و با قرارگیری درست در منزل یا محل کار می‌تواند شانس و ثروت را به خانه شما بیاورد.

با تکثیر پتوس آشنا شوید

تکثیر پتوس آسان است و می‌توانید گیاه خود را به راحتی به چند گلدان تبدیل کنید و به دوستانتان هدیه دهید. تکثیر پتوس از 3 روش زیر انجام می‌شود :

 1. قلمه زدن پتوس در خاک
 2. قلمه پتوس در آب
 3. تقسیم بوته

 

نحوه قلمه زدن پتوس

نحوه قلمه زدن پتوس

 

نکته : ریشه های تولید شده در آب مانند ریشه های خاکی قوی نیستند و ممکن است بعد از وارد کردن آنها به گلدان، گیاه ضعیف شود و در مواردی از بین برود. پس باید به گیاه اجازه دهید تا ریشه های قوی تولید کند و سپس این جابه جایی را انجام دهید. فراموش نکنید که پتوس از جمله گیاهانیست که در آب نیز سالم می‌ماند و رشد می‌کند پس حتما نیازی به تعویض مکان آن و کاشتن در خاک، وجود ندارد.

در ادامه با روش های تکثیر پتوس به صورت تصویری آشنا شوید.

1. قلمه زدن پتوس در خاک

یکی از موثرترین روش های تکثیر پتوس، قلمه گیری است. این کار بهتر است در اواخر بهار تا اواسط تابستان در دمای 21 – 24 درجه سانتیگراد انجام شود. برای گرفتن قلمه از پتوس به روش زیر عمل کنید.

از قسمت انتهایی ساقه قلمه هایی به طول 8 – 10 سانتی متر توسط قیچی یا یک چاقوی تیز جدا کنید.

تکثیر پتوس در آب

تکثیر پتوس در آب

 

برگ های نیمه ی پایین قلمه را حذف کنید به صورتی که فقط 2 – 3 برگ باقی بماند. این کار به این منظور انجام می‌شود که گیاه بیشتر انرژی خود را به جای برگ، صرف ریشه زایی کند.

بهتر است قلمه دارای 3 – 4 بند ( قسمت اتصال برگ به ساقه ) باشد.  

در کنار قلمه ساقه می‌توانید از قلمه تک برگ نیز استفاده کنید تا سرعت ریشه زایی بیشتر شود. برای گرفتن قلمه برگ باید بالا و پایین برگ یعنی روی ساقه را برش بزنید. با اینکار قسمتی از ساقه که محل رویش برگ بوده است ( گره ) دارای ریشه می‌شود و گیاه شروع به دادن برگ جدید می‌کند.

تکثیر پتوس با برگ

تکثیر پتوس با برگ

 

برای ریشه زایی سریع تر و بهتر می‌توانید انتهای مورب قلمه را در هورمون ریشه زایی فرو کنید. قلمه ها را در یک گلدان با سایز مناسب حاوی ترکیبی از ماسه و پرلیت یا کمپوست قلمه قرار دهید. برای کاشت باید حداقل یک سوم طول قلمه ها را در خاک قرار دهید.

خاک را آبیاری کنید به صورتی که آب روی برگ ها نریزد و فواصل آبیاری را طوری تنظیم کنید که قلمه ها خشکی نکشند و خاک مرطوب بماند. برای حفظ رطوبت قلمه ها روی آنها را پلاستیک شفاف بکشید و در محلی خنک و نورانی قرار دهید و روی پلاستیک چند سوراخ جهت تهویه ایجاد کنید. این کار را تا زمان ریشه زایی کامل انجام دهید.

قلمه زدن پتوس در خاک

قلمه زدن پتوس در خاک

 

2. تکثیر قلمه پوتوس در آب

این روش را می‌توان بهترین و ساده ترین روش تکثیر پتوس معرفی کرد. پتوس از جمله گیاهان مناسب برای نگهداری در آب است و بودن آن در یک تنگ شیشه ای شفاف با ریشه های داخل آب، می‌تواند یک منظره زیبا و متفاوت ایجاد کند. با نگهداری پتوس در آب، علاوه بر داشتن یک گیاه دکوراتیو، دیگر نگران آلودگی های خاک و نداشتن برنامه ای منظم برای آبیاری نباشید.

برای انجام این روش ابتدا باید قلمه ها را مانند حالت قبل تهیه کنید. قلمه ها را در آب تمیز و بدون املاح قرار داده و گلدان را در محلی پر نور و خنک نگهداری کنید.

تکثیر پتوس در آب

تکثیر پتوس در آب

 

آب تنگ را یک روز در میان تعویض کنید و بعد از یک هفته نظاره گر اولین ریشه های قلمه پتوس باشید. بعد از ریشه زایی قلمه ها می‌توانید آن ها را در گلدان مانند حالت قبل بکارید و یا در همان آب نگهداری کنید. 

قلمه پتوس در آب

قلمه پتوس در آب

3. تکثیر پتوس از طریق تقسیم بوته

برای تکثیر پتوس با این روش در ابتدا گیاه را از گلدان خارج کرده بعد از تکاندن خاک اطراف ریشه با چاقوی تیز و استریل از قسمت های مناسب، گیاه را تقسیم کنید. بعد از استریل کردن ریشه با قارچ کش در گلدان حاوی خاک مناسب، به طور مستقل بکارید و آبیاری کنید. با این کار نیازی به صبر کردن برای ریشه زایی نیست و بوته جدید شما دارای ریشه است.

قلمه زدن گل پتوس

قلمه زدن گل پتوس

 

شرایط نگهداری گل پتوس :

نگهداری از گیاه پتوس بسیار آسان است و بعد از خرید پوتوس نگران نگهداری از آن نباشید. چکیده ای از شرایط نگهداری این گیاه زیبا در ادامه شرح داده شده است. برای دانستن جزییات بیشتر درباره مراقبت از این گیاه می‌توانید به مقاله شرایط نگهداری گیاه پتوس مراجعه کنید.

 • آبیاری متوسط بعد از خشک شدن رویه خاک
 • نگهداری پتوس در نقطه ای از خانه با نور متوسط غیر مستقیم ( پتوس توانایی رشد در سایه و نیم سایه را نیز دارد اما نوع ابلق آن برای داشتن برگهایی روشن به نور بیشتری نیاز دارد. )
 • دمای متوسط اتاق برای این گیاه مناسب است.
 • غبار پاشی روی برگها در روزهای گرم و تمیز کردن آنها از غبار و آلودگی
 • تقویت گیاه در فصول رشد یعنی بهار و تابستان ( کوددهی برای داشتن برگهای سبز و رشد سریع لازم است. )
 • بهترین گزینه برایخاک گل پتوس، کمپوست یا خاک و کود آماده است.

معرفی و آشنایی تمام گیاهان آپارتمانی

بیماری گیاه پتوس :

پتوس نیز مانند تمامی گیاهان ممکن است بر اثر مشکلات نگهداری و یا آفات و حشرات، به بیماری هایی دچار شود. پیشنهاد می‌شود قبل از خرید اینترنتی گیاه پوتوس و یا خرید حضوری آن، از سالم بودن گیاه اطمینان حاصل کنید و از شرکت و یا فروشگاهی که گیاه را خریداری می‌کنید بخواهید کیفیت و سالم بودن گیاه را تضمین کنند.

گیاه سالم با شرایط نگهداری مناسب، کمتر به بیماری دچار می‌شود اما با این وجود در صورت داشتن لکه های سیاه، خشک شدن نوک برگ، زرد شدن برگها و … بهتر است هرچه سریعتر درصدد درمان آن باشید. برای اطلاع از بیماری های گیاه پتوس و درمان آنها مقاله زیر را مطالعه کنید.

با بیماری های گل پتوس و درمان آنها آشنا شوید.

30 دیدگاه در “کاشت و روش تکثیر پتوس

 1. ‌میکائیل بهبهانی گفت:

  سلام وعرض ادب.بسیارسپاسگزارم ازتوضیحات خوب وکامل وصادقانه‌تون.کارِتون خیلی ارزشمنده.من عاشق پوتوسم وفقط این گیاه رودارم.رفیقهای خوب وکم توقع وبی‌آزاری هستند.آموزشتون خیلی بدردبخوربود برای من.موفق وپیروزوسربلندباشید.

  1. نسترن گفت:

   عالی بود مرسی که هستین ???

   1. علیرضا گفت:

    زیاد گلدون رو عوض نکنین
    با هر بار گلدون عوض کردن گیاه وارد شک میشه
    وقتی گلدون رو عوض کردین و ابیاری کردین تا حدود دوهفته کود دهی نکنین
    ب هیچ عنوان خاک گلدان را فشار ندهید
    خاک رو ب ارومی بریزین تا گلدون پر بشه
    روی تغییر دما و تهویه هوایی ک گلدون گذاشتین دقت کنین
    تغییر ناگهانی و مداوم دما باعث برگ ریزی میشه

 2. بهار گفت:

  سلام. ببخشید یه سوال داشتم. من از پوتوسم چندقلمه گرفتم و قلمه ها ریشه هم زدن. منتها هر قلمه فقط یک گره داره. حالا که توی خاک کاشتمشون یه سوالی ذهنمو مشغول کرده. الان که هرقلمه روی سطح خاک هیچ گرهی نداره پس چطور برگ جدید بده.نکنه اشتباه قلمه گرفتم.نگرانم

  1. حمید گفت:

   مطالب خوب و مفید است، سپاسگذارم.

  2. نیلوفر گفت:

   سلام دوست عزیز منم یکی از هوادارای سر سخت این گیاه نازنینم .نگران نباشید عزیزم گیاه شما از کنار برگها برگ جدید میده امیدوارم همیشه سبز باشید

  3. مرتضی گفت:

   نگران نباشید.
   از همون نقطه که ریشه داده جوونه میزنه میاد بالا

  4. علیرضا گفت:

   سلام
   با عرض معذرت از مدیریت سایت بخاطر دخالت بنده
   طبق تجربه ای ک من دارم از همون گره برگ جدید تولید میشه

 3. مهدی گفت:

  سلام. بله بدرستی اشاره کردید گیاه زیبای پتوس خیلی آسان قلمه گیری و تکثیر میشه من حتی بدون هورمون ریشه و قارچ کش مستقیم در خاک می کارم و در هوای معمولی منزل حدود ۲۴ تا ۲۵ درجه است بعد از تقریبا ده روز جوانه ها سر میزنند.

  1. معصومه گفت:

   ممنون بابت راهنماییتون من میخوام قلمه بزنم مطالب خیلی مفید بود

 4. خاله زگی گفت:

  سلام دوستان خدا قوت … خیلی عالی بود…. دمتون گرم و زندگیتون با طراوت

 5. عاطفه گفت:

  سلام ببخشید ما یک گیاه پوتوس داریم که سعی میکنیم که خیلی خوب ازش مراقبت کنیم( به اندازه بهش اب بدیم توی دمای مناسب نگه داریم و …) اما الان بعد مدت زیادی که رشد قابل توجهی نداشته داره پژمرده میشه یعنی برگهاش همه یا سبز کمرنگ شدن یا زردن. بعضی از شاخه هاش هم کلا تمام برگ هاش ریخته. تا الان دوبار گلدونش رو عوض کردیم بهش کود میدیم خاکش رو عوض میکنیم اما اصلا فایده ای نداشته. اولا اینکه میتونید حدس بزنید مشکلش چیه دوما ایا اون ساقه هایی که دیگه برگ ندارن میتونن دوباره برگ بدن؟ در ضمن ریشه هاش سفیده و به نظر میاد مشکلی نداره

  1. علیرضا گفت:

   زیاد گلدون رو عوض نکنین
   با هر بار گلدون عوض کردن گیاه وارد شک میشه
   وقتی گلدون رو عوض کردین و ابیاری کردین تا حدود دوهفته کود دهی نکنین
   ب هیچ عنوان خاک گلدان را فشار ندهید
   خاک رو ب ارومی بریزین تا گلدون پر بشه
   روی تغییر دما و تهویه هوایی ک گلدون گذاشتین دقت کنین
   تغییر ناگهانی و مداوم دما باعث برگ ریزی میشه

 6. مرضيه گفت:

  سلام من گیاه پتوس رو بعد از اینکه در اب ریشه دار شد در خاک کاشتم ولی همون روز بی حال و پلاسیده شد چکار باید کنم ودلیلش چی میتونه باشه؟

  1. دلارام گفت:

   منم همین مشکل داشتم و کلا خراب شد.
   در صورتی که داخل آب خیلی ریشه های بزرگی داشت. الان دوباره جدید داخل آبگذاشتم تا ریشه بده بکارم.
   الان این مطلب خوندم، اینجوری که از توضیحات ایشون متوجه شدم، فکر میکنم من مقدار کمی از ساقه را داخل خاک گذاشتم. فقط ریشه رفت زیر خاک و برگ هم زیاد داشت. اینجوری که توضیح دادن انگار باید مقدار یک سوم از ساقه هم بره داخل خاک.
   حالا من امتحان میکنم امیدوارم درست بشه

   1. فهیمه گفت:

    قلمه رو وقتی در حد یک سانت ریشه داد به خاک منتقل کنید تا خیلی به محیط آب عادت نکنه

  2. سیما گفت:

   سلام یه تقریبا ۲ ماه هست که گیاه پتوس ریشه دار شده و توی اب نگهداری کردم این مدت، الان تصمیم گرفتم توی خاک بزارمش ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. انوشه حریری گفت:

    سلام گیاه رو از آب خارج کنید و داخل خاک و کود آماده در گلدان با سایز مناسب قلمه ها بکارید. حتما از باز بودن زهکش گلدان مطمئن شوید.

 7. فرزانه گفت:

  سلام مرسی از مطالبتون
  من سه قلمه از پتوسم گرفتم الان تقریبا کمتر از یک ساله در آب نگه داری میکنم کاملا سر حال و خوب ولی فقط ریشش رشد میکنه و خودش حتی یه برگ هم نزده

 8. بهزاد گفت:

  با عرض سلام.یه سوال داشتم.بعد از ریشه دار شدن قلمه ها در آب ،اونها رو تو خاک کاشتم.ولی متاسفانه الان بعد از دو روز گیاه پژمرده و بی حال شده.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آزیتا گفت:

   سلام منم همین مشکلو داشتم با قلمه هام بعد فهمیدم چون خیلی ریشه داده بود به آب عادت کرده و تو خاک دچار شوک میشه..بعضیاشون رشد میکنن اما اگه خیلی تو آب مونده باشه پژمرده میشه کلا

 9. بهزاد گفت:

  با عرض سلام.نزدیک به ۱۰قلمه پتوس دارم که بعد از ریشه زدن در آب آنها رو در خاک کاشتم .ولی متاسفانه از کاشتن آنها الان ۳روز میگذره و گیاه پتوس ساقه و برگهاش کاملا بی حالا و پژمرده هستن.لازم به ذکره که محل نگهداریش پشت پنجره شمالی خونه هست .ممنون میشم راهنمایی کنید.

 10. بهار گفت:

  چ کنم ریشه پتوسم پررربشه چ تو اب چ تو گلدون

 11. علی گفت:

  سلام یه سوال من پتوسم یه شاخه نزدیک به یک ونیم مترداره ولی نزدیک به یک مترش ازشاخه جداشده حالااون قسمت پایینی روگذاشتم تواب ایاریشه میده؟

 12. کوروش گفت:

  سلام.میخوام به صورت انبوه پوتوس رو تکثیر و تولید کنم.برگهای گلدونام ریز و ضعیف هستند.آیا نسل برگهای درشت با ریز متفاوته یا به نوع رسیدگی باعث درشتی برگها میشه.میزان رطوبت مورد نیاز چقدره؟ممنون از شما

 13. خورشید گفت:

  سلام و وقت به خیر
  ببخشید من یه پیچک حصیری خریدم که فقط یه شاخه تو یه گلدونه…میخوام پر تر باشه
  به نظرتون صبر کنم بلکه شاید روزی انشعاب بده یا ساقه اش رو بخوابونم روی خاک تا ریشه بزنه…کلا بگید چه کارکنم…کسی تا حالا پیچک حصیری رو امتحان کرده؟؟؟ 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

 14. پیمان گفت:

  سلام یه گیاه دارم اسمشو نمیدونم چجوری میتونم باهاتون در تماس باشم که بتونم عکسشو بپرسم تا بتونم درمانش کنم، گلم داره از بین میره همینجور موندم چیکار کنم
  با تشکر

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   عکس گیاه رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستید تا راهنماییتون کنن: iranderakht

 15. نسرین گفت:

  سلام
  بعد از قلمه زدن پتوس در خاک چند روز یکبار ابیاری کنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   در حدی آبیاری کنید که خاک همیشه رطوبت داشته باشه تا وقتی که قلمه ها شروع به رشد کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *