گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

کاشت و روش تکثیر پتوس

گیاه پتوس از جمله گیاهانی است که علاوه بر نگهداری آسان و مقاومت بالا، آسانترین روش های تکثیر را دارد و تکثیر آن در اغلب مواقع موفقیت آمیز است. نحوه قلمه زدن پتوس در خاک یا آب کاملا مانند یکدیگر است و تنها با داشتن یک چاقو یا قیچی و یک پتوس سرحال، می‌توانید قلمه های زیادی از آن داشته باشید. تکثیر پوتوس به سه روش مختلف انجام می‌شود : قلمه زدن پوتوس در خاک، تکثیر پوتوس با تقسیم بوته و قلمه پتوس در آب . در این مقاله با ما همراه باشید تا با روش های کاشت پتوس در خاک و نحوه تکثیر آن آشنا شوید.

قلمه زدن پتوس

قلمه زدن پتوس

 

گیاه پتوس از جمله گیاهان قوی در تصفیه هوا است و نگهداری از آن در پاکسازی هوای خانه، اکسیژن سازی و از بین بردن سموم موجود در هوا نقش موثری دارد. پتوس با وجود سمی بودن برای کودکان و حیوانات ( در صورت جویده شدن برگ توسط آنها ) یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری در خانه به خصوص برای افراد مبتدی است. این گیاه زیبا در نظریه فنگ شویی نیز اهمیت بالایی دارد و با قرارگیری درست در منزل یا محل کار می‌تواند شانس و ثروت را به خانه شما بیاورد.

با تکثیر پتوس آشنا شوید

تکثیر پتوس آسان است و می‌توانید گیاه خود را به راحتی به چند گلدان تبدیل کنید و به دوستانتان هدیه دهید. تکثیر پتوس از 3 روش زیر انجام می‌شود :

 1. قلمه زدن پتوس در خاک
 2. قلمه پتوس در آب
 3. تقسیم بوته

 

نحوه قلمه زدن پتوس

نحوه قلمه زدن پتوس

 

نکته : ریشه های تولید شده در آب مانند ریشه های خاکی قوی نیستند و ممکن است بعد از وارد کردن آنها به گلدان، گیاه ضعیف شود و در مواردی از بین برود. پس باید به گیاه اجازه دهید تا ریشه های قوی تولید کند و سپس این جابه جایی را انجام دهید. فراموش نکنید که پتوس از جمله گیاهانیست که در آب نیز سالم می‌ماند و رشد می‌کند پس حتما نیازی به تعویض مکان آن و کاشتن در خاک، وجود ندارد.

در ادامه با روش های تکثیر پتوس به صورت تصویری آشنا شوید.

1. قلمه زدن پتوس در خاک

یکی از موثرترین روش های تکثیر پتوس، قلمه گیری است. این کار بهتر است در اواخر بهار تا اواسط تابستان در دمای 21 – 24 درجه سانتیگراد انجام شود. برای گرفتن قلمه از پتوس به روش زیر عمل کنید.

از قسمت انتهایی ساقه قلمه هایی به طول 8 – 10 سانتی متر توسط قیچی یا یک چاقوی تیز جدا کنید.

تکثیر پتوس در آب

تکثیر پتوس در آب

 

برگ های نیمه ی پایین قلمه را حذف کنید به صورتی که فقط 2 – 3 برگ باقی بماند. این کار به این منظور انجام می‌شود که گیاه بیشتر انرژی خود را به جای برگ، صرف ریشه زایی کند.

بهتر است قلمه دارای 3 – 4 بند ( قسمت اتصال برگ به ساقه ) باشد.  

در کنار قلمه ساقه می‌توانید از قلمه تک برگ نیز استفاده کنید تا سرعت ریشه زایی بیشتر شود. برای گرفتن قلمه برگ باید بالا و پایین برگ یعنی روی ساقه را برش بزنید. با اینکار قسمتی از ساقه که محل رویش برگ بوده است ( گره ) دارای ریشه می‌شود و گیاه شروع به دادن برگ جدید می‌کند.

تکثیر پتوس با برگ

تکثیر پتوس با برگ

 

برای ریشه زایی سریع تر و بهتر می‌توانید انتهای مورب قلمه را در هورمون ریشه زایی فرو کنید. قلمه ها را در یک گلدان با سایز مناسب حاوی ترکیبی از ماسه و پرلیت یا کمپوست قلمه قرار دهید. برای کاشت باید حداقل یک سوم طول قلمه ها را در خاک قرار دهید.

خاک را آبیاری کنید به صورتی که آب روی برگ ها نریزد و فواصل آبیاری را طوری تنظیم کنید که قلمه ها خشکی نکشند و خاک مرطوب بماند. برای حفظ رطوبت قلمه ها روی آنها را پلاستیک شفاف بکشید و در محلی خنک و نورانی قرار دهید و روی پلاستیک چند سوراخ جهت تهویه ایجاد کنید. این کار را تا زمان ریشه زایی کامل انجام دهید.

قلمه زدن پتوس در خاک

قلمه زدن پتوس در خاک

 

 

2. تکثیر قلمه پوتوس در آب

این روش را می‌توان بهترین و ساده ترین روش تکثیر پتوس معرفی کرد. پتوس از جمله گیاهان مناسب برای نگهداری در آب است و بودن آن در یک تنگ شیشه ای شفاف با ریشه های داخل آب، می‌تواند یک منظره زیبا و متفاوت ایجاد کند. با نگهداری پتوس در آب، علاوه بر داشتن یک گیاه دکوراتیو، دیگر نگران آلودگی های خاک و نداشتن برنامه ای منظم برای آبیاری نباشید.

برای انجام این روش ابتدا باید قلمه ها را مانند حالت قبل تهیه کنید. قلمه ها را در آب تمیز و بدون املاح قرار داده و گلدان را در محلی پر نور و خنک نگهداری کنید.

تکثیر پتوس در آب

تکثیر پتوس در آب

 

آب تنگ را یک روز در میان تعویض کنید و بعد از یک هفته نظاره گر اولین ریشه های قلمه پتوس باشید. بعد از ریشه زایی قلمه ها می‌توانید آن ها را در گلدان مانند حالت قبل بکارید و یا در همان آب نگهداری کنید. 

قلمه پتوس در آب

قلمه پتوس در آب

3. تکثیر پتوس از طریق تقسیم بوته

برای تکثیر پتوس با این روش در ابتدا گیاه را از گلدان خارج کرده بعد از تکاندن خاک اطراف ریشه با چاقوی تیز و استریل از قسمت های مناسب، گیاه را تقسیم کنید. بعد از استریل کردن ریشه با قارچ کش در گلدان حاوی خاک مناسب، به طور مستقل بکارید و آبیاری کنید. با این کار نیازی به صبر کردن برای ریشه زایی نیست و بوته جدید شما دارای ریشه است.

قلمه زدن گل پتوس

قلمه زدن گل پتوس

 

شرایط نگهداری گل پتوس :

نگهداری از گیاه پتوس بسیار آسان است و بعد از خرید پوتوس نگران نگهداری از آن نباشید. چکیده ای از شرایط نگهداری این گیاه زیبا در ادامه شرح داده شده است. برای دانستن جزییات بیشتر درباره مراقبت از این گیاه می‌توانید به مقاله شرایط نگهداری گیاه پتوس مراجعه کنید.

 • آبیاری متوسط بعد از خشک شدن رویه خاک
 • نگهداری پتوس در نقطه ای از خانه با نور متوسط غیر مستقیم ( پتوس توانایی رشد در سایه و نیم سایه را نیز دارد اما نوع ابلق آن برای داشتن برگهایی روشن به نور بیشتری نیاز دارد. )
 • دمای متوسط اتاق برای این گیاه مناسب است.
 • غبار پاشی روی برگها در روزهای گرم و تمیز کردن آنها از غبار و آلودگی
 • تقویت گیاه در فصول رشد یعنی بهار و تابستان ( کوددهی برای داشتن برگهای سبز و رشد سریع لازم است. )
 • بهترین گزینه برایخاک گل پتوس، کمپوست یا خاک و کود آماده است.

معرفی و آشنایی تمام گیاهان آپارتمانی

بیماری گیاه پتوس :

پتوس نیز مانند تمامی گیاهان ممکن است بر اثر مشکلات نگهداری و یا آفات و حشرات، به بیماری هایی دچار شود. پیشنهاد می‌شود قبل از خرید اینترنتی گیاه پوتوس و یا خرید حضوری آن، از سالم بودن گیاه اطمینان حاصل کنید و از شرکت و یا فروشگاهی که گیاه را خریداری می‌کنید بخواهید کیفیت و سالم بودن گیاه را تضمین کنند.

گیاه سالم با شرایط نگهداری مناسب، کمتر به بیماری دچار می‌شود اما با این وجود در صورت داشتن لکه های سیاه، خشک شدن نوک برگ، زرد شدن برگها و … بهتر است هرچه سریعتر درصدد درمان آن باشید. برای اطلاع از بیماری های گیاه پتوس و درمان آنها مقاله زیر را مطالعه کنید.

 

116 دیدگاه در “کاشت و روش تکثیر پتوس

 1. ‌میکائیل بهبهانی گفت:

  سلام وعرض ادب.بسیارسپاسگزارم ازتوضیحات خوب وکامل وصادقانه‌تون.کارِتون خیلی ارزشمنده.من عاشق پوتوسم وفقط این گیاه رودارم.رفیقهای خوب وکم توقع وبی‌آزاری هستند.آموزشتون خیلی بدردبخوربود برای من.موفق وپیروزوسربلندباشید.

  1. نسترن گفت:

   عالی بود مرسی که هستین ???

   1. علیرضا گفت:

    زیاد گلدون رو عوض نکنین
    با هر بار گلدون عوض کردن گیاه وارد شک میشه
    وقتی گلدون رو عوض کردین و ابیاری کردین تا حدود دوهفته کود دهی نکنین
    ب هیچ عنوان خاک گلدان را فشار ندهید
    خاک رو ب ارومی بریزین تا گلدون پر بشه
    روی تغییر دما و تهویه هوایی ک گلدون گذاشتین دقت کنین
    تغییر ناگهانی و مداوم دما باعث برگ ریزی میشه

    1. زهرا گفت:

     سلام
     من همین الان پتوس هایی که ریشه داشتن رو توی گلدون گذاشتم و خاکش رو خیلی فشار دادم
     الان باید چیکار کنم?

     1. یه شخصی گفت:

      به خدا توکل کن

     2. دوست گفت:

      نباید خیلی فشار میدادی
      در واقع خاک رو نباید خیلی فشرده کرد

     3. دانیال محمودیان گفت:

      نباید خاک رو فشار بدی

     4. مرتضی گفت:

      توش کرم بنداز شاید بدردت خورد

     5. فاطمه گفت:

      بانوک قاشق یا چاقو خاک رو به هم بزن

   2. رقیه رحمانی گفت:

    ایا از جایی ک پتوس دا قط کردیم دوبازه رشد میکند؟؟

  2. فریبا صفایی گفت:

   ممنون از توضیحات خوبتون سپاس

  3. هانی گفت:

   سلام من امروز پوتوس از باغچه در آوردم ساقه ش زیاد قوی نبود ریشه اش هم همینطور بلافاصله داخل آب گذاشتمش و بعد هم براش گلدون آماده کردم و گذاشتم داخل حیاط زیر نور آفتاب عصری گفتم فردا بیارمش توخونه ولی باد شروع شد و گیاهم پژمرده شد و بی حال
   آیا دوباره سرحال میشه؟

 2. بهار گفت:

  سلام. ببخشید یه سوال داشتم. من از پوتوسم چندقلمه گرفتم و قلمه ها ریشه هم زدن. منتها هر قلمه فقط یک گره داره. حالا که توی خاک کاشتمشون یه سوالی ذهنمو مشغول کرده. الان که هرقلمه روی سطح خاک هیچ گرهی نداره پس چطور برگ جدید بده.نکنه اشتباه قلمه گرفتم.نگرانم

  1. حمید گفت:

   مطالب خوب و مفید است، سپاسگذارم.

  2. نیلوفر گفت:

   سلام دوست عزیز منم یکی از هوادارای سر سخت این گیاه نازنینم .نگران نباشید عزیزم گیاه شما از کنار برگها برگ جدید میده امیدوارم همیشه سبز باشید

   1. زیبا گفت:

    عااالی ممنون از شما،فقط در مورد تکثیر ب واسطه قلمه هایی ک در آب ریشه زدن ،ریشه تا چه حد شد تو خاک بکاریم؟

    1. کیانا والی گفت:

     سلام بذارید ریشه ها گسترده و قوی بشن و بعد در خاک بکارین.

  3. مرتضی گفت:

   نگران نباشید.
   از همون نقطه که ریشه داده جوونه میزنه میاد بالا

  4. علیرضا گفت:

   سلام
   با عرض معذرت از مدیریت سایت بخاطر دخالت بنده
   طبق تجربه ای ک من دارم از همون گره برگ جدید تولید میشه

   1. زهرا گفت:

    پتوسی که به اب عادت کرده میشه کاشت اگر میشه با چ شرایطی

  5. م.م گفت:

   سلام
   منم قبلا این کارو کردم.از همون گره زیر خاک برگ جدید میاد بالا

  6. Ali گفت:

   این کار اشتباه باید ۳ تا گره داشته باشه که هم رشدش سریع باشه و هم احتمال خراب شدنش کم بشه

  7. Rebirth_gold1 گفت:

   مشکلی نیست بعد ریشه زدن از بین برگ و ساقه جوانه میاد بالا

  8. فاطمه گفت:

   از خود ساقه، ساقه جدید در میاد و بعدش برگ میده نگران نباشید چون من خودم کاشتم و در اومده

 3. مهدی گفت:

  سلام. بله بدرستی اشاره کردید گیاه زیبای پتوس خیلی آسان قلمه گیری و تکثیر میشه من حتی بدون هورمون ریشه و قارچ کش مستقیم در خاک می کارم و در هوای معمولی منزل حدود ۲۴ تا ۲۵ درجه است بعد از تقریبا ده روز جوانه ها سر میزنند.

  1. معصومه گفت:

   ممنون بابت راهنماییتون من میخوام قلمه بزنم مطالب خیلی مفید بود

  2. حانیه گفت:

   وای ماشالله چقدر دستتون خوبه… مال من نمیشه البته الان از این متن فهمیدم انگار ایرادم اینه که تو گلدون بزرگ میکارم

   1. فاطمه گفت:

    سلام
    حدود یه هفته پیش یه پوتوس خریدم با برگهای سبز
    دو سه روز بعد برگها شروع کردن به زرد شدن
    در نور غیر مستقیم قرار دادمش و آب هم بهش میدم مرتب
    چی کار باید بکنم؟

   2. Fatima گفت:

    یه نکته خیلی مهم که من اخیرا فهمیدم تامین رطوبت بعد از قلمه گیریه، مثلا شیراز که من زندگی میکنم خیلی هواش خشکه برا همین هر وقت پوتوس میکاشتم سریییع خراب میشد، بعد اون روشو با پلاستیک شفاف پوشوندم درست شد، اما اگر هوای شرجی و مرطوب باشه نیازی نیست. از طرف دیگه اگر پلاستیک میکشید روش ابیاری زیاد باعث میشه ساقه اش بگنده برا همین حواستون باشه در عین حفظ رطوبت ابیاری زیاد نباشه

 4. خاله زگی گفت:

  سلام دوستان خدا قوت … خیلی عالی بود…. دمتون گرم و زندگیتون با طراوت

 5. عاطفه گفت:

  سلام ببخشید ما یک گیاه پوتوس داریم که سعی میکنیم که خیلی خوب ازش مراقبت کنیم( به اندازه بهش اب بدیم توی دمای مناسب نگه داریم و …) اما الان بعد مدت زیادی که رشد قابل توجهی نداشته داره پژمرده میشه یعنی برگهاش همه یا سبز کمرنگ شدن یا زردن. بعضی از شاخه هاش هم کلا تمام برگ هاش ریخته. تا الان دوبار گلدونش رو عوض کردیم بهش کود میدیم خاکش رو عوض میکنیم اما اصلا فایده ای نداشته. اولا اینکه میتونید حدس بزنید مشکلش چیه دوما ایا اون ساقه هایی که دیگه برگ ندارن میتونن دوباره برگ بدن؟ در ضمن ریشه هاش سفیده و به نظر میاد مشکلی نداره

  1. علیرضا گفت:

   زیاد گلدون رو عوض نکنین
   با هر بار گلدون عوض کردن گیاه وارد شک میشه
   وقتی گلدون رو عوض کردین و ابیاری کردین تا حدود دوهفته کود دهی نکنین
   ب هیچ عنوان خاک گلدان را فشار ندهید
   خاک رو ب ارومی بریزین تا گلدون پر بشه
   روی تغییر دما و تهویه هوایی ک گلدون گذاشتین دقت کنین
   تغییر ناگهانی و مداوم دما باعث برگ ریزی میشه

 6. مرضيه گفت:

  سلام من گياه پتوس رو بعد از اينكه در اب ريشه دار شد در خاك كاشتم ولي همون روز بي حال و پلاسيده شد چكار بايد كنم ودليلش چي ميتونه باشه؟

  1. دلارام گفت:

   منم همین مشکل داشتم و کلا خراب شد.
   در صورتی که داخل آب خیلی ریشه های بزرگی داشت. الان دوباره جدید داخل آبگذاشتم تا ریشه بده بکارم.
   الان این مطلب خوندم، اینجوری که از توضیحات ایشون متوجه شدم، فکر میکنم من مقدار کمی از ساقه را داخل خاک گذاشتم. فقط ریشه رفت زیر خاک و برگ هم زیاد داشت. اینجوری که توضیح دادن انگار باید مقدار یک سوم از ساقه هم بره داخل خاک.
   حالا من امتحان میکنم امیدوارم درست بشه

   1. فهیمه گفت:

    قلمه رو وقتی در حد یک سانت ریشه داد به خاک منتقل کنید تا خیلی به محیط آب عادت نکنه

    1. دنیا گفت:

     من شنیدن میگن یه قرص ضد بارداری تو اب بندازین بعد بریزید پای گل گل مثل موشک رشد میکنه بخدا شنیدم فقط 😂

   2. Ftmh گفت:

    سلام میشه ساقه های خیلی بلند رو هم تو اب بزاریم ب همون روش خودتون ک ریشه بده؟
    مثلا ساقه حدودا یکی دو متر

  2. سیما گفت:

   سلام یه تقریبا ۲ ماه هست که گیاه پتوس ریشه دار شده و توی اب نگهداری کردم این مدت، الان تصمیم گرفتم توی خاک بزارمش ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. انوشه حریری گفت:

    سلام گیاه رو از آب خارج کنید و داخل خاک و کود آماده در گلدان با سایز مناسب قلمه ها بکارید. حتما از باز بودن زهکش گلدان مطمئن شوید.

   2. فری گفت:

    سلام وقتی قلمه توخاک میزاریم وپلاستیک میکشیم روگلدون برگها باپلاستیک درتماسند ایرادی داره یاخیر

 7. فرزانه گفت:

  سلام مرسی از مطالبتون
  من سه قلمه از پتوسم گرفتم الان تقریبا کمتر از یک ساله در آب نگه داری میکنم کاملا سر حال و خوب ولی فقط ريشش رشد میکنه و خودش حتی یه برگ هم نزده

  1. محمد گفت:

   چند ماه یک بار یدونه قند داخل ابش بندازید

 8. بهزاد گفت:

  با عرض سلام.یه سوال داشتم.بعد از ریشه دار شدن قلمه ها در آب ،اونها رو تو خاک کاشتم.ولی متاسفانه الان بعد از دو روز گیاه پژمرده و بی حال شده.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. آزیتا گفت:

   سلام منم همین مشکلو داشتم با قلمه هام بعد فهمیدم چون خیلی ریشه داده بود به آب عادت کرده و تو خاک دچار شوک میشه..بعضیاشون رشد میکنن اما اگه خیلی تو آب مونده باشه پژمرده میشه کلا

   1. Fatima گفت:

    من همیشه پتوس میذارم تو اب بعد منتقل میکنم به خاک، بعدش حتما باید با پلاستیک شفاف کاورش کنیدتا رطوبتش حفظ شه، البته ابیاری زیاد هم ممکنه باعث شه بگنده پس حواستون باشه

 9. بهزاد گفت:

  با عرض سلام.نزدیک به ۱۰قلمه پتوس دارم که بعد از ریشه زدن در آب آنها رو در خاک کاشتم .ولی متاسفانه از کاشتن آنها الان ۳روز میگذره و گیاه پتوس ساقه و برگهاش کاملا بی حالا و پژمرده هستن.لازم به ذکره که محل نگهداریش پشت پنجره شمالی خونه هست .ممنون میشم راهنمایی کنید.

 10. بهار گفت:

  چ کنم ریشه پتوسم پررربشه چ تو اب چ تو گلدون

  1. حورا گفت:

   سلام آیا ساقه پتوس بدون برگ امکان داره ریشه بزنه یا حتما داشتن برگ الزامیه

   1. الهام گفت:

    ساقه بدون برگ‌ هم رشد میکنه و ریشه و برگ‌ میده ولی زمان بر هست باید حوصله کنید ممکنه چندین ماه طول بکشه

 11. علی گفت:

  سلام یه سوال من پتوسم یه شاخه نزدیک به یک ونیم مترداره ولی نزدیک به یک مترش ازشاخه جداشده حالااون قسمت پایینی روگذاشتم تواب ایاریشه میده؟

  1. نرگس گفت:

   سلام من از گیاه پیوستند تا قلمه زدم وریشه هم داد ولی وقتی تو خاک کاشتم در طول یک هفته خشک شدن .حالا چیکار کنم ؟؟

   1. کیانا والی گفت:

    سلام اگر کامل خشک شدن یعنی از بین رفتن و کاری نمی شه کرد. بعد از کاشت باید شرایط مناسب رو برای گیاه فراهم کنید تا بتونن رشد کنن.

   2. فری رضایی گفت:

    اگر برگهای قلمه با پلاستیک روسر گلدون تماس داشته باشه ایراددار ه یا مشکل نداره

 12. کوروش گفت:

  سلام.میخوام به صورت انبوه پوتوس رو تکثیر و تولید کنم.برگهای گلدونام ریز و ضعیف هستند.آیا نسل برگهای درشت با ریز متفاوته یا به نوع رسیدگی باعث درشتی برگها میشه.میزان رطوبت مورد نیاز چقدره؟ممنون از شما

  1. صبا گفت:

   سلام
   بزرگ و پهن شدن برگ گلها به نور و نگهداری درست گل بستگی داره اگر نور کم باشه برگها ریز می شود

   1. علیرضا طاهری گفت:

    درود من پتوسم جلوی پنجره ی شرقیه و افتاب خور خوبی هم داره ولی بر گهاش کوچکند این ربطی به نور کم نداره نمیدونم علتش چیه ولی قطعا کمبود نور نیست دوست گرامی

 13. خورشید گفت:

  سلام و وقت به خیر
  ببخشید من یه پیچک حصیری خریدم که فقط یه شاخه تو یه گلدونه…میخوام پر تر باشه
  به نظرتون صبر کنم بلکه شاید روزی انشعاب بده یا ساقه اش رو بخوابونم روی خاک تا ریشه بزنه…کلا بگید چه کارکنم…کسی تا حالا پیچک حصیری رو امتحان کرده؟؟؟ ?‍♀️?‍♀️?‍♀️

 14. پیمان گفت:

  سلام یه گیاه دارم اسمشو نمیدونم چجوری میتونم باهاتون در تماس باشم که بتونم عکسشو بپرسم تا بتونم درمانش کنم، گلم داره از بین میره همینجور موندم چیکار کنم
  با تشکر

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   عکس گیاه رو به اینستاگرام ایران درخت بفرستید تا راهنماییتون کنن: iranderakht

 15. نسرین گفت:

  سلام
  بعد از قلمه زدن پتوس در خاک چند روز یکبار ابیاری کنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام
   در حدی آبیاری کنید که خاک همیشه رطوبت داشته باشه تا وقتی که قلمه ها شروع به رشد کنن.

 16. صادقی گفت:

  سلام
  شاخه قطع شده گیاه پتوس رشدش متوقف شده، آیا میشه کاری کرد دوباره رشد کنه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام می تونین شاخه جدا شده رو در آب بذارین تا ریشه بده.

 17. صادقی گفت:

  سلام
  شاخه قطع شده گیاه پتوس رشدش متوقف شده، آیا میشه کاری کرد دوباره رشد کنه؟

  1. Keshvari گفت:

   سلام من قلمه های پتوسم رو تو خاک کاشتم ولی الان ی هفته گذشته هی ب مرور برگا دارن زرد میشن و بیحالن
   چجوری میشه سرحال نگهش دارم تا ریشه بزنه
   ممنون میشم راهنمایی کنید

 18. سروری گفت:

  سلام.باتشکرمن چندوقت پیش یه پتوس خریدم که فروشنده برام داخل خاک گذاشت.امابعدچندروز پژمرده شدن.برگهاش دونه دونه زرد شد و پژمرده..الان چکاری بایدوانجام بدم…

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ تعادل در آبیاری رو حتما رعایت کنید تا گیاه به مشکل نخوره.

 19. شیوا گفت:

  میشه این گیاهو توی راه پله ک نوری نداره جز چراغ راه پله نگهداری کرد؟؟؟؟

  1. شهلا گفت:

   درود .خوزستان شهرستان بهبهان هستم گرمای شدید و خشک اتاقی گلی به ابعاد ۳در۱۰دارم که که میخوام گلخونه بزنم و ازش کسب درامد کنم نظرم رو ریشه دار کردن پتوس از طریق قلمه در خاک هست .بنظر شما سقف اتاق رو بردارم و حالت گلخونه اش کنم یا نیاز به برداشتن سقف نیست.دمای لازم و نور لازم برای ریشه زنی و نگهداری پتوس تا سن بلوغ و فروش چنده .سپاس از پاسخگوییتون

 20. مهدی گفت:

  با سلام. من قلمه پتوس رو در اب قرار دادم بعد از دو هفته کامل از بین رفت دلیلش چیه

  1. رزا گفت:

   سلام گیاه پتوس که در خاک رشد می کنه به ابیاری زیاد نیازی نداره و این البته به شرایط محیط و اب و هوای منطقه هم بستگی داره در مناطقی که رطوبت هوا بیشتره به ابیاری کمتری نیاز داره مثلا ۵ روز یه دفعه ابیاری بشه خوبه ولی جاهایی که گرمتره وقتی خاک سطح بالای گلدون کاملاا خشک شده باید ابیاری کنیم ولی نه در حدی که اب تبدیل به گل و شل بشه چون باعث از بین رفتن و سوختن ریشه ها میشه اب زیاد باعث زرد شدن برگها و ساقه ها میشه گیاه پتوس در نور کم و سایه بیشتر رشد میکنه و بهتره که زیاد جلوی نور مستقیم خورشید نباشه چون نور مستقیم خورشید باعث کوچکتر شدن و کمرنگ تر شدن برگها میشه ! پتوسهایی که بیشتر در سایه و نور کم نگهداری میشن برگهای پهن تر درشت تر و سبز تری دارن….

 21. مهدی گفت:

  با سلام. من قلمه پتوس رو در اب قرار دادم بعد از دو هفته کامل از بین رفت دلیلش چیه
  خود گیاه پتوس هم میشه سمپاشی کرد؟از چه سمی استفاده کنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام احتمالا چاقو یا قیچی ای که استفاده کردین آلوده بوده یا قلمه گیری درست انجام نشده.
   برای چه آفتی می خواین سمپاشی کنید؟

 22. بهار گفت:

  سلام من تو تاریتون پتوس قلمه گرفتم تو اب و ریشه داد کاشتم الان تو گلدون بیحال و پژمردن چرا از چیه ؟؟

 23. حانیه گفت:

  وای ماشالله چقدر دستتون خوبه… مال من نمیشه البته الان از این متن فهمیدم انگار ایرادم اینه که تو گلدون بزرگ میکارم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام ممنون از به اشتراک گذاشتن تجربتون. خوشحالیم که مفید بوده.

 24. زهرا گفت:

  سلام
  وقتي قبل از كاشت توي آب قرار ميديم تا ريشه بزنه اندازه ي ريشه بايد چقدر باشه ؟
  الان گل من تقريبا نيم سانت ريشه زده توي خاك بكارم يا نه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام بهتره بذارین یه کم بلندتر بشه. وقتی حدود 1 سانتی متر شد بکارین.

 25. زینب گفت:

  سلام
  پتوس من تو آبه تازه ریشه درآورده یه برگ کوچیکتر از یه بند انگشت داره که داره باز میشه. قبلا هم اینطور شد وقتی تو خاک کاشتم برگا همونطور کوچیک و نزدیک بهم درمیومدن و بزرگ نمیشدن. علتش چیه؟نورش متوسطه. یع کم کود مایعم ریختم تو آب

 26. الناز گفت:

  سلام پتوس من پژمرده و بیحال شده دلیلش چی میتونه باشه برگاش هم تند تند زرد میشن و میریزن

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ ممکنه آبیاری زیاد باشه اول این مورد رو بررسی کنید.

 27. Queen گفت:

  من یه گل دارم تقریبا یه ماهه تو ابه منظمم ابشو عوض میکنم شبیع پتوس قلبیه ولی اصلا ریشه نمیدا خیلی ام سر حاله :/

 28. وحیده گفت:

  سلام پتوس ببری رو چطور ریشه دار بکنم؟ آیا اینم مثل بقیه پتوس هاست؟

 29. F.a.p گفت:

  سلام من خاک گلدونم عوض کردم ولی بعد از دو سه روز انگار برگای نیلوفر بیحال و پژمردن و دارن برگای زیری زرد میشن چیکار کنم ؟میتونم قیچی کنم و قلمه رو مستقیم بکارم تو خاک ؟

 30. نادیا گفت:

  سلام من یک پتوس دارم ک ۳شاخه داره یکی از شاخه ها برگاش کم کم زرد میشه و خشک میشه ، چکار کنم؟

 31. امیر گفت:

  سلام ببخشید منم یک پتوس دارم به وقت آبیاری میکنم برگ ها زرد میشن خیلی برگاش زیاد بود الان خیلی کم شدن دلیلش چی میتونه باشه؟
  سوال بعدم اینه یکی از ساقه ها از طول۱۰سانی خشک شد الان ۱۰سانتی تو آب گذاشتم با ۳تا برگ روی ساقه هست آیا ریشه میزنه؟
  ممنون میشم جواب بدین

 32. یوسف رضاپور گفت:

  سلام مرسی از توضیحات ارزشمندتان فقط ی سوال تو فصل پاییز وزمستان اگه بخوایم تکثیر کنیم میشه ؟

 33. مریم وزیری گفت:

  سلام،پوتوس من یکم خالی هست چی کار کنم پر بشه طوری که خاکش دیده نشه دوس دارم برگهاش زیاد شه گلدونم پرشه چی کار کنم؟

  1. زهرا گفت:

   میتونید بذارید یکی از ساقه ها رشد بکنه بعد ازش قلمه بگیرید و کنارش بکارید

 34. نرگس گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  بنده پوتوسی دارم ک 3متر رشد کرده ولی از شروع پاییز و سرما شروع به زرد شدن کرد و بیشتر ساقه هاش خالی مونده با این حال روی خود گلدون کلی برگای جدیدم دراورد گلدون در فضای دربسته و نورغیرمستقیم نگهداری, میشه ولی مکان سرده به همین علت فکر میکنم برگا زرد شد.
  آیا ساقه های, خالی مجدد برگ خواهد داد؟ یا ساقه, هارو بچینم قلمه بزنم؟

 35. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید
  ساقه پتوس که کلا برگ نداره رو هم میشه قلمه زد

 36. Ftmh گفت:

  سلام میشه ساقه های خیلی بلند رو هم تو اب بزاریم ب همون روش خودتون ک ریشه بده؟
  مثلا ساقه حدودا یکی دو متر

 37. زهرا گفت:

  سلام
  من پتوسم سه تا از ساقه هاش خیلی رشد کرده میخواستم ببینم اگه من این ساقه ها رو خورد کنم و چند تا گلدون بکنم گیاه آسیب نمیبینه؟

  1. شادی گفت:

   نه چرا آسیب ببینه، اصلا روشش تو همین صفحه توضیح داده شده دیگه. طبق اون عمل کنید مشکلی پیش نمیاد

 38. رها گفت:

  چرا قلمه های پتوس من که توی ابه ریشه در نمیاره و زرد شدن؟
  چقدر طول میکشه تا قلمه ها ریشه در بیارن؟

  1. امیرحسین گفت:

   ‌یک هفته ای باید در بیاد البته اون قسمت هایی که شبیه به خال هستش ریشه میشه اگه از اون قسمت نزده باشی فایده نداره

  2. Mohammad گفت:

   شیشه با ظرفی ک استفاده کردی نباید شفاف باشه و نور ب ریشه برسه و از آب تصفیه یا جوشیده یا معدنی باید استفاده کرد و دو روز یه بار هم باید عوض بشه

 39. محمد علی گفت:

  پتوسم زرد شده و لوله شده چکار کنم لطفا سریع جواب بدید خواهش میکنم

 40. رها رئیسی زاده گفت:

  دمتون گرم خیلی کمک کردین ?

 41. اميرحسين گفت:

  سلام اون قسمتی که قلمه میزنی از پتوس اصلی وقتی قطع بشه دیگه رشد نمیکنه؟

 42. امیر گفت:

  سلام اون قسمتی که قلمه میزنی از پتوس اصلی وقتی قطع بشه دیگه رشد نمیکنه؟

 43. عاطفه گفت:

  سلام
  پتوسم رو قلمه گرفتم به این نحو که اول گذاشتم تو آب تا یه کوچولو ریشه داد بعد کاشتم تو خاک و آبیاری کامل کردم ولی روز بعد ساقه ش نرم شد و گیاه خودشو ول کرد. میشه کاری کرد برگرده؟
  مشکل کجاست؟

 44. رها گفت:

  منم همین مشکل رو دارم
  گیاهم وقتی تو آبه سرحاله تا میذارم تو خاک یهو شل و ول میشه و نابود میشه یهو
  الان از ترسم نزدیک یکساله گیاهم فقط تو آبه کلی هم ریشه داره
  ساقه ها هم بلند و کلی برگ دارن
  بخوام تو خاک بکارم چکار کنم خراب نشه

 45. رها گفت:

  در ضمن برگهای گیاهم خیلی وقته دیگه تک رنگ سبز شده چکار کنم دو رنگ شه
  نورشم از نورگیر سقف میاد غیر مستقیمه ولی نورش زیاده
  پشت شیشه سقفی مثل گلخونه آفتاب هم مستقیم نمیخوره

 46. Hojjat گفت:

  سلام گیاه پتوس من هم ریشه کرده داخل گلدان بزرگ باید کاشت یا کوچک نگرانم داخل خاک بکارم پژمرده بشه لطفا راهنمایی کنید

 47. محمد گفت:

  چند نکته مهم:
  قلمه ها بیشتر از یک ماه در آب نمانند تنبل می شوند
  از کود NPK 20 20 20 برای رشد گیاه استفاده کنید عالی هست
  آب دادن زیاد گلدان باعث پوسیدگی ریشه ها می شود
  هر وقت برگها شل و ول شدند یعنی ریشه ها پوسیده شده اند بلافاصله قلمه بزنید

 48. فرزانه گفت:

  سلام وقتی قلمه رو از گیاه میگیریم به خود گیاه که ازش قلمه جدا کردیم اسیبی نمی رسد منظورم اینه که دوباره از جایی که قلمه جداشده رشد میکند یانه؟؟؟

 49. زینب گفت:

  سلام من یکی از آشناها پتوس گذاشته تو آب ریشه انداخته چند تا هستن بلند هستن حالا میخام بکارم داخل خاک و قم‌ زندگی میکنم فقط نمی‌دونم تو این هوا اگه ب صورت ساده بکارم جواب میده گلم یا نه
  بعد میگم چند تا شاخه است همه دوتا شاخه ای ک ریشه زده با هم بکارم داخل ی گلدون عیب نداره؟؟؟

 50. نورا گفت:

  سلام من سه تا پتوس مختلف رو در آب نگهداری میکنم که تا دو ماه پیش خوب رشد میکردن ولی یه مدت توی حیاط موندن و اکثر برگ هاشون ریخته و برگهای جدید هم خیلی کوچیک و سبز و زرد هستن. الان میخوام ازشون قلمه بگیرم و یه سری رو تو خاک بکارم ولی مطمئن نیستم که گیاهم سالمه؟ میتونم ازش قلمه بگیرم؟ قلمه هاش خوب میشن؟ چه کاری واسه تقویتشون انجام بدم؟

 51. احسان گفت:

  سلام من از پتوس قلمه تک برگ گرفتم تو هورمون ریشه زایی زدم انتهای ساقه رو و داخل خاک تک تک گذاشتم کنار گیاه مادر
  ولی بعد یک دو روز تمام قلمه ها پوسیده بودن
  آیا زیاد بودن هورمون ریشه زایی میپوسونه
  قلمه رو
  یعنی باید کم استفاده بشه
  یا اینکه بهتره بعد کاشت قلمه ها با هورمون ریشه زایی آبیاری کنم

 52. عباس گفت:

  سلام خسته نباشید معذرت میخوام چند تا سوال راجب پتوس دارم دو عدد پتوس از گلخونه خریدم پتوس ارتشی و پتوس سبز اما پتوس ها به قول فروشنده ریشه هوایی دارند و نمیدانم آیا فروشنده راست میگوید یا خیر
  ریشه هایی به طول ۵ الی ۲۰ سانتی متر
  میخواستم بدونم اصلا چی هستن ؟ و بده برا گیاه و باید جدا بشه یا نه باید همونطوری نگهشون دارم و رطوبت براشون درست کنم یا ریشه ها رو بزارم تو خاک ؟ و یه توضیح کوچکی درمورد روش نگهداری و کود دهی بهم بدید هر چند وقت یکبار کود بدم و خاک و گلدون را کی عوض کنم ممنون میشم جواب سوال هام رو بدید با تشکر

 53. ... گفت:

  سلام
  پتوسم زمان زیادی داخل اب بوده و کاشتمش و رشد نمیکنه
  پرسیدم گفتن آب دوست شده
  الان چیکاری انجام بدم؟
  اینکه از ریشه قلمش بزنم و داخل اب بزارم تا یکم ریشه بده بعد بکارمش درسته؟

 54. .... گفت:

  مشکلی داره پتوس.کوچیکو ک تازه ریشه داده داخل یگلدان سفالی کوچیک بزارم؟

 55. مسلم گفت:

  سلام. از پتوس قلمه تو خاک کاشتم بعد از یک ماه تقریبا قلمه‌ها ریشه داده و برگها سرحال هستند بجز یکی، نمیدونم چکار کنم. بهترین قلمه و درست وسط مجموعه هست. الان بعد ۶ هفته امیدی به ریشه زدنش هست؟! از هورمون استفاده نکردم. الان کمکی میکنه؟

 56. ساغر گفت:

  سلام من میتونم گیاه پتوس رودرماه مهرفصل پاییزتکثیرکنم؟

 57. محمدرضا گفت:

  سلام، گفته میشه که پتوس تکثیر آسونه ولی کاملا اشتباهه، شما تو منزل بسختی میتونید این کارو انجام بدید مگه تو گلخونه این کار انجام بشه! پس بهترین کار اینه که یا داخل آب اونو نگهداری کنید یا وقتی گلدون رو میخرید به هیچ عنوان خاکشو عوض نکنید. چون محال گیاهی رو خاکش عوض کنید و دوباره مثل قبل سرحال بشه. مگه اینکه تو شمال زندگی کنید! اونجا رطوبت فراوونه و هر گیاهی رو راحت میشه پرورش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *