کاکتوس, گیاهان آپارتمانی, مقالات

10 مورد از محبوب ترین انواع خانواده افوربیا

خانواده افوربیاسه دارای جمعیت بسیاری است که از ساکولنت و کاکتوس گرفته تا انواع گیاهان آپارتمانی گلدار را در خود جای داده است. این گونه ها در شکل ها و اندازه های گوناگونی وجود دارند و کاملا با یکدیگر متفاوتند. در این مقاله همراه ما باشید تا با محبوب ترین اعضای خانواده افوربیا که می‌توانید در خانه نگهداری کنید و خصوصیات ظاهری آنها آشنا شوید.

عکس انواع افوربیا

10 مورد از انواع پر طرفدار افوربیاها

1. Poinsettia – بنت قنسول

نام گیاه شناسی : Euphorbia pulcherrima

این درخت یا درختچه کوچک دارای ساقه های سبز عمودی با برگ های قرمز درخشان و زیبا است که این برگهای رنگی با گلهای گیاه اشتباه گرفته می‌شوند. بنت قنسول یا کاکتوس کریسمس یکی از زیباترین گیاهان سرما دوستی است که می‌توانید در خانه نگهداری کنید.

انواع افوربیا

2. Desert Candle افوربیا

نام گیاه شناسی: Euphorbia abyssinica

این نوع افوربیا یک ساکولنت درخت مانند با تنه سبز ضخیم است که با پا به سن گذاشتن گیاه چوبی می‌شود. روی انشعاب های این افوربیا گلهایی بدون گلبرگ رشد می‌کنند که دارای برگهای زرد رنگ هستند.

انواع گل افوربیا

3. Pencil Cactus – افوربیا مدادی

نام گیاه شناسی : Euphorbia tirucalli

افوربیا مدادی یا افوربیا تیروکالی بومی مناطق نیمه‎خشک و آب و هوای گرمسیری است و در این شرایط هوایی به خوبی رشد می‌کند. شاخه های استوانه ای شکل این گیاه شباهت زیادی به مداد دارند و هیچ برگی تولید نمی‌کنند. یکی از نامهای معروف این گیاه ” جون من برگ بده ” هست که دقیقا به همین ویژگی بدون برگ بودن گیاه اشاره دارد. اگرچه معمولاً سبز هستند، اما آن را در آفتاب کامل نگه دارید تا رنگ قرمز آتشین به خود بگیرند! جالب است بدانید که در بعضی از کشور ها از این افوربیا برای تولید بنزین و نفت استفاده می‌کنند.

Pencil Cactus – افوربیا مدادی

4. African Milk Tree – افوربیا تریگونا

نام گیاه شناسی : Euphorbia trigona

افوربیا تریگونا به دلیل سرعت بالا در رشد و مقاومت در برابر شرایط نامساعد و همچنین تنوع رنگی یکی از محبوبترین انواع آپارتمانی افوربیا است که در بسیاری از دکوراسیون های مردن دیده می‌شود. این نوع از افوربیا شباهت بسیاری به کاکتوس ها دارد، اما در واقع یک ساکولنت است ! تریگونا می‌تواند تا ارتفاع چشمگیر 1 الی 2 متر قد بکشد. این افوربیا بر روی تنه خود دارای برگهای کوچکی است که در رنگبندی سبز تا قرمز وجود دارد و در فصول سرد سال و با کاهش دما به تدریج می‌ریزند.

African Milk Tree – افوربیا تریگونا

5. افوربیا میلی – Crown of Thorns

نام گیاه شناسی: Euphorbia milii

افوربیا میلی با نام گل مرجان شناخته می‌شود که یکی از زیباترین گیاهان گلدار آپارتمانی است. گل مرجان با اینکه عضوی از خانواده افوربیاها است، خود دارای انواع مختلفی از جمله مرجان مینیاتوری، مرجان ابلق، مرجان برگ درشت، مرجان گل درشت و … است. این گیاه زیبا در تمام سال به ویژه فصول بهار، تابستان و پاییز گل می‌دهد که گلهای کوچک و ظریف آن در رنگ بندی صورتی، قرمز یا زرد شکوفا می‌شوند.

افوربیا میلی – Crown of Thorns

6. افوربیا دم الاغی – Donkey Tail Spurge

نام گیاه شناسی : Euphorbia myrsinites

این گیاه چند ساله و زیبا دارای ویژگی خزنده بودن است و می‌تواند تا 60 سانتی متر آویز شود. این افوربیا دارای برگهای خاکستی آبی و شکوفه های زرد رنگ است و به صورت فشرده رشد می‌کند.

افوربیا دم الاغی – Donkey Tail Spurge

7. افوربیا بسکتبالی – Basketball Euphorbia

نام گیاه شناسی : Euphorbia obesa

این ساکولنت دایره ای کوچک، دارای یک ساقه گرد توپی شکل و بدون هیچ برگ و خاری است که که با افزایش سن، به شکل استوانه ای در می‌آید.رنگ این ساکولنت زیبا ترکیبی زا رنگ های سبز مایل به آبی است و دارای دنده هایی است که تعداد آنها سن ساکولنت را نشان می‌دهد. با افزایش سن تعداد دنده ها نیز افزایش می‌یابد.

افوربیا بسکتبالی – Basketball Euphorbia

8. افوربیا ریور – River Euphorbia

نام گیاه شناسی : Euphorbia triangularis

این ساکولنت با نام درخت لوستر نیز شناخته می‌شود و انشعاب های استوانه ای شکل متعددی دارد که در رنگ بندی سبز روشن تا سبز مایل به زرد وجود دارد.

افوربیا ریور – River Euphorbia

9. گیاه ستون فقرات شیطان – Devil’s Backbone

نام گیاه شناسی : Euphorbia tithymaloides

این گیاه عجیب با نام های پدیلانتوس، گیاه لغزنده و زیگزاگی شناخته می‌شود و با انواع دیگر کاملا متمایز است. پدیلانتوس رشد کندی دارد و ارتفاع آن می‌تواند تا 90 سانتی متر الی 1.5 سانتی متر بلند شود.

گیاه ستون فقرات شیطان – Devil’s Backbone

10. افوربیا لاکتی – Dragon Bones Tree

نام گیاه شناسی : Euphorbia lactea

این درختچه کوچک دارای ساقه های سبز عمودی است که قسمت بالایی آنها بسیار شبیه به کلم با رنگهای قرمز، سبز، زرد و … است. نگهداری افوربیا لاکتی بر روی خاک سخت است و بسیار مستعد بیماری های قارچی است.

گیاه ستون فقرات شیطان – Devil’s Backbone

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *