گیاهان آپارتمانی, مقالات

10 گیاه آپارتمانی با تکثیر آسان + روش تکثیر

حتما این را می‌دانید که یکی از بهترین و لدت بخش ترین کارها در باغبانی تکثیر گیاهان مورد علاقه تان است. اما متاسفانه بعضی از گیاهان بعد از تکثیر از بین می‌روند و این امر باعث می‌شود که تمایل ما به تکثیر گیاهانمان کمتر شود. خبر خوب این است که در کنار این گیاهان، گیاهان دیگری نیز وجود دارند که تکثیر فوق العاده آسانی دارند و می‌توانید آن ها را در کمترین زمان به چند گلدان بزرگ تبدیل کنید. در این مقاله همراه ما باشید تا با 10 گیاه آپارتمانی که به راحتی تکثیر می‌ششوند آشنا شوید.

10 گیاه آپارتمانی با تکثیر آسان

10 گیاه آپارتمانی با تکثیر آسان

1. Pothos – پتوس

پتوس یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی در سراسر جهان است. پتوس شرایط نگهداری آسانی دارد و در شرایط کم نور و کم آب نیز به زیبایی رشد می کند. این مقاومت بالا ، همراه با شاخ و برگهای جذاب گیاه که تمایل دارند به طرز چشمگیری از دو طرف گلدان آویز شوند ، آن را به یک گیاه محبوب و پر آوازه تبدیل کرده است.

برای تکثیر پوتوس فقط نیاز دارید که یک ساقه سالم را که حداقل 4 تا 5 برگ بر روی آن قرار دارد را شناسایی کنید. ساقه را درست در زیر گره جدا کنید و سپس آن را در یک شیشه آب قرار دهید. در حدود 3-4 هفته ، ساقه باید ریشه های خودش را ایجاد کند. پس از ریشه زایی ، قلمه شما آماده انتقال به ظرفی با خاک زهکشی شده و گلدان با سوراخ های زهکشی مناسب است.

Pothos – پتوس

2. Spider Plant – گندمی

گندمی دارای برگهای افشان و آویز و بسیار باریک است و به دلیل توانایی سازگاری آسان با محیط اطراف ، یک گیاه خانگی فوق العاده محبوب است. گندمی گیاهچه های کوچکی در انتهای برگهای آویز خود تولید می کند که تکثیر آن را بسیار ساده می کند.

دو روش اصلی برای تکثیر گیاه گندمی وجود دارد :

1. شما می توانید گیاهچه های کوچک را در یک ظرف مجزا بدون جدا کردن آن از گیاه اصلی بکارید و منتظر بمانید تا نشانه هایی از رشد جدید را ببینید که نشان می دهد کودک آماده جدا شدن از مادر است.

2. شما می توانید بلافاصله گیاهچه را از والدین جدا کرده و در یک ظرف کوچک با خاک مناسب بکارید.

Spider Plant – گندمی

3. Snake Plant – سانسوریا

بیشتر گیاه دوستان در قلب خود جایگاه ویژه ای برای سانسوریا دارند. دلیل این امر این است که سانسوریا احتمالاً تنها گیاه آپارتمانی است که می تواند روزهای بی توجهی را تحمل کند و شکایتی نکند. سانسوریا علاوه بر نگهداری آسان، تکثیر ساده ای دارد و از طریق قلمه زدن برگ در آب یا خاک و یا جدا کردن پاجوش ها تکثیر می‌شود.

ساده ترین راه برای تکثیر سانسوریا ، تقسیم بندی ریشه است. در این روش لازم است با استفاده از چاقو ، تعدادی برگ را با ریشه هایی که به گیاه اصلی متصل است ، به آرامی جدا کرده و سپس در گلدان مخصوص خود قرار دهید.

Snake Plant – سانسوریا

4. Jade Plant – کراسولا

کراسولا گیاهی چند ساله است و می‌توانید بارها آن را تکثیر کنید و با عزیزانتان تقسیم کنید.

کراسولا یک گیاه آبدار جذاب با برگهای ریز و گوشتی به شکل بیضی است. کراسولا نگهداری آسانی دارد و برای بهترین نتیجه باید در ماه های گرم تکثیر شود. شما می توانید آن را از ساقه و همچنین قلمه های برگ تکثیر کنید. اما اگر عجله دارید ، تکثیر حاصل از برش ساقه سریعتر نتیجه می دهد.

در هر دو مورد ، شما باید قلمه را در یک هورمون ریشه زایی غوطه ور کنید تا احتمال موفقیت شما بیشتر شود و سپس آنها را در یک گلدان کوچک با خاک سبک بکارید. گلدان را در نور غیر مستقیم روشن همراه با رطوبت زیاد قرار دهید و خواهید دید که ریشه ها در طی یک ماه تشکیل می‌شوند.

Jade Plant – کراسولا

5. English Ivy – هدرا

این گیاه کلاسیک به عنوان یک پوشش جذاب زمین و دیوار برای باغات عمل می کند و به عنوان یک گیاه خانگی تزئینی بسیار عالی عمل می کند.

برای تکثیر هدرا ، می توانید یک ساقه بزرگ با چندین برگ از آن جدا کنید و آن را به قطعات کوچکتر برش دهید. انتهای قلمه ها را در یک هورمون ریشه زایی قرار دهید و سپس آنها را در یک بستر مناسب (مخلوط شن و خاک) ریشه دار کنید.

بستر کاشت قلمه ها را آبیاری کرده و گلدان را در محلی با نور مناسب درون کیسه پلاستیکی شفاف قرار دهید تا محیطی شبیه گلخانه ایجاد شود و رطوبت را به دام بیندازد. طی یک تا دو ماه باید شاهد رشد جدید قلمه ها باشید.

English Ivy – هدرا

6. Nerve Plant – فتونیا

فتونیا به دلیل نیاز بالا به رطوبت نگهداری خیلی آسانی ندارد اما تکثیر آن اصلا دشوار نیست. می‌توانید فتونیا را از طریق قلمه ساقه یا برگ تکثیر کنید. بهتر است برای داشتن شانس بیشتر ، آن را در بهار یا اوایل تابستان تکثیر کنید.

به یاد داشته باشید که فتونیا عاشق رطوبت است ، بنابراین پس از کاشت ساقه یا برگ در خاک گلدان مرطوب ، مطمئن شوید که ظرف کوچک را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید تا سطح رطوبت بالا باشد و آن را در یک مکان گرم و روشن قرار دهید. می توانید انتظار داشته باشید که ریشه ها طی 2 تا 4 هفته رشد کنند.

Nerve Plant – فتونیا

7. monstera deliciosa – برگ انجیری

برگ انجیری با برگهای سبز بزرگ و اغلب سوراخ دار ظاهری برجسته دارد. از آنجا که این گیاه در کف جنگل های گرمسیری (زیستگاه بومی آن) رشد می‌کند ، تمایل به ایجاد سوراخ هایی در برگ ها دارد تا خورشید و باران به راحتی عبور کرده و به ریشه های آن برسد.

برگ انجیری یک گزینه ایده آل برای مبتدیان در نگهداری از گیاهان آپارتمانی است زیرا توجه و مراقبت زیادی نمی طلبد. در واقع ، “Monstera” فقط در عرض چند ماه می تواند رشد کند و در شرایط ایده آل به اسمش “هیولا – monstrous” تبدیل شود. این زمانی است که شما باید آن را از قلمه های ساقه تکثیر کنید.

برای تکثیر برگ انجیری ، می توانید چند قلمه ساقه بگیرید ، اما یادتان باشد که مستقیماً زیر گره را برش بزنید. برگهای اضافی را به آرامی جدا کنید (دو تا سه برگ برای هر قلمه کافیست و سپس قلمه ها را در آب قرار دهید یا برای ریشه زدن مستقیماً در خاک بکارید.

ظرف را در مکانی گرم و روشن قرار دهید و مرتباً آب آن را عوض کنید. اکنون با حوصله منتظر بمانید تا قلمه ها ریشه های خود را نمایان کنند.

monstera deliciosa – برگ انجیری

8. Arrowhead Plant – سینگونیوم

گیاه سینگونیوم نام انگلیسی خود را از برگهای منحصر به فرد خود که شبیه به نوک پیکان است گرفته است که به رنگ سبز خارق العاده ای رشد می‌کند. سینگونیوم برگهای سنگینی دارد که با بزرگ شدن گیاه افتاده می‌شوند و ممکن است لازم

شما واقعاً می توانید گیاه سینگونیوم را هنگام هرس با استفاده از قلمه های ساقه تکثیر کنید تا نمونه های کوچکی از گیاه آپارتمانی عزیز شما ایجاد شود. بهترین زمان برای تکثیر گیاه سینگونیوم اواخر بهار و تابستان است. تنها کاری که باید انجام دهید برداشت قلمه های ساقه با حداقل 2 تا 3 گره است که می تواند در آب یا خاک ریشه دار شود.

Arrowhead Plant – سینگونیوم

9. Umbrella Plant – شفلرا

شفلرا یکی دیگر از گیاهان خانگی جذاب است که به دلیل برگهای متنوع بیضی شکل که به شکل چتر رشد می کنند ، به گیاه چتر معروف است.

شفلرا در شرایط ایده آل ، می تواند تا ارتفاع 8 فوت رشد کند و فضای زیادی را در فضای داخلی شما اشغال کند. آن وقت است که می توانید تصمیم بگیرید کمی آن را هرس کنید و از قلمه ها برای رشد گیاهان جدید استفاده کنید.

می توانید شفلرا را از قلمه برگ نیز تکثیر کنید. برای این روش ، شما باید برگهای سالم را انتخاب کنید و آنها را در عمق حدود 1 سانتی متر در یک ظرف کوچک با مخلوط گلدان مرطوب ، اما سبک بکارید. ظرف را در یک کیسه پلاستیکی نگه دارید تا رطوبت به دام بیفتد و آن را در یک مکان با نور مناسب قرار دهید. با رطوبت و نور مناسب ، ریشه زدن در طی 2-3 ماه آغاز می شود.

Umbrella Plant – شفلرا

10. ZZ Plant – زاموفیلیا

هرچه می خواهید از زاموفیلیای خود غافل شوید چرا که او هنوز هم دوستتان دارد و رشد می کند!! اگرچه زاموفیلیا یکی از گیاهان خانگی است که رشد آن کند است ، اما با این حال تکثیر آسان و نگهداری کم ، رشد کند آن را جبران می کند.

زاموفیلیا از طریق برگ، قلمه ساقه و تقسیم ریشه تکثیر می‌شود.

ZZ Plant – زاموفیلیا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *