گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

چگونه بیماری زاموفیلیا را درمان کنیم؟

بیماری زاموفیلیا

زاموفیلیا به عنوان گیاهی با نگهداری آسان و نیازهای کم شناخته می‌شود. همین ویژگی زاموفیلیا را به گیاهی بسیار عالی برای نگهداری در منزل تبدیل کرده است. زاموفیلیا گیاه مقاومی است و معمولا دچار بیماری و آفت نمی‌شود. بیشترین آسیب زاموفیلیا به دلیل آبیاری زیاد آن پیش می‌آید. در این مقاله می‌خواهیم با انواع بیماری زاموفیلیا مانند: شل شدن ساقه زاموفیلیا ، عدم رشد زاموفیلیا و علت زرد شدن برگ زاموفیلیا آشنا شویم و با روش‌های جلوگیری و درمان هر یک از این بیماری‌ها آشنا شویم. با ما همراه باشید.

بیماری زاموفیلیا

بیماری زاموفیلیا

 

همانطور که گفتیم زاموفیلیا گیاه مقاومی است. در واقع می‌توان گفت کشتن زاموفیلیا از نگهداری آن سخت‌تر است. البته آبیاری زیاد می‌تواند باعث مشکلات بسیاری در زاموفیلیا شود. علت زرد شدن برگ زاموفیلیا همین آبیاری زیاد است. همچنین بعضی از آفات حتی با وجود این که زاموفیلیا یک گیاه سمی است به آن حمله می‌کنند و باعث آسیب گیاه می‌شوند. بسیاری از بیماری‌های زاموفیلیا قابل پیشگیری و حتی قابل درمان هستند. اگر علت هر کدام از بیماری‌ها را بدانید با احیا گیاه زاموفیلیا می‌توانید همیشه آن را سالم و شاداب نگه دارید. در ادامه با چند نوع بیماری زاموفیلیا و علت آن‌ها آشنا می‌شویم.

انواع بیماری زاموفیلیا

علت زرد شدن برگ‌ زاموفیلیا :

ریشه گیاه زاموفیلیا از انواع گوشتی است. این نوع ریشه‌ها توانایی ذخیره آب در مدت طولانی را دارند. به همین علت است که آبیاری بیش از حد زاموفیلیا باعث پوسیدن ریشه آن می‌شود. آبیاری زیاد ابتدا باعث زرد و سپس قهوه‌ای شدن برگ‌ها می‌شود. اگر ریشه گیاه در خاک خیس بماند در نهایت، ریشه می‌پوسد و گیاه از بین می‌رود. برای جلوگیری از این مشکل قبل از آبیاری گیاه ابتدا بررسی کنید که خاک خشک شده باشد و سپس اقدام به آبیاری نمایید. به جز آبیاری زیاد که اصلی‌ترین علت زرد شدن برگ زاموفیلیا است، چند عامل دیگر هم برای این عارضه وجود دارد. زرد شدن زاموفیلیا می‌تواند به علت کمبود مواد مغذی و یا حتی کوچک بودن گلدان برای گیاه هم باشد.

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا

علت زرد شدن برگ زاموفیلیا

قهوه‌ای و خشک شدن برگ‌ها:

علت قهوه‌ای شدن برگ‌های زاموفیلیا، آبیاری زیاد آن است. برای جلوگیری و رفع این عارضه فواصل آبیاری را افزایش دهید و اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود.

قهوه ای شدن برگ های زاموفیلیا

قهوه ای شدن برگ های زاموفیلیا

قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها:

نوک برگ‌های زاموفیلیا به علت کمبود رطوبت به رنگ قهوه‌ای در می‌آیند. در این صورت باید رطوبت گیاه را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید زاموفیلیا را هر چند وقت یک‌بار غبارپاشی کنید.

قهوه ای شدن نوک برگ ها

قهوه ای شدن نوک برگ ها

خم شدن ساقه زاموفیلیا:

دلیل اصلی شل شدن ساقه زاموفیلیا و افتادگی آن، کمبود نور است. برای رفع این مشکل باید زاموفیلیا را در جایی قرار دهید که از بالا نور دریافت کند. به این ترتیب به رشد مستقیم به سمت بالا ادامه می دهد. کوچک بودن گلدان هم می تواند باعث توقف رشد و خم شدن ساقه های زاموفیلیا با سمت پایین باشد.

شل شدن ساقه زاموفیلیا

شل شدن ساقه زاموفیلیا

کمرنگ شدن و نازک شدن برگ‌های زاموفیلیا :

اگر این کمرنگ بودن در جوانه‌های جدید دیده می‌شود، طبیعی است. این جوانه‌ها پس از رشد مثل بقیه برگ‌ها ضخیم می‌شوند. همچنین عامل نور هم در این مسئله تاثیرگذار است. اگر گیاه نور کافی دریافت کند ساقه‌ها و برگ‌های آن ضخیم و اگر نور کم باشد نازک‌تر خواهند شد. دقت کنید که می‌توانید برای تامین نور گیاه، از نور لامپ استفاده کنید.

عدم رشد زاموفیلیا :

رشد نکردن زاموفیلیا می‌تواند به دلیل کمبود مواد مغذی در خاک گیاه باشد. در این صورت تقویت گیاه با کود می‌تواند موثر باشد. شرایط دیگر مثل نور و آبیاری را هم بررسی کنید. ممکن است کمبود نور یا آب باعث رشد نکردن گیاه باشند. البته توجه کنید که زاموفیلیا به طور کلی رشد کندی دارد.

آفات زاموفیلیا

هر چقدر هم که زاموفیلیا در برابر بیماری‌ مقاوم باشد، باز هم آفاتی هستند که این گیاه را موردحمله قرار می‌دهند. البته بسیاری از آفات به زاموفیلیا علاقه‌ای نشان نمی‌دهند چرا که زاموفیلیا یک گیاه سمی است. ولی آفاتی مثل کنه عنکبوتی و شته می‌توانند به زاموفیلیا حمله کرده و به آن آسیب برسانند.

کنه عنکبوتی

این آفت به خصوص در فصل زمستان که وسایل سرمایشی باعث خشکی هوا می‌شوند، رایج است. مشاهده تارهای عنکبوت زیر برگ‌ها نشان دهنده هجوم این آفت است. در این صورت شما باید به سرعت گیاه آلوده را از سایر گیاهان دور کنید تا آفت منتقل نشود. برای مبارزه با کنه می‌توان از سم کنه‌کش استفاده کرد. البته یک روش خانگی هم برای احیا گیاه زاموفیلیا وجود دارد. به کمک این روش می‌توانید از شر کنه گیاه راحت شوید.

در واقع این روش به اندازه سمپاشی موثر است و البته ضرر کمتری هم دارد. برای این کار باید گیاه را با کمی فشار آب شستشو دهید. سپس روی گلدان آن یک کیسه پلاستیکی بکشید و محکم کنید. گیاه را چند روز در مکانی روشن قرار دهید. بعد از آن پلاستیک را دربیاورید. کنه‌های عنکبوتی از بین رفته‌اند و گیاه شما نجات پیدا کرده است.

احیا گیاه زاموفیلیا

احیا گیاه زاموفیلیا

شته

شته‌ها موجوداتی بسیار کوچک هستند و ممکن است تا مدتی روی گیاه قابل مشاهده نباشند. اگر گیاه شما مواد چسبناک تولید می‌کند احتمالا مورد حمله شته قرار گرفته است. بعد از این که شته‌ها را شناسایی کردید می‌توانید محلول صابونی به گیاه اسپری کنید تا این حشرات نابود شوند.

38 دیدگاه در “چگونه بیماری زاموفیلیا را درمان کنیم؟

 1. مهناز اسماعیلی گفت:

  باسلام. گیاه
  زاموفیلیای من پس از بازگشت ۱۰ روزه از مسافرت زرد شده،بشدت ناراحت هستم،احتمالا بچه ها زیادآب دادن،آیا راه حلی برای درمان این گل هست؟
  مطالب شمابسیارعالی وکاربردیست.متشکرم

  1. کیانا والی گفت:

   سلام روزبخیر. تا خشک شدن کامل خاک اصلا آبیاری نکنید. اگر خاک خیلی خیسه و گلی شده در صورت امکان بهتره خاک تعوض بشه. استفاده از سم قارچ کش هم می تونه موثر باشه.

   1. زینب گفت:

    سلام خسته نباشید ببخشید توی روش تکثیر بوسیله ساقه ،از محلی که ساقه جدا میشه بعدا مجدد پاجوش میده یا نه دیگه اون قسمت همونجوری میمونه؟

    1. مرضیه گفت:

     چرا زامفلیای من مدام گل میده.بجای برگ فقط گل میده .امروز ۸ تا جست گل رو بریدم .چکار کنم بجای گل برگ بده؟؟

    2. احمد گفت:

     درود اگر ریزومی که ازش ساقه گرفتین ریشه داره بله باز هم پاجوش میزنه وتبدیل به ساقه برگ دار میشه

   2. دلجوان گفت:

    چرا پاجوش های زاموفیلیا کم برگ هستش؟ میشه راهنمایی کنید.

 2. پری گفت:

  سلام. کنار زاموفیلیای من یه جوانه از خاک بیرون زده بود اما الان خشک شده. علتش چی میتونه باشه؟

  1. کیانا والی گفت:

   سلام شرایط نگهداریتون چه طوریه؟

 3. راحله گفت:

  سلام گلدان زاموفلیا من تو حیاط زیر درخت انجیر بود زیر برگاش پر از حشرات که حالت پرشی داشتن ولی گیاه ظاهر سالم داره آیا آفت ؟

 4. مهدیان گفت:

  سلام روزتون بخیر،خسته نباشید.
  برگ هایه زاموفیلیایه من از پایین داره زرد میشه،گلدانش پر از ریشه شده بود به همین خاطر عوضش کردم.و کود اهن دادم.
  حدودا ۱۵روز یکبار ابیاری میکنم

  ایا زردیه برگا بهتر میشه؟؟

  1. على گفت:

   سلام وقتتون بخير زامرفيلياى من نوك بعضى از برگاش خشك شده ولى كاملا سالم و سرحاله آيا ميتونه مريضى باشه

  2. Ali گفت:

   سلام وقتتون بخير زامرفيلياى من نوك بعضى از برگاش خشك شده ولى كاملا سالم و سرحاله آيا ميتونه مريضى باشه

 5. سمیه گفت:

  سلام گیاه من یکی از گلهاش دارند خشک میشه اول برگها زرد شد و بعد قهوه ای باید چیکار کنم

  1. کارن گفت:

   فواصل آبیاریتون خیلی کم بوده، دشمن اصلی زاموفیلیا آبیاری زیاده. هر بار که میخواید بهش آب بدید اول چک کنید که خاک حتی مرطوب هم نباشه تا دو بند انگشت که خشک بود بعد آب بدید. ماهی یکبار هم کود با پتاس بالا بدید محل گیاه هم باید چند ساعت در روز آفتاب غیرمستقیم بخوره

   1. پریا گفت:

    سلام‌ ممنون از مطالبتون
    ببخشید زاموفیلیا من شاخه های قبلیش کم کم دارن از بین میرن این بخلطر قارچه یا آبیاری نامنظم؟رشد خوبی داشت و یدفع متوقف شد

 6. علی گفت:

  سلام روی برگهای زاموفیلیا لکه های سیاه زده و هم در محل اتصال برگ به ساقه.چی کار باید کنم؟

 7. میثم گفت:

  سلام وقت بخیر زامفولیای من برگاش و ساقه هاشون نازک شده؟
  علتش چی می تونه باشه 3 تا گلدان کنار هم هستن

 8. محمود گفت:

  سلام
  از پارسال ک گلدونش عوض کردم دیگه هیچ جوانه ای نزده
  سایز گلدونش از قبلی خیلی بزرگتره
  چیکار کنم تا دوباره جوانه بزنه؟

  1. احمد گفت:

   درود
   باید گلدان را یه سایز بزرگتر میکردین
   الان گل شما داره به جای پاجوش زدن ریشه میزنه تا گلدان پراز ریشه بشه

 9. محمود گفت:

  سلام. درساقه های زاموفیلیا خط های طولی ایجاد شده ودیگه ساقه توپر وزیبا نیست مشخصه اشکالی در کاراست .همچنین وبرگ هایی که قبلا سفت وروبه بالا وزیبا بود موج دار وکج و کوله روبه داخل وبیرون ونازک شده .نورش خیلی خوبه ومستقیم آفتاب می گیره .لطفا راهنمایی کنین .درچنین حالتی که زیر نور خاکش هم کاملا خشک میشه ماهی یکبار هم که آب میدم برگاش زرد میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. افضلی گفت:

   سلام ساقه های اصلی زانفیلیا من داره سیاه میشود علت سیاه شدن ان چیست؟؟؟
   ساقه های سیاه شده را چکار کنم ؟؟

 10. سولماز گفت:

  سلام زاموفیلیای من برگاش از بیرون کمرنگ شده وکمی چین خورده ؛نور غیر مستقیم داره وهر سه هفته بهش اب میدم ؛تورو خدا بگین چیکارش کنم خیلی ناراحتم😢

 11. تینا ثابتی گفت:

  سلام زامفولیای من برگاش زرد شده چیکارش کنم

 12. رضا گفت:

  سلام زاموفیلیای منم چند شاخه ازش روش ساقش شیارهای طولی ایجاد شده و مثل قبل سفت نیست و برگهاش داره زرد میشه، میدونم ممکنه حجم آبی که بهش دادم زیاد باشه ولی راهکار چیه؟ این ساقه های شل و برگای زردو چیکار کنم؟ تو رو خدا راهنماییم کنید خیلی ناراحتم😢

  1. Mehdi گفت:

   تشنگی زیاد و طولانی مدت بااث چروک شدن ساقه زاموفیلیا میشه ، آب کافی در اختیار گیاه قرار بدید ، طوری که ریشه به صورت کامل خیس بشه و آب جذب کنه ، از سم قارچ کش هم استفاده کنید.

 13. افضلی گفت:

  سلام ساقه های اصلی زانفیلیا من داره سیاه میشود علت سیاه شدن ان چیست؟؟؟
  ساقه های سیاه شده را چکار کنم ؟؟

 14. لیلا گفت:

  سلام وقت به خیر،زاموفیلیای من یکی از شاخه هاش کاملا زرد شد و الان دومین شاخه اش هم کاملا زرد شد میترسم یکی پس از دیگری زرد بشه و از بین بره،اگه راهنمایی کنید که چیکار کنم که بقیه شاخه هاش از بین نره ممنون میشم ازتون.

 15. مریم گفت:

  سلام. ممنون از سایت خوبتون.
  روی چندتا از ساقه های زامیفولیایی که ۵ساله دارم لکه قهوه ای ایجاد شده. ممنون میشم راهنمایی کنید

 16. الهام گفت:

  سلام زاموفیلیای من از پایین ساقه هاش داره قهوه ای میشه. دوتا جوانه هم زد که اونا هم بعد چند روز قهوه ای و خشک شدن علتش چیه؟ چکار کنم؟ البته گلدانش کوچیک شده براش.

 17. هستی گفت:

  سلام.وقت بخیر.زاموفیلیای من نوک ساقه ش سرما زده وخشک شده وافتاده.البته یه جونه هم داشته که سالم مونده.بعداز حدود دوماه ازاین اتفاق هنوز سبزه.برای احیاش چیکار باید بکنم.لازمه خاک یا گلدونش رو تعویض کنم یا نه؟یااینکه کودی بدم بهش؟البته باوجود سبزبودن برگاش حس میکنم که ریشه آسیب ندیده چون اگر مشکلی برای ریشه پیش میومد الباقی برگاش هم مطمئنا نشون میدادن.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.تشکر

 18. سيما گفت:

  با سلام
  من گياه زاموفيليامو حدود ٣ سال دارم، متاسفانه به تازگي روي قسمت هايي از برگ ها سوراخهاي قهوه اي رنگ ايجاد شده، من هر دو هفته به گياه اب مي دم و زهكشي گياه عاليه، ممنون مي شم راهنمايي بفرماييد.
  با تشكر

  1. امین گفت:

   مال منم همینطور شده یکی راهنمایی کنه

  2. مهتا گفت:

   گل عزیز منم همینطوری شده. خیلی ناراحتم. دلیلش چیه؟ لطفا هر کس میدونه راهنمایی کنه. ممنون

 19. یاسمین اسماعیلی گفت:

  سلام وقت بخیر گیاه من لکه قهوه ای زده روی برگاش علتش چی هست؟

 20. نرگس گفت:

  سلام روي برگ وساقه هاي زاميفولياي من شته هاي قهوه اي خيلي ريز اومده بايد چيكار كنم

 21. ف. ه گفت:

  با سلام. ممنون میشم راهنمایی کنید. علت از ببن رفتن ریشه ها چیست؟
  برگها هم نازک و کمرنگ شده اند و دیگر براق و سرحال نیستند.

 22. بهناز گفت:

  سلام وقت بخیر
  من تازه این گیاه رو خریدم..
  نزدیک پنجره گذاشتم که کلا ۲ الی ۳ ساعت بیشتر آفتاب نمیفته
  مدتی لکه های سفید افتاده
  آفت هم نداره
  ممکنه اون لکه های سفید به خاطر آفتاب باشه

 23. مهرنوش گفت:

  سلام و ممنون از پاسخگویی و همراهیتون
  من یه گیاه زاموفیلیا دارم یکساله اوردمش. هیچ رشدی نکرده ولی مشکلی هم نداشته. حدود دو هفته یکبار هم اب میخوره توی نور متوسط. حدود دوماهی بود یه پاجوش داده بود که متاسفانه این هفته شل شد بعد تغییر رنگ داد و کندمش دیدم پوسیدن برگها داخلش. میشه راهنماییم کنین مشکل چیه و اینکه خود گیاهم چجوری چک کنم آسیب ندیده باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *