گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

راهنما کامل نگهداری و معرفی گل زاموفیلیا | 99 نکته کلیدی | ایران درخت

گل زاموفیلیا یا جواهر زنگبار که در انگلیسی به eternity plant  و zamiifalia شهرت دارد، از خانواده فیلندرون، اسپاتی و آگلونما میباشد و در یک تقسیم بندی بزرگتر، جز گیاهان آراسه که شیپوری یا علفی هستند به شمار می آیند. گیاه زامیفولیا جز گیاهان مقاومت بالا، نگهداری آسان، برگ های همیشه سبز و براق، جایگاه ویژه ای در خانه ها و ادارات دارد و همیشه مد نظر و انتخاب طراحان دکوراسیون داخلی بوده است.

این گیاه در عامیانه مشهور به گیاهیست که از بین بردن آن، به مراتب سخت تر از نگهداری آن است و به اصطلاح گیاه کمدی نام برده میشود. زیرا این گیاه دارای غده یا ریزوم است و میتواند، آب را در خود به مدت طولانی ذخیره کند و با نور کم نیز سازگار است پس خرید زاموفیلیا را به کسانی که دنبال گیاهان مقاوم هستند، حوصله نگهداری گل و گیاه ندارند، محیط زندگیشان بی نور یا کم نور می باشد و یا در نگهداری گل و گیاه مبتدی هستند توصیه میشود.

این گیاه بومی مناطق گرمسیری از جمله شرق آفریقا، جنوب کنیا تا شمال شرقی آفریقای جنوبی میباشد که در رنگ های سبز، بلک یا سیاه و ابلق دیده میشود، طول شاخه های این گیاه به 120 سانتی متر میرسد و دارای جفت برگ های چرمی میباشد که در دو طرف شاخه می روید و به ندرت دچار خزان میشود.

در این مقاله قصد داریم به طور کامل و جامع در مورد نحوه نگهداری زاموفیلیا، ویژگی های آن، روش های تکثیر آن، انواع زاموفیلیا ، بیماری های آن، فواید و معایب ، راهنمای خرید زاموفیلیا و سوالات متداولی که در رابطه با این گیاه مواجه هستید صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

2 گلدان زاموفیلیا با گلدان سفید

روش نگهداری از زاموفیلیا :

به طور کلی زاموفیلیا، جز گیاهان کم توقع با نگهداری آسان به شمار می آید که هر کسی به راحتی میتواند در خانه یا محل کار از آن مراقبت کند اما این گیاه نیز مانند گیاهان دیگر، دارای نکات کلیدی در نگهداری و پرورش میباشد که با دانستن آن ها میتوانید یک گیاه شاداب و همیشه سبز داشته باشید.

نور مناسب :

زامیفولیا در دسته گیاهان مقاوم به کم نوری قرار میگیرد که در سایه و یا نور مصنوعی مانند لامپ رشد به خوبی دوام می آورد. اما با توجه به این که این گیاه ، بومی مناطق مرطوب و گرمسیری میباشد، در مکان هایی که نور زیاد غیر مستقیم وجود دارد، به عملکرد حداکثری میرسد و رشد سریعی دارد. پس بهتر است گیاه را درفاصله معین از پنجره ای قرار دهید که آفتاب اول صبح و یا آفتاب عصرگاهی که نور نسبتا ملایمی است به گیاه بتابد.

در نظر داشته باشید، گیاه را در معرض نور مستقیم وسط روز که شدید میباشد قرار ندهید چرا که گرمای بیش از حد نور خورشید، باعث بی حالی و خم شدن برگ های زاموفیلیا میگردد.

آب مناسب :

زاموفیلیا جز گیاهان کم آب به حساب می آید، در صورت آبیاری بیش از حد، ریشه های گیاه دچار گندیدگی و پوسیدگی میشود و در نتیجه ساقه های گیاه شروع به شل شدن و سپس جدا شدن از غده میکنند.

میزان آبیاری زاموفیلیا، رابطه مستقمی با گرمای محیط، نور محیط و همچنین رطوبت اطراف گیاه دارد و به طور کلی باید توجه داشت که زاموفیلیا با خشکی رابطه ی بهتری دارد پس در نتیجه هر زمانی که نسبت به آبیاری مجدد، تردید داشتید، بهتر است آبیاری را ناجام ندهید .

اما اگر تصمیم به آبیاری گرفتید، حتما بررسی کنید که یک سوم از رویه گلدان خشک شده باشد، جهت آشنایی با نحوه انجام این بررسی، میتوانید مقاله 8 روش برای تشحیص زمان مناسب آبیاری گیاهان را مطالعه کنید.

با تمام این صحبت ها، اگر محیط در شرایط متعادل باشد، بهتر است هر 10 الی 15 روز یکبار اقدام به آبیاری مجدد کنید.

آبیاری حتما باید با آب راکدی که 3 الی 4 روز در فضای باز بوده و کلر آن از بین رفته است، انجام گیرد. جهت این کار، میتوانید آب را در پارچ و یا شیشه نوشابه ریخته و درب ظرف را باز گذاشته و در کنار گیاهان بگذراید تا علاوه بر تامین رطوبت گیاهان، بتوانید با آن، آبیاری کنید و دقت کنید که آب به مرور زمان از گلدان خارج شود. همچنین میتوانید در مقاله روش های صحیح و درست آبیاری، با شیوه های گوناگون آبیاری آشنا شوید.

گل زاموفیلیا با گلدان مشکی

دما مناسب :

زاموفیلیا با توجه به زیستگاه خود، هوای نسبتا گرم را ترجیح میدهد و جز گیاهان مقاوم به گرما میباشد. اما این بدان معنی نیست که این گیاه را در معرض گرمای شدید آفتاب و یا کنار منابع گرمازا قراردهید، چرا که باعث گرما زدگی و پختگی برگ های این گیاه میشود. در صورتی که میخواهید از نشانه های گرما زدگی اطلاع کسب کنید، بهتر است مقاله زیر را مطالعه کنید

چگونه مانع گرمازدگی گیاهان شویم ؟

علائم گرما زدگی در گیاهان

بهترین دما برای ایم گیاه ، بین 15 الی 30 درجه سانتی گراد میباشد که به عنوان دمای ایده آل در نظر گرفته میشود. در صورتی که دمای هوا بیش از حد گرم شود، بهتر است اطراف گیاه را با آبپاش اسپری کنید. همچنین دمای پایین تر از 8 درجه نیز برای این گیاه توصیه نمیشود.

رطوبت :

این گیاه به دلیل برگ های چرمی و نسبتا گوشتی، تبخیر نسبتا کمی از طریق برگ های خود دارد و به عبارتی رطوبت محیط برای گیاه کافی میباشد. اما اگر محیط اطراف گیاه به ویژه در فصل تابستان بیش از حد گرم شد، بهتر است از روش غبار پاشی اطراف گیاه استفاده کنید. برای دانستن راه های افزایش رطوبت گیاهان، مقاله 10 روش افزایش رطوبت گیاهان را مطالعه کنید.

کود مناسب :

زاموفیلیا نیز مانند گیاهان دیگر، نیاز به کود دارند. اگر بخواهید گل شما، یک رشد خوب و سریع داشته باشد، بهتر است از کود های عمومی، کود npk با نسبت  10-10-10 و کود های مخصوص این گیاه استفاده کنید.

همچنین توجه کنید که خاک این گیاه پس از مدتی مواد مفید خود را از دست میدهد و به تفاله تبدیل میشود، پس بهتر است، هر شش ماه یکبار نسبت به جایگزینی خاک جدید با خاک رویه گلدان ( نه تعویض کامل خاک ) اقدام نمایید و هر سال نیز خاک گیاه را به طور کامل تعویض کنید.

تمیز کردن برگها

گیاه زاموفیلیا به طور طبیعی مستعد نشستن گرد و خاک میباشد پس بهتر است تنها با آب بدون کلر و یک دستمال نرم هر ماه برگ های آن را تمیز کنید توجه کنید از مواد شیمیایی استفاده نکنید.

در صورتی که میخواهد از اسپری های براق کننده استفاده کنید بهتر است نوع ارگانیک آن را انتخاب کنید

خاک مناسب :

این گیاه باید دارای خاکی سبک، متخلخل و دارای زهکشی زیاد باشد تا آب به راحتی از آن عبور کرده و خارج شود تا با توجه به حساس بودن غده ی زاموفیلیا به آبیاری بیش از حد، باعث پوسیدگی ریشه نشود.

بهترین خاک بر اساس فاکتور های گفته شده، ترکیبی از خاک و کود آماده و خاک کاکتوس میباشد تا بتوانید از غرقابی شدن خاک گیاه جلوگیری کند.

در صورتی که تصمیم دارید گیاه زاموفیلیا را در فضای لابی برج و یا مراکز تجاری بکارید، بهتر است به خاک و میزان عمق خاک توجه کنید.

گلدان مناسب :

باید بدانید که گیاهان برای رشد بهتر نیازمند محیط تنگ میباشد تا انرژی خود را به جای پراکنده کردن ریشه در گلدان های بزرگ، صرف پا جوش زدن و رشد برگ جدید کند. بنابراین زمانی اقدام به تعویض گلدان کنید که ریشه ها از گلدان بیرون زده باشد. اما اگر بعد از چندین سال، تصمیم به تعویض گلدان گرفتید باید به چند نکته که در ادامه توضیح میدهیم. داشته باشید.

برای تعویض گلدان زامیفولیا ، حتما در فصل بهار اقدام کنید، به صورت ناگهانی چندین شماره گلدان را بزرگ نکنید به طور مثال اگر از گلدان 20 سانی متری استفاده کنید بهتر است گلدان بعدی 25 سانتی متر قطر داشته باشد و همچنین توجه کنید که گلدان حتما زهکشی و سوراخ داشته باشد و آب به راحتی از گلدان خارج می شود. سپس کف گلدان را با عمق 2 سانتی متر از پوک معدنی پر کنید و خاک بر روی پوکه ها بریزید تا ارتفاع مناسب جهت کاشت گیاه فراهم شود، سپس گیاه را از گلدان قدیمی خارج کنید و در گلدان جدید قرار دهید. توجه داشته باشید که ریشه ها، نباید به مدت طولاتی در معرض هوا قرار گیرد.

در این مرحله بهتر است ریشه های گندیده و آسیب دیده را از گیاه جدا کنید . در آخر هم حدود 3 سانتی متر بر روی گیاه، خاک بریزید توجه داشته باشید که برای پر کردن فضای خالی گلدان با خاک ، رویه خاک را بیش از حد فشار ندهید چرا که باعث آسب رسید به گیاه میشود سپس با آب بدون کلر گیاه را سیراب کنید تا آب از زیر گلدان خارج شود. در صورتی که بعد از آبیاری، خاک نشست کرد ، دوباره خاک اضافه کنید.

اگر قصد کاشت این گیاه در داخل گلدان های لوکس و بزرگ را دارید، بهتر است، ابتدا گیاه داخل گلدان پلاستیکی مناسب کاشته شود و سپس داخل گلدان مورد نظرتان قرار دهید و اطراف آن را با پوکه و یا سنگ تزیین کنید.

غده زاموفیلیا بدون گلدان

گلدهی زاموفیلیا :

در صورتی که تمام شرایط ایده آل، برای این گیاه فراهم شود، این گیاه در فصل تابستان به گلدهی میرسد و گل هایی به صورت اسپات و به رنگ سفید میروید، گل های این گیاه بیشتر برای گرده افشانی و یا تولید بذر کاربرد دارد و جنبه تزیینی و زیبایی ندارد.

در صورت روییدن گل ، بهتر است آن را بچینید تا انرژی بالا برای رشد گل، به ساقه برگ ها برسد. به طور کلی روییدن شاخه گل برای زاموفیلیا نشانه سلامت گیاه و مناسب بودن شرایط اطراف گیاه میباشد.

گل زاموفیلیا

نماد زامیفولیا:

این گیاه نماد فداکاری، پایداری، رشد، تعادل میباشد و اگر در مکان صحیح از خانه و یا اداره  قرار بگیرید میتوند به عنوان گیاه ثروت هم شناخته شود

انواع زاموفیلیا :

نوع سبز این گیاه ، قدیمی ترین آن میباشد که از گذشته در بازار های گل و گیاه ایران یافت میشد . اما امروزه تنوع بیشتری از انواع زاموفیلیا را می توان پیدا کرد و بر حسب سلیقه میتوان یکی از گونه های زاموفیلیا بلک ، زاموفیلیا ابلق، زاموفیلیا سبز و ... را انتخاب کنید که در ادامه درباره هر کدام ازگونه ها ی زاموفیلیا توضیح خواهیم داد .

انواع زاموفیلیا

انواع زاموفیلیا

1. زاموفیلیا سبز – zz plant

زاموفیلیا سبز همان نوعی است که در اکثر مناطق جهان موجود است. این گونه قدیمی‌ترین نوع محسوب می‌شود و قبل از سایر گونه‌ها به تنهایی به عنوان یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی شناخته می‌شد.

شرایط نگهداری :

نور : نور روشن غیرمستقیم و نیم‌سایه

آبیاری : آبیاری را فقط بعد از خشک شدن کامل خاک انجام دهید. حتی اگر گاهی فراموش کردید گیاه را آبیاری کنید اصلا نگران نباشید چون برای گیاهتان مشکلی پیش نمی‌آید. بهتر است بدانید که آبیاری زیاد باعث بروز مشکلات زیادی در زاموفیلیا سبز می‌شود.

خاک : هر خاک سبکی با زهکشی مناسب برای زاموفیلیا سبز مناسب است.

زاموفیلیا سبز با گلدان سفید

زاموفیلیا سبز

2. زاموفیلیا بلک – Raven

در انگلیسی به زاموفیلیا بلک زاموفیلیا کلاغ سیاه می‌گویند. این نامگذاری به دلیل برگ‌های بنفش تیره و تقریبا سیاه این گیاه است. این گونه نسبتا جدید است و از گونه‌های کمیاب محسوب می‌شود. برگ‌های جدید ممکن است ابتدا سبز رنگ باشند اما با گذشت زمان به همان رنگ بنفش تیره و مایل به سیاه در می‌آیند و زیبایی گیاه را چندبرابر می‌کنند.

شرایط نگهداری :

نور : این گیاه سیاه در برابر انواع شرایط نوری مقاوم است. از نور کم تا نور روشن و زیاد برای این گیاه مناسب است.

آبیاری و رطوبت : زاموفیلیا بلک به خوبی در خانه‌هایی با رطوبت کم دوام می‌آورد. این گیاه مقاوم به خشکی حتی می‌تواند چند هفته هم بدون آبیاری زنده بماند. اجازه دهید بین دو آبیاری خاک گیاه خشک شود.

خاک : خاک سبک با زهکشی بالا برای این گونه مناسب است. اگر خاک زهکشی مناسبی نداشته باشد، آب در آن می‌ماند و باعث پوسیدگی ریشه می‌شود.

زاموفیلیا بلک با گلدان سفالی

زاموفیلیا بلک

3. زاموفیلیا ابلق – whipped cream

یکی از انواع بسیار خاص ، زاموفیلیا ابلق است که به دلیل رگه‌های کرم و طلایی روی برگها به آن زاموفیلیا طلایی هم گفته می‌شود. این گونه بسیار خاص و کمیاب است و به همین دلیل قیمت بسیار بالایی دارد.

شرایط نگهداری :

نور : برای حفظ رنگ برگها به نور بیشتری نسبت به زاموفیلیای معمولی نیاز دارد.

آبیاری و رطوبت : زاموفیلیا به طور کلی به خشکی مقاوم است. برای آبیاری گیاه اول باید خاک را چک کنید، اگر کاملا خشک بود گیاه را آبیاری کنید.

خاک : خاکی سبک مثل مخلوط کوکوپیت و پرلیت با زهکشی بالا برای زاموفیلیا ابلق مناسب است.

زاموفیلیا ابلق از نمای بالا

زاموفیلیا ابلق

4. زامیکرو (زاموفیلیا کوتوله) – Zamicro

زاموفیلیای کوتوله یا زامیکرو یکی دیگر از انواع زاموفیلیا است که اندازه کوچکتری نسبت به بقیه زاموفیلیاها دارد. ارتفاع زامیکرو به بیشتر از 50 سانتی متر نمی‌رسد. شکل، رنگ و سایز برگ‌های این گیاهدقیقا مانند زاموفیلیا سبز است و تنها ضخامت برگ‌ها متفاوت است و برای افرادی مناسب است که ترجیح می دهند که گیاهشان جای کمتری اشغال کند و کوچکتر باشد.

شرایط نگهداری :

نور : نور روشن غیرمستقیم و نیم‌سایه

آبیاری : آبیاری را فقط بعد از خشک شدن کامل خاک انجام دهید. حتی اگر گاهی فراموش کردید گیاه را آبیاری کنید اصلا نگران نباشید چون برای گیاهتان مشکلی پیش نمی‌آید. بهتر است بدانید که آبیاری زیاد باعث بروز مشکلات زیادی در زاموفیلیا سبز می‌شود.

خاک : هر خاک سبکی با زهکشی مناسب برای زاموفیلیا سبز مناسب است.

زامیکرو (زاموفیلیا کوتوله)

فواید زاموفیلیا :

در اینجا قصد داریم 3 کاربرد اصلی این گیاه را گردآوری کنیم اما اگر مخواهید تمامی کاربرد های زاموفیلیا را بدانید به مقاله فواید زاموفیلیا مراجعه کنید

طراحی دکوراسیون :

از ویژگی های این گیاه ، کاربرد آن در دکوراسیون داخلی و محیط های بدون نور میباشد . زیرا علاوه بر زیبایی، هماهنگی با نظریه فنگ شویی در استفاده از گیاهان و تاثیر مثبت آن در جریان انرژی، نگهداری از آن بسیار ساده بوده و مناسب افراد مبتدی میباشد.

این گیاه با توجه به شکل و شمایل خود، یک گزینه مناسب برای فضاهایی است که میخواهند یک محیط مینیمال داشته باشند . از همین رو، استفاده از این گیاه را به طراحان دکوراسیون داخلی توصیه میکنیم.

تصفیه کردن هوا :

این گیاه بر اساس مقالات علمی منتشر شده، جز گیاهان اکسیژن ساز و تصفیه کننده هوای محیط میباشد. این گیاه گاز های موجود در هوا را مانند، تری کلروتن، فرمالدهید، زایلن و ... را که برای سلامتی افراد مضر میباشد را جذب خود میکند. باید بدانید عامل اصلی سردرد و حالت تهوع گاز تری کلروتن میباشد. جالب است بدانید که در کشور تانزانیا، از گیاه زاموفیلیا برای تسکین درد های موضعی استفاده میکند . البته خوردن زاموفیلیا به علت سمی بودن آن، به هیچ وجه توصیه نمیشود

مناسب کلاس های آمزوشی تکثیر گیاهان :

یکی از گیاهانی که روش تکثیر ساده ای را دارد، گیاه زاموفیلیا میباشد که میتوان در مدارس و یا آموزشگاه های گل و گیاه، از آن استفاده کرد.

هرس زاموفیلیا :

به طور عمومی، این گیاه نیاز به هرس ندارد اما در صورتی که برگ ها و یا ساقه زرد یا قهوه ای و یا خشک وجود داشته باشد بهتر است آن را از گیاه جدا کنید تا انرژی گیاه به بخش های سالم آن برسد

تکثیر زاموفیلیا :

این گیاه به چند طریق تکثیر میشود که تکثیر از طریق برگ یکی از رایج ترین آن میباشد. با این حال جهت آشنایی بیشتر، میتوانید مقاله انواع روش های تکثیر زاموفیلیا مطالعه کنید.

 • تکثیر از طریق تقسیم غده ها :

در این روش غده های گیاه را از طریق ریشه جدا میکنیم به طوری که هر غده یک شاخه و برگ داشته باشد سپس هر کدام از غده ها را به گلدان های کوچک منتقل میکنیم و از کود ریشه زایی استفاده میکنیم مراقب باشید در هنگام جداسازی به ریشه و غده ها صدمه وارد نشود. این روش با احتمال 90 درصد جواب خواهد داد.

تکثیر زاموفیلیا از طریق ریزوم

 • تکثیر از طریق ساقه :

این روش زیاد متداول نیست و کمی زمان بر است و باید صبر کنید. در قدم اول ساقه را از برگ ها جدا میکنیم. بهتر است ساقه زیاد بلند نباشد سپس ساقه را در آب قرار میدهیم و در محیط گرم قرار دهید. همچنین لازم است هر 2 هفته یکبار آب گلدان را تعویض کنیم و از آب بدون کلر و جوشیده شده استفاده کنید.

قلمه زدن زاموفیلیا از ساقه

 • تکثیر از طریق برگ

قلمه از طریق برگ جز متداول ترین روش های تکثیر زامیفولیا میباشد و حدود یکسال طول میکشد. در این روش برگ ها را از محل اتصال به ساقه جدا میکنید . 3 الی 4 روز در فضای باز قرار میدهید تا گیاه پینه ببندد و خشک شود. سپس پایین برگ را در محلول ریشه زایی میزنیم و آن را در ترکیب کوکوپیت و پرلیت قرار میدهیم . در مرحله بعد رویه خاک را با اسپری ، آبیاری میکنیم و یک پلاستیک بر روی آن میکشیم . جهت آموزش گام به گام این نوع تکثیر میتوانید مقاله تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ را مطالعه کنید.

تکثیر زاموفیلیا از طریق برگ

بیماری های زاموفیلیا :

ممکن است در هنگام نگهداری زامیفولیا ، با مشکلات و بیماری های گوناگون مواجه شوید ما در این قسمت رایج ترین ان ها را ذکر خواهیم کرد.

اگر میخواهید با تمام بیماری های زاموفیلیا آشنا شوید میتوانید مقاله بیماری ها و مشکلات زاموفیلیا و راه های درمان آن را مطالعه کنید .

علت زرد شدن برگ زامیفولیا :

ریشه زامیفولیا از نوع گوشتی میباشد. این ریشه ها، توانایی بالایی در ذخیره سازی آب به مدت طولانی دارند از همین روز آبیاری بیش از حد زاموفیلیا باعث میشود که ریشه ها گندیده و از بین بروند و در نتیجه باعث زرد شدن برگ های این گیاه میگردد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است قبل از آبیاری، خاک گیاه را چک کنید و از خشک بودن کامل گیاه مطمئن شوید سپس اقدام به آبیاری کنید.

4 علت اصلی زرد شدن برگ زاموفیلیا 

البته زرد شدن برگ زاموفیلیا دلایل دیگری از جمله کم بودن مواد مغذی و یا عدم تعویض خاک به مدت طولاتی نیز دارد.

زردی برگ زاموفیلیا

قهوه ای شدن نوک برگ ها :

در صورتی که نوک برگ های زامیفولیا دچار قهوه ای شدن شود، باید  رطوبت اطراف گیاه را زیاد کنید. برای این کار می توانید از ساخت جزیره و یا غبار پاشی استفاده کنید.

قهوه ای شدن برگ زاموفیلیا

کم رنگ شدن و نازک شدن برگ های :

این مشکل بیشتر در ساقه های تازه روییده شده مشاهده میشود. البته این کم رنگی در ابتدای رویش طبیعی است اما اگر به مدت طولانی با این مشکل موجه شدید، نشانه نور کم محیط میباشد. از همین رو بهتر است گیاه را به جای پر نور تر منتقل کرده و یا از لام های رشد استفاده کنید.

نازک شدن برگ زاموفیلیا

خم شدن ساقه زاموفیلیا :

دلیل اصلی شل شدن و خمیدگی زامیفولیا ، کمبود نور میباشد. برای حل این مشکل باید گیاه را به جای پر نور تر منتقل کنید همچنین عدم تعویض گلدان و کوچک تر شدن گلدان باعث میشود گیاه تعادل خود را نتواند حفظ کند در نتیجه شاخه ها به طرفین خم میشوند.

خم شدن برگ زاموفیلیا

آفات رایج :

گیاهان از جمله زاموفیلیا هر چقدر هم مقاوم باشند ممکن است با آفات مواجه شوند البته گفتنی است به علت این که زاموفیلیا یک گیاه سمی است کم تر دچار آفت میشود. در این قسمت آفات رایج زاموفیلیا را بیان میکنیم اما اگر میخواهید به صورت کامل با آفات این گیاه مواج شوید بهتر است مقاله بیماری های زاموفیلیا که در بالا به آن اشاره شده را مطالعه کنید.

کنه عنکبوتی :

این آفت به خصوص در فصل خشک سال بیشتر مشاهده میشود. دیدن تار های عنکبوت در زیر برگ های این گیاه نشانه حمله این آفت میباشد. در صورت مشاهده این آفت، بالافاصله گیاه را از گیاهان دیگر جدا کنید سپس از سم کنه کش استفاده کنید. البته می توانید گیاه را با کمی فشار آب شستشو کنید سپس روی گلدان را با یک کیسه بپوشانید و محکم ببندید. گیاه را چند روز در مکانی روشن قرار دهید . بعد از مدتی مشاهده میکنید کنه ها از بین میروند.

کنه زاموفیلیا

شته :

شته ها موجوداتی بسیار ریز هستند. اما اگر مشاهده کردید که گیاه چسبناک شده است دلیل بر حمله این آفت میباشد برای از بین بردن این آفت میتوانید از محلول آب و صابون و پارچه نرم استفاده کنید.

شپشک آرد آلود :

این نوع آفت از شیره گیاه استفاده میکند و پس از مدتی باعث ضعیف شدن گیاه میشود.

از 2 طرق میشود این آفت را از بین برد 1- سم های ویژه شپشک آرد آلود 2- استفاده از محلول آب و صابون و پارچه نرم که به صورت دستی باید بر روی گیاه کشیده شود .

راهنمای خرید زاموفیلیا :

قیمت زامیفولیا به عوامل گوناگونی همچون تعداد شاخه ها ، ابعاد برگ ها، سایز گلدان، تعداد پا جوش ها دارد . هر چه این موارد بیشتر باشند قیمت گیاه نیز بالا تر است

خرید آنلاین زامیفولیا به دلیل ظرافت شاخه ها و در نتیجه مشکلات حمل و نقل در مقایسه با خرید حضوری بسیار مهم است تا سلامت گیاه به خطر نیافتد

همچنین در هنگام خرید زامفویلیا دقت کنید که تمام برگ ها و ساقه ها سالم باشند و از طرفی در هنگام تعویض گلدان، ریشه ها در هم تنیده شده و به دور از آفت باشد.

 

46 دیدگاه در “راهنما کامل نگهداری و معرفی گل زاموفیلیا | 99 نکته کلیدی | ایران درخت

 1. مهراد آذرباد گفت:

  رنگ بلک؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام موجود نیست متاسفانه.

   1. ابراهیمی گفت:

    سلام برای شستن برگ های زانفولیا باید چکار کنیم

    1. سوسن گفت:

     سلام برای شستن باید به حمام ببرید

     1. محمود گفت:

      درود برشما

    2. اکبرپور گفت:

     سلام . ساده ترین روش برای تمیز کردن برگ های زاموفیلیا اینکه بهتر است کمی گیاه را غبار پاشی کنید سپس با دستمالی نرم و تمیز روی برگ هارا بکشید تا عاری از گرد و غبار شود

    3. فريد گفت:

     دوست عزيز مقاله اي كاملا در اين مورد توضيحات دقيق نوشته شده شما اين كار را با ظرافت با آب بدون كلر (آبي كه ٤٨-٧٢ساعت قبل در ظرفي ربخته شده)،صابون و پارچه نرم روي برگها بكشيد.اساسا برگ زاموفيليا جاذب گرد و عبار محيط هست.

    4. داود صادقی گفت:

     سلام دوست عزیز برای براق شدن برگها یا از سوس ماینز یا از الوورا استفاده کنید چون هم زیبا وبراق میکند

 2. نگار گفت:

  سلام‌ وقت بخیر یکی از برند ترین ساقه های گیاهم از ته شکسته افتاده چیکارش کنم؟

  1. Zahra گفت:

   سلام گل زامفولیا بلک موجود دارین

  2. معصومه گفت:

   بهترین کار اینه که قلمه بزنید بزارید داخل یک بطری آب بعد از چندماه ریشه میده

  3. علی گفت:

   سلام من خیلی ساده کاشتمش تو گلدون و الان بعد شش ماه یک گلدون با ۶ شاخه دارم

  4. فريد گفت:

   برگها را از ساقه جدا كنيد بگذاريد پينه ببندد سپس برگها را در كوكوپيت قرار دهيد و اسپري كنيد خاك مرطوب باشد و يك پلاستيك بر روي محيط كشت بكشيد طوري كه رطوبت برگها حفظ شود سپس بعد از مدتي انتهاي برگها در خاك غده ميرويد البته تبديل اين برگ به يك گياه قوي و خوب يكسال مي انجامد لطفا به افرادي كه در خراب كردن گل تخصص دارن پيشنهاد نگهداري اين گل را بدهيد

 3. فرزانه گفت:

  سلام گیاه زامفولیا بلک من، برگ مادریش بی جون شده وبرگ هاش بی حاله ، لطفا بگید چیکار کنم؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟ ممکنه آبیاری زیاد باشه اول این مورد رو بررسی کنید.

   1. آرزو امانی گفت:

    سلام گیاه من برگاش بی جون شده و وقتی که داشتم گلدان زاموفیلیا رو عوض میکردم دیدم پیازش چروکیده شده باید چیکارش کنم؟

 4. میترا‌صدر اشکوری گفت:

  درود
  خسته‌نباشید ، زاموفیلیا ی برگ سبزم برگ آخرش باز نمی شد ، درش آوردم دیدم ریشه نداره فقط سه تا پیاز مونده ،بگذارم تو آب ریشه میده؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام خیر در آب نباید بذارین همون در خاک بکارینش و مراقبت های لازم رو انجام بدین. می تونین غده ها رو اگر ساقه داشته باشند جدا کنید و گیاه رو به این طریق تکثیر کنید.

 5. کاظم گفت:

  سلام. من تازه یه گلدون کوچک بلک خریدم.‌ دو تا شاخه داره. یکی از شاخه ها خم شده افتاده برگ ها هم یه خرده نسبت به شاخه دیگر روشن تره. چیکارش کنم . یه آفت مثل پشه هم زده یه مقدار ماسه ریختم

 6. زهرا گفت:

  سلام زاموفیلیا سبز من اصلا الان رشد ندارن الان چند وقته برگ جدید اصلا نمیزنه چکار کنم

 7. هما گفت:

  سلام ببخشيد گلدان زاموفيلياى سبز من بعد از حدود ٣ سال از يكماه پيش برگهاى دو تا از ساقه هاش شروع به زرد شدن كرده خاكى كه از زمان خريد در گلدان هست مشخصه كه كوكوپيت هست ضمنا هفته اى يكبار هم من به گلدان آب ميدم

  1. شاه‌بیک گفت:

   سلام اگه شما راهی پیدا کردین لطفا به من هم بگین متاسفانه داره زرد میشه و من خیلی نگران گیاهم هستم

  2. فريد گفت:

   لطفا خاك را تعويض كنيد و از خاكي كه زهكش مناسب داره مثل خاك كاكتوس استفاده كنيد و هر يك ماه يكبار گل را كود دهي كنيد البته در فصل زمستان ٠-١٠-١٠ n.p.k استفاده كنيد و در ساير فصول از كود كامل كه در گلخانه ها موجود هست استفاده كنيد

 8. محمدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  آیا پیت ماس برای زامیفولیا مناسبه؟
  میتونم از پیت ماس همراه با خاک برای زامیفولیا استفاده کنم؟

 9. شاه‌بیک گفت:

  سلام و وقت بخیر
  من یک گیاه زاموفیلیا دلرم که خیلی هم خوشگل و بزرگه ولی مدتیه برگاش داره زرد و سوخته میشه! در فضای خونه هست حدود ۲ هفته پیش پشت پنجره بود ولی وقتی یه ساقه زرد شد بردم جایی که از پنجره حدود ۳ متر فاصله داره! هفته‌ای ۱ بار آب میدم، ۳ هفته یکبار فرتیلایز ۲۰-۲۰-۲۰! چی کار کنم که جلوگیری بشه از سوختن و زرد شدن بقیه برگ ها! ممنون میشم اگه کمکم کنید خیلی ناراحتم براش

  1. مهدی گفت:

   دوست عزیز، زرد شدن برگ زامو یا به علت سن بالای شاخه، یا بعلت آبیاری بیش از حد و پوسیدگی ریزوم و ریشه اتفاق میوفته، اگر به موقع به دادش برسید ممکنه نجات پیدا کنه، یعنی سریع ریشه و ریزومو چک کنید، بخش های پوسیده رو جدا کنید، قارچوکش بزنید و اجازه بدید پینه ببنده… مجدد بکارید. ولی آبیاری هفته ای یکبار برای زامو خیلی زیاده

  2. امیر گفت:

   سلام رفیق هفته ای یکبار آب برای زامفولیا خیلی زیاده و باعث گندیدن و از بین رفتن ریشه های گیاه میشه مقدار آب رو کم کن خاکت رو هم تعویض کن احتمالا انقدر آب دادی که خاکت خاصیتش رو از دست داده

  3. فريد گفت:

   رفيق گرامي اولا نور گياه به نظرم كم هست ولي خيلي هم نياز نيست از نور مستقيم استفاده كنه ثانيا كود دهي شما براي فصل زمستان زياد هست در اين فصل نيازي به پتاس نيست يعني شما از كودي استفاده كن كه عدد اخرش صفر باشه مثلا از ٠-١٠-١٠ استفاده كن و حتما خاك گلدان را تعويض كن ضمنا فواصل ابدهي ١٥-١٠ روز باشد زهكش مناسب يادت نره اب گلدان بايد از زير گلدان خارج بشه اگر هم نوك برگها قهوه اي ميشه مطمئن باش محيط مرطوب باشه يا جزيره بساز يا غبار پاشي كن

 10. رضا گفت:

  سلام من برگهای زاموفیلیا رو تکثیر کردم و الان ریزوم دارن اما بیشتر این برگها دارن خشک میشن باید چکار کنم ؟
  ایا برگهای پژمرده دوباره احیا میشن؟

  1. حمید گفت:

   برگ اصلی زرد میشه و از بین میره

 11. بهنام گفت:

  سلام اگر از زامفولیا قلمه بگیریم ساقه اصلی امکان رشد دوباره داره ؟؟

 12. بهنام گفت:

  سلام اگر از زامفولیا قلمه بگیریم ساقه اصلی امکان رشد دوباره داره ؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنین

 13. شهین سمیعی گفت:

  سلام زامفولیای من حدود یک سال پیش خریدم دوتاساقه کوچک اصلا رشد نمیکنه سبز وسرحاله ولی راکد ازوقتی خریدم یه دونه برگ هم درنیاورده . چیکارکنم

 14. مژگان گفت:

  سلام گیاه زاموفیلیای من یکی یکی ازلالا و وسزها برگاش زرد میشه ابیاری کم.میکنم و نورش هم متوسطه

 15. خانم مهاجر گفت:

  سلام من اخیرا گلدان زاموفیلیا رو تعویض کردم و اولین آبیاری رو هم با قارچ کش انجام دادم امروز احساس کردم که رنگ کناره برگهاش تغییر کرده خیلی نگرانم آیا کار خاصی باید انجام بدم؟

 16. زهرا گفت:

  سلام
  زاموفیلیای من چنتا از برگاش حالت سوختگی پیدا کرده باید چکار کنم؟

 17. محسن گفت:

  سلام ببخشید وقتی از طریق برگ تکثیر بخواهیم انجام بدیم هرچندوقت ابیاری شود؟

  1. مائده گفت:

   سلام. هروقت خاك يا پرليت خشك شد بايد آبياري بشه

 18. مائده گفت:

  سلام. وقت بخير. ببخشيد بعد از ريشه دار شدن برگ ها و بزرگ شدن غده ي آن حدود يك نخود و يا كمي بزرگتر و قرار دادن آن در گلدان كوچك با خاك مناسب چند روز يك باز نياز به آبياري داره؟ آيا همون 14 روز يكبار بايد آبياري بشه يا اينكه چون غده اش كوچيكه بايد سه تا 4 روز يكبار آبياري بشه..؟ ممنون ميشم پاسخم را بديد.

 19. سلطانی گفت:

  سلام ،ببخشید سوال پن اینه ،گربه ام داخل گلدان رفته و دو تا شاخه ی خوب زاموفیلیا را خم کرده اگه بصورت آتل شاخه ها را ببندم اوکی میشن یا فایده نداره و قیچی کنم و داخل آب بزارمشون؟

 20. جانان گفت:

  سلام، دو گلدون زاموفیلیای سبز من ک پرپشت و ساقه‌های ضخیم دارن مدتیه یکی یکی زرد میشن و مجبور میشم از ته ساقه ببرم و دور بندازم الان از یکیش ۲ساقه ۶۰سانتی مونده و دومی هم دوساقه زرد شده داره،لطفا کمکم کنین حال دل من بسته ب حال گل‌هام هست،و اما زاموفیلیا ی بلک خیلی عالی هست هم پر شده و سرحاله،ممنون میشم راهنمایی کنین گلم نجات پیدا کنه🙏🏻

 21. محمد گفت:

  سلام.خسته نباشید
  غده ی زامفولیام اندازه ی یک سیب زمینی بزرگه .میخواستم خاکشو عوض کنم دیدم همه ی ریشه هاش پوسیده به جز دوسه تا.یک کخ های سفید ریزم توی خاکش بود.حالا مشکلش افت بوده یا خاکش و آبش؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *