گیاهان آپارتمانی, مقالات

چگونه بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم را درمان کنیم؟

بیماری آلوکازیا
بیماری بابا آدم

بیماری بابا آدم

بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم

افتادگی گیاه به طرفین:

اگر دیدید گیاهتان به طرفین افتادگی پیدا کرده است سریعا آن را آبیاری کنید. این مشکل به دلیل تشنه ماندن گیاه و گرمای محیط پیش می آید. می توانید گلدان گیاه را به مدت نیم ساعت داخل آب بگذارید تا سرحال شود. غبارپاشی هم می تواند به رفع مشکل کمک کند.

مشکلات گیاه بابا ادم

مشکلات گیاه بابا ادم

مشاهده لکه های سوخته روی برگ ها:

لکه های سوخته روی برگ ها ناشی از غبارپاشی زیر نور مستقیم است. درست است که آلوکازیا به رطوبت نیاز دارد و باید غبارپاشی شود، اما بهتر است غبارپاشی در سایه انجام شود تا گیاه آسیب نبیند.

قهوه ای شدن نوک برگ ها:

قهوه ای شدن نوک برگ های آلوکازیا ناشی از تشنه ماندن گیاه است. آبیاری منظم و به موقع می تواند از این عارضه پیشگیری کند.

سوختن نوک برگ ها

سوختن نوک برگ ها

نازک شدن برگ ها:

در این حالت یا مواد مغذی گیاه کم است و یا رطوبت آن کافی نیست. برای تامین رطوبت غبارپاشی روزانه را فراموش نکنید. یک راه دیگر تامین رطوبت ساخت جزیره بر ای گیاه است. به این صورت که زیرگلدانی را با سنگریزه پر کنید و روی آن تا نیمه آب بریزید. در نهایت گلدان را روی زیرگلدانی قرار دهید.

علت زرد شدن بابا آدم و ریزش برگ ها:

یکی دیگر از مشکلات گیاه بابا ادم زرد شدن برگ ها و ریزش آن هاست. زرد شدن برگ گل بابا آدم از آبیاری بیش از حد ناشی می شود. ممکن است خاک گیاه باتلاقی شده باشد. باید زهکشی خاک را بررسی کنید و از باز بودن سوراخ زهکش مطمئن شوید. فواصل آبیاری را ببیشتر کنید تا گیاه در اثر پوسیدگی از بین نرود. پس برای جلوگیری از زرد شدن آلوکازیا حتما باید تعادل آبیاری را رعایت کنید.

 

علت زرد شدن بابا آدم

علت زرد شدن بابا آدم

کم رنگ و شفاف شدن برگ ها:

کم رنگ شدن برگ ها معمولا در اثر نور شدید آفتاب است. کمبود مواد مغذی خاک هم می تواند باعث این مسئله شود. علت را پیدا کنید و برای رفع آن اقدام کنید.

ریزش برگ های سالم:

مشاهده ریزش برگ ها به شما نشان می دهد که نور گیاه کم است. برای متوقف کردن ریزش برگ ها گیاه را به مکانی با نور بیشتر منتقل کنید.

علت کوچک شدن برگ بابا آدم:

کوچک بودن برگ های جدید دو دلیل عمده دارد. یا مواد مغذی گیاه کم است و یا گلدان آن برایش بزرگ است. حتما باید اندازه گلدان با گیاه متناسب باشد تا رشد گیاه متوقف نشود. همچنین برای تقویت بابا آدم می توانید در فصول رشد از کودهای مخصوص طبق دستورالعمل استفاده کنید.

مشاهده لکه های قهوه ای با هاله زرد روی برگ ها:

مشاهده لکه های قهوه ای مایل به سیاه و به دنبال آن ریزش برگ ها می تواند نشانه پوسیدگی گیاه باشد. گیاه آلوکازیا به قارچ ها حساس است و نباید آب روی برگ های آن بماند. بیماری لکه برگی یکی از مشکلات گیاه بابا ادم است که در صورت خیس ماندن برگ ها و ساقه ها بروز می کند. عدم آبیاری بیش از اندازه، خشک نگه داشتن برگ های گیاه و فراهم کردن تهویه مناسب برای گیاه می تواند از بروز این بیماری پیشگیری کند.

زرد شدن آلوکازیا

زرد شدن آلوکازیا

آفات گیاه بابا آدم

کنه عنکبوتی

اگر برگ های گیاهتان تار عنکبوت گرفته و برگ ها زرد می شوند نشانه حمله کنه است. در این صورت باید سریعا گیاه آفت زده را از بقیه گیاهان دور کنید. برگ های تار عنکبوتی را جدا کرده تا بیماری منتشر نشود. گیاه را با آب پر فشار بشویید. درر نهایت استفاده از سموم کنه کش می تواند موثر باشد.

بیماری بابا آدم

بیماری بابا آدم

شپشک آردآلود

این آفت ماده ای آرد مانند در سطح بدن خود دارد که به صورت پودر سفید رنگی روی گیاه دیده می شود. برای مبارزه با شپشک آردآلود یک پنبه را به الکی آغشته کنید و برگ های گیاه را با آن کاملا تمیز نمایید.

1 دیدگاه در “چگونه بیماری ها و مشکلات گیاه بابا ادم را درمان کنیم؟

  1. پروین گفت:

    سلام روز بخیر، نوک برگ های گیاه بابا ادم من به رنگ قهوه ای مایل شده.از دستگاه بخار اب سرد استفاده کردم زه کشی مناسبی دارد و وقتی رطوبت از بین میرود ابیاری انجام میدهم. کنار پنجره جنوبی پشت پرده توری بوده الان به سایه منتقل کردم.دلیل تعییر رنگ برگ ها به دلیل گرما و نور زیاد بوده؟ یا پرپشت بودن گیاه؟نیاز به کود ۲۰ ۲۰ ۲۰ در این فصل دارد؟ممنون از راهنمایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *