گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

10 راه ساده برای افزایش رطوبت گیاهان

گیاهان آپارتمانی که در خانه یا محل کار ما وجود دارند، زادگاهی در فضای باز داشته اند و همین امر باعث می‌شود که به سطح رطوبت بیشتری در خانه نیاز داشته باشند. در کنار گیاهانی که به رطوبت کمی نیاز دارند، گیاهانی نیز وجود دارند که دوستدار رطوبت و هوای مرطوب هستند که در ابتدا باید آنها را بناسید و سپس برای تامین رطوبت آنها از روش های گفته شده استفاده کنید. در این مقاله چند روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان داخلی به شما آموزش می‌دهیم تا محیط دلپذیری را برای گیاهانتان فراهم کنید.

10 راه ساده برای افزایش رطوبت گیاهان

 

چگونه می توان رطوبت گیاهان داخلی را افزایش داد

گزینه های زیادی برای افزایش رطوبت برای گیاهان داخلی وجود دارد. باید بدانید که این افزایش رطوبت به رشد گیاهان خانگی کمک می کند و همچنین می تواند برای شما نیز مفید باشد ، زیرا سطح رطوبت متوسط برای تنفس و سلامتی بدن نیز مفید تر است. رد ادامه با راههای افزایش رطوبت گیاهان و اینکه چرا اسطح رطوبت بیشتر برای شما نیز مفید است آشنا می‌شوید.

10 روش عالی برای افزایش رطوبت گیاهان آپارتمانی

1. گیاهان خود را گروهی کنار یکدیگر قرار دهید

آیا تا به حال وارد یک باغ شده اید و رطوبت هوا را احساس کرده اید ؟  این حس تا حدودی به دلیل تعرق همه گیاهان در نزدیکی شما است که یک راه عالی و طبیعی برای افزایش رطوبت محسوب می‌شود.

با گروه بندی گیاهان داخل سالن ، رطوبت هوا را افزایش دهید گیاهان از طریق منافذ ریز موسوم به روزنه ، آب برگ خود را از دست می دهند که این فرآیند تعرق نامیده می شود. این بخار آب در مجاورت گیاه بلافاصله وارد هوا می شود و باعث افزایش رطوبت محلی می شود. با گروه بندی گیاهان با هم ، میزان تعرق افزایش می یابد و سطح رطوبت به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

گیاهان خود را گروهی کنار یکدیگر قرار دهید

 

2. گیاهان خود را غبارپاشی کنید

اولین گزینه ای که بسیاری از مردم برای افزایش رطوبت گیاهان داخل سالن خود انجام می‌دهند این است که آنها را غبارپاشی کنند. با استفاده از یک بطری اسپری ساده می توانید هوای اطراف گیاهان خانگی خود را اسپری کرده و یا مستقیماً روی گیاهان اسپری کنید.

مقداری از رطوبت در این کار به طور مستقیم بخار می شود و رطوبت را افزایش می دهد ، در حالی که بیشتر آن روی برگ های گیاهان و سطوح اطراف آن قرار می گیرد. این رطوبت به آرامی تبخیر می شود و باعث افزایش رطوبت محلی برای چندین ساعت می شود.

این روش سریع و آسان است ، اما فقط برای چند ساعت افزایش سطح رطوبت را فراهم می کند ، بنابراین شما باید فرآیند را در صورت نیاز تکرار کنید. علاوه بر این ، مقدار زیادی از آب به شاخ و برگ گیاهان ختم می شود که می تواند خطر بیماری های قارچی و باکتریایی به ویژه در گیاهان حساس را افزایش دهد.

نکته : غبار پاشی در صبح تضمین می کند که تمام رطوبت اضافی در طول روز و قبل از خنک شدن شب تبخیر شود. این امر خطر ابتلا به بیماری های قارچی یا باکتریایی در گیاهان خانگی شما را به حداقل می رساند.

گیاهان خود را غبارپاشی کنید

 

3. از دستگاه بخور استفاده کنید

رطوبت ساز یک گزینه بسیار ساده برای افزایش سریع رطوبت گیاهان خانگی است. گزینه نهایی بدون سر و صدا برای افزایش رطوبت برای گیاهان خانگی تهیه مرطوب کننده برقی است. این وسایل نسبتاً کوچک هستند و با روشن یا خاموش شدن می توانند سطح مناسب رطوبت را در یک اتاق برای شما و گیاهان ایجاد کنند.

طرز کار برخی از رطوبت سازها اینگونه است که می توانید آنها را تنظیم کنید تا سطح رطوبت خاصی را حفظ کنند یا فقط در ساعات خاصی از روز کار کنند. استفاده از رطوبت ساز فقط برای گیاهان خانه شما نیست ، بلکه مزایایی برای شما و خانواده تان نیز دارد به خصوص در زمستان و هنگامی که گرمایش مرکزی هوای خانه، پوست و مو را خشک می کند، این رطوبت سازها به راحتی به ما کمک می‌کنند.

از دستگاه بخور استفاده کنید

 

4. گیاهان خانگی را در حمام خود قرار دهید

مرطوب ترین فضای موجود در خانه، حمام ها هستند. حمام های نورگیر به طور کلی مکان مناسبی برای گیاهان آپارتمانی هستند و گیاهانی که نیاز به رطوبت بالا دارند در این شرایط به خوبی رشد می کنند.

ارکیده فالانوپسیس، سرخس ها، اسپاتی فیلوم و بروملیاد گزینه های عالی برای حمام شما هستند.

گیاهان خانگی را در حمام خود قرار دهید

 

5. از یک سینی سنگریزه استفاده کنید ( جزیره )

جزیره یک روش واقعا ساده برای افزایش رطوبت محلی برای یک یا تعداد کمی از گیاهان در یک مکان خشک است. تنها چیزی که شما نیاز دارید یک سینی  است که تقریباً دو برابر قطر گلدان گیاه است یا در حالت ایده آل کمی بزرگتر است.

  • بهتر است که سینی شما حداقل 2 سانتی متر عمق داشته باشید تا اطمینان حاصل شود که آب به سرعت تبخیر نمی شود. بعضی از سنگریزه های تقریباً یکسان را در کف سینی پراکنده کنید و سینی را پر از آب کنید تا جایی که آب روط سنگریزه ها را نگیرد.
  • گلدان خود را بالای سنگریزه ها قرار دهید و مطمئن شوید که انتهای گلدان با آب در تماس نباشد و تنها روی سنگها قرار بگیرد. با این کار از غرقاب شدن خاک و ریشه جلوگیری می‌کنید.
  • با این روش آب به آرامی در هوای اطراف گیاه شما تبخیر می شود و رطوبت محلی را افزایش می دهد ، در حالی که بر میزان رطوبت بقیه خانه شما تأثیر قابل توجهی نمی گذارد.

اشکال اصلی این روش این است که در اطراف گیاه شما یک استخر راکد وجود خواهد داشت. این می تواند خطر ابتلا به بیماری های قارچی یا باکتریایی در گیاهان شما را افزایش دهد و گاهی باعث جذب آفات شود. با این حال ، به عنوان یک راه حل سریع و ساده برای افزایش قابل توجه رطوبت گیاهان موثر است.

از یک سینی سنگریزه استفاده کنید ( جزیره )

 

6.لباس های خیس را در کنار گیاهانتان خشک کنید

یکی از رههای ساده برای افزایش رطوبت گیاهان، نصب کردن یک قفسه خشک کن نزدیک گیاهان آپارتمانی است. همچنین می‌توانید گیاهان خانگی خود را به داخل اتاق خشک لباس ببرید تا آب تبخیر شده از لباس شما سطح رطوبت هوا را افزایش دهد و گیاهان از آن بهره مند شوند.

7. از تراریوم استفاده کنید

رطوبت گیاهان داخل سالن را با تراریوم افزایش دهید. تراریوم ها برای طراحی و ساخت بسیار سرگرم کننده هستند و جای تعجب نیست که در سال های اخیر بسیار محبوب شده اند. آنها می توانند باز یا بسته باشند و سطح متوسط ​​یا بسیار رطوبت را در مناطق کوچک آب و هوایی خود فراهم کنند.

  • تراریوم های بسته، سطح رطوبت فوق العاده بالایی دارند و برای همه گیاهان خانگی مناسب نیستند ، اما مطمئناً نیازی به نگرانی در مورد رطوبت ناکافی نخواهید داشت ، زیرا هوا در این محیط تقریباً با بخار آب کاملاً اشباع خواهد شد.
  • تراریوم های باز، دهانه بزرگی دارند تا هوا از خارج تراریوم با داخل تراریوم آزادانه گردش کند. با این حال ، دیواره های شیشه ای مقدار قابل توجهی رطوبت در هوا را به دام می اندازند و تهویه را کاهش می دهند که باعث افزایش سطح رطوبت می شود. 

از تراریوم استفاده کنید

 

8. روش دو گلدان

روش دو گلدان یک روش مجزا برای افزایش سطح رطوبت برای یک گیاه خانگی است ، بدون اینکه زیبایی و محل گیاه شما را به خطر بیندازد. گلدان خود را درون گلدانی قرار دهید که قطر آن از گلدان داخلی آن 1-2 سانتی متر بیشتر باشد. شکاف بین دو گلدان را با خزه پر کنید و خزه را با آب خیس کنید. خزه در آب نگه داشته می شود و در طی چند روز به آرامی خشک می شود و بخار آب را در هوای اطراف گیاه آزاد می کند.

در این روش ، بهتر است اطمینان حاصل کنید که گلدان های داخلی و خارجی هر دو دارای سوراخ های زهکشی هستند ، تا از تجمع آب در انتهای گلدان خارجی که می تواند باعث پوسیدگی ریشه برای گیاه شما شود، جلوگیری کنید.

9. آنها را حمام کنید

اگر می خواهید با یک تیر دو نشان بزنید ، می توانید گیاهان خانگی را در حمام خود قرار دهید و آنها را بشویید. این امر نه تنها باعث پاکسازی برگها می شود، که برای سالم نگه داشتن گیاهان خانگی کار خوبی است ، بلکه آغشته شدن آب به شاخ و برگ و خاک گیاهان منجر به افزایش تبخیر و رطوبت موضعی طی چند روز آینده می شود.

آنها را حمام کنید

 

10. گیاهان خود را با پلاستیک بپوشانید

اگرچه پوشاندن گیاهان با پلاستیک جذاب ترین راه برای افزایش رطوبت گیاهان داخل منزل نیست ، اما پوشاندن یک گیاه آپارتمانی با کیسه پلاستیکی شفاف ، محیطی بسیار مرطوب برای گیاه شما ایجاد می کند. این ایده می تواند برای کمک به یک گیاه بسیار حساس در زمستان خشک در داخل خانه مفید باشد.

می توانید تعدادی شاخه چوبی در گلدان گیاهان خانگی قرار دهید تا پلاستیک بر روی آنها قرار گیرد و به شاخ و برگ گیاهان شما تکیه نکند. مراقب تشکیل میعان بیش از حد در کناره های کیسه باشید و اگر این را مشاهده کردید هر از گاهی آن را باز کنید.

نکته: از آنجا که این امر باعث ایجاد محیطی مانند گلخانه کوچک می شود ، اگر گیاه خود را در معرض تابش مستقیم آفتاب بگذارید ، اوضاع بسیار گرم می شود. اطمینان حاصل کنید که گیاه شما در نور غیر مستقیم نگه داشته می شود تا از دمای بیش از حد بالا جلوگیری کشود.

گیاهان خود را با پلاستیک بپوشانید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *