گیاهان آپارتمانی, مقالات, نگهداری گیاهان

انواع گل سمی آپارتمانی برای کودکان و حیوانات خانگی

گیاهان آپارتمانی نقش مهمی را در بهتر کردن شرایط محیطی منزل ایفا می‌کنند. آنها زیبایی بصری را به خانه اضافه می‌کنند، هوا را تصفیه می‌کنند و بعضی از آنها خواص خوراکی و یا درمانی دارند. اما برخی از گیاهان آپارتمانی سمی و حساسیت زا هستند و ممکن است موجب بروز مشکل برای انسان ها و حیوانات شوند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با گیاهان آپارتمانی سمی و حساسیت زا برای انسان و گیاهان خطرناک برای گربه و سگ آشنا شوید.

 

گیاهان خطرناک برای گربه

گیاهان سمی از چه طریقی ما را مسموم می‌کنند ؟!

نگهداری از گیاهان و گلهای آپارتمانی سمی به تنهایی آسیبی به ما نمی‌زند و تنها در موارد خاص سبب مسمویت کودکان یا حیوانات می‌شود.

مسمومیت می‌تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد :

 • خوردن و یا لمس کردن برگ ها
 • خوردن گل ها ، ریشه ها و یا ساقه ها
 • تماس پوست با شیره ی گیاه
 • خوردن خاک گیاهان

توصیه می‌شود گیاهان سمی را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید تا از بروز مشکلات برای آنها جلوگیری کنید. همچنین می‌توانید گیاهان را در بیرون از خانه نگهداری کنید تا خیالتان از بابت خارج از دسترس بودن آنها آسوده باشد.

بیشتر مراکز فروش گل و گیاه، برچسب هشدار سمی بودن بر روی گیاهان خطرناک نمی‌زنند. بنابراین قبل از اینکه هزینه ای برای این گیاهان پرداخت کنید بهتر است بیاموزید که کدام گیاهان آپارتمانی بیشترین خطر را برای افراد خانواده تان دارند و باید آنها را دور از دسترس قرار دهید. 

گیاهان سمی

گیاهان آپارتمانی حساسیت زا

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products layout=”carousel” taxonomies=”240″ slides_per_view=”6″ autoplay=”yes” hide_pagination_control=”no” hide_prev_next_buttons=”yes” center_mode=”no” wrap=”no” sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”yes” scroll_carousel_init=”yes”][vc_btn title=”مشاهده محصولات بیشتر گل آپارتمانی” style=”gradient” gradient_color_1=”green” gradient_color_2=”vista-blue” size=”lg” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Firanderakht.com%2Fproduct-category%2Fbuy-houseplants%2F|||”][vc_column_text]

 

گیاهان و میزان سمی بودن آنها برای انسان و حیوانات خانگی :

 

گیاه
سمی بودن برای انسان
سمی بودن برای سگ
سمی بودن برای گربه
فیلودندرون
کمی
بله
بله
پوتوس
بله
بله بله
سر نیزه ای
کمی کمی کمی
لیلیوم
متوسط
متوسط بله
اسپاتی فیلوم
بله بله بله
دیفن باخیا
متوسط متوسط متوسط
خرزهره
به شدت
به شدت به شدت
کالادیوم
بله بله بله
سانسوریا
متوسط متوسط متوسط
پاپیتال
کمی بله بله

با 11 گیاه زیبا اما خطرناک آشنا شوید 

1. فیلودندرون برگ انجیری :

فیلودندرون یکی از معروف ترین گیاهان آپارتمانی با برگهای خاص و منحصر به فرد است. این گیاه دوست داشتنی نگهداری و رشد بسیار راحتی دارد و می‌تواند یک جز عالی و زیبا از هر اتاقی باشد. این گیاه حاوی کریستال های کلسیوم اکسالات بوده و جویده شدن آن برای انسان ها و حیوانات سمی است.

گونه ای از فیلودندرون ها رونده هستند و می‌توانید آنها را دور از دسترس کودکان و حیوانات نگهدارید و مرتبا هرس کنید. گونه های غیر رونده را نیز در پنجره های بلند و یا بالای قفسه قرار دهید.

 • انسان : در انسان ها و کودکان خوردن مقدار کمی فیلودندرون اثرات جانبی کمی دارد و سبب بروز واکنش های دراماتیک مانند ورم دهان یا دستگاه گوارش می‌شود. توجه داشته باشید که خوردن و هضم مقدار زیادی از این گیاه در کودکان ممکن است موجب مرگ شود.
 • سگ ها و گربه ها : فیلودندرون بر روی حیوانات خانگی اثرات بسیار جدی تری می‌گذارد. عوارضی مانند : اسپاسم، درد، تشنج و ورم در حیواناتی که این گیاه را خورده‌اند گزارش شده است و طبق تحقیقات صورت گرفته این گیاه برای گربه ها سمی تر است.

 

 

2. پتوس :

طبق نتایج پژوهش هوای پاک که توسط تیم ناسا صورت گرفته است، گیاه پتوس از بهتربن گیاهان تصفیه کننده هوا در میان گیاهان آپارتمانی قرار می‌گیرد و به عنوان یکی از بهترین گیاهان در رفع آلودگی ها شناخته می‌شود. این گیاه برگ های بسیار زیبایی دارد و به دلیل مقاومت بالا، نگهداری آسان و سازگاری با شرایط محیطی گزینه مناسبی برای نگهداری داخل منزل است.

خوردن برگها و ساقه پتوس در مقدار کم اندکی مضر است و می‌تواند موجب ناراحتی جسمی و بعضی اوقات اثرات جانبی جدی در انسان و حیوانات خانگی شود. این گیاه زیبا رونده است و قرار دادن آن در یک گلدان آویز نگرانی شما را برطرف می‌کند.

 • انسان : سوزاندن دهان، تحریک و خارش پوست، ورم کردن لب ها، زبان و گلو، اسهال و استفراغ
 • سگ ها و گربه ها : هذیان، خفگی، تورم دهان و زبان، تنگی نفس و درد شکم. در مواردی می‌تواند منجر به نارسایی کلیوی و حتی مرگ شود.

 

گیاهان خطرناک برای گربه

پتوس

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][woodmart_products layout=”carousel” taxonomies=”522″ slides_per_view=”6″ autoplay=”yes” hide_pagination_control=”no” hide_prev_next_buttons=”yes” center_mode=”no” wrap=”no” sale_countdown=”0″ stock_progress_bar=”0″ highlighted_products=”0″ products_bordered_grid=”0″ lazy_loading=”yes” scroll_carousel_init=”yes”][vc_btn title=”مشاهده محصولات بیشتر پتوس” style=”gradient” gradient_color_1=”green” gradient_color_2=”vista-blue” size=”lg” align=”center” link=”url:https%3A%2F%2Firanderakht.com%2Fcategory-houseplants-devils-ivy%2F|||”][vc_column_text text_larger=”no”]

3. سینگونیوم :

گیاه سر نیزه ای یا سینگونیوم نگهداری ساده ای دارد و معمولا در تراریوم ها با گیاهان دیگری که به نگهداری مشابهی نیاز دارند قرار می گیرد.

گیاهان جوان، پرپشت و دارای برگ هایی شبیه به قلب هستند و گیاهان مسن بیشتر شاخه های رونده و برگ هایی به شکل سر نیزه تولید می کنند. برگ های این گیاه به صورت مداوم می‌ریزند و دوباره رشد می‌کنند پس حتی در صورت خارج از دسترس بودن گیاه نیز باید مراقب برگ های ریخته شده باشید.

 • انسان و حیوانات : ملتهب ساختن پوست، ناراحتی های شکمی، استفراغ

 

گیاهان خطرناک برای سگ

سینگونیوم

 

4. لیلیوم (سوسن) :

لیلیوم گلی خوشبو و محبوب در دسته گلها و سبد گل است. همه ی انواع این گیاه سمی نیستند و برخی از آنها برای حیوانات به خصوص گربه ها نسبت به انسان ها سمی ترند. اگر مطمئن نیستید که چه نوعی از لیلیوم را نگهداری می‌کنید بهتر است احتیاط کنید و آنها را در منزل یا حتی در فضای باز خارج از دسترس قرار دهید.

گونه های با خاصیت مسموم کنندگی بیشتر :
 • گل شیپوری (در کودکان می تواند موجب مرگ و میر شود. )
 • لیلی ایستر
 • سوسن پلنگی
 • سوسن یک روزه
 • سوسن آسیایی (لیلیوم)

سوسن های مختلف می‌توانند عوارض متفاوتی را در انسان و یا حیوان ایجاد کنند. عموما گربه ها به مسمویت با این گیاه واکنش بیشتری نشان می‌دهند.

 • انسان : ناراحتی های شکمی، سردرد، استفراغ، تاری دید و التهاب پوست
 • گربه ها : تمامی قسمت های گیاه برای گربه ها سمی است. علائم مسمومیت می‌توانند شامل : استفراغ، بی حالی و بی اشتهایی باشند. از کار افتادگی کلیه و کبد نیز در بعضی موارد می‌تواند اتفاق بیافتد و در صورت معالجه نشدن می‌تواند منجر به مرگ شود.
گل سمی

لیلیوم

 

5. اسپاتی فیلوم :

اسپاتی فیلوم یک گیاه همیشه سبز با برگ های چرمی و گل های سفید و خاص است و زادگاه اصلی آن آمریکای جنوبی است. این گیاه سایه دوست است و گزینه بسیار مناسبی برای آپارتمان و اتاق هایی با نور کم است.

این گیاه یک تصفیه کننده‌ی عالی برای آلودگی های هوا است اما در عین حال می تواند موجب ایجاد عوارض دردناک و گاهی مرگ در صورت بلع توسط انسان و یا حیوانات شود.

 • انسان : سوزش و ورم لب ها ، دهان و زبان و ایجاد مشکل در صحبت کردن یا قورت دادن ، اسهال، استفراغ و حالت تهوع
 • سگ ها و گربه ها : اطلاعات موجود در این زمینه متناقض است اما در سایت های ایمنی حیوانات ذکر شده است که این گیاه برای سگ ها و گربه ها سمی است و نشانه های ثبت شده در آن عبارتند از سوزش دهان ، اسهال ، کم آبی ، کاهش اشتها  و استفراغ و اگر به درمان آن اقدام نشود می تواند منجر به نارسایی کلیوی شود.
گیاهان آپارتمانی سمی

اسپاتی فیلوم

6. دیفن باخیا :

دیفن باخیا نیز مانند برگ انجیری شامل کریستال های اکسالات است. دیفن باخیا ساقه‌ی کلفتی دارد و برگ های آن گوشتی  و پهن است. برعکس فیلودندرون خوردن و جویدن برگهای دیفن باخیا اغلب علائم کم تا متوسطی را در انسان و حیوان ایجاد می کند.

 • انسان و حیوان : درد شدید در دهان، بزاق آوری، احساس سوزش ، تورم و بی حسی گلو

 

گیاهان حساسیت زا

دیفن باخیا

7. خرزهره :

این گیاه طریف و بی گناه به نظر به نظر می‌رسد اما بسیار سمی است! حتی خوردن شیره این گیاه می‌تواند منجر به بروز عوارض شود.

مرگ در بزرگسالان با خوردن یک برگ کوچک گیاه خرزهره نیز گزارش شده است اما احتمال مرگ زمانی اتفاق می‌افتد که مقدار زیادی از این گیاه بلعیده شود. کودکان بیشتر در معرض خطر این گیاه قرار دارند و باید از این گیاه دور نگه داشته شوند.

 • انسان : آریتمی، سرگیجه و لرز
 • گربه ها و سگ ها : آریتمی، استفراغ و لرز شدید

 

گل سمی

خرزهره

 

8. کالادیوم :

کالادیوم گیاهی متفاوت و خاص بومی جنوب آمریکا است که شاخ و برگ های آن عمری طولانی دارند. کالادیوم در میان گیاهان آپارتمانی و گیاهان فضای باز محبوبیت بسیاری دارد. این گیاه همچنین به نام های گوش فیل و یا بال های فرشته نیز شناخته می‌شود.

کالادیوم در رنگ های متفاوت قرمز، صورتی و سفید موجود است و این تنوع رنگ و ظاهر آن را به گیاهی جذاب تبدیل کرده است. این گیاه به خوبی در نور کم رشد می‌کند و گاهی گل های زیبایی مانند گل شیپوری تولید می‌کند.

هشدار : تمامی قسمت های این گیاه برای انسان و حیوان سمی می باشد.

 • انسان : علائم بعد از خوردن این گیاه می تواند شامل : سوزش، درد و ورم دهان لب ها، زبان و گلو ، مشکل در تنفس و صحبت کردن باشد و بسته شدن راه های تنفس می تواند منجر به مرگ شود.
 • سگ ها و گربه ها : استفراغ ، لرزش سر ، حالت تهوع ، هذیان و مشکل در تنفس

 

گیاهان آپارتمانی سمی

کالادیوم

 

9. سانسوریا :

سانسوریا از گیاهان زیبای آپارتمانی با برگ های بلند، چرمی و شمشیر مانند است. روش نگهداری سانسوریا آسان است و قامت بلند این گیاه می‌تواند آن را به مکمل خوبی برای گیاهان با ظاهر نرم تر و برگ های پرپشت تر تبدیل کند.

برگ های این گیاه در طرح ها و رنگ های مختلف سفید، زرد ، نقره ای و سبز موجود می‌باشد. بر طبق باور های قدیمی ئ سنتی مردم ژاپن، این گیاه می‌تواند از خانه در برابر شیطان محافظت کند. همچنین برخی معتقدند این گیاه شانس می‌آورد هر چند که ممکن است برای حیوانات خانگی این گونه نباشد!

 • انسان : درجه مسمومیت این گیاه در انسان پایین است و نشانه های کوتاه مدتی مانند درد دهان ، بزاق آوری و حالت تهوع ایجاد می‌کند. در موارد نادر می‌تواند منجر به ایجاد حساسیت پوستی شود اما به طور کلی تنها در مواردی سمی است که بلعیده شود.
 • گربه ها و سگ ها : می تواند موجب بزاق بیش از حد ،درد ، تهوع ، اسهال و استفراغ شود.

 

گیاهان سمی

سانسوریا

 

10. پاپیتال :

پاپیتال گیاهی رونده با برگهای ظریف و زیبا است که با پیچیدن برگهای خود روی دیوار منظره جالبی ایجاد می‌کند. پاپیتال در داخل منزل معمولا داخل گلدان های آویز قرار می گیرد و برگ های آن مانند آبشار آویزان می‌شوند.

پاپیتال نه تنها به عنوان یک عنصر دکوری سنتی به کار می رود بلکه موجب تصفیه آلودگی های هوا نیز می‌شود.

 • انسان : پاپیتال ممکن است موجب ایجاد حسایت پوستی شدید شود. خوردن این گیاه می‌تواند موجب سوزش دهان و گلو و گیجی، تشنج و تب و لرز شود. معمولا زمانی علائم شدید خواهند بود که مقدار زیادی از گیاه خورده شود.
 • سگ ها و گربه ها : اسهال ، نفس نفس زدن، ضعف، لرزش ، گیجی و تهوع از علائم آن است.
گیاهان سمی

پاپیتال

11. زاموفیلیا

زاموفیلیا گیاهی زیبا و لوکس است که مقاومت بالایی دارد و برای نگهداری داخل منزل گزینه بسیار مناسبی است. در کشور تانزانیا از این گیاه استفاده درمانی می‌شود و می‌تواند در دردهای موضعی به ما کمک کند. تمام استفاده های زاموفیلیا موضعی است و خوردن آن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا شیره زاموفیلیا سمی است.

گیاه زاموفیلیا تنها در صورت خورده شدن، برای انسان ها و حیوانات خانگی سمی است و بهتر است آن را دور از دسترس کودکان و یا حیوانات قرار دهید. تنها با لمس کردن برگ ها و ساقه گیاه زاموفیلیا مشکلی برایتان پیش نمیاید و می‌توانید به راحتی از آن نگهداری کنید.

گیاهان سمی

گیاهان سمی

 

 

18 دیدگاه در “انواع گل سمی آپارتمانی برای کودکان و حیوانات خانگی

 1. سعید ک گفت:

  مرسی، دمتون گرم

 2. فیفی گفت:

  بابا آدم رو به لیست اضافه کنید

 3. حنا گفت:

  سلام یه طوطی دارم امروز تا اومدم دیدم یکم برگ گیاه اگلونما خورده چبکارکنم

  1. مونا گفت:

   چی شد طوطی تون؟
   مرغ عشق منم تا بفهمم پتوس خورده حالا نمی‌دونم چیکنم

  2. مونا گفت:

   خانومی چی شد طوطی تون؟
   مرغ عشق منم تا بفهمم پتوس خورده حالا نمی‌دونم چیکنم

   1. zahra گفت:

    ای بابا من یه عروس هلندی دارم همه ی این گلا رو هم دارم تو خونه،از همشون هم خورده وقتی من حواسم نبوده
    ولی عکس العملی نشون نداده تا الان
    شما حالت های مریضی دیدین ببرینش دامپزشکی

    1. zahra گفت:

     بابا من یه عروس هلندی دارم همه ی این گلا رو هم دارم تو خونه،از همشون هم خورده وقتی من حواسم نبوده ولی عکس العملی نشون نداده تا الان شما حالت های مریضی دیدین ببرینش دامپزشکی

   2. ملیکا گفت:

    اگر حیوان خانگی شما از گیاه سمی مصرف کرد سریعا به دامپزشک مراجعه کنید

 4. ملیکا گفت:

  دوستان من دو تا طوطی برزیلی دارم تا اومدم به خودم بجنبم دیدم خاک و ازون کود های دونه دونه ی سفید که ابدا ایده ای ندارم چین جویسدن البته همیشه چیز میز میجوعن ولی قورت نمیدن میدیزن میترسم خورده باشن خطر داره؟خیلی نگرانم

 5. مریم گفت:

  سلام گیاه دراسنا پرچمی هم برا حیوان خوب نیست گربه ی من خیلی این گل رو دوس داره وهر وقت میخوره بالا میاره و یه روز بی اشتها میشه مراقب باشین

  1. ابراهیم گفت:

   سلام اینکه میگن زاموفیلیا سمیه چیه قضیه ش یعنی باخوردن برگش مثلا توسط بچه مسمومیت ایجادمیشه یابالمس هم مسمومیت ایجادمیشه آبیاری ش چطور باعث میشه وقتی آب ازته گلدن بیرون بیاد سمی باشه؟

 6. ایلیا گفت:

  من اردکم آگلو نما خورد آگلو نما سمیه یا نه؟

 7. فرزانه گفت:

  هرکاری میکنید، فقط مراقب مینا باشید، من مینام سه روز پیش از پاپیتال یا پتوس خورده بود، نزدیک بود به جراحی برسه، روده هاش دچار انسداد شده بود، یه ساقه نسبتا بلند خورده بود، خوشبختانه ساقه رو دفع کرد اما هنوز بیحاله، فک میکنم سمی بوده، اذیت شده، امیدوارم زودتر ریکاوری بشه.

 8. ابراهیم گفت:

  سلام اینکه میگن زاموفیلیا سمیه چیه قضیه ش یعنی باخوردن برگش مثلا توسط بچه مسمومیت ایجادمیشه یابالمس هم مسمومیت ایجادمیشه آبیاری ش چطور باعث میشه وقتی آب ازته گلدن بیرون بیاد سمی باشه؟

  1. علی گفت:

   سلام همه جوره سمی هست

 9. زهرا سادقی گفت:

  سلام من همین امروز پتوس خریدم و الان توی حیاط هست و می خواستم بدونم که اگر توی اتاق خواب بزارمش خوبه یا نه؟ و اینکه بهش دست نزنیم ؟ و اگر تو فضای اتاق روی تاقچه باشه آویزان نباشه برای دخترم خطر داره اگر بهش دست هم نزنه؟

 10. Abolfazl گفت:

  سلام من یه مرغ عشق دارم از گل قاشقی خورده شیره گل قاشقی خورده الانم همیشه چشاش رو میبنده اصلا باز نمیکنه چشماش چیکارش کنم بی حال هم هست

 11. ندا گفت:

  پسر من ۳ سالشه برگ زاموفیلیا خورده. بیمارستان بستری شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *