گیاهان فضای باز, مقالات, نگهداری گیاهان

12 گل و گیاه برتر برای علاقه مندان به پاییز

بسیاری از درختان برگریز و بوته ها در پاییز نمایشی زیبا اجرا می‌کنند و برگ های آنها قبل از ریزش به سایه های زیبایی از قرمز، نارنجی و زرد تبدیل می‌شوند. عمر این برگهای زیبا بسیار کم است و پس از خشک شدن از شاخه ها می‌افتند و منظره باغ شما را با مشکل مواجه می‌کنند. علاوه بر برگ گیاهان، باغچه ها در این فصل از داشتن گلها نیز محرومند و نمی‌توانند فضای خوشرنگ و پرنشاطی به شما بدهند. در این میان گلها و گیاهان زیبایی وجود دارند که درست با افول گیاهان دیگر در پاییز، به گل می‌نشینند و زیبایی باغ شما را حفظ می‌کنند. در این مقاله همراه ما باشید تا با این گلها و گیاهان زیبای پاییز آشنا شده و از آنها بهره مند شوید.

گلهای پاییزی

گلهای پاییزی

12 گل و گیاه زیبا برای باغچه شما در پاییز

 1. شقایق ( Anemone )

شقایق انواع زیادی دارد اما گونه هایی که از آن که در پاییز رنگ زیبایی ارائه می دهند، از انواع ژاپنی هستند. رنگ بندی این گل زیبا از سفید تا صورتی تیره متفاوت است و از اواخر شهریور تا اواخر مهر رنگ آنها تثبیت می‌شود. این گلها بهترین عملکرد را در یک خاک غنی و مکان سایه یا نیم سایه دارند.

شقایق

شقایق

 1. آستر یا ستاره ای ( Aster )

همزمان با افول گلهای دیگر در شهریور ماه، آستر به گلدهی می‌نشیند و به باغچه ها رنگ و بوی تازه ای می‌دهد. این گل زیبا در رنگها و اشکال مختلفی وجود دارد و به دلیل فرم ستاره ای برگها، به آن گل ستاره ای نیز می‌گویند.

آستر

آستر

 1. سورنجان یا گل حسرت ( Colchicum )

سورنجان گلی ظریف و زیبا است که در بهار برگهای سبز و میوه خود را ظاهر می‌کند و در پاییز به گل می‌نشیند. گلهای سورنجان به شکل جام و شبیه به گل زعفران است و ممکن است با آن اشتباه گرفته شوند. یکی از ویژگی های جالب سورنجان این است که گلها بالا تر از برگها رشد می‌کنند و به هیچ وجه توسط شاخ و برگ پنهان نمی‌شوند. این گل در خاک غنی و  هر شرایط نوری اعم از آفتاب و سایه قابل رشد است.

سورنجان

سورنجان

 1. سیکلامن (  Cyclamen )

یکی از زیباترین گلهای پاییزی و زمستانی سیکلامن است که می‌توان از آن هم در باغچه و هم داخل آپارتمان نگهداری کرد. سیکلامن با گلهای رنگارنگ خود باغچه شما را فرش می‌کند و در مقابل هوای سرد بسیار مقاوم است. گلهای سیکلامن  نیز مانند سورنجان بالاتر از برگها رشد می‌کنند و گلبرگها به صورت خفته رشد می‌کنند و حالت افتاده ای به خود می‌گیرند. سیکلامن را در زیر سایه درختان بکارید و از گلهای آن در پاییز و زمستان لذت ببرید.

سیکلامن

سیکلامن

 

 1. آفتابگردان ( Helianthus )

گل آفتابگردان به ویژه آفتابگردان لیمویی گیاهی چند ساله و بسیار زیبا است که در اواخر تابستان و اوایل پاییز می‌تواند رنگ خیره کننده ای به باغ شما بدهد. آفتابگردان را درست در زیر نور خورشید بکارید تا بتواند بهترین رشد را داشته باشد. این گل زیبا در شرایط مناسب می‌تواند تا 2 متر رشد کند. 

آفتابگردان لیمویی

آفتابگردان لیمویی

 1. شیزوستیلیس ( Schizostylis )

این گل زیبا در حدود 10 سال اخیر کشف شده است و گیاهی همیشه سبز محسوب می‌شود. در شرایط مناسب، خاک غنی، نور زیاد و مستقیم آفتاب می‌تواند تا اواسط دی گلدهی داشته باشد. در صورتی که محل سکونت شما یخبندان های منظمی داشته باشد، شیزوستیلیس سالیان سال برای شما سبز می‌ماند و گلدهی می‌کند. شاخ و برگ این گل در تمامی فصل سال سبز و شمشیری است و به خودی خود زیبایی خاصی دارد. 

شیزوستیلیس

شیزوستیلیس

 1. لیریوپ (  Liriope )

لیریوپ گیاهی زیبا و همیشه سبز است که دارای برگهای بسیار باریک و ضخیم است. در تمام طول سال ممکن است آنها را با علف های هرز اشتباه بگیرید و توجهی نصیب آنها نشود، اما با آمدن فصل پاییز، سنبله های کوتاهی از گلهای بنفش روشن در این گیاه ظاهر شده و آن را تبدیل به یک ستاره می‌کنند. 

لیریوپ

لیریوپ

 

 1. میسکانتوس (  Miscanthus )

پاییز برای چمنزارها و به ویژه ارقام Miscanthus sinensis یک فصل شگفت انگیز از سال است. آنها توده های بزرگ، روشن، باریک و متراکمی را به نمایش می گذارند که در نور کم پاییز عالی به نظر می رسند. این گیاه می‌تواند تا 2 متر ارتفاع داشته باشد و برای پرچین و پوشاندن حریم خانه در زمانی که تمامی برگ درختان ریخته است، گزینه عالی محسوب می‌شود. 

میسکانتوس

میسکانتوس

 

 1. علف پامپاس یا ریش پری ارغوانی (  Pennisetum )

این گیاه چند ساله و همیشه سبز به چمن چشمه نیز معروف است و انواع بسیار زیادی دارد. علف پامپاس بهترین عملکرد را در آفتاب و نور کامل دارد و در هر خاکی به خوبی رشد می‌کند. این علف مقاوم در تمام پاییز گل دارد و بسیار دوستنداشتنی است.

علف پامپاس

علف پامپاس

 1. نرین ( Nerine )

بیشتر گونه های نرین در گلخانه ها پرورش می‌یابند اما Nerine bowdenii را می‌توان در فضای باز و در یک مکان گرم و آفتابی با فاصله از دیوار نگهداری کرد. این گیاه در هوای سرد پاییز با گلهای صورتی زیبایی خودنمایی می‌کند و رنگ و بوی تازه ای به باغ شما می‌دهد.

نرین

نرین

 1. درخت ارغوان (Judas tree )

درخت ارغوان درختی چند ساله با برگهای بنفش قلبی شکل است که در پاییز به رنگ زرد چشمگیری تبدیل می‌شوند. این درخت گلهای سرمه ای تیره، صورتی و گاهی سفید رنگ را پدیدار می‌کند که قبل از ظهور برگهای جدید خودنمایی می‌کنند و سپس از بین می‌روند.

درخت ارغوان

درخت ارغوان

 1. جام زرین ( Sternbergia lutea )

جام زرین گلی پاییزه است که در یک مکان آفتابی و نزدیک به دیوار گرم بهترین عملکرد را دارد. این گل تنها سرمای پاییز را دوام می‌آورد و باید آن را در هوای سرد زمستان محافظت کنید. جام زرین یه آبیاری زیاد حساس است و باید خاکی سبک با زهکشی بالا را برای آن انتخاب کنید.

جام زرین

جام زرین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *