گیاهان آپارتمانی, مقالات

12 نوع کالاتیا + طریقه نگهداری

برای درک محبوبیت بالای کالاتیا کافی است که به شاخ و برگ زیبای آن دقت کنید. کالاتیا از زیباترین و خوشرنگ ترین گیاهان آپارتمانی است که طرفداران زیادی دارد و برای هر سلیقه ای یک نوع کالاتیا وجود دارد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با 12 نمونه محبوب از کالاتیا آشنا شوید.

انواع کالاتیا Calathea

انواع کالاتیا Calathea

صرف نظر از تنوع و شکل ظاهری متفاوت، همه انواع کالاتیا برای رشد سالم و بدون مشکل نیاز به مراقبت مشابه دارند. این گیاهان در خاک غنی و دارای زهکشی خوب که به طور یکنواخت مرطوب نگه داشته می‌شود رشد می‌کنند. برای انواع کالاتیا رطوبت متوسط ​​تا زیاد ایجاد کنید و در یک محیط گرم با نور غیر مستقیم روشن نگهداری کنید و ماهانه آنها را تغذیه کنید.

نگهداری تمام گونه های کالاتیا :

همه گونه های کالاتیا به دمای 18 الی 26 درجه سانتی گراد نیاز دارند و در دمای پایین تر از 15 درجه آسیب می‌بینند. خاک همیشه مرطوب با زهکشی بالا و غنی را دوست دارند و برای تامین رطوبت آنها حتما جزیره درست کنید. کالاتیا را در نور غیر مستقیم زیاد قرار دهید و آن را از نقاط سردسیر دور نگه دارید. نور مستقیم خورشید سبب سوختن برگها و نور کم باعث رشد علفی گیاه می‌شود.

نکته : این گیاهان به نمک موجود در خاک و آب و کود حساسند و باید هر ماه خاک آنها را کامل شست و شو دهید تا از تجمع نمک خودداری شود. بهتر است آنها را با آب بدون کلر آبیاری کنید.

1. کالاتیا اربیفولیا – Calathea Orbifolia

این نوع از کالاتیا دارای برگهای سبز رگه دار نقره ای گرد و چرم مانند است و تقریباً هر برگ 30 سانتی متر عرض دارد و گیاهان بالغ حدود 70 سانتی متر ارتفاع دارند. این گونه برگهای ضخیم و بزرگی دارد و حس جنگلهای گرمسیری را تداعی می‌کند.

کالاتیا اربیفولیا – Calathea Orbifolia

2. کالاتیا وارسه – Calathea Warscewiczii

این نوع کالاتیا یکی از محبوب ترین گونه ها و بومی کاستاریکا و نیکاراگوئه است و به عنوان یک گیاه همیشه سبز و چند ساله در نظر گرفته می‌شود. این گیاه دارای برگهای مخمل سبز تیره با نوارهایی به رنگ سبز روشن تر است که به شکل دم ماهی در می آید و زیر آن با رنگ بنفش غنی شده است. برگهای این گیاه در شب به سمت پایین خم می‌شوند و صبح به حالت  عادی باز می‌گردند.

طول هر برگ این کالاتیا حدود 30 سانتی متر رشد میکند و ارتفاع آن به 1 متر هم می‌رسد. در طول فصل زمستان و اواخر بهار ، سنبله های بلند با شاخه های گل سفید در این گیاه پر می‌شوند که ماندگاری آنها سه تا چهار هفته طول می‌کشد.

کالاتیا وارسه – Calathea Warscewiczii

3. کالاتیا ماکویانا – Calathea makoyana

این نوع کالاتیا معمولاً به عنوان گیاه طاووس نیز شناخته می شود و برهای رنگارنگ دلیل بر این نامگذاری است. برگهای نازک کاغذی با زیره بنفش و رویه سبز روشن با خطوط طاووس به رنگ سبز تیره احاطه شده و می‌توانند تا 30 سانتی متر عرض داشته باشند.

هر برگ به یک ساقه صورتی مایل به قرمز متصل شده و برگهای تازه تشکیل شده به صورت رول شده پدیدار می‌شوند و قسمت بنفش رنگ آنها در ابتدا نمایان می‌شود.

کالاتیا ماکویانا – Calathea makoyana

4. کالاتیا روکاتا – Calathea Crocata

این نوع کالاتیا به تازگی به لیست گیاهان آپارتمانی راه یافته است و با گلهای خیره کننده اش بسیار محبوب است. این گونه به دلیل تخریب محیط زیست بسیار کمیاب است. گلهای خیره کننده ای شبیه به شعله های آتش در رنگهای نارنجی و زرد در این گیاه شکوفا می‌شود تا 2 الی 3 ماه ماندگاری دارد.

کالاتیا روکاتا – Calathea Crocata

5. کالاتیا اورناتا – Calathea Ornata

کالاتیا اورناتا بومی کلمبیا و اکوادور است و از گیاهان محبوب خانگی محسبو می‌شود که در کشور ما نیز به وفور یافت می‌شود. برگها دارای رنگ سبز تیره و براق با قسمتهای زیرین بنفش هستند و نوک برگها در این گونه تیز است.

کالاتیا اورناتا - Calathea Ornata

کالاتیا اورناتا – Calathea Ornata

6. کالاتیا زبرینا – Calathea Zebrina

زبرینا بومی جنگلهای گرمسیری جنوب سرقی برزیل است و به آن گیاه گورخری نیز گفته می‌شود. این گونه دارای برگهای سبز مخملی چشمگیر با زیره بنفش است و در کشور ما نیز به خوبی یافت می‌شود.

کالاتیا زبرینا – Calathea Zebrina

7. کالاتیا لانسیفولیا – Calathea Lancifolia

لانسیفولیا به دلیل داشتن علائم منحصر به فرد بر روی شاخ و برگ خود شبیه به خزندگان است و از گونه های منحصر به فرد کالاتیا شناخته می‌شود. این گیاه قد بلند است و گیاهان بالغ آن تا 50 سانتی متر قد می‌کشند. لانسیفولیا دارای برگهای بلند باریک شبیه به نیزه و براق است که کناره برگها موج دار بوده و رنگ آنها سبز مایل به زرد با زیره بنفش است.

هر دو طرف برگهای این گیاه دارای لکه های  سبز تیره است و به صورت خالخالی خودنمایی می‌کند. این گیاه در خانه به ندرت شکوفا می‌شود اما در بهار شاهد گلهای زرد رنگ روی خوشه های 10 سانتی متری خواهید بود.

کالاتیا لانسیفولیا – Calathea Lancifolia

8. کالاتیا روفیباربا – Calathea rufibarba

تنها گونه ای که شاخ و برگ آن دارای طرح و رنگ واضحی نیست روفیباربا است. اما با این وجود، بودن آن در خانه باز هم تداعی کننده جنگل های گرمسیری است و زیبایی خود را به رخ می‌کشد. این گونه بومی برزیل است . برگهای باریک و کشیده و نیزه مانند دارد.

کالاتیا روفیباربا – Calathea rufibarba

9. کالاتیا رزاپیکتا – Calathea Roseopicta

این کالاتیا به نام کالاتیا گل رز نیز شناخته می‌شود و نام خود را قطعا از طرح های خمیده روی برگهای خود گرفته است. برگهای این گیاه بیضی شکل و خمیده به رنگ سبز روشن با زیره بنفش است.

کالاتیا رزاپیکتا – Calathea Roseopicta

10. کالاتیا دتی – “Calathea Roseopicta “Dottie”

همانطور که از نام انگلیسی این گونه پیداست، این گیاه از کالاتیا رزاپیکتا پرورش یافته است. برگهای این گیاه نیز مانند گیاه مادر خمیده و بیضی شکل است با این تفاوت که رنگ آنها به سیاهی می‌زند و طرحهایی به رنگ صورتی بسیار زیبا روی آنها کشیده شده است.

Calathea Dottie

11. کالاتیا رزی – “Calathea Roseopicta “Rosey”

یکی دیگر از ارقام خوش رنگ و محبوب کالاتیا، نوع رزی است. این گیاه دارای برگهای بیضی بزرگ به رنگ سبز است که مرکز آن به رنگ صورتی بسیار خوشرنگ است و لبه برگها موج دار است. این گیاه اندازه ای مینیاتوری دارد اما نوع بالغ آن تا 50 سانتی متر قد می‌کشد. کالاتیا رزی در هر جای خانه که قرار گیرد رنگ بسیار زیبایی به فضا می‌دهد.

کالاتیا رزی – “Calathea Roseopicta “Rosey”

12. کالاتیا ساندریانا – Calathea Ornata “Sanderiana”

این نوع کالاتیا از انواع پرورش یافته اورناتا است. تفاوت این گیاه با گیاه مادر در این است که برگها بیضی شکل هستند. ساندریانا دارای برگهای چرمی، براق و پهن است و قسمت زیرین آنها بنفش تیره است.

کالاتیا ساندریانا – Calathea Ornata “Sanderiana”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *