گل ها, مقالات

همه چیز درباره گل مریم

گل مریم از گیاهان چندساله با گل‌های سفیدرنگ و معطر است. این گل به دلیل بوی دلنشینی که دارد در صنعت عطرسازی استفاده می‌شود. گل مریم در کشور ما تولید تجاری گسترده دارد و به سایر کشورها هم صادر می‌شود. یکی از مزایای گل مریم این است که نسبت به بقیه گل‌ها عمر بیشتری می‌کند و به راحتی با شرایط مختلف سازگار می‌شود. در این مقاله با پرورش گل مریم ، تکثیر گل مریم و شرایط نگهداری گل مریم آشنا می‌شویم. اگر شما هم به این گل خوشبو و زیبا علاقه دارید با ما همراه باشید.

عکس گل مریم

عکس گل مریم

با گل مریم آشنا شویم

گل مریم اولین بار از مکزیک به دنیا معرفی شده است. بعد از مدتی این گل به همه دنیا رسید و به صورت گسترده در کشورها کاشت و پرورش یافت. امروزه مردم هندوستان بیشترین آشنایی را با کاشت و پرورش گل مریم دارند. این گل در عروسی‌ها و مراسمات مذهبی آن‌ها استفاده می‌شود. نام لاتین گل مریم Tuberose به معنای غده یا ورم است. این نام به دلیل داشتن ساقه‌های زیرزمینی پیازی، به گل مریم نسبت داده شده است. گل مریم بسته به فصلی که آن را می‌کارید می‌تواند در 4 فصل گل بدهد. به طور عادی با کاشت مریم در فصل بهار، گلدهی آن از تابستان شروع شده و تا اواسط پاییز ادامه دارد.

عکس گل مریم

عکس گل مریم

 

نماد و کاربرد گل مریم

گل مریم به عنوان نمادی از خلاقیت و آفرینشی جدید معرفی می‌شود. رنگ سفید گل مریم نشانه خلوص، اصالت و صلح است. بسیاری از افراد اعتقاد دارند که گل مریم باعث دفع انرژی‌های منفی شده و باعث حال خوب در افراد می‌شود.  پس اگر شما هم می‌خواهید گلی داشته باشید که هم از عطر و بوی آن لذت ببرید و هم امواج منفی را دور کنید این گل مناسب شماست. همچنین گل مریم را برای ابراز علاقه و تشکر به هم هدیه می‌دهند. امروزه گل مریم به علت ماندگاری بالا و بوی دلپذیرش در دسته گل عروس هم بسیار استفاده می‌شود.

عکس گل مریم

عکس گل مریم

کاشت و پرورش گل مریم در باغچه

گل مریم معمولا به صورت شاخه‌ای و بدون ریشه به فروش می‌رسد. برای کاشت گل مریم باید پیاز آن را تهیه کنید. زمان کاشت به اندازه پیازچه وابسته است.  پیازهای درشت و رسیده برای کاشت مناسب‌ترند. زمان کاشت پیازها در بهار است که هوا گرم می‌‍‌شود. البته اگر بخواهید پیازها را در فصل پاییز بکارید باید آن‌ها را تا زمان کاشت در انباری خنک با دمای 5/4 درجه سانتیگراد نگهداری کنید تا جوانه نزنند. پیازهای گل مریم باید در محیطی آفتابی و دور از وزش باد کاشته شوند. به طوری که قسمت بالایی آن‌ها کمی بیرون از خاک باشد. بعد از کاشت حتما آبیاری کنید و نگهداری‌های لازم را انجام دهید.

تکثیر گل مریم

تکثیر گل مریم

 

کاشت و پرورش گل مریم در گلدان

گل مریم را می‌توانید در گلدان هم بکارید. در کل اگر محل زندگی شما اقلیم سرد دارد بهتر است این گل را ابتدا در گلدان بکارید چون احتمال خراب شدن غده‌ها بالاست. برای کاشت گل مریم در گلدان باید پیازهایی که در بهار گلدهی نداشته‌اند جدا کنید و آن‌ها را به خاک گلدان منتقل کنید. برای این که گلدهی زودتر انجام شود، می‌توانید ابتدا پیازها را در محلول رقیق اسید جیبرلیک خیس کنید. این کار باعث افزایش تعداد گل‌ها در سنبله گیاه، بلندتر شدن ارتفاع گیاه و افزایش زمان گلدهی می‌شود.

تکثیر گل مریم

تکثیر گل مریم

تکثیر گل مریم

تکثیر گل مریم را می‌توان به کمک پیازچه‌های آن انجام داد. در واقع از یک پیاز مادر می‌توان تعداد زیادی پیازچه گرفت. این پیازچه‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند و تعداد آن‌ها معمولا بین 20 تا 30 عدد است. بهترین زمان جدا کردن پیازچه‌ها از وسط اردیبهشت تا وسط خرداد است. پیازهای کوچکتر کشت می‌شوند و پیازهای بزرگتر را تا زمان کاشت در سردخانه نگه می‌دارند. در تکثیر گل مریم زمان عامل مهمی است. اگر تکثیر در فصل گرم انجام شود گیاه می‌تواند در هر محیطی کاشته شود. اما اگر فصل سرد سال باشد بهتر است ابتدا پیاز را در گلدان و در منزل بکارید و بعدا در فصل گرم به باغچه منتقل کنید.

تکثیر گل مریم

تکثیر گل مریم

 

شرایط نگهداری گل مریم

نور:

گل مریم برای گلدهی مناسب باید روزانه 5 تا 6 ساعت نور آفتاب ببیند. کم بودن نور محیط و قرار گرفتن گیاه در سایه باعث گل ندادن گیاه، ریزش غنچه‌ها، رنگ‌پریدگی برگ‌ها و باریک و بلند شدن آن‌ها می‌شود.

آبیاری:

خاک گل مریم باید همواره مقداری رطوبت داشته باشد. البته نباید در آبیاری آن زیاده‌روی کنید. این کار باعث پوسیدگی ریشه می‌شود. از آن طرف اگر آبیاری گیاه کم باشد شاخ‌و‌برگ آن به رنگ سبزآبی تیره در می‌آید و کیفیت گل‌ها کاهش پیدا می‌کند. هنگام کاشت پیازها هم اول باید آبیاری کنید اما بعد از کاشت تا زمان سبز شدن آن‌ها آبیاری را متوقف کنید.

دما:

بهترین دما برای گل مریم 15 تا 29 درجه سانتی‌گراد است. این گیاه را نباید در معرض دمای پایین‌تر از 10 درجه قرار دهید زیرا باعث آسیب آن می‌شود. پیاز گل مریم هم به سرما حساسیت دارد. در فصل زمستان باید پیازها را از خاک بیرون آورده و در انبار نگه دارید. در دمای 20 تا 30 درجه سانتی‌گراد تولید پیاز به حداکثر می‌رسد.

خاک:

خاک موردنیاز مریم خاکی سبک و شنی با زهکشی بالا است. خیس ماندن خاک گیاه باعث پوسیدن ریشه‌های آن می‌شود.

کوددهی:

اگر می‌خواهید گل شما گلدهی خوبی داشته باشد و پربار باشد، کوددهی به خصوص در فصل رشد را فراموش نکنید. کود دادن به گل مریم تاثیر زیادی بر گلدهی بهتر و بیشتر آن دارد. برای تقویت گل مریم از کودهای ترکیبی فسفر پتاسیم و نیتروژن استفاده کنید.

شرایط نگهداری گل مریم

شرایط نگهداری گل مریم

آفات و بیماری های گل مریم

کنه یک آفت رایج در گل مریم است. این آفت زمانی که فاصله بین گل‌های کاشته شده کم و تراکم آن‌ها زیاد باشد به سرعت بین گل‌ها پخش شده و باعث آسیب  آن‌ها می‌شود. حضور کنه باعث قهوه‌ای شدن جوانه‌های انتهایی گل مریم می‌شود. آفات دیگر مثل شته و تریپس هم می‌توانند به گل مریم حمله کرده و به آن آسیب بزنند. گل مریم همچنین از حضور بعضی از علف‌های هرز مثل پنیرک و پیچک ضرر می‌بیند. برای جلوگیری از این آسیب باید این علف‌ها 2 تا 3 بار وجین شوند.

عکس گل مریم

عکس گل مریم

 

1 دیدگاه در “همه چیز درباره گل مریم

  1. Faizulhaq گفت:

    دانلود کتاب گل مریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *